Ухвала
від 13.09.2024 по справі 369/7893/24
БОРЗНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

БОРЗНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

16400, м. Борзна, Чернігівської обл., вул. Незалежності, буд. 4 тел.: 0 (4653) 21-202

Справа №369/7893/24

Провадження № 2/730/288/2024

У Х В А Л А

"13" вересня 2024 р. м. Борзна

Борзнянський районний суд Чернігівської області в складі головуючого судді - Луговця О.А.

з участю секретарів судового засідання - Чорнухи Н.О., Стрижак Я.О.

представника позивача - адвоката Самборського Т.М.

відповідача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Борзни в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - орган опіки та піклування в особі виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області, про визначення місця проживання дитини, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_3 звернулась до суду з даним позовом до ОСОБА_2 , в якому просить визначити місце проживання малолітнього ОСОБА_4 , 2015 р.н., разом із матір`ю ОСОБА_3 за адресою: АДРЕСА_1 . Свої вимоги обгрунтовує тим, що від укладено 21 лютого 2015 року шлюбу в них є спільна малолітня дитина - син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; спільне життя з чоловіком не склалось, сім`я фактично розпалась і з грудня 2021 року вони сімейно-шлюбних відносин не підтримують, син залишився проживати з нею і перебуває на її утриманні, проте відповідач добровільно в позасудовому порядку вирішити питання місце проживання сина не бажає, погрожує забрати дитину. Вважає, що син повинен мешкати з нею, оскільки вона на праві спільної часткової власності має 3-х кімнатну квартиру в с. Чайка, яка фактично придбана за її кошти, де створені усі необхідні умови для проживання, розвитку й виховання дитини; вона не вживає наркотичних речовин, не зловживає спиртними напоями, любить свого сина, всіляко піклується про нього, має з ним психологічний контакт, взаємоприв`язаність і спроможна забезпечити дитину всім необхідним, так як є співвласником салону краси, де працює майстром зачісок нормований робочий день; син навчається в приватному ліцеї з поглибленим вивченням англійської мови, що знаходиться поряд з квартирою, обліковується в медичних установах; не має наміру перешкоджати відповідачу в здійсненні його прав та обов`язків щодо сина.

Ухвалою судді Борзнянського районного суду Чернігівської області від 31 липня 2024 року дана позовна заява прийнята до розгляду, відкрито загальне позовне провадження у справі, призначено підготовче судове засідання, залучено до участі в справі органу опіки та піклування в особі виконавчого комітету Борщагівської сільської територіальної громади Бучанського району Київської області.

Ухвалою суду від 26 серпня 2024 року в підготовчому судовому засіданні оголошено перерву в зв`язку з витребуванням від органу опіки та піклування виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області висновок та копії документів, які стали підставою для винесення такого висновку, щодо розв`язання спору між батьками про визначення місця проживання малолітньої дитини ОСОБА_4 з одним із батьків. Зобов`язано виконком Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області витребувані документи направити на адресу суду в 5-денний строк з дня отримання даної ухвали.

Зазначена ухвала суду надіслана суб`єкту витребування доказів до його електронного кабінету й доставлена 29.08.2024р. о 13:35:44 год, що підтверджується відповідною довідкою про доставку електронного документу й у силу приписів ст.14, ч.6, 8 ст.128, п.2 ч.6 ст.272 ЦПК України є належним доказом отримання зазначеного судового рішення.

Однак, у визначений в ухвалі суду 5-денний строк орган опіки та піклування в особі виконкому Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області не надав суду витребуваних документів та не повідомив про неможливість їх подання з наведенням поважності причин.

1.Щодо клопотання Служби у справах дітей Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області про перенесення судового засідання.

Відповідно до ч.1, 4, 6, 8 ст.14 ЦПК України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-комунікаційна система. Єдина судова інформаційно-комунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, між учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу і участь учасників судового процесу у судовому засіданні в режимі відеоконференції. Адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Реєстрація в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, не позбавляє права на подання документів до суду в паперовій формі. Особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі, можуть подати процесуальні, інші документи, вчинити інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи з використанням власного електронного підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України «Про електронні довірчі послуги», якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Згідно із ч.6 ст.43 ЦПК України процесуальні документи в електронній формі мають подаватися учасниками справи до суду з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).

Особливості використання електронного підпису в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі визначаються Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).

Згідно вимог п.26, 27 Положення про ЄСІТС електронні документи створюються із застосуванням вбудованого текстового редактора шляхом заповнення форм документів, передбачених Інструкцією користувача Електронного суду, підписуються кваліфікованим електронним підписом (підписами) його підписувача (підписувачів) та надсилаються засобами відповідної підсистеми ЄСІТС. До створених в Електронному суді документів користувачі можуть додавати інші файли (зображення, відеофайли тощо). Відповідні додані файли (додатки) підписуються кваліфікованим електронним підписом користувачів разом зі створеними в Електронному суді документами, до яких вони додаються.

Отже, чинним законодавством передбачено можливість подання процесуальних документів до суду, якими є заяви, клопотання, скарги, в електронному вигляді, проте подання таких документів має здійснюватися через підсистему «Електронний суд».

Аналогічна позиція стосовно того, що «Електронний суд» - єдиний засіб направлення процесуальних документів в електронному вигляді до судів, наведена й у постанові Великої Палати Верховного Суду від 10.02.2021р. у справі №9901/335/20.

Положення ЦПК України не містять норм про можливість подачі до суду процесуальних документів в електронній формі, зокрема, у форматі WORD, JPG або PDF, шляхом їх надіслання на електронну пошту. Проте, не виключається подання процесуальних документів за правилами ЦПК України, сформованої в підсистемі «Електронний суд» та скріпленої електронним цифровим підписом (ЕЦП), з урахуванням положень Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг».

Таким чином, надсилання процесуальних документів до суду в електронному вигляді передбачає використання сервісу «Електронний суд», розміщеному за посиланням: https://cabinet.court.gov.ua/login, відповідно з попередньою реєстрацією офіційної електронної адреси (електронного кабінету) та з обов`язковим використанням власного електронного підпису.

Отже, альтернативою звернення учасників справи до суду із процесуальними документами, оформленими в паперовій формі та підписаними безпосередньо учасником справи та/або його представником, є звернення з такими документами в електронній формі з обов`язковим їх скріпленням власним електронним підписом учасника справи через «Електронний кабінет», а для адвокатів обов`язковість цього висвітлена через призму приписів ст.14 ЦПК України, в тому числі й задля процесуальної визначеності, уникнення розгляду справи у безладний спосіб, на що неодноразово звертав увагу Верховний Суд.

Принагідно суд зазначає, що обмеження, пов`язанні з використанням підсистеми «Електронний суд», у тому числі щодо подачі процесуальних документів через «Електронний кабінет», є легітимними, пропорційними та не перешкоджають доступу до правосуддя.

Відповідно до вимог ч.2, 4 ст.183 ЦПК України письмові заява, клопотання чи заперечення підписуються заявником чи його представником. Суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду.

12 вересня 2024 року на електронну адресу суду надійшов лист від Служби у справах дітей Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області за №778 від 11.09.2024р., який не підписаний навіть електронним цифровим підписом, і в якому повідомляють, що вони нададуть витребувані судом документи пізніше, бо матеріали справи потребують опрацювання, в зв`язку з чим клопочуть про перенесення судового засідання.

Оскільки даний лист-клопотання Служби у справах дітей поданий з порушенням вищевказаних норм процесуального законодавства, то він не може бути прийнятий до уваги й підлягає поверненню заявнику без розгляду.

Крім того, приписами ч.4 ст.19 СК України визначено, що при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, виселення дитини, зняття дитини з реєстрації місця проживання, визнання дитини такою, що втратила право користування житловим приміщенням, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов`язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою.

Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи (ч.5 ст.19 СК України).

Відповідно до ч.1 ст.56 ЦК України, ч.1 ст.11 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» органами опіки та піклування є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад.

Водночас згідно зі ст.12 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», п.3 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №866 від 24.09.2008р., на служби у справах дітей покладається безпосереднє ведення справ і координація діяльності стосовно захисту прав дітей.

Отже, служба у справах дітей не є органом опіки та піклування й, відповідно, - учасником даної справи. Натомість ухвалою суду саме виконком (його голову) Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області було зобов`язано надати витребувані документи, проте цей обов`язок органом опіки та піклування проігноровано, що свідчить про неналежне виконання останнім своїх функціональних обов`язків у сфері охорони дитинства, є проявом неповаги до суду та учасників справи.

2.Щодо клопотання представника позивача ОСОБА_3 адвоката Самборського Т.М. про перенесення судового засідання.

13.09.2024р. на електронну пошту суду надійшло дане клопотання адвоката Самборського Т.М. від 11.09.2024р., у якому просить перенести судове засідання на іншу дату, оскільки сторонам у справі надійшло запрошення 19 вересня з`явитися до органу опіки та піклування й до цього часу їх рішення щодо визначення місця проживання дитини не буде належним чином оформлене.

Водночас, зважаючи, що вказане клопотання адвоката було подане в електронній формі не через підсистему «Електронний суд», то воно підлягає поверненню заявнику без розгляду з вищенаведених підстав, що і клопотання Служби в справах дітей.

3.Щодо клопотання відповідача ОСОБА_2 про проведення судового засідання без його участі.

13.09.2024р. на електронну пошту суду надійшло дане клопотання відповідача ОСОБА_2 від 20.08.2024р., у якому просить провести засідання по справі без в зв`язку з неможливістю приїхати.

Водночас вказане клопотання подане в електронній формі й не скріплене електронним цифровим підписом, що унеможливлює ідентифікацію особи, в зв`язку з чим воно підлягає поверненню заявнику без розгляду з вищезазначених підстав.

Згідно з ч.1, 2 ст.2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

За змістом положень ч.2 ст.43 ЦПК України учасники справи зобов`язані добросовісно користуватися своїми процесуальними правами та виконувати процесуальні обов`язки, сприяти своєчасному, всебічному, повному та об`єктивному встановленню всіх обставин справи, надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні, подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази, виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки , виконувати інші процесуальні обов`язки, визначені законом або судом.

Відповідно з ч.3 ст.43 ЦПК України у випадку невиконання учасником справи його обов`язків суд застосовує до такого учасника справи заходи процесуального примусу, передбачені цим Кодексом.

Згідно з ч.1 ст.196 ЦПК України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.

Відповідно до п.4 ч.5 ст.198 ЦПК України суд може оголосити перерву у підготовчому засіданні у разі необхідності витребування нових (додаткових) доказів.

Таким чином, враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що витребувані докази мають істотне значення для повного, всебічного й об`єктивного розгляду справи, без них неможливо розглянути питання, визначені ч.2 ст.197 ЦПК України, необхідні для досягнення завдань підготовчого провадження, передбачених ст.189 ЦПК України, тому в підготовчому судовому засіданні слід оголосити перерву для повторного витребування від уповноваженого органу опіки та піклування запитуваних документів.

Одночасно суд роз`яснює учасникам справи, що в разі об`єктивної неможливості прибуття до Борзнянського районного суду Чернігівської області, вони можуть прийняти участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції в порядку, передбаченому ст.212 ЦПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.19 СК України, ст.2, 14, 43, 183, 189-200 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Клопотання представника позивача ОСОБА_3 адвоката Самборського Тараса Миколайовича та Служби у справах дітей Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області про перенесення судового засідання, клопотання відповідача ОСОБА_2 про проведення судового засідання без його участі - повернути заявникам без розгляду.

У підготовчому судовому засіданні в справі за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - орган опіки та піклування в особі виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області, про визначення місця проживання дитини - оголосити перерву до 30 вересня 2024 року до 11-00 год.

Повторно витребувати від виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області висновок та копії документів, які стали підставою для винесення такого висновку,щодо розв`язання спору між батьками про визначення місця проживання малолітньої дитини ОСОБА_4 з одним із батьків

Зобов`язати виконавчий комітет Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області витребувані докази направити на адресу Борзнянського районного суду Чернігівської області в 7-денний строк із дня отримання даної ухвали суду.

Попередити голову виконкому Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області, що відповідно до ч.8 ст.84 ЦПК України у разі неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів з причин, визнаних судом неповажними, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, передбачені главою 9 ЦПК України.

Копію даної ухвали надіслати учасникам справи.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою суду: http://br.cn.court.gov.ua

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та оскарженню не підлягає.

Суддя Борзнянського районного суду О.А.Луговець

СудБорзнянський районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення13.09.2024
Оприлюднено17.09.2024
Номер документу121584093
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —369/7893/24

Ухвала від 17.12.2024

Цивільне

Борзнянський районний суд Чернігівської області

Луговець О. А.

Ухвала від 08.11.2024

Цивільне

Борзнянський районний суд Чернігівської області

Луговець О. А.

Ухвала від 18.10.2024

Цивільне

Борзнянський районний суд Чернігівської області

Луговець О. А.

Ухвала від 16.10.2024

Цивільне

Борзнянський районний суд Чернігівської області

Луговець О. А.

Ухвала від 30.09.2024

Цивільне

Борзнянський районний суд Чернігівської області

Луговець О. А.

Ухвала від 13.09.2024

Цивільне

Борзнянський районний суд Чернігівської області

Луговець О. А.

Ухвала від 26.08.2024

Цивільне

Борзнянський районний суд Чернігівської області

Луговець О. А.

Ухвала від 10.07.2024

Цивільне

Борзнянський районний суд Чернігівської області

Луговець О. А.

Ухвала від 10.05.2024

Цивільне

Києво-Святошинський районний суд Київської області

Фінагеєва І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні