Рішення
від 09.09.2024 по справі 914/658/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.09.2024 Справа № 914/658/24

Господарський суд Львівської області у складі судді Зоряни Горецької, за участю секретаря судового засідання Марти Пришляк, розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Акціонерного товариства «Львівська книжкова фабрика «Атлас» Корпоративне підприємство АТ «ДАК «Укрвидавполіграфія»,

до відповідача: Фізичної особи підприємця Пашаєва Раміля,

про усунення перешкод в користуванні і розпорядженні майном та зобов`язання вчинити дії,

представники сторін:

від позивача: ОСОБА_1 ;

від відповідача: не з`явився;

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Господарського суду Львівської області перебуває справа за позовом Акціонерного товариства «Львівська книжкова фабрика «Атлас» Корпоративне підприємство АТ «ДАК «Укрвидавполіграфія» до Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 про усунення перешкод в користуванні і розпорядженні майном та зобов`язання вчинити дії.

Ухвалою від 15.03.2024 відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 15.04.2024. Рух справи відображено у відповідних ухвалах суду.

02.09.2024 позивач забезпечив явку уповноваженого представника в судове засідання, відповідач явку не забезпечив, поважності причин неявки не надав.

Враховуючи, що зібраних в матеріалах справи доказів достатньо для з`ясування обставин справи та прийняття рішення судом 02.09.2024 проголошено вступну та резолютивну частини рішення по справі.

АРГУМЕНТИ СТОРІН

Позиція позивача

Позовні вимоги полягають в усуненні перешкод в користуванні та розпорядженні нежитловим приміщенням шляхом виселення та знесення (демонтаж) самочинно збудованого нерухомого майна.

Позиція відповідача

Відповідач правом на подання відзиву не скористався, однак долучив заяву повідомлення про вчинення правопорушення за ознаками ч. 4 ст. 190 КК України, заяву про проведення позапланової перевірки податкового законодавства та позовну заяву про визнання договору суборенди недійсним.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ЇХ ОЦІНКА

05 грудня 2022 року між Акціонерним товариство «Львівська книжкова фабрика «Атлас» Корпоративне підприємство АТ «ДАК «Укрвидавполіграфія» (надалі - Орендодавець), в особі директора ОСОБА_3 , що діє на підставі Статуту, з одного боку, та Товариством з обмеженою відповідальність «ЄВРОБУДСЕРВІС» (надалі - Орендар), з іншого боку (надалі разом - Сторони), був укладений Договір №б/н оренди нежитлового приміщення (надалі - Договір) посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Ісаєнко О.В., за реєстровим №5008.

Умовами вказаного Договору (п.1.1) передбачено, що Орендодавець зобов`язується передати в оренду, а Орендар зобов`язується прийняти в строкове платне користування нежитлові приміщення площею 64,3 кв.м, у одноповерховій будівлі літ. «П-1», що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1557394546101 (надалі - Майно).

Право приватної власності Орендодавця на зазначене нерухоме майно підтверджується на підставі Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (в додатка).

Згідно п.3.1 Договору Орендар вступає у строкове платне користування Майном з моменту підписання Сторонами Акту приймання-передачі майна.

Згідно п. 6.1.4 Договору Орендар має право здавати орендоване Приміщення/частину орендованого Приміщення іншій юридичній або фізичній особі в суборенду, на власний розсуд визначаючи можливість подальшої передачі таким Суборендарем Приміщення/частину приміщення в наступну оренду.

01 липня 2023 року між ТзОВ «ЄВРОБУДСЕРВІС» (надалі - Орендар), в особі директора ОСОБА_4 , яка діє на підставі Статуту, з одного боку, та ФОП ОСОБА_5 (надалі - Суборендар), з іншого боку (надалі разом - Сторони), був укладений Договір суборенди нежитлового приміщення №01/07-2023.

Згідно п. 1.1 Договору Орендар передає, а Суборендар приймає у тимчасове платне користування - нежитлові приміщення площею 64,30 квадратних метрів у одноповерховій будівлі літ. «П-1», що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно п. 3.1 Договору Суборендар вступає в строкове платне користування Майном з моменту підписання Сторонами Договору та Акту приймання-передачі Майна.

26 січня 2024 року між Акціонерним товариство «Львівська книжкова фабрика «Атлас» корпоративне підприємство АТ «ДАК «Укрвидавполіграфія», в особі директора Дацківа Віктора Йосифовича, що діє на підставі Статуту, з одного боку, та Товариством з обмеженою відповідальність «ЄВРОБУДСЕРВІС», з іншого боку, був укладений Договір про внесення змін до Договору оренди нежитлового приміщення б/н посвідченого 05 грудня 2022 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Ісаєнко О.В. за реєстровим №5008.

Згідно Додатку №2 до Договору від 26 січня 2024 року, Орендар передав (повернув), а Орендодавець прийняв із строкового платного користування нежитлові приміщення, площею - 64,3 кв.м., в будівлі під літерою «П-1» (в додатка).

26 січня 2024 року Орендар листом вих. №26/01-1 «Про розірвання договору» повідомив Суборендаря про розірвання Договору суборенди нежитлового приміщення №01/07-2023 від 01 липня 2023 року.

Згідно з ч.ч. 1, 6 ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у володіння та користування майно для здійснення господарської діяльності. До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Статтею 759 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Пункт 3 статті 774 Цивільного кодексу України визначає, що до договору піднайму застосовуються положення про договір найму.

За приписами ст. 765 Цивільного кодексу України наймодавець зобов`язаний передати наймачеві майно у користування негайно або у строк встановлений договором найму.

Відповідно до ч. 1 ст. 763 Цивільного кодексу України договір найму укладається на строк, встановлений договором.

Оренда відповідно Закону України «Про оренду державного та комунального майна» - речове право на майно, відповідно до якого орендодавець передає або зобов`язується передати орендарю майно у користування за плату на певний строк.

Згідно з п. 1 ст. 785 ЦКУ у разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

При цьому відповідно до п. 2 ст. 774 Цивільного кодексу України строк договору піднайму не може перевищувати строку договору найму.

Отже, Договір суборенди нежитлового приміщення №01/07-2023 від 01 липня 2023 року між Орендарем та Суборендарем був припинений 26 січня 2024 року, згідно Договору про внесення змін до Договору оренди нежитлового приміщення б/н посвідченого 05 грудня 2022 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Ісаєнко О.В. за реєстровим №5008.

Відповідач добровільно займане ним приміщення не звільнив.

Згідно зі статтею 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Оскільки добровільно Відповідач не звільняє нежитлове приміщення площею 64,30 кв.м, у одноповерховій будівлі літ. «П-1», яка належить Позивачу на праві власності, суд вважає обґрунтованою вимогу про зобов`язання Відповідача усунути перешкоди у користуванні та розпорядженні нежитловим приміщенням, що належить Позивачу, шляхом виселення Відповідача з незаконно займаного нежитлового приміщення, загальною площею 64,30 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , будівля «П-1».

Позов про знесення самочинно збудованого нерухомого майна може бути пред`явлено власником чи користувачем земельної ділянки або іншою особою, права якої порушено, зокрема, власником (користувачем) суміжної земельної ділянки з підстав, передбачених статтями 376, 391, 396 ЦК.

Відповідно до статті 376 ЦК суди розглядають спори щодо самочинного будівництва, зокрема: про знесення самочинно збудованого нерухомого майна.

Своєчасне вирішення справ за позовами про знесення самочинно збудованих об`єктів нерухомості має важливе значення для зміцнення правопорядку в сфері землекористування й містобудування та запобігання таким порушенням.

Самочинним вважається будівництво житлового будинку, будівлі, споруди, іншого нерухомого майна, якщо вони збудовані (будуються) на земельній ділянці, що не була відведена особі, яка здійснює будівництво; або відведена не для цієї мети; або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту; або з істотним порушенням будівельних норм і правил.

Під належним дозволом слід розуміти передбачений дозвільний документ, що дає право виконувати підготовчі та будівельні роботи саме того об`єкту і на тій земельній ділянці, яка передана з цією метою певній особі.

Право на будівництво нерухомого майна (забудову) мають власники земельних ділянок (стаття 90 Земельний Кодекс України) та землекористувачі (стаття 95 Земельний Кодекс України).

Власником або землекористувачем земельної ділянки право на її забудову (будівництво) реалізується за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням та видом відповідно до містобудівних умов і обмежень, встановлених законодавством.

Право на забудову виникає у особи, яка набула права на земельну ділянку на законних підставах.

В грудні 2023 року на території підприємства АТ «Львівська книжкова фабрика «Атлас» за адресою м. Львів, вул. Зелена, 20, було виявлено незаконна добудова, а саме: добудова до будівлі нежитлових приміщень літ. «П-1», яка знаходиться у власності підприємства (загальною площею 64,3 кв.м., реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна - 1557394546101). Адміністрація підприємства неодноразово зверталась до Суборендаря одноповерхової будівлі літ. «П-1» щодо незаконності даної добудови та її демонтаж, оскільки дана земельна ділянка знаходиться на праві постійного користування в АТ «Львівська книжкова фабрика «Атлас» згідно Державного Акту на право постійного користування землею серія І-ЛВ №005142 (в додатках). Проте, на численні прохання з боку Позивача, Відповідач не демонтував дану незаконну добудову.

З цього приводу Позивач 24 січня 2024 року звернувся із заявою (в додатках) та поясненням (в додатка) до начальника Львівського РУП №1 ГУНП у Львівській області.

У своєму звернені Позивач просив національну поліцію перевірити законність добудови до будівлі літ. «П-1» за адресою АДРЕСА_1 .

30 січня 2024 року у зв`язку з виявленням незаконної добудови до будівлі нежитлових приміщень літ. «П-1» (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна - 1557394546101), за адресою АДРЕСА_1 , адміністрацією підприємства було проведено повне обстеження будівлі (в додатках).

Дана будівля була здана в суборенду ФОП ОСОБА_6 ( АДРЕСА_2 ) згідно Договору суборенди нежитлового приміщення №01/07-2023 від 01 липня 2023 року за адресою АДРЕСА_1 .

В цілому, в ході обстеження, комісією була виявлена незаконна добудова, яка була здійснена без жодної дозвільної документації суборендарем ФОП ОСОБА_7 загальною площею приблизно 50 60 кв.м.

З метою законної протидії будівництву ФОП Пашаєвим Рамілем на території підприємства, яке завдає шкоди, порушує законодавчі норми та законні права підприємства, комісією підприємства було прийняте рішення звернутися із заявою до інспекції державного Архітектурно-будівельного контролю у м. Львові.

01 лютого 2024 року Позивач звернувся з листом до Начальника інспекції державного Архітектурно-будівельного контролю Тараса Павлишина.

Своїм електронним листом від 09 лютого 2024 року Інспекція Державного архітектурно будівельного контролю повідомила, що відбудеться засідання комісії 14.02.2024 о 10:20, де буде розглядатися заява Позивача за № 04/02/2024 від 01.02.2024, за адресою: АДРЕСА_3 .

Проте, на засіданні комісії Позивачу було донесено до відома те, що згідно Постанови Кабінету Міністрів України №303 від 13 березня 2022 року, було припинено проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 'Про введення воєнного стану в Україні.

Електронним листом від 06.03.2024 Інспекція Державного архітектурно будівельного контролю повідомила, що остання позбавлена можливості здійснювати свої повноваження в частині вжиття заходів державного архітектурно будівельного контролю.

Згідно із частиною першою статті 376 ЦК України самочинне будівництво визначається через сукупність ознак, що виступають умовами або підставами, за наявності яких об`єкт нерухомості вважається самочинним, а саме, якщо: 1) він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети; 2) об`єкт нерухомості збудовано без належного дозволу чи належно затвердженого проекту; 3) об`єкт нерухомості збудовано з істотними порушеннями будівельних норм і правил".

Наявність хоча б однієї із трьох зазначених у частині першій статті 376 ЦК України ознак свідчить про те, що об`єкт нерухомості є самочинним.

Саме такий правовий висновок, викладений Верховним Судом України у постанові від 02 грудня 2015 року у справі № 6-1328цс15, а також Верховним Судом у постановах: від 18 лютого 2019 року у справі № 308/5988/17-ц, провадження № 61-39346св18, від 20 березня 2019 року у справі № 202/3520/16-ц, провадження № 61-16770св18.

Отже, у даній справі визначальним та достатнім є той факт, що Відповідач здійснив будівництво без документів, що дають право на це, і без належно затвердженого проекту та не виконав вимоги Позивача, якими вимагалось усунути виявлені порушення його прав.

Аналогічної правової позиції дотримується Верховний Суд, яка викладена в постановах від 15 квітня 2020 року (справа № 127/16473/15-а, СДРСРУ №88814908) та від 10 серпня 2020 року (справа № 120/1150/19-а, СДРСРУ №90899021 ).

Незаконна добудова, була здійснена Відповідачем без документів, а саме: без повідомлення про початок виконання будівельних робіт, без відповідного документа на право власності чи користування земельною ділянкою, без належно затвердженого проекту.

З урахуванням змісту частини сьомої статті 376 ЦК України у поєднанні з положеннями статей 16, 386, 391 ЦК України позивачами за вимогами про знесення самочинного будівництва можуть бути відповідний орган державної влади або орган місцевого самоврядування та інші особи, право власності яких порушено самочинним будівництвом.

Дана незаконна добудова порушує права, свободи та законні інтереси Позивача щодо права на постійне користування земельною ділянкою за адресою: АДРЕСА_1 . Вказане є підставою для задоволення позовних вимог про знесення самочинного будівництва.

Відповідач не надав належних та допустимих доказів на спростування доводів позивача.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати відповідно до ст. 129 ГПК України підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

Керуючись статтями 2, 13, 74, 76, 77, 78, 86, 129, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити.

2.Зобов`язати Відповідача Фізичну особу підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) усунути перешкоди у користуванні та розпорядженні приміщенням шляхом виселення Відповідача з незаконно займаного нежитлового приміщення, загальною площею 64,3 кв.м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , будівля літ. «П-1», реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна - 1557394546101.

3.Зобов`язати Відповідача Фізичну особу підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) знести (демонтувати) самочинно збудоване нерухоме майно за власні кошти, а саме: добудову до будівлі нежитлових приміщень літ. «П-1», реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна - 1557394546101.

4.Стягнути з Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 ( АДРЕСА_4 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь Акціонерного товариства «Львівська книжкова фабрика «Атлас» Корпоративне підприємство АТ «ДАК «Укрвидавполіграфія» (79005, м. Львів, вул. Зелена, 20, ЄДРПОУ 02470141) судовий збір в розмірі 6 056,00 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 241 ГПК України та може бути оскаржене до Західного апеляційного господарського суду у порядку та строки, передбачені ст.ст. 256, 257 ГПК України.

СуддяГорецька З.В.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення09.09.2024
Оприлюднено13.09.2024
Номер документу121561425
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди

Судовий реєстр по справі —914/658/24

Ухвала від 20.12.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Багай Н.О.

Ухвала від 09.12.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бонк Тетяна Богданівна

Ухвала від 27.11.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бонк Тетяна Богданівна

Ухвала від 06.11.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бонк Тетяна Богданівна

Ухвала від 31.10.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Горецька З.В.

Рішення від 09.09.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Горецька З.В.

Ухвала від 15.07.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Горецька З.В.

Ухвала від 10.06.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Горецька З.В.

Ухвала від 15.04.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Горецька З.В.

Ухвала від 15.03.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Горецька З.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні