Рішення
від 04.09.2024 по справі 924/403/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

"04" вересня 2024 р. Справа № 924/403/24

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладюка Ю.В., при секретарі судового засідання Загроцькій А.Ю., розглянувши матеріали заяви про ухвалення додаткового рішення по справі

за позовом Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Б.Хмельницького, м. Хмельницький

до товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "АССА", м. Хмельницький

про стягнення грошей

за участю представників сторін:

від позивача - Киданчук А.Б. згідно довіреності,

від відповідача не з`явився

встановив:

Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 20 серпня 2024 року позов задоволено частково. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "АССА" (29000, м. Хмельницький, вул. Кам`янецька, буд. 38, кв. 21, код ЄДРПОУ 34769471) на користь Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького (29000, м. Хмельницький, вул. Шевченка, 46, код ЄДРПОУ 14321481) 3378,32 грн. (три тисячі триста сімдесят вісім 32 коп.) штрафних санкцій та 825,82 грн. (вісімсот двадцять п`ять гривень 82 коп.) витрат зі сплати судового збору. У решті позову відмовлено.

Представником відповідача через систему "Електронний суд" сформовано заяву про ухвалення додаткового рішення, у якій просить суд стягнути з Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького, витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 18000,00 грн.

29.08.2024р. через систему «Електронний суд» представником позивача подано до суду заперечення на заяву про ухвалення додаткового рішення, у якій просив відмовити у задоволенні заяви. Зазначив, що 20.06.2024 року відповідачем було подано відзив на позовну заяву, але попереднього розрахунку суми судових витрат (суми витрат на професійну правничу допомогу), які очікується понести у зв`язку із розглядом справи не було зазначено.

Звертає увагу, що справу можна віднести до категорії незначної складності, сума витрат на професійну правову допомогу, яка зазначена у акті про надання правової допомоги є неспівмірною із послугами наданими адвокатом.

Представником відповідача через систему «Електронний суд» подано заяву про розгляд справи без участі представника. Зазначив, що подану заяву про ухвалення додаткового рішення про розподіл судових витрат підтримує в повному обсязі. Крім того, звертає увагу, що твердження позивача з приводу того, що відповідачем не зазначено попереднього розрахунку суми судових витрат не відповідає дійсності, оскільки при поданні відзиву на позовну заяву від 20.06.2024р. відповідач зазначив, що орієнтовний розмір понесених витрат на професійну правничу допомогу становить 12000,00 грн., а також вказав, що докази понесених витрат будуть надані суду додатково, але не пізніше 5 днів після ухвалення рішення. Подальше збільшення розміру понесених відповідачем витрат на професійну правничу допомогу до 18000 грн. пов`язане із переходом до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, що потягнуло за собою необхідність участі представника відповідача в судових засіданнях.

Представник позивача в судовому засіданні 04.09.2024р. заперечив проти задоволення заяви представника відповідача про ухвалення додаткового рішення.

Дослідивши заяву про ухвалення додаткового рішення щодо стягнення витрат на правничу допомогу, судом враховується, що відповідно до вимог п.3 ч.1 ст. 244 Господарського процесуального кодексу України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.

Статтею 123 ГПК України встановлено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на професійну правничу допомогу.

Згідно з ч. 4 ст. 129 ГПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Положеннями ст. 59 Конституції України закріплено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.

Учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом (ст. 16 ГПК України).

Згідно із ч. 3 ст. 123 ГПК України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Для відшкодування стороні витрат по оплаті послуг адвоката за договором про надання правової допомоги необхідним є як факт їх надання, так і те, що зміст наданих послуг є необхідним для розгляду справи у господарському суді.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (ч. 3 ст. 126 ГПК України).

Пунктом 1 частини 1 статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначено, що адвокат - це фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом. Як передбачено п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги (ч. 1 ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").

Відповідно до ст. 30 Закону України "Про адвокатуру і адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Отже, розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом. Адвокат має право у розумних межах визначати розмір гонорару, виходячи із власних міркувань, з урахуванням складності справи, кваліфікації, досвіду і завантаженості адвоката та інших обставин. Погоджений адвокатом з клієнтом та/або особою, яка уклала договір в інтересах клієнта, розмір гонорару може бути змінений лише за взаємною домовленістю. У разі виникнення особливих по складності доручень клієнта або у випадку збільшення затрат часу й обсягу роботи адвоката на фактичне виконання доручення (підготовку до виконання) розмір гонорару може бути збільшено за взаємною домовленістю.

При цьому, адвокатський гонорар може існувати в двох формах - фіксований розмір та погодинна оплата. Вказані форми відрізняються порядком обчислення - при зазначенні фіксованого розміру для виплати адвокатського гонорару не обчислюється фактична кількість часу, витраченого адвокатом при наданні послуг клієнту, і навпаки, підставою для виплати гонорару, який зазначено як погодинну оплату, є кількість годин помножена на вартість такої години того чи іншого адвоката у залежності від його кваліфікації, досвіду, складності справи та інших критеріїв (аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 07.09.2020 у справі №910/4201/19).

Отже, діяльність адвоката є оплачуваною працею і така оплата у вигляді гонорару здійснюється на підставі укладеного між адвокатом та його клієнтом договору про надання правової допомоги.

Судом встановлено, що 04.06.2024 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «АССА» (замовником) та адвокатом Афадєєвим В.В. (виконавцем) було укладено договір про надання правової допомоги.

Відповідно до п. 1.1. договору замовник доручає, а виконавець бере на себе надання замовнику правової допомоги комплексу платних юридичних послуг, до складу яких входять: надання усних та письмових консультацій, складання відповідних процесуальних документів (позовних заяв, заяв, клопотань, скарг тощо), представництво інтересів замовника у правоохоронних органах, судах першої, апеляційної та інших інстанцій, а за необхідності - у інших органах, підприємствах, установах, організаціях, а також надання інших юридичних послуг, необхідних для виконання поставлених замовником завдань.

Згідно з п. 3.1. договору вартість послуг виконавця визначається у актах про надання правової допомоги, які підписуються сторонами.

Оплата наданих послуг здійснюється замовником протягом 5-ти календарних днів з моменту підписання акту про надання правової допомоги в безготівковому або готівковому порядку (п.3.2. договору).

Відповідно до п.5.1. даний договір набирає силу з моменту його підписання і діє безстроково протягом строку, необхідного для виконання доручення (доручень) замовника виконавцем.

Договір підписаний сторонами та скріплений печатками.

23.08.2024р. сторонами підписано акт про надання правової допомоги, відповідно до п.1. якого виконавець згідно з умовами договору про надання правової допомоги від 04 червня 2024 року надав, а замовник прийняв надану йому правову допомогу - комплекс платних юридичних послуг, пов`язаних із захистом інтересів замовника у судовій справі №924/403/24 за позовом Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "АССА" про стягнення 12387,10 грн. штрафних санкцій за договором №673-23 про надання послуг за державні кошти від 10.11.2023р.

У пункті 2 зазначено детальний опис послуг, що були надані виконавцем за вказаним договором:

- попереднє консультування замовника щодо правового регулювання спірних відносин, ознайомлення із наданими ним документами, розробка правової позиції щодо захисту прав та інтересів замовника в суді, аналіз судової практики у аналогічних справах;

- подання до Господарського суду Хмельницької області заяви про надання доступу до електронної справи №924/403/24 та подальше здійснення ознайомлення з матеріалами справи в електронному вигляді;

- підготовка та подання до Господарського суду Хмельницької області відзиву на позовну заяву Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького про стягнення 12387,10 грн. штрафних санкцій за договором №673-23 про надання послуг за державні кошти від 10.11.2023 (разом із клопотанням про поновлення строку на подання відзиву та на подання доказів на підтвердження заперечень відповідача проти позову);

- підготовка та подання до суду заяви про перехід до розгляду справи №924/403/24 за правилами загального позовного провадження;

- підготовка та подання до суду заперечень на відповідь на відзив у справі №924/403/24 (разом із клопотання про доручення до матеріалів справи додаткових доказів на підтвердження заперечень відповідача проти позову);

- безпосередня участь як представника відповідача в судових засіданнях Господарського суду Хмельницької області по розгляду справи №924/403/24, що відбулися 16.07.2024, 14.08.2024, 20.08.2024.

Відповідно до п.3. акту загальна вартість перерахованої вище правової допомоги виконавця за домовленістю сторін (п.3.1. договору) становить 18000 (вісімнадцять тисяч) грн. 00 коп.

Акт підписаний сторонами та скріплений відтиском їх печаток.

В матеріалах справи також наявний Ордер на надання правничої (правової) допомоги ТОВ "Будівельна компанія "АССА" на підставі договору №б/н від 04.06.2024 у Господарському суді Хмельницької області адвокатом Афадєєвим Віталієм Вікторовичем від 04.06.2024.

Вказані матеріали є належними доказами (належно оформлені) того, що відповідачу надано професійну правничу допомогу у даній справі адвокатом Афадєєвим Віталієм Вікторовичем, згідно відповідного договору, що в силу ст. 126 ГПК України свідчить про обґрунтованість поданої заяви та необхідність відшкодування відповідачу понесених витрат на професійну правничу допомогу (враховуючи, що позов задоволений частково).

Згідно з статтею 74 ГПК України сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Подані на підтвердження таких витрат докази мають окремо та у сукупності відповідати вимогам статей 75 - 79 ГПК України.

Розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду (ч. 8 ст. 129 ГПК України).

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрат на підставі ст. 41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (наприклад, рішення у справі "East/West Alliance Limited" проти України", заява №19336/04, п. 269).

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у справі №910/8443/17, від 11.05.2018 р. та практиці Європейського суду з прав людини, про що, зокрема, відзначено у п. 95 рішення у справі "Баришевський проти України" від 26.02.2015р., п. п. 34-36 рішення у справі "Гімайдуліна і інших проти України" від 10.12.2009р., п. 80 рішення у справі "Двойних проти України" від 12.10.2006р., п. 88 рішення у справі "Меріт проти України" від 30.03.2004р.

Згідно із ст. 11 Господарського процесуального кодексу України суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Лавентс проти Латвії" зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

Вказані матеріали є належними доказами того, що відповідачу надано професійну правничу допомогу у даній справі адвокатом Афадєєвим В.В. згідно відповідного договору, що в силу ст. 126 ГПК України свідчить про обґрунтованість поданої заяви та необхідність відшкодування відповідачу понесених витрат на професійну правничу допомогу.

Питання пропорційного розподілу судових витрат регулюється ст. 129 ГПК України і вже вирішувалося судом при винесенні рішення.

Враховуючи вищенаведене та те, що позов у справі №924/403/24 задоволено частково, відповідно витрати на професійну правничу допомогу також підлягають пропорційному розподілу, що становить 13090,88 грн.

За таких обставин, суд дійшов висновку про часткове задоволення заяви товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "АССА" про ухвалення додаткового рішення.

Керуючись ст. ст. 74, 76-80, 123, 126, 129, 234, 235, 244 Господарського процесуального кодексу України, суд

ухвалив:

Заяву товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "АССА" про стягнення витрат на професійну правничу допомогу у справі № 924/403/24 задовольнити частково.

Стягнути з Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Б. Хмельницького (29000, вул. Шевченка, 46, м. Хмельницький, код ЄДРПОУ 14321481) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія "АССА" (29000, вул. Кам`янецька, буд. 38, кв. 21, м. Хмельницький, код ЄДРПОУ 34769471) 13090,88 грн. (тринадцять тисяч дев`яносто гривень 88 коп.) витрат на професійну правничу допомогу.

У стягненні решти витрат на професійну правничу допомогу відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. (ч.1, 2 ст. 241 ГПК України).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. (ч.1 ст. 256 ГПК України).

Апеляційна скарга подається в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України.

СуддяЮ.В. Гладюк

Повний текст додаткового рішення складено 05.09.2024р.

Віддрук 1 прим: 1 - до справи; Позивачу, відповідачу надіслати рішення до кабінету ЕС..

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення04.09.2024
Оприлюднено09.09.2024
Номер документу121403143
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг

Судовий реєстр по справі —924/403/24

Постанова від 09.01.2025

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Тимошенко О.М.

Ухвала від 16.12.2024

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Тимошенко О.М.

Постанова від 28.11.2024

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Тимошенко О.М.

Ухвала від 24.09.2024

Господарське

Північно-західний апеляційний господарський суд

Тимошенко О.М.

Рішення від 04.09.2024

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Ухвала від 29.08.2024

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Ухвала від 28.08.2024

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Рішення від 20.08.2024

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

Ухвала від 24.04.2024

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Гладюк Ю. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні