РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
06 вересня 2024 року м. Рівне№569/7380/24
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді О.Р. Греська, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доПриватного підприємства "Альфа Переклад" про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій,В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Рівненського міського суду Рівненської області з адміністративним позовом до ПП «Альфа Переклад», в якому просить: визнати протиправною бездіяльність ПП «Альфа Переклад», яка складається у ненаданні письмової відповіді на запит ОСОБА_1 , вих. 05-7652 від 04 грудня 2023 року, на доступ до публічної інформації щодо укладення у 2023 році Договорів на закупівлю послуг усного та письмового перекладу з української мови на російську мову за рахунок коштів Державного бюджету України; зобов`язати ПП «Альфа Переклад» надати ОСОБА_1 письмову відповідь на інформаційний запит, вих. № 05-7652 від 04 грудня 2023 року, на доступ до публічної інформації щодо укладення у 2023 році Договорів на закупівлю послуг усного та письмового перекладу з української мови на російську мову за рахунок коштів Державного бюджету України.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з метою отримання публічної інформації він через канцелярію ДУ «Рівненській слідчий ізолятор» надіслав директору ПП «Альфа Переклад» письмовий запит на отримання публічної інформації щодо укладення між бюро перекладів (виконавець) та Західним міжрегіональним центром з надання безоплатної правничої допомоги (замовник) договорів на закупівлю послуг усного та письмового перекладу з української мови на російську мору за рахунок коштів Державного бюджету України. Однак, позивач вказує, що відповіді на запит не отримував. Вважає, що ненадання інформації на його запит про надання публічної інформації є порушенням вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Ухвалою судді від 08.05.2024 адміністративну справу №569/7380/24 за позовом ОСОБА_1 до Приватного підприємства «Альфа Переклад» про визнання протиправною бездіяльності розпорядника публічної інформації та зобов`язання вчинити певні дії передано на розгляд Рівненському окружному адміністративному суду.
29.05.2024 адміністративна справа за №569/7380/24 надійшла до Рівненського окружного адміністративного суду.
За результатами автоматизованого розподілу справи між суддями, для розгляду адміністративної справи №569/7380/24 визначено суддю О.Р. Греська.
Ухвалою суду від 31.05.2024 позовну заяву залишено без руху, позивачу встановлено строк на усунення недоліків. У встановлений судом строк позивач усунув недоліки позовної заяви.
Ухвалою від 01.08.2024 позовну заяву ОСОБА_1 до Приватного підприємства "Альфа Переклад" про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій прийнято до розгляду. Відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в адміністративній справі №569/7380/24.
Від відповідача відзиву на позовну заяву не надходило.
Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, дослідивши матеріали справи, повно та всебічно встановивши обставини справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв`язок у сукупності, встановив наступне.
З матеріалів адміністративної справи судом встановлено, що 04.12.2023 позивач звернувся до директора ПП «Альфа Переклад» із запитом на публічну інформацію (вих. 05-7652). Факт надіслання запиту ОСОБА_1 до приватного підприємства «Альфа Переклад» з питань надання публічної інформації підтверджується довідкою Державної установи «Рівненський слідчий ізолятор» від 01.12.2023 №05-7612.
В свою чергу, відповіддю Державної установи «Рівненський слідчий ізолятор» від 30.01.2024 №05-612, адресованою на запит позивача, підтверджується, що на адресу державної установи повідомлення від ПП «Альфа Переклад» з 01.12.2023 по 31.01.2024 не надходили.
Вважаючи протиправною бездіяльність ПП «Альфа Переклад» щодо ненадання відповіді на запит про отримання публічної інформації, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Закон України «Про доступ до публічної інформації» визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про доступ до публічної інформації», метою цього Закону є забезпечення прозорості та відкритості суб`єктів владних повноважень і створення механізмів реалізації права кожного на доступ до публічної інформації.
Доступ до публічної інформації відповідно до цього Закону здійснюється на принципах: 1) прозорості та відкритості діяльності суб`єктів владних повноважень; 2) вільного отримання, поширення та будь-якого іншого використання інформації, що була надана або оприлюднена відповідно до цього Закону, крім обмежень, встановлених законом; 3) рівноправності, незалежно від ознак раси, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак (ч.1 ст.4 Закону України «Про доступ до публічної інформації»).
Згідно ч.1 ст.19 Закону України «Про доступ до публічної інформації», запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
Відповідно до ч.2 ст.19 Закону України «Про доступ до публічної інформації», запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.
Частинами 4 та 5 статті 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації», передбачено, що письмовий запит подається в довільній формі.
Запит на інформацію має містити:
1) ім`я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв`язку, якщо такий є;
2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо;
3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
В свою чергу, частиною 1 статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
Відповідно до статті 22 Закону №2939-VI розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках:
1) розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит;
2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону;
3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов`язані з копіюванням або друком;
4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п`ятою статті 19 цього Закону.
Відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації.
Розпорядник інформації, який не володіє запитуваною інформацією, але якому за статусом або характером діяльності відомо або має бути відомо, хто нею володіє, зобов`язаний направити цей запит належному розпоряднику з одночасним повідомленням про це запитувача. У такому разі відлік строку розгляду запиту на інформацію починається з дня отримання запиту належним розпорядником.
Отже, згідно вимог чинного законодавства України, відповідач має право надати відповідь на запит або відмовити у задоволенні запиту. В обох випадках розпорядник інформації повинен викласти своє рішення у письмові формі та направити на адресу запитувача не пізніше п`яти робочих днів з дня отримання запиту.
У матеріалах адміністративної справи наявна копія запиту позивача щодо надання приватним підприємством «Альфа Переклад» публічної інформації від 28.02.2024, у якому ОСОБА_1 просив надати інформацію про:
укладення/не укладення з Західним міжрегіональним центром з надання безоплатної правничої допомоги договору на закупівлю в 2023 році послуг усного перекладу з іноземних мов на українську мову і з української мови на іноземні мови суб`єктам відповідного права;
укладення/не укладення з Західним регіональним центром по наданню безоплатної вторинної правової допомоги договору на закупівлю в 2023 році послуг письмового перекладу з іноземних мов на українську мову і з української мови на іноземні мови суб`єктам відповідного права.
Разом з тим, предметом адміністративного позову є визнати протиправною бездіяльності ПП «Альфа Переклад» у ненаданні письмової відповіді на запит ОСОБА_1 , вих. 05-7652 від 04 грудня 2023 року на доступ до публічної інформації щодо укладення у 2023 році Договорів на закупівлю послуг усного та письмового перекладу з української мови на російську мову за рахунок коштів Державного бюджету України; зобов`язання ПП «Альфа Переклад» надати ОСОБА_1 письмову відповідь на інформаційний запит, вих. № 05-7652 від 04 грудня 2023 року, на доступ до публічної інформації щодо укладення у 2023 році Договорів на закупівлю послуг усного та письмового перекладу з української мови на російську мову за рахунок коштів Державного бюджету України.
Судом констатується, що згідно Закону України «Про доступ до публічної інформації» інформація щодо публічної закупівлі послуг відноситься до публічної інформації, а тому повинна бути надана у відповідь на відповідний на запит.
За наявності у матеріалах справи доказів про надіслання 04.12.2023 для ПП «Альфа Переклад» запиту ОСОБА_1 про надання публічної інформації (лист-довідка Державної установи «Рівненський слідчий ізолятор» від 01.12.2023 №05-7612), а також доказів ненадходження у період з 01.12.2023 по 31.01.2024 від відповідача для позивача відповіді на такий запит (лист-довідка Державної установи «Рівненський слідчий ізолятор» від 30.01.2024 №05-612), суд прийшов до висновку про протиправну бездіяльність ПП «Альфа Переклад» в частині ненадання відповіді на запит ОСОБА_1 від 04 грудня 2023 року вих. 05-7652. Відтак, позовні вимоги ОСОБА_1 до ПП «Альфа Переклад» в частині визнання протиправною бездіяльності ПП «Альфа Переклад» щодо ненадання відповіді на запит про надання публічної інформації від 04 грудня 2023 року вих. 05-7652 належать до задоволення.
В свою чергу, для відновлення порушених прав та інтересів позивача належним способом захисту, з урахуванням положень ст. 5, 9 Кодексу адміністративного судочинства України, буде зобов`язання ПП «Альфа Переклад» розглянути запит ОСОБА_1 про надання публічної інформації від 04 грудня 2023 року вих. 05-7652 та надати відповідь на такий запит у відповідності до норм Закону України «Про доступ до публічної інформації».
З урахуванням викладеного, позов належить до часткового задоволення.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Приватного підприємства "Альфа Переклад" задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльності Приватного підприємства «Альфа Переклад» щодо ненадання ОСОБА_1 відповіді на запит про надання публічної інформації від 04 грудня 2023 року вих. 05-7652.
Зобов`язати Приватне підприємство «Альфа Переклад» розглянути запит ОСОБА_1 про надання публічної інформації від 04 грудня 2023 року вих. 05-7652 та надати відповідь на такий запит у відповідності до норм Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 .
Відповідач - Приватне підприємство "Альфа Переклад" (вул. Княгині Ольги, буд. 5, оф. 307,м. Рівне,Рівненська обл.,33014. ЄДРПОУ/РНОКПП 38212257)
Повний текст рішення складений 06.09.2024.
Суддя Олег ГРЕСЬКО
Суд | Рівненський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 06.09.2024 |
Оприлюднено | 11.09.2024 |
Номер документу | 121477525 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо захисту політичних (крім виборчих) та громадянських прав, зокрема щодо забезпечення права особи на доступ до публічної інформації |
Адміністративне
Рівненський окружний адміністративний суд
О.Р. Гресько
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні