ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
79010, м.Львів, вул.Личаківська,81
ДОДАТКОВА ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" вересня 2024 р. Справа №914/3423/23
Західний апеляційний господарський суд у складі колегії:
Головуючого суддіБонк Т.Б.,
СуддівБойко С.М.,
Якімець Г.Г.,
секретар судового засідання Шатан Т.О.
представники сторін: не з`явились;
розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Готелі Трускавця» б/н від 22.08.2024 (вх. суду від 22.08.2024 № 01-05/2377/24) про стягнення судових витрат при розгляді
апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Естар Україна» (вх. суду від 23.05.2024 № 01-05/1482/24)
на рішення Господарського суду Львівської області від 18.04.2024 (повний текст рішення складено 29.04.2024 (суддя Ділай У.І.)
у справі № 914/3423/23
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Естар Україна», м. Київ
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Готелі Трускавця», м. Трускавець, Львівська область
про зобов`язання повернути належним чином оформлені документи та стягнення за договором №2610/2 від 26.10.2022,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Львівської області від 18.04.2024 у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Естар Україна» до Товариства з обмеженою відповідальністю «Готелі Трускавця» про зобов`язання повернути належним чином оформлені документи та стягнення за договором №2610/2 від 26.10.2022, відмовлено.
Постановою Західного апеляційного господарського суду від 20.08.2024 апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Естар Україна» залишено без задоволення, а рішення Господарського суду Львівської області від 18.04.2024 у справі № 914/3423/23 залишено без змін.
Під час розгляду справи апеляційним судом відповідач у відзиві на апеляційну скаргу зазначив орієнтовний розрахунок витрат, які він планує понести у зв`язку з переглядом справи апеляційним судом, у сумі 5 000 грн.
У судовому засіданні 20.08.2024 представник відповідача повідомив апеляційний суд, що докази на підтвердження понесених ним витрат будуть подані у строки, передбачені ст. 129 ГПК України.
22.08.2024 представник відповідача адвокат Петрінець Б.Р. подав клопотання про приєднання доказів понесених судових витрат, просить апеляційний суд ухвалити додаткове рішення, яким стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Естар Україна» на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Готелі Трускавця» 4 800 гривень витрат на професійну правничу допомогу
До вказаного клопотання представником долучено:
-копію Договору про надання професійної правничої допомоги № 27/12-23 від 27.12.2023;
-копію Ордеру про надання правничої (правової) допомоги від 20.06.2024;
-копію детального опису наданих послуг професійної правничої допомоги у справі № 914/3423/23 (апеляційне провадження);
-копію Акту прийому-передачі наданих послуг професійної правничої допомоги за Договором № 27/12-23 від 27.12.2023;
-копію Рахунку-фактури № 4 від 20.08.2024 всього на суму 4 800 гривень;
-копію платіжної інструкції № 1787 від 21.08.2024 на суму 4 800 гривень, призначення платежу: «оплата за послуги згідно рахунку №4 від 20.08.2024».
Ухвалою Західного апеляційного господарського суду від 23.08.2024 розгляд заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Готелі Трускавця» про стягнення судових витрат у справі № 914/3423/23 призначено на 03.09.2024.
У судове засідання 03.09.2024 сторони, належним чином повідомлені про час і місце судового засідання, не забезпечили явки своїх представників.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Естар Україна» заперечень щодо стягнення витрат на професійну правничу допомогу, не подало.
Враховуючи те, що відповідно до ч. 4 ст. 244 ГПК України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви, то апеляційний суд вважав за можливе розглянути подану заяву про стягнення витрат на професійну правничу допомогу без участі представників.
Відповідно до частин 1, 3 статті 244 ГПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо, зокрема, судом не вирішено питання про судові витрати. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.
Судові витрати це передбачені законом витрати (грошові кошти) сторін, інших осіб, які беруть участь у справі, понесені ними у зв`язку з її розглядом та вирішенням, а у випадках їх звільнення від сплати - це витрати держави, які вона несе у зв`язку з вирішенням конкретної справи (аналогічний висновок міститься постанові Великої Палати Верховного Суду від 27.11.2019 у справі № 242/4741/16-ц).
Згідно з ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать, зокрема витрати на професійну правничу допомогу.
Пунктом 9 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" встановлено, що представництво - це вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного відповідача у кримінальному провадженні.
Інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення (п. 6 ч. 1 ст. 1 вказаного Закону).
Відповідно до ст. 19 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" видами адвокатської діяльності, зокрема, є: надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.
Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (п. 12 ч. 3 ст. 2 ГПК України).
Практична реалізація згаданого принципу в частині відшкодування витрат на професійну правничу допомогу відбувається в такі етапи: 1) попереднє визначення суми судових витрат на професійну правничу допомогу (ст. 124 ГПК України); 2) визначення розміру судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу між сторонами (ст. 126 ГПК України): - подання (1) заяви (клопотання) про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу разом з (2) детальним описом робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, і здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, та (3) доказами, що підтверджують здійснення робіт (наданих послуг) і розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи; - зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу; 3) розподіл судових витрат (ст. 129 ГПК України).
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.
Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Разом із тим, розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду (ч. 8 ст. 129 ГПК України).
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (ч. 3 ст. 126 ГПК України).
Матеріалами справи підтверджено, що при перегляді апеляційним судом рішення у справі № 914/3423/23 інтереси Товариства з обмеженою відповідальністю «Готелі Трускавця» представляв адвокат Петрінець Б.Р. на підставі ордеру про надання правничої (правової) допомоги від 20.06.2024, виданого на підставі Договору про надання професійної правничої допомоги № 27/12-23 від 27.12.2023, укладеного між Петрінцем Богданом Романовичем (адвокат) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Готелі Трускавця» (клієнт).
Відповідно до умов укладеного договору адвокат зобов`язується надати клієнтові професійну правничу допомогу у рамках господарського судочинства у справі № 914/3423/23 за позовом ТОВ «Естар Україна» до ТОВ «Готелі Трускавця» про зобов?язання повернути належним чином оформлені документи та стягнення 66666,67 грн. основного боргу, 2 487,43 грн. інфляційних втрат та 1 802,74 грн. 3% річних.
Адвокат надає правову допомогу клієнтові з приводу надання юридичних консультацій, оформлення процесуальних документів, складення клопотань, заяв, скарг, запитів, листів, інших документів правового характеру, представництва та захисту інтересів Клієнта у господарських судах всіх ланок, підприємствах, установах, організаціях, органах державної влади, правоохоронних органах, іншу правничу допомогу пов?язану з представництвом інтересів Клієнта, а Клієнт зобов?язується сплатити гонорар (винагороду) за надану правову допомогу та компенсувати фактичні витрати на її надання в обсязі та на умовах, визначених Договором.
Відповідно до п. 4.2 укладеного договору вартість послуг правничої допомоги становить 700 (сімсот) гривень за одну годину роботи адвоката. Вартість послуг участі адвоката у судовому засіданні становить 2 000 гривень за одне судове засідання.
Згідно з п. 2.4 договору на підтвердження факту надання адвокатом клієнту правової допомоги складається акт наданих послуг професійної правничої допомоги і направляється клієнту.
Актом прийому-передачі наданих послуг професійної правничої допомоги за Договором № 27/12-23 від 27.12.2023, підписаного двома сторонами передбачено:
-складання і оформлення відзиву на апеляційну скаргу у справі від 20.06.2024 (4 год) 2 800 гривень;
-представництво інтересів клієнта в судовому засіданні в Західному апеляційному господарському суді в режимі відеоконференції (2 засідання) 2 000 гривень;
Загальна сума винагороди (гонорару) за надані послуги складає 4 800 гривень.
Відповідно до ч. 4 ст. 126 ГПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Як було зазначено вище, заявник просить суд відшкодувати витрати на правову допомогу, зокрема, за складання і оформлення відзиву на апеляційну скаргу у справі 2 800 гривень та констатує, що вказане зайняло 4 години роботи адвоката.
У свою чергу, поданий відзив на апеляційну скаргу викладений на чотирьох сторінках та доводи зазначені у відзиві ґрунтуються загалом на цитуванні норм закону із повторенням висновків, які відповідач вказував у відзиві на позовну заяву.
Велика Палата Верховного Суду у додатковій постанові від 18.01.2024 у справі № 9901/459/21 зазначила, що обов`язок адвоката щодо здійснення представництва інтересів клієнта в суді передбачає не лише відповідальність за якусь одну дію, наприклад, написання процесуального документа чи виступ у суді, а зобов`язує адвоката вчинити комплекс дій, метою яких є забезпечення реалізації та захисту прав і обов`язків клієнта.
Щодо судових засідань, то суд зауважує, що при розгляді апеляційної скарги у цій справі відбулось два судові засідання 02.07.2024 (тривалістю 8 хвилин) та 20.08.2024 (тривалістю 24 хвилини).
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду у справі № 910/7586/19 зробив висновок, що участь у судовому засіданні є не формальною присутністю на ньому, а є підготовкою адвоката до цього засідання, витраченим часом на дорогу до судового засідання та у зворотному напрямку, його очікуванням та безпосередньою участю у судовому засіданні.
Слід зазначити, що відповідно до ухвал Західного апеляційного господарського суду представнику Товариства з обмеженою відповідальністю «Готелі Трускавця» забезпечено участь в судових засіданнях в режимі відеоконференції за допомогою системи відеоконференцзв`язку з використанням власних технічних засобів.
Відтак, вказане спростовує включення часу на дорогу до судового засідання та у зворотному напрямку, його очікування як складових представництва клієнта у судових засіданнях у цій справі.
Колегія суддів також враховує висновки Верховного Суду у постанові від 01.08.2019 у справі № 915/237/18, відповідно до яких: суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенством права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи на складність справи, витрачений адвокатом час, та неспіврозмірним у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг.
Велика Палата Верховного Суду зауважує, що не є обов`язковими для суду зобов`язання, які склалися між адвокатом та клієнтом у контексті вирішення питання про розподіл судових витрат. Вирішуючи останнє, суд повинен оцінювати витрати, що мають бути компенсовані за рахунок іншої сторони, ураховуючи як те, чи були вони фактично понесені, так і оцінювати їх необхідність. Подібний висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.05.2020 у справі № 904/4507/18.
На підставі викладеного та враховуючи обсяг наданих адвокатом послуг, складність справи та те, що правова позиція відповідача викладена у відзиві на апеляційну скаргу вже була сформована до апеляційного розгляду справи, а доказів здійснення представником додаткового комплексного вивчення юридичної природи спірних правовідносин суду апеляційної інстанції не надано, колегія суддів доходить висновку про зменшення заявлених витрат на професійну правничу допомогу на 50% - до 2 400 гривень
Керуючись ст. ст. 123, 126, 129, 244, 281 ГПК України, Західний апеляційний господарський суд
П О С Т А Н О В И В:
1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Готелі Трускавця» б/н від 22.08.2024 (вх. суду від 22.08.2024 № 01-05/2377/24) про стягнення судових витрат за розгляд справи в суді апеляційної інстанції задоволити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Естар Україна» (02094, м. Київ, вул. Вінстона Черчиля, 87, офіс 19; ідентифікаційний код 42424120) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Готелі Трускавця» (82200, Львівська область, м. Трускавець, вул. Дрогобицька, 9; ідентифікаційний код 03348637) 2 400 гривень витрат на професійну правничу допомогу за розгляд справи в суді апеляційної інстанції.
3. Місцевому господарському суду видати наказ.
4.Додаткова постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку у строки та в порядку, визначені статтями 286-289 ГПК України.
Повний текст постанови складено та підписано 16.09.2024.
Головуючий суддяТ.Б. Бонк
суддя С.М. Бойко
суддяГ.Г. Якімець
Суд | Західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 03.09.2024 |
Оприлюднено | 17.09.2024 |
Номер документу | 121618666 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Західний апеляційний господарський суд
Бонк Тетяна Богданівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні