Рішення
Іменем України
13 вересня 2024 року
смт Краснопілля
справа № 587/3550/23
провадження № 2-о/578/3/24
Краснопільський районний суд Сумської області в складі головуючого судді КОСАР А. І., присяжних: Самофалової Л. О., Супрун Н. С.
розглянув у відкритому судовому засіданні приміщенні суду в селищі Краснопілля Сумського району Сумської області цивільну справі окремого провадження
за заявою ОСОБА_1 вособі представника адвоката Муйдінова Родіона Мукумовича
про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіку та призначення опікуна
заінтересована особа: Орган опіки та піклування при виконавчому комітеті ВЕРХНЬОСИРОВАТСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ
учасники судового процесу:
представник заявника ОСОБА_1 адвокат Дем?яненко Н. П.
представника ОСОБА_2 (особи, стосовно якої розглядається справа) адвокат Касатська Ю. А. в режимі відеоконференції
секретар судового засідання Литвин А. В.
та установив:
У грудні 2023 року ОСОБА_1 вособі представникаадвоката МуйдіноваРодіона Мукумовича/далі - заявник/ звернувся до Сумського районного суду Сумської області із заявою, якою просить визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , інваліда 2 групи, зареєстрованого за проживанням за АДРЕСА_1 недієздатною особою, встановити над ним опіку, і призначити заявника опікуном. Представник заявника Заяву мотивував тим, що дідусь заявника по лінії матері ОСОБА_2 є інвалідом дитинства 2 групи у зв`язку із психічним захворюванням, потребує медичного лікування та постійного стороннього догляду. Орган опіки та піклування надав Висновок про можливість призначення заявника опікуном над дідусем.
Одночасно стороною заявника заявлено Клопотання про призначення ОСОБА_2 судово-психіатричноїекспертизи.
19 грудня 2023 року Ухвалою Сумський районний суд Сумської області судову справу єдиний унікальний номер 587/3550/23 за заявою ОСОБА_1 направив за підсудністю до Краснопільського районного суду Сумської області.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.01.2024 для розгляду справи визначено головуючого суддю Косар Алевтину Іванівну.
Відповідно до протоколу автоматичного визначення присяжних від 03.07.2024, присяжними було визначено: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 /прізвище уточнено на сесії Сумської районної ради 21.08.2024/.
15 січня 2024 року Ухвалою суддя Краснопільського районного суду Сумської області Косар А. І. /далі суд/ прийняла до розгляду заяву ОСОБА_1 та відкрила провадження у судовій справі єдиний унікальний номер 587/3550/23, призначила справу до розгляду у судове засідання на 14березня 2024року.
14березня 2024рокуУхвалою суд призначив у справі судово-психіатричну експертизу стосовно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та на час її проведення провадження зупинив.
06.05.2024 до суду надійшов висновок судово-психіатричного експерта № 319 від 23.04.2024.
7 травня 2024 року Ухвалою суд відновив провадження у судовій справі єдиний унікальний номер 587/3550/23, справу призначив до судового розгляду.
09липня 2024року Ухвалоюсуд залучив до участі у справі захисника особи, стосовно якої розглядається справа - ОСОБА_2 .
Відповідно до положень статті 299 Цивільного процесуального кодексу України /далі ЦПК/ справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її адвоката, та представника органу опіки та піклування.
На засіданні суду представник заявника та адвокат особи, стосовно якої розглядається справа, заяву підтримали з наведених у ній підстав. Права ОСОБА_2 у доступі до суду не були порушені або обмежені. Заінтересована особа на засідання суду не з`явилася, представником в особі секретаря селищної ради подана заява про розгляд справи за відсутності представника.
Фактичні обставини, встановлені судом
ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в с. Великий Бобрик Сумської області, проживає за АДРЕСА_1 .
Відповідно до медичної документації, ОСОБА_2 07.03.2000 оглянутий повторно психіатричною МСЕК, визнаний інвалідом 11групибезтерміново; потребує лікування та постійного стороннього догляду.
Відповідно до Висновку судово-психіатричного експерта № 319 від 23.04.2024, ОСОБА_2 страждає хронічним психічним захворюванням у формі шизофренії, параноїдна форма, безперервний перебіг зі стабільним дефектом F20.00. За своїм психічним станом ОСОБА_2 не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Відповідно до Висновку органу опіки і піклування при виконавчому комітеті Верхньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області про можливість призначення громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , опікуном над громадянином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_2 є інвалідом 2 групи загального захворювання, установлений діагноз: шизофренія параноїдна; потребує постійного стороннього догляду. Зареєстрований та проживає у АДРЕСА_1 , де для нього створені належні санітарно гігієнічні умови. До грудня 2023 року за ним здійснювала догляд донька, але у зв`язку зі значним погіршенням здоров`я ОСОБА_2 відмовилася від догляду. ОСОБА_1 виявив бажання бути опікуном ОСОБА_2 . ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 у селі Веселе Путивльського району Сумської області; громадянство: України; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; перебуває у родинних відносинах з ОСОБА_2 онук та дідусь по материнській лінії; за станом здоров`я спроможний виконувати обов`язки опікуна; до кримінальної відповідальності не притягувався; наразі перебуває на службі в ЗСУ. Орган опіки та піклування визнає можливим призначення гр. ОСОБА_1 опікуном над ОСОБА_2 у разі визнання судом останнього недієздатною особою.
Рішенням Виконавчого комітету Верхньосироватської сільської ради Сумського району Сумської області № 154 від 11 грудня 2023 року затверджено Висновок опікунської ради про можливість призначення опікуном гр. ОСОБА_1 над гр. ОСОБА_2 у судовому порядку.
Національне законодавство, мотиви суду
Відповідно до частини першої статті 39 Цивільного кодексу України /далі - ЦК/, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це (частина перша статті 40 ЦК).
Згідно зі статтею 55 ЦК опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Тлумачення зазначених норм права дає підстави стверджувати, що недієздатні особи є особливою категорією людей (фізичних осіб), які внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу тимчасово або постійно не можуть самостійно на власний розсуд реалізовувати майнові та особисті немайнові права, виконувати обов`язки й нести юридичну відповідальність за свої діяння.
У пункті 1 частини другої статті 293 Цивільного процесуального кодексу України /далі - ЦПК/ зазначено, що обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи суд розглядає в окремому провадженні.
Відповідно до частини третьої статті 296 ЦПК заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги.
Згідно з частиною третьою статті 297 ЦПК у заяві про визнання фізичної особи недієздатною мають бути викладені обставини, що свідчать про хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок чого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Стаття 3 Закону України "Про психіатричну допомогу" визначає презумпцію психічного здоров`я.
Кожна особа вважається такою, яка не має психічного розладу, доки наявність такого розладу не буде встановлено на підставах та в порядку, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до положень частини першої статті 103 ЦПК суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.
Згідно зі статтею 105 ЦПК призначення експертизи судом є обов`язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити, зокрема психічний стан особи.
Порядок проведення судово-психіатричної експертизи затверджено Наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 травня 2018 року №865, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14 червня 2018 року за № 719/32171.
Предметом судово-психіатричної експертизи є психічний стан особи у певні юридично значимі проміжки часу. Психічний стан особи у певні юридично значимі проміжки часу визначається з метою надання відповіді на запитання, поставлені особою або органом, яка (який) залучила(в) експерта, або слідчим суддею чи судом, що доручив проведення експертизи.
Об`єктами експертизи є: матеріали цивільної справи, медична документація, аудіовізуальні матеріали та інша інформація про психічний стан особи, відповідно якої проводиться експертиза.
Статтею 110 ЦПК встановлено, що висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими статтею 89 цього Кодексу. Відхилення судом висновку експерта повинно бути мотивоване в судовому рішенні.
Відповідно до статті 81 ЦПК кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Статтею 76 ЦПК визначено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
У відповідності до статті 89 ЦПК суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Вирішуючи питання щодо визнання особи недієздатною, суд встановив фактичні обставини справи, що мають істотне значення для її вирішення, з урахуванням наданих сторонами доказів, висновку експертизи у сукупності, і дійшов висновку про наявність підстав для визнання ОСОБА_2 недієздатним, оскільки належними та допустимими доказами підтверджено наявність хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого він не здатен усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
За положеннями частини шостої статті 300 ЦПК визначено, що строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Відповідно до частини першої статті 41, статті 58 ЦК над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
Згідно з частиною першою статті 60 ЦК суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Частиною першою статті 300 ЦПК України передбачено, що суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Враховуючи встановлені обставини, суд доходить висновку про задоволення заяви, оскільки саме орган опіки та піклування досліджує обставини щодо можливості особи виконувати обов`язки піклувальника чи опікуна.
У відповідності до ч.2 ст. 299 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.
Керуючись ст.12, 13, 43, 76, 77, 80, 81, 89, 247, 258, 259, 263-268, 293, 296, 298, 300, 352, 354-356 Цивільного процесуального кодексу України, суд,
Ухвалив:
Задовольнити Заяву ОСОБА_1 .
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , недієздатним.
Встановити опіку над недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженця с. Веселе Путивльського району Сумської області; громадянство: України; РНОКПП: НОМЕР_1 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , опікуном недієздатногоОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Встановити строк дії рішення про визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 недієздатним - два роки з часу набрання рішенням законної сили.
Судові витрати за проведення судово психологічної експертизи на загальну суму 4 538,52 грн з ПДВ, віднести на рахунок держави. Оплата здійснюється за такими реквізитами: ДУ «ІПС ПЕМН МОЗ УКРАЇНИ» ЄДРПОУ: 04803492; МФО 820172 ДКСУ у Подільському районі м. Києва UA158201720313251005201007077 адреса: Україна, 04080, м. Київ, вул. Кирилівська, 103. Призначення платежу: «за проведення СПЕ відн. ОСОБА_2 у Сумській філії ДУ «ІПС МОЗ України, експерт Одарченко О. П.»
Рішення суду після набрання ним законної сили надсилається судом органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше, ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку дії рішення, визначеного рішенням суду.
Скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану здійснюється за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сім`ї, органу опіки та піклування або самої особи, визнаної недієздатною.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заявник: ОСОБА_1 РНОКПП: НОМЕР_1 ; Паспорт НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Представники заявника: адвокат Муйдінов Родіон Мукумович Ордер на надання правничої (правової) допомоги серія ВІ №1186122 від 19.12.2023 на підставі договору про надання правової допомоги/ доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги № 71 від 28.11.2023; серія ВІ №1202140 від 04.03.2024 на підставі договору про надання правової допомоги/ доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги № 25 від 08.07.2024; Свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю від 03.12.2012 № 57.
Особа, стосовно якої розглядається справа: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , Паспорт МА463963, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Представник особи, стосовно якої розглядається справа, ОСОБА_2 : адвокат Касатська Юлія Анатоліївна Доручення для надання безоплатної вторинної правничої допомоги від 22 липня 2024 року № 686/2024-3533953 видане на підставі ухвали Краснопільського районного суду Сумської області від 9 липня 2024 р. у судовій справі № 587/3550/23; Свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю від 27.02.2017 № 274.
Заінтересована особа: Орган опіки та піклування при виконавчому комітеті ВЕРХНЬОСИРОВАТСЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ Сумського району Сумської області ЄДРПОУ 04391374, місце знаходження юридичної особи: вул. Козацької Слави, буд. 2, с. Верхня Сироватка Сумського району Сумської області; в. о. сільського голови Ірина Обозна.
Суддя А. І. Косар
Присяжні : Н. С. Супрун
Л. О. Самофалова
Суд | Краснопільський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 13.09.2024 |
Оприлюднено | 17.09.2024 |
Номер документу | 121610415 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Краснопільський районний суд Сумської області
Косар А. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні