Рішення
від 09.09.2024 по справі 925/809/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2024 року м. Черкаси Справа № 925/809/24

Господарський суд Черкаської області у складі судді Зарічанської З.В., за участю секретаря судового засідання Філіпової І.С., розглянув у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Комунального підприємства "Смілакомунтеплоенерго",

до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Варес",

про стягнення 74 652,78 грн,

за участю представників сторін:

від позивача - Лук`яненко Г.О., адвокат, довіреність від 26.05.2023,

від відповідача - Передерій В.Г., адвокат, ордер серія АА № 1471666 від 02.08.2024; Жемелко Г.В., керівник.

25.06.2024 за допомогою системи "Електронний суд" до Господарського суду Черкаської області надійшла позовна заява Комунального підприємства "Смілакомунтеплоенерго" (далі - КП "Смілакомунтеплоенерго") з вимогою стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Варес" (далі - ТОВ "Варес") 69 612,56 грн заборгованості за теплову енергію, 2 214,46 грн інфляційних нарахувань, 1 789,93 грн три відсотки річних, 1 035,83 грн пені та судовий збір по справі.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем умов публічного договору про надання послуги з постачання теплової енергії, який відповідає типовому індивідуальному договору про надання послуги з постачання теплової енергії, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 830 в частині оплати отриманої теплової енергії та за абонентське обслуговування, чим порушено ст. 526, 714 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України.

Ухвалою від 15.07.2024 господарський суд відкрив провадження у справі №925/809/24 за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін. Судовий розгляд призначив на 13.08.2024 о 15:30. Встановив сторонам строк для подання заяв по суті.

02.08.2024 відповідач подав відзив на позов, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог.

У відзиві відповідач зазначає, що є власником єдиного майнового комплексу з розміром частки - 1. Відповідно до технічних паспортів реєстраційні номери: ТІ01:3804-9373-2538-1448 та ТІ01:8366-4431-9500-8909 єдиний майновий комплекс складається з двох частин площами 254 та 30,9 метрів квадратних. Приміщення є окремим ізольованим від житлового будинку. Приміщення відповідача має адресу: м. Сміла, вул. Поштова, 2-А, така ж адреса зазначена в технічних паспортах. Зміна адреси відбулася згідно з Наказом №19-а від 30.05.2024 Управління архітектури, регулювання забудови та земельних відносин міста Виконавчого комітету Смілянської міської ради. У п. 1 вказаного Наказу зазначено "змінити адресу ... єдиному майновому комплексу ... , що мав адресу Черкаська обл., м. Сміла, вулиця Ржевська будинок 2, ... на: Україна, Черкаська область. Черкаський район, Смілянська територіальна громада, місто Сміла, вулиця Поштова будинок 2-А". Тобто відповідач зазначає, що фактично і юридично існує два різні об`єкти нерухомості (єдиний майновий комплекс, який є власністю відповідача, і багатоквартирний житловий будинок, який є власністю власників квартир у ньому). Тому, на думку відповідача, позивач помилково вважає їх одним об`єктом нерухомості і, відповідно, відповідач не є співвласником багатоквартирного будинку у розумінні ЗУ №2866-ІІІ та ЗУ №417-VIII та не є співвласником спільного майна цього багатоквартирного будинку. Вказаний факт підтверджується і відсутністю в матеріалах справи договору укладеного між ОСББ та власником нежитлового приміщення про утримання і ремонт приміщень або іншого майна, що перебуває у спільній власності, а також відсутність сплати обов`язкових внесків на утримання і ремонт багатоквартирного будинку, визначених ЗУ №2866-ІІІ.

Щодо твердження позивача про надання відповідачеві послуг з постачання теплової енергії, останній зазначає, що як видно з рішення Виконавчого комітету Смілянської міської ради Черкаської області №1212 від 20.12.2005 відповідачу погоджено збір технічних умов для виконання проектних робіт з реконструкції власного приміщення (вул. Ржевська, 2) для облаштування автономного індивідуального опалення.

Згідно акту №ОУ-0000083 від 18.09.2006, акту №ОУ-0000094 від 04.11.2006, видаткової накладної № РН-0001334 від 18.09.2006, видаткової накладної № РН-0001643 від 04.11.2006 відповідачем із залученням підрядника були проведені роботи по демонтажу старої системи опалення та монтажу індивідуальної системи.

Згідно Висновку експертизи з питань охорони праці щодо проектної документації №71.01.01.1579.06 від 07.08.2006 виданого ДП "Черкаський експертно-технічний центр" - робочий проект: "Газопостачання індивідуальної котельні кафе "Джем" ТОВ "ВАРЕС" по вул. Ржевській, 2 в м. Смілі Черкаської області" відповідає вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.

Як видно з Технічних вимог з енергозбереження та енергоефективності для розробки проектної документації на будівництво, реконструкцію та розширення об`єктів №18/23-112 від 17.05.2006 виданих Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Черкаській області, технічні вимоги видавалися для проектування автономного теплопостачання кафе "Джем" ТОВ "ВАРЕС" по вул. Ржевській, 2 в м. Сміла Черкаської області.

Технічне обстеження газовикористовуючого обладнання підприємства на готовність до пуску газу для проведення налагоджувальних робіт, надійності та готовності його прийому і ефективного використання природного газу та з прийняття завершених будівництвом, реконструйованих чи розширюваних об`єктів системи газопостачання та газового обладнання проведено комісією і виявлено що: проект щодо використання природного газу підприємством виконано; договір на поставку природного газу укладено; договір на транспортування природного газу укладено; газоспоживне обладнання (котел) підготовлене для підключення до газових мереж.

Відповідач зазначає також, що з Акту приймання газообладнання для проведення комплексного випробування індивідуальної котельні кафе "Джем" вул. Ржевська, 2 м. Сміла, видно, що будівельно-монтажні роботи виконані в повному обсязі, газообладнання (котел Ferolli 30) вважати прийнятим.

Наявність внутрішньобудинкового газообладнання відповідача підтверджується будівельним паспортом. Відповідно до Акту від 31.07.2023 про обстеження приміщень на наявність проходження внутрішньобудинкових систем теплопостачання, кількості транзитних трубопроводів, теплоізоляції транзитних стояків системи теплопостачання комісією, в складі якої був і представник позивача, встановлено, що в приміщенні відповідача наявні три транзитних стояка, які ізольовані в порядку відключення від загального теплопостачання згідно проекту. Відповідно до Акту від 12.06.2024 про обстеження приміщень на наявність проходження внутрішньобудинкових систем теплопостачання, кількості транзитних трубопроводів, теплоізоляції транзитних стояків системи теплопостачання комісією, в складі якої був і представник позивача, встановлено, що кафе "Джем" є окремим приміщенням, не має підвалу, чердака, під`їзду з мережами постачальника теплової енергії. Кафе "Джем" не використовує теплову енергію постачальника, оскільки не має мережу постачальника. Як видно з технічних паспортів, у приміщенні відповідача функціонує місцеве водяне опалення від газового та твердопаливного котла. Крім того, як видно з фотографій наявних транзитних стояків системи теплопостачання, усі транзитні труби позивача, обгорнуті теплоізоляцією і закриті пластиковим коробом. Така конструкція передбачає недопущення витоку теплової енергії і, відповідно, спростовує сам принцип надання обігріву приміщення.

Отже відповідач вважає, що у позивача відсутня можливість надавати відповідачу послуги з постачання теплової енергії, бо відсутні комунікації для обігріву приміщення і сам відповідач не підключений до внутрішньобудинкових комунікацій, оскільки має автономне індивідуальне опалення.

Також щодо наявності договірних відносин відповідач зазначає, що твердження позивача про те, що відносини між сторонами у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах і такий договір вважається укладений між позивачем та відповідачем, оскільки він є договором приєднання і був укладений шляхом фактичного отримання відповідачем послуги з постачання теплової енергії - є помилковим.

Ухвалою занесеною до протоколу судового засідання від 13.08.2024 господарський суд на підставі ч. 4 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) відклав розгляд справи до 29.08.2024 о 12:00.

15.08.2024 за допомогою системи "Електронний суд" позивач подав заяви (письмові пояснення), які є ідентичними за змістом, з вимогами:

1. поновити строк на долучення доказів, визнавши причини пропуску поважними;

2. дозволити позивачу подати письмові пояснення з долученими документами та розглянути справу з врахуванням письмових пояснень.

Розглянувши заяви (письмові пояснення) відповідача, господарський суд встановив, що за своїм змістом останні є відповіддю на відзив відповідача. Так позивач заперечує проти доводів відповідача викладених у відзиві.

Позивач покликається на норми ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та вказує, що зазначеними нормами визначено обов`язкову ознаку споживача послуг, а саме: споживачем послуг може бути фізична/юридична особа, відповідне обладнання приміщення якої приєднане або має технічні можливості для приєднання до відповідних внутрішньобудинкових систем. Таким чином, до споживачів послуг відносяться фізичні/юридичні особи - власники жилих/нежилих приміщень, відповідне обладнання яких приєднане до внутрішньобудинкових систем. Отже, на думку позивача, якщо відповідне устаткування житлових/нежитлових приміщень, що належать власникам таких приміщень, приєднане до внутрішньобудинкових систем, то власники таких приміщень є споживачами послуг та суб`єктами у сфері житлово-комунальних послуг.

Відповідач по справі, та споживач за договором, до відзиву на позовну заяву додав Акти обстеження приміщень на наявність проходження внутрішньобудинкових систем теплопостачання, кількості транзитних трубопроводів, теплоізоляції транзитних стояків системи теплопостачання від 31.07.2023 та 12.06.2024, фотографії наявних транзитних стояків системи теплопостачання, що проходять у нежитловому приміщенні (кафе "Джем") належного ТОВ "Варес", з яких чітко вбачається наявність (проходження через приміщення відповідача) трьох транзитних стояків централізованого теплопостачання. Тобто, за твердженням позивача, відповідач самостійно надав докази на підтвердження того, що система теплопостачання нежитлового приміщення ТОВ "Варес" приєднана до внутрішньобудинкової системи багатоквартирного будинку.

Позивач також звертає увагу на таке:

- пунктом 3 розділу 1 Методики встановлено: Розподіл обсягів спожитих у будівлі/будинку комунальних послуг здійснюється між споживачами для житлових та нежитлових приміщень (в тому числі приміщень з індивідуальним опаленням, вбудованих, вбудовано-прибудованих або прибудованих приміщень, а також приміщень, які обладнані окремим входом), які є самостійними об`єктами нерухомого майна, не є самостійними об`єктами нерухомого майна, але перебувають у користуванні різних споживачів відповідних комунальних послуг, та власниками майнових прав на об`єкти нерухомого майна у завершеній будівництвом будівлі, право власності на які не зареєстровано;

- пунктом 10 розділу 1 Методики встановлено: Базою для розподілу загального обсягу спожитої теплової енергії у будівлі/будинку за відсутності приладів розподільного обліку теплової енергії є опалювана площа приміщень, зазначена у договорі про надання послуги з постачання теплової енергії.

У разі, якщо відомості про опалювану площу не були надані споживачем, базою для розподілу загального обсягу спожитої теплової енергії у будівлі/будинку за відсутності приладів розподільного обліку теплової енергії є загальна площа приміщення у метрах квадратних, визначена за даними, зазначеними у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, а у разі відсутності у ньому інформації про окремі приміщення - за даними, зазначеними у документах, що посвідчують право власності на такі приміщення.

Ухвалою від 19.08.2024 господарський суд заяви (письмові пояснення) КП "Смілакомунтеплоенерго" задовольнив та поновив КП "Смілакомунтеплоенерго" строк для подання доказів до дати їх фактичного подання 15.08.2024.

27.08.2024 за допомогою системи "Електронний суд" відповідач подав заперечення на відповідь на відзив.

У запереченнях відповідач зазначає, що позивач невірно застосовує обов`язкову ознаку споживача послуг з урахуванням фактичних обставин. Обов`язкова ознака споживача послуг у нормативному визначенні це - споживачем теплової енергії може бути особа, теплоспоживче обладнання якої (внутрішньобудинкові системи, мережі, устаткування тощо) через тепловий ввід приєднане або має технічні можливості для приєднання до місцевої (розподільчої) теплової мережі.

Відповідач повідомляє, що в матеріалах справи відсутні докази, які б доводили що внутрішньобудинкові системи відповідача приєднані або мають технічну можливість приєднання до місцевої (розподільчої) теплової мережі. Більш того, відповідач надав суду з відзивом докази, які доводять наявність автономного індивідуального опалення ізольованого від будь-яких мереж позивача.

Крім того, відповідач зазначає, що як видно з інвентаризаційної справи на кафе "Пельменная" по вул. Ржевська, 2, поданої позивачем, приміщення має технічний опис станом на 2010 рік і згідно оціночного акту воно не приєднане до систем газопостачання та теплопостачання.

Так відповідач вважає позовні вимоги безпідставними, оскільки:

- договору на постачання теплової енергії чи купівлі-продажу теплової енергії між сторонами не існує;

- комунікації відповідача не приєднані і відсутня технічна можливість приєднання до місцевої (розподільчої) теплової мережі, а тому позивачем не надавалися послуги теплопостачання і, відповідно, не можна стверджувати, що відбулося приєднання до договору шляхом споживання теплової енергії;

- відсутні будь-які докази, які б свідчили про не санкціоноване споживання відповідачем теплової енергії.

У судовому засіданні 29.08.2024 суд заслухав вступні слова сторін та оголосив перерву в судовому засіданні до 09.09.2024 о 13:45.

У судовому засіданні 09.09.2024 представниця позивача позовні вимоги підтримала в повному обсязі, представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував. Суд закінчив з`ясування обставин та перевірку їх доказами та оголосив вступну та резолютивну частини рішення.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, господарський суд встановив таке.

Рішенням від 20.12.2005 № 1212 Про погодження на збір технічних умов з проектування автономної системи опалення приміщення по вул. Ржевська, 2 Виконавчий комітет Смілянської міської ради вирішив погодити збір технічних умов для виконання проектних робіт з реконструкції власного приміщення кафе "Джем" по вул. Ржевська, 2 для облаштування автономного індивідуального опалення ТОВ "Верес".

Згідно з Актом від 18.09.2006 № ОУ-0000083 здачі-прийняття робіт (надання послуг), ПП Сандаровська Т.В. були надані послуги ТОВ "Варес", які включають: демонтаж старой ветки отопления, монтаж котла газового Ferroli Domicompact F 30, штробовка, врезка в систему водоснабжения, монтаж радиаторов, транспортні послуги.

Згідно з Актом від 04.11.2006 № ОУ-0000094 здачі-прийняття робіт (надання послуг), ПП Сандаровська Т.В. були надані послуги ТОВ "Варес", які включають: штробовка, монтаж радиаторов, транспортні послуги.

Відповідно до Акту від 15.10.2006 № 18/23-67-1-450 технічного обстеження газовикористовуючого обладнання підприємства на готовність до пуску газу для проведення налагоджувальних робіт, надійності та готовності його прийому і ефективного використання природного газу та з прийняття завершених будівництвом, реконструйованих чи розширюваних об`єктів системи газопостачання та газового обладнання, газоспоживне обладнання підготовлене (непідготовлене) для підключення до газових мереж: котел Ferroli F 30 підготовлений для підключення до газових мереж.

23.10.2013, згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна - єдиного майнового комплексу Кафе-джем, тераса, склад, який розташований за адресою вул. Ржевська, буд. 2, м. Сміла, Черкаський р., Черкаська обл., зареєстровано право власності ТОВ "Варес".

Отже, викладеним підтверджується встановлення на законних підставах у 2006 році автономного опалення у приміщеннях, належних ТОВ "Варес". Водночас матеріали справи не містять доказів існування в спірному приміщенні централізованого опалення, керівник відповідача у судових засіданнях пояснювала, що після придбання спірного приміщення було виявлено затоплення його, оскільки система централізованого опалення була пошкоджена через сильні морози. На питання суду, де саме проходили мережі централізованого опалення в приміщенні представниця відповідача не змогла надати відповідь. Представники позивача зазначили, що на їх баланс будинок по вул. Ржевській передано лише у 2018 році і документів щодо відкладення відповідача від системи централізованого опалення їм не передано.

Враховуючи те, що кожна особа має довести ті обставини, на які вона посилається в обґрунтування своїх вимог суд встановив, що позивачем не доведено, що у відповідача будь-коли було наявне централізоване опалення. Навпаки, враховуючи погодження відповідачу у 2005 році рішенням від 20.12.2005 № 1212 Виконавчого комітету Смілянської міської ради збір технічних умов для виконання проектних робіт з реконструкції власного приміщення кафе "Джем" по вул. Ржевська, 2 для облаштування автономного індивідуального опалення ТОВ "Верес" та відсутність у такому рішенні зобов`язання відповідача від`єднання від мереж центрального теплопостачання вірогідніше свідчить про те, що у відповідача відсутнє було приєднання до мереж теплової мережі.

Вказане також підтверджується Оціночним актом поданим в якості доказу самим позивачем, який є складовою Інвентаризаційної справи по 159 квартирному житловому будинку по вул. Ржевській № 2 (а.с. 142-143), відповідно до якого домоволодіння, яке складається з "Кафе-Джем з прибудовами" приєднано до мереж: електричної, водопровідної та каналізаційної. Водночас напроти позначень мереж газової та теплофікаційної поміток про таке приєднання Оціночний акт не містить.

На підставі вказаного суд встановив, що об`єкт, який на праві власності належить ТОВ "Варес" не було ні приєднано до централізованої теплової мережі ні, відповідно, не від`єднано від неї.

Рішенням від 23.02.2018 № 70 Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг Виконавчий комітет Смілянської міської ради вирішив визначити виконавців житлово-комунальних послуг з централізованого опалення та послуг з постачання теплової енергії для об`єктів усіх форм власності КП "Смілакомунтеплоенерго" з 01.02.2018 року, ТОВ "Смілаенергопромтранс" та ТОВ "Сміла-тепло-2017" з 01.01.2018 року.

Отже, позивач з 01.02.2018 є виконавцем послуг з постачання теплової енергії для об`єктів усіх форм власності на території міста Сміла.

29.10.2021 на офіційному веб-сайті Смілянської міської ради опубліковано договір про надання послуги з постачання теплової енергії від 25.10.2021. (далі - Договір)

Цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови надання послуги з постачання теплової енергії для потреб опалення або на індивідуальний тепловий пункт для потреб опалення та приготування гарячої води (далі - послуга) індивідуальному споживачу (далі - споживач). Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України. (п. 1 Договору)

Даний договір є публічним договором приєднання, який набирає чинності через 30 днів з моменту розміщення на офіційному веб-сайті Смілянської міської ради https://smila rada.gov.ua/. (п. 2 Договору)

Фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання (додаток), сплата рахунка за надану послуги, факт отримання послуги. (п. 4 Договору)

Виконавець зобов`язується надавати споживачу послугу відповідної якості та в обсязі відповідно до теплового навантаження будинку, а споживач зобов`язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надану послугу в строки і на умовах, що визначені цим договором.

Обсяг спожитої споживачем послуги визначається як частина обсягу теплової енергії, спожитої у будинку для потреб опалення, визначеної та розподіленої згідно з вимогами Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", та складається з:

обсягу теплової енергії на опалення приміщення споживача безпосередньо;

частини обсягу теплової енергії на задоволення загальнобудинкових потреб на опалення, який складається з обсягу теплової енергії на опалення місць загального користування і допоміжних приміщень будинку;

та обсягу теплової енергії на забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення.

Обсяг теплової енергії на задоволення загальнобудинкових потреб на опалення розподіляється також на споживачів, приміщення яких обладнані індивідуальними системами опалення. (п. 5 Договору)

Обсяг спожитої у будинку послуги визначається як обсяг теплової енергії, спожитої в будинку за показаннями засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку або розрахунково відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Мінрегіону від 22 листопада 2018 р. № 315 (далі - Методика розподілу).

Якщо будинок оснащено двома та більше вузлами комерційного обліку теплової енергії відповідно до вимог Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", обсяг спожитої послуги у будинку визначається як сума показань таких вузлів обліку. За рішенням співвласників багатоквартирного будинку розподіл обсягу спожитої теплової енергії здійснюється для кожної окремої частини будинку, обладнаної вузлом комерційного обліку послуги.

Одиницею вимірювання обсягу спожитої послуги є гігакалорія (Гкал). (п. 11 Договору)

Зняття показань засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку теплової енергії здійснюється виконавцем щомісяця. (п. 17 Договору)

Розподіл обсягу теплової енергії, спожитої в будинку, згідно з вимогами Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" здійснює виконавець. (п. 22 Договору)

Споживач вносить однією сумою плату виконавцю, яка складається з:

плати за послугу, визначеної відповідно до Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 р. № 830 (Офіційний вісник України, 2019 р., № 71, ст. 2507), - в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2021 р. № 1022, та Методики розподілу, що розраховується виходячи з розміру затвердженого уповноваженим органом тарифу та обсягу її споживання;

плати за абонентське обслуговування в розмірі, визначеному виконавцем, але не вище граничного розміру, визначеного Кабінетом Міністрів України, інформація про яку розміщується на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця https://smila-rada.gov.ua/content/nakaz-vid-21102021-no-242.

У разі застосування двоставкового тарифу на послугу з постачання теплової енергії плата за послугу з постачання теплової енергії визначається як сума плати, розрахованої виходячи з умовно змінної частини тарифу (протягом опалювального періоду), а також умовно-постійної частини тарифу (протягом року). (п. 30 Договору)

Вартістю послуги є встановлений відповідно до законодавства тариф на теплову енергію, який визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.

Розмір тарифу зазначається на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця: https://smila-rada.gov.ua/content/rishennya-vykonavchogo-komitetu-smilyanskoyi-miskoyi-rady-vid-21102021

У разі зміни зазначеного тарифу протягом строку дії цього договору новий розмір тарифу застосовується з моменту його введення в дію без внесення сторонами додаткових змін до цього договору. Виконавець зобов`язаний забезпечити їх оприлюднення на своєму офіційному веб-сайті.

У разі прийняття уповноваженим органом рішення про зміну ціни/тарифу на послугу виконавець у строк, що не перевищує 15 днів з дати введення їх у дію, повідомляє про це споживачу з посиланням на рішення відповідного орган. (п. 31 Договору)

Розрахунковим періодом для оплати обсягу спожитої послуги є календарний місяць.

Плата за абонентське обслуговування нараховується щомісяця. У разі застосування двоставкових тарифів умовно-постійна частина тарифу нараховується щомісяця.

Початок і закінчення розрахункового періоду для розрахунку за платою за абонентське обслуговування завжди збігаються з початком і закінченням календарного місяця відповідно. (п. 32 Договору)

Виконавець формує та надає рахунок на оплату спожитої послуги споживачу не пізніше ніж за десять днів до граничного строку внесення плати за спожиту послугу.

Рахунок надається на паперовому носії. На вимогу або за згодою споживача рахунок може надаватися в електронній формі, у тому числі за допомогою доступу до електронних систем обліку розрахунків споживачів. (п. 33 Договору)

Споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу. (п. 34 Договору)

У разі коли споживач вніс плату виконавцю за розрахунковий період не в повному обсязі або більшому, ніж зазначено в рахунку, обсязі, виконавець здійснює зарахування коштів згідно з призначенням платежу. За відсутності призначення платежу - у такому порядку:

в першу чергу - в рахунок плати за послугу;

в другу чергу - в рахунок плати за абонентське обслуговування. (п. 37 Договору)

Сторони несуть відповідальність за невиконання умов цього договору відповідно до цього договору або закону. (п. 44 Договору)

У разі несвоєчасного здійснення платежів споживач зобов`язаний сплатити пеню в розмірі 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу.

Нарахування пені починається з першого робочого дня, що настає за останнім днем граничного строку внесення плати за послугу.

Пеня не нараховується за умови наявності заборгованості держави за надані населенню пільги та житлові субсидії та/або наявності у споживача заборгованості з оплати праці, підтвердженої належним чином. (п. 45 Договору)

Цей договір набирає чинності з моменту акцептування його споживачем, але не раніше ніж через 30 днів з моменту опублікування і діє протягом одного року з дати набрання чинності. (п. 51 Договору)

Якщо за один місяць до закінчення строку дії цього договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк. (п. 52 Договору)

Рішенням від 30.09.2022 № 392 Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання теплової енергії для потреб населення, бюджетних установ та організацій, інших споживачів для КП "Смілакомунтеплоенерго" Виконавчий комітет Смілянської міської ради вирішив встановити комунальному підприємству "Смілакомунтеплоенерго" тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії для категорії споживачів "Населення" (з ПДВ):

6. Застосовувати протягом опалювального періоду 2022-2023 року до кінцевих споживачів категорії "Інші споживачі" розмір тарифу на послуги з постачання теплової енергії на рівні тарифу, що встановлений Рішенням, виконавчого комітету міської ради від 25.11.2021 року № 539, в сумі 6054,90грн./Гкал (з ПДВ).

Наказом від 30.09.2022 № 80 Про встановлення плати за абонентське обслуговування КП "Смілакомунтеплоенерго" постановило:

1. Встановити розмір плати за абонентське обслуговування у розрахунку на одного абонента для послуги з постачання теплової енергії, що надається споживачам багатоквартирних будинків за індивідуальними договорами щомісяця протягом року:

1.1. Плата за абонентське обслуговування без урахування обслуговування та заміни вузлів комерційного обліку теплової енергії - 13,49 грн. (з ПДВ);

1.2. Плата за абонентське обслуговування з урахуванням обслуговування та заміни вузлів комерційного обліку теплової енергії, які обліковуються на балансі КП "Смілакомунтеплоенерго" - 25,54 грн. (з ПДВ);

1.3. Плата за абонентське обслуговування з урахуванням обслуговування вузлів комерційного обліку, які є власністю споживачів - 16,61 грн. (з ПДВ)

04.10.2022 представники КП "Смілакомунтеплоенерго" та споживача підписали Акт обстеження приміщення на наявність проходження внутрішньобудинкових систем теплопостачання, кількості транзитних трубопроводів, теплоізоляції транзитних стояків системи теплопостачання, відповідно до якого, кількість транзитних стояків Ржевська 2 - 20 см, із них 5 - не заізольовано, Ржевська 3 - 13 см - заізол.

01.11.2022 представники КП "Смілакомунтеплоенерго" та співвласників багатоквартирного будинку підписали Акт подачі теплоносія до будинків за адресою м. Сміла, вул. Мазура, 12, 18, 20 та вул. Ржевська, 2, 3.

28.04.2023 КП "Смілакомунтеплоенерго" звернулось до ТОВ "Варес" з претензією про оплату 40 562,32 грн, в якій вимагало підписати акти прийому-передачі теплової енергії, що додаються, і повернути один екземпляр на адресу підприємства, та перерахувати кошти в сумі 40 562,32 грн. на рахунок КП "Смілакомунтеплоенерго" протягом семи днів з моменту отримання цієї претензії за зазначеними реквізитами.

Рішенням від 28.09.2023 № 365 Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії для потреб населення, бюджетних установ та організацій, інших споживачів для КП "Смілакомунтеплоенерго", Виконавчий комітет Смілянської міської ради вирішив:

4. Встановити тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії для категорії "Інші споживачі" (з ПДВ):

Тариф на теплову енергію - 4487,98 грн/Гкал (з ПДВ) за такими складовими:

- тариф на виробництво теплової енергії - 3423,11 грн/Г кал;

- тариф на транспортування теплової енергії - 1008,47 грн/Г кал;

- тариф на постачання теплової енергії - 56,40 грн/Г кал.

Тариф на послуги з постачання теплової енергії - 4487,98 грн/Гкал. (з ПДВ)

5. Визначити, що тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії для категорій споживачів: "Населення", "Бюджетні установи та організації ", "Інші споживачі", діють з 01 жовтня 2023 року по 30 вересня 2024 року.

Наказом від 12.09.2023 № 80 Про встановлення плати за абонентське обслуговування КП "Смілакомунтеплоенерго" постановило:

1. Встановити розмір плати за абонентське обслуговування у розрахунку на одного абонента на місяць для послуги з постачання теплової енергії, що надається споживачам багатоквартирних будинків за індивідуальними договорами щомісяця протягом року:

1.1. Плата за абонентське обслуговування без урахування обслуговування та заміни вузлів комерційного обліку теплової енергії - 11,80 грн. (з ПДВ);

1.2. Плата за абонентське обслуговування з урахуванням обслуговування та заміни вузлів комерційного обліку теплової енергії, які обліковуються на балансі КП "Смілакомунтеплоенерго" - 23,77 грн. (з ПДВ);

1.3. Плата за абонентське обслуговування з урахуванням обслуговування вузлів комерційного обліку, які є власністю споживачів - 14,52 грн. (з ПДВ)

01.11.2023 представники КП "Смілакомунтеплоенерго" та співвласників багатоквартирного будинку підписали Акт подачі теплоносія до будинків за адресою м. Сміла, вул. Мазура, 12, 18, 20 та вул. Ржевська, 2, 3.

31.07.2023 представники КП "Смілакомунтеплоенерго" в присутності директора ТОВ "Варес" - Жемелко Галини Вікторівни склали Акт обстеження приміщення на наявність проходження внутрішньобудинкових систем теплопостачання, кількості транзитних трубопроводів, теплоізоляції транзитних стояків системи теплопостачання вбудованого/прибудованого приміщення загальною площею 15,2 м2, за адресою: буд. № 2, вул. Ржевська, м. Сміла, відповідно до якого, котел газовий/котел пєлетний опалення; наявність проходження внутрішньо будинкових систем теплопостачання: ізольовані наявні, кількість транзитних стояків 3 (три) заізольованих в приміщенні офіс (акт додається). Стояки (3 шт) були ізольовані в порядку відключення від загального теплопостачання згідно проекту. Послугу теплопостачання, проект відключення, акт про відключення робило підприємство, яке надавало теплопостачання до 2011 р. Зауважень до відключення не було. (а.с. 44 зворотній бік).

За поясненням керівника відповідача стояки були проведені під час від`єднання від мереж загального теплопостачання у квартирі, що знаходиться на другому поверсі, над вбудованим приміщенням у будинок, що належить ТОВ "Варес".

Позивач не спростував такі доводи, як і не надав суду доказів від`єднання відповідача від систем теплопостачання.

31.07.2023 представники позивача та ОСББ "Ржевська 2" підписали Акт обстеження приміщення офісу на предмет перевірки площі офісу через який проходять транзитні стояки S = 15,2 м. Від офісу приміщення кафе "Джем" зв`язано проходом тамбурного типу. (а.с. 45)

Згідно з Довідкою КП "Смілакомунтеплоенерго" від 03.07.2024 № 1231, відповідно до бази даних програми "Абонент" загальна опалювальна площа житлового будинку № 2 вул. Ржевська становить 4 737,24 кв.м, в тому числі:

опалювальна площа квартир з централізованим опаленням - 3 895,4 кв.м;

опалювальна площа квартир з індивідуальним опаленням - 319,9 кв.м;

опалювальна площа нежитлового приміщення Березень Н.Б. - 237,0 кв.м;

опалювальна площа нежитлового приміщення ТОВ "Варес" - 284,9 кв.м.

Водночас, згідно з Актом приймання-передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс, відомості про площу житлового комплексу по вул. Ржевська,2, м. Сміла: площа забудови - 1 376 м2, загальна площа будинку - 5 873,59 м2, житлова площа квартир - 2 495,62 м2, загальна площа квартир - 5 026,09 м2, вбудовано-прибудоване приміщення ВКПБ "Джміль" - 284,9 м2. Загальна площа допоміжних приміщень: сходові клітки - 141,2 м2, позаквартирні коридори - 706,3 м2, підвали - 918 м2. Кількість квартир у будинку - 159, загальною площею 5 026,9 м2.

Наказом від 30.05.2024 № 19-а Управління архітектури, регулювання забудови та земельних відносин міста Про зміну адреси щодо закінченого будівництвом об`єкта на вул. Поштовій вирішено змінити адресу щодо закінченого будівництвом об`єкта - єдиному майновому комплексу (літера "А,а,а1" - кафе "Джем", літера "а2" - тераса, літера "Б" - склад), що мав адресу Черкаська обл., м. Сміла, вулиця Ржевська будинок 2, розташований на земельній ділянці з кадастровим номером 7110500000:06:002:0043, в зв`язку з упорядкуванням нумерації об`єктів нерухомого майна, на: Україна, Черкаська область, Черкаський район, Смілянська територіальна громада, місто Сміла, вулиця Поштова будинок 2-А.

30.05.2024 згідно з витягом з реєстру будівельної діяльності щодо інформації про присвоєння адрес Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, єдиному майновому комплексу, який складається з: кафе "Джем" - літера "А,а,а1", тераси - літера "а2", складу - літера "Б" присвоєно адресу: Черкаська обл.. Черкаський район, Смілянська територіальна громада, м. Сміла (станом на 01.01.2021), вулиця Поштова.

Згідно з експлікацією до схеми розташування будівель та споруд, що є частиною технічного паспорту будівлі громадського призначення за адресою: Черкаська обл., Черкаський район, Смілянська територіальна громада, м. Сміла (станом на 01.01.2021), Черкаська обл., Черкаський р-н, Смілянська ТГ, м. Сміла, вул. Поштова 2-А, власником якого є ТОВ "Варес", станом на 18.06.2024, площа Кафе-Джем з прибудовами становить 612 м2, у т.ч. 387,5 м2 під забудовою, 356 м2 під основною будівлею, 31,5 м2 під господарськими, допоміжними будівлями і спорудами.

12.06.2024 представники позивача та відповідача склали Акт обстеження приміщень на наявність проходження внутрішньобудинкових систем теплопостачання, кількості транзитних трубопроводів, теплоізоляції транзитних стояків системи теплопостачання, відповідно до якого, проведено обстеження зовнішніх і внутрішньобудинкових теплових мереж на їх відповідність ДБН та вимогам нормативно-правових актів, а саме вбудованого/прибудованого приміщення загальною площею 284,9 м2 (містить примітку: вважаю вбудованими 18,3 м2 згідно витягу) за адресою: буд. № 2а, вул. Поштова, м. Сміла. У ході обстеження встановлено наступне:

2) у обстежуваному приміщенні наявне індивідуальне опалення;

3) наявність проходження, внутрішньобудинкових систем теплопостачання: наявні тільки у вбудованій кімнаті;

4) кількість транзитних стояків 3;

5) наявність теплоізоляції: ізольовані в кімнаті S = 18,__ (а.с. 117)

6) (приміщення) квартира у багатоквартирному будинку № 2а по вул. Поштова у м. Сміла використовується у підприємницькій діяльності, а саме: "Кафе-Джем". Кафе "Джем" є окремим приміщенням за адресою Поштова 2А, не прибудов.

Висновок комісії: ТОВ "Варес" не має підвалу, чердака, під`їзду з мережами постачальника теплової енергії. Кафе "Джем" не використовує теплову енергію постачальника, оскільки не має мережі постачальника.

Представниця позивача у судовому засіданні зауважила, що Жемелко Г.В., керівник ТОВ "Варес" самостійно дописала деякі відомості в акті, після того, як такий пакт був підписаний представниками комісії з боку позивача.

Наказами Про зміну розміру нарахувань за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії для категорії "Інші споживачі" КП "Смілакомунтеплоенерго" постановило змінити розмір нарахувань за теплову енергію та послуги з постачання теплової енергії для категорії "Інші споживачі" у зв`язку зі зміною ціни природного газу обсяг ІІ, застосовуючи при цьому для перерахунку вартості теплової енергії для інших споживачів відповідні коефіцієнти перерахунку - К:

- наказ від 05.12.2023 № 110 - К = 1,12678;

- наказ від 04.01.2024 № 01 - К = 1,064013;

- наказ від 05.02.2024 № 12 - К = 1,032981;

- наказ від 04.03.2024 № 21 - К = 1,003859;

- наказ від 02.04.2024 № 32 - К = 0,975256.

Також позивач до справи надав копії Актів зняття показників засобів комерційного обліку теплової енергії, зокрема, за адресою вул. Ржевська, 2 за такі місяці:

- листопад 2022 року: 01590.137;

- грудень 2022 року: 1673.000;

- січень 2023 року: 1763.518;

- лютий 2023 року: 1840.858;

- березень 2023 року: 1900.899;

- листопад 2023 року: 1966.785;

- грудень 2023 року: 2044.277;

- січень 2024 року: 2139.252;

- лютий 2024 року: 2217.488;

- березень 2024 року: 2290.594.

Позивач стверджує, що факт надання послуг з подачі теплової енергії відповідачеві підтверджується підписаними позивачем Актами прийому передачі теплової енергії:

- від 30.11.2022 № 1692 на суму 6 678,55 грн з ПДВ;

- від 31.12.2022 № 1937 на суму 8 991,53 грн з ПДВ;

- від 31.01.2023 № 65 на суму 9 742,23 грн з ПДВ;

- від 28.02.2023 № 278 на суму 8 367,87 грн з ПДВ;

- від 31.03.2023 № 496 на суму 6 654,34 грн з ПДВ;

- від 30.11.2023 № 719 на суму 5 542,44 грн з ПДВ;

- від 31.12.2023 № 1080 на суму 2 953,56 грн з ПДВ;

- від 31.01.2024 № 208 на суму 7 283,16 грн з ПДВ;

- від 29.02.2024 № 438 на суму 7 618,46 грн з ПДВ;

- від 31.03.2024 № 654 на суму 5 309,22 грн з ПДВ,

а факт надання послуг з абонентського обслуговування споживачів з вузлом комерційного обліку теплової енергії підтверджується підписаними позивачем Актами надання послуг:

- від 30.11.2022 № 1825 на суму 25,54 грн з ПДВ;

- від 31.12.2022 № 2003 на суму 25,54 грн з ПДВ;

- від 31.01.2023 № 17 на суму 25,54 грн з ПДВ;

- від 28.02.2023 № 169 на суму 25,54 грн з ПДВ;

- від 31.03.2023 № 321 на суму 25,54 грн з ПДВ;

- від 30.04.2023 № 476 на суму 25,54 грн з ПДВ;

- від 30.05.2023 № 620 на суму 25,54 грн з ПДВ;

- від 30.06.2023 № 765 на суму 25,54 грн з ПДВ;

- від 31.07.2023 № 913 на суму 25,54 грн з ПДВ;

- від 31.08.2023 № 1057 на суму 25,54 грн з ПДВ;

- від 30.09.2023 № 1201 на суму 25,54 грн з ПДВ;

- від 31.10.2023 № 1348 на суму 23,77 грн з ПДВ;

- від 30.11.2023 № 1503 на суму 23,77 грн з ПДВ;

- від 31.12.2023 № 1659 на суму 23,77 грн з ПДВ;

- від 31.01.2024 № 24 на суму 23,77 грн з ПДВ;

- від 29.02.2024 № 180 на суму 23,77 грн з ПДВ;

- від 31.03.2024 № 325 на суму 23,77 грн з ПДВ;

- від 30.04.2024 № 481 на суму 23,77 грн з ПДВ.

Так за розрахунком позивача, заборгованість відповідача становить 69 612,56 грн основного боргу, 2 214,46 грн втрат від інфляції та 1 789,93 грн - 3 % річних, така заборгованість відповідачем добровільно не сплачена, що стало підставою для звернення позивачем до суду з цим позовом.

Розглядаючи спір господарський суд застосовує такі положення чинного законодавства.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України (далі - ГК України) господарські зобов`язання можуть виникати безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність.

Згідно з ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.

Тлумачення положень ч. 1 ст. 714 та інших норм глави 54 ЦК України дозволяє стверджувати, що по своїй суті договір, на підставі якого відбувається постачання теплової енергії споживачу, є видом договору купівлі-продажу. Такий же висновок можливо зробити й при тлумаченні норм, закріплених в Законі України "Про теплопостачання".

Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки, регулюються Законом України "Про житлово-комунальні послуги".

Надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах. (ч. 1 ст. 12 Закону України "Про житлово-комунальні послуги")

У разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії), з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.

Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування тексту договору у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг. (абз. 1, 2 ч. 5 ст. 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги")

Згідно зі ст. 24 Закону України "Про теплопостачання", основними обов`язками споживача теплової енергії є: своєчасне укладання договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії; додержання вимог договору та нормативно-правових актів; забезпечення безпечної експлуатації систем теплоспоживання; забезпечення безперешкодного доступу до власного теплового обладнання, вузлів обліку представникам теплогенеруючої чи теплопостачальної організації, за умови пред`явлення відповідного посвідчення при виконанні службових обов`язків; недопущення провадження будь-яких видів господарської діяльності в охоронних зонах теплових мереж без погодження з власником об`єкта теплопостачання.

Споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію. (абз. 6 ст. 19 Закону України "Про теплопостачання")

З викладеного випливає, що на споживачів законом покладено обов`язок укласти договір та вносити плату за постачання теплової енергії; а тому, у випадку відсутності прийняття оферти шляхом погодження на укладання договору на постачання теплової енергії або конклюдентних дій, які свідчать про прийняття пропозиції, таке прийняття може бути також у вигляді мовчання.

Фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання (додаток), сплата рахунка за надану послуги, факт отримання послуги. (п. 4 Договору)

Матеріали справи не містять підписаної заяви-приєднання відповідача до індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії з позивачем.

Втім, факт відсутності договору сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі. Зазначений правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду України від 20.04.2016 у справі № 6-2951цс15, постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.09.2018 у справі № 751/3840/15-ц, постановах Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 21.04.2020 у справі № 910/7968/19, від 11.04.2018 у справі № 904/2238/17 та від 16.10.2018 у справі № 904/7377/17.

23.10.2013, згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна - єдиного майнового комплексу Кафе-джем, тераса, склад, який розташований за адресою вул. Ржевська, буд. 2, м. Сміла, Черкаський р., Черкаська обл., зареєстровано право власності ТОВ "Варес".

Відповідач викладену інформацію не заперечує. Отже, теплова енергія, що подається на весь будинок за адресою вул. Ржевська, буд. 2, м. Сміла, в тому числі на місця загального користування, споживається і шляхом опалення приміщення відповідача, що є безпосереднім фактом отримання послуги. Проте до з`ясування обсягу обставин відноситься питання щодо площі приміщення відповідача, який необхідно брати для розрахунку плати на опалення місць загального користування будинку.

Таким чином, власник в силу прямої норми закону несе тягар утримання належного йому майна, в тому числі й щодо сплати комунальних послуг.

Господарський суд враховує, що відповідно до ст. 1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", допоміжні приміщення багатоквартирного будинку - приміщення, призначені для забезпечення експлуатації будинку та побутового обслуговування його мешканців (колясочні, комори, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші підсобні і технічні приміщення).

Згідно з ч. 2 ст. 382 ЦК України, усі власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку. Спільним майном багатоквартирного будинку є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований багатоквартирний будинок та його прибудинкова територія, у разі державної реєстрації таких прав.

Згідно з п. 38 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, Споживач не звільняється від оплати послуги у частині відшкодування витрат за частину обсягу теплової енергії на задоволення загальнобудинкових потреб на опалення, який складається з обсягу теплової енергії на опалення місць загального користування і допоміжних приміщень будинку та обсягу теплової енергії на забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення та гарячого водопостачання (за наявності циркуляції), у разі відключення (відокремлення) його квартири або нежитлового приміщення від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання).

Як встановив суд вище, позивач не довів, що нежитлове приміщення відповідача відокремлене від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання), тобто суд встановив, що нежитлове приміщення відповідача не було і приєднано до мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання).

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22.11.2018 № 315 затверджено Методику розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, якою встановлений порядок розподілу між споживачами спожитих у будівлі/будинку послуг з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання (далі - комунальні послуги), обсяг споживання яких визначений за допомогою вузла (вузлів) комерційного обліку або розрахунково у разі його (їх) відсутності, тимчасового виходу з ладу або втрати, та послуги з централізованого водовідведення, обсяг споживання якої визначається відповідно до обсягу споживання інших комунальних послуг (п. 1 розділу 1 Методики).

Визначення обсягу теплової енергії, витраченої на опалення МЗК та допоміжних приміщень (QМЗК), здійснюється відповідно до розділу III цієї Методики. Розподіл цього обсягу здійснюється серед споживачів за категоріями приміщень згідно з додатком 1 до цієї Методики пропорційно до їх загальних/опалюваних площ/об`ємів.

Згідно з п. 12 розділу IV вказаної вище Методики, обсяг теплової енергії, витрачений на загальнобудинкові потреби опалення будівлі/будинку, розподіляється між усіма власниками (співвласниками) приміщень будівлі/будинку (включаючи приміщення з індивідуальним опаленням та окремі приміщення з транзитними мережами опалення) пропорційно до загальних/опалюваних площ/об`ємів їх житлових/нежитлових приміщень.

Також господарський суд враховує правову позицію викладену у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 22.12.2020 у справі № 311/3489/18 про те, що незважаючи на укладення чи не укладення споживачем договору на теплопостачання місць загального користування, за умови отримання ним відповідних послуг, він несе обов`язок щодо оплати отриманої теплової енергії.

Оскільки законодавством передбачений двосторонній обов`язок щодо укладення договору про надання житлово-комунальних послуг, та праву споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, кореспондує обов`язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом, суд дійшов висновку про те, споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.

Враховуючи те, що факт відсутності договору про надання послуги з постачання теплової енергії сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі, необхідним є доведення факту надання та споживання таких послуг у період з листопада 2022 року по березень 2024 року.

Також господарський суд встановив, що протягом місяця з дня розміщення позивачем індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії відповідач про свою відмову укласти договір на постачання теплової енергії чи про свою незгоду із умовами договору до позивача у письмовому вигляді не направив, втім споживав надану позивачем теплову енергію, а тому відповідач вважається таким, що прийняв пропозицію позивача щодо укладення договору на постачання теплової енергії, положення якого відповідають типовому договору. Доказів протилежного відповідач не надав.

Виконавець формує та надає рахунок на оплату спожитої послуги споживачу не пізніше ніж за десять днів до граничного строку внесення плати за спожиту послугу.

Рахунок надається на паперовому носії. На вимогу або за згодою споживача рахунок може надаватися в електронній формі, у тому числі за допомогою доступу до електронних систем обліку розрахунків споживачів. (п. 33 Договору)

Матеріали справи не містять рахунків на оплату спожитих відповідачем послуг.

Водночас відповідно до п. 34 Договору споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу.

З викладеного випливає, що оплата за отриману послугу не пов`язана з отриманням рахунку. Оскільки відповідач обізнаний про необхідність сплати відповідачу за теплову енергію та абонентську плату, то він, як учасник договірних відносин зобов`язаний був, в силу приписів Договору, вживати заходи для того, щоб бути обізнаним про вартість послуги.

Крім того господарський суд враховує усталену практику Верховного Суду про те, що наявність або відсутність рахунків не звільняє відповідача від обов`язку сплатити платежі згідно умов та порядку виконання зобов`язань, визначених договором.

У разі відмови споживача оплачувати споживання теплової енергії заборгованість стягується в судовому порядку. (ч. 6 ст. 25 Закону України "Про теплопостачання")

Згідно зі ст. 530 ЦК України - якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу. (п. 34 Договору)

З викладеного випливає, що строк оплати за надану теплову енергію за кожен із місяців в період з листопада 2022 року по березень 2024 року наразі сплив.

При здійсненні розрахунку заборгованості відповідача позивач покликається на п. 9 розділу IV Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, відповідно до якого, визначений розрахунково, спрощено або відповідно до проекту обсяг теплової енергії, витрачений на загальнобудинкові потреби опалення будівлі/будинку (Qз.б.поп.проект), повинен бути додатково скорегований із застосуванням коефіцієнту zвідкл, що враховує площу приміщень з індивідуальним опаленням у будівлі/будинку.

Обсяг споживання теплової енергії на загальнобудинкові потреби (Qопз.б.п) опалення визначається за формулою:

Qопз.б.п = zвідкл * Qз.б.поп.проект, Гкал. (25), де:

Qз.б.поп.проект - визначений розрахунково, спрощено або відповідно до проекту обсяг теплової енергії, витрачений на загальнобудинкові потреби опалення будівлі/будинку, Гкал;

zвідкл - коефіцієнт, що враховує площу приміщень з індивідуальним опаленням у будівлі/будинку та розраховується за формулою:

zвідкл = 1 + (Sвідкл/сумаSоп.буд) (26), де:

Sвідкл - опалювальна площа приміщень з індивідуальним опаленням у будівлі/будинку, м-2;

Сігма Sоп.буд - загальна опалювальна площа будівлі/будинку, м-2.

Дослідивши наведений позивачем розрахунок заборгованості з оплати поставленої теплової енергії, господарський суд встановив, що позивач обґрунтовано застосовує формулу, передбачену п. 9 розділу IV Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, проте, для розрахунку позивач помилково використовує величини площі нежитлового приміщення споживача ТОВ "Варес" та загальної площі будинку, які не відповідають матеріалами справи.

Так з розрахунку позивача випливає, що площа нежитлового приміщення відповідача становить 284,9 кв.м.

Проте, зі змісту схеми розташування будівель і споруд (що є частиною технічного паспорту будівлі громадського призначення за адресою вул. Поштова, 2-А, Смілянська ТГ, Черкаський р-н, Черкаська обл.) по вул. Поштова № 2-А місто Сміла Смілянська територіальна громада район Черкаський область Черкаська випливає, що єдиний майновий комплекс відповідача складається з двох частин площами та з багатоквартирним будинком межує (є вбудованим) лише приміщення відповідача з літ. "а-1". А зі змісту плану групи нежитлових приміщень літ. "А-1" вулиця Поштова №2-А місто Сміла Смілянська ТГ район Черкаська область випливає, що площа нежитлового приміщення "А-1" (вбудованого) становить 30,9 кв.м.

Отже, площа приміщення відповідача вбудована в багатоквартирний будинок, яку слід включати до зазначеної формули становить 30,9 кв.м.

Суд враховує зауваження позивача, що такий паспорт виготовлено відповідачем у 2024 році, проте суд зауважує, що виготовлення паспорту не впливає на розташування об`єкта відповідача, тобто у такому паспорті лише наведено чітке розмежування частин приміщення відповідача, проте жодних перепланувань у 2024 році не здійснено. Позивач не заперечує існування в такому вигляді приміщення відповідача і у попередні роки, на підтвердження чого сам позивач надає відповідну інвентаризаційну справу.

Суд встановив, що вбудованою частиною приміщення відповідача є приміщення, яке на загальному плані типового поверху поверх 1, вул. Ржевська, будинок № 2 позначений назвою "Пельменная", вказане досліджено судом у судовому засіданні і представники обох сторін підтвердили, що саме це приміщення на плані в Інвентаризаційній справі, що подана позивачем (а.с. 139) відповідає приміщенню, яке на Плані нежитлових приміщень технічного паспорту, що поданий відповідачем, позначено а-1 (А-1) (а.с. 85, 92). Тобто, в дійсності лише приміщення площею 30,9 кв.м є вбудованим у будинок по вул. Ржевській, 2 (наразі вул. Поштова).

Суд враховує, що відповідно до п. 3 розділу 1. Методики розподіл обсягів спожитих у будівлі/будинку комунальних послуг здійснюється між споживачами для житлових та нежитлових приміщень (в тому числі приміщень з індивідуальним опаленням, вбудованих, вбудовано-прибудованих або прибудованих приміщень, а також приміщень, які обладнані окремим входом), які є самостійними об`єктами нерухомого майна, не є самостійними об`єктами нерухомого майна, але перебувають у користуванні різних споживачів відповідних комунальних послуг, та власниками майнових прав на об`єкти нерухомого майна у завершеній будівництвом будівлі, право власності на які не зареєстровано.

На підставі вказаної норми позивач вважає, що, оскільки нерухоме майно відповідача, загальною площею 284,9 кв.м, з яких лише 30,9 кв.м. є вбудованим у будинок, тоді як 254 кв.м. є прибудованим до будинку без знесення стіни, яка є несучою і є зовнішньою стороною будинку, що підтверджується планом з технічного паспорту такої будівлі, є формально "вбудовано-прибудованим приміщенням, то позивач має право нараховувати відповідачу витрати за користування місцями загального користування всього будинку.

Суд вважає такі доводи позивача надто формальними та такими, що порушують принцип справедливості і свідчать про намагання позивача збагатитися за рахунок відповідача без надання останньому відповідної послуги щодо теплопостачання.

Так, дійсно формально об`єкт нерухомого майна відповідача відповідає поняттю "вбудоване-прибудоване приміщення", проте в переліку у п. 3 розділу 1 Методики визначено що розподіл обсягів спожитих у будинку комунальних послуг здійснюється між споживачами для житлових та нежитлових приміщень, в тому числі приміщень з індивідуальним опаленням, вбудованих, вбудовано-прибудованих або прибудованих приміщень, а також приміщень, які обладнані окремим входом.

Законодавець при розробці такої Методики намагався передбачити те, що розподіл має здійснюватися і в разі відключення споживача від мережі теплопостачання та встановлення індивідуального опалення і в разі, якщо опалювальне приміщення є вбудовано-прибудоване і в разі, якщо приміщення має окремий вхід. Проте в Методиці не передбачено випадок, якщо прибудоване приміщення має досить велику площу, ніколи не було приєднано до мереж центрального теплопостачання і не має технічної можливості такого приєднання.

Суд, застосовуючи принцип справедливості дійшов висновку, що частина об`єкту нерухомості відповідача, який є виключно прибудованим приміщенням без порушення цілісності зовнішньої стіни будинку, тобто не передбачає окремих енерговитрат, не має враховуватись для визначення обсягів теплової енергії, яка витрачається на опалення місць загального користування, оскільки позивач не витрачає теплоносій на опалення цього приміщення.

Для розрахунку опалення місць загального користування необхідно враховувати лише частину об`єкту нерухомого майна відповідача площею 30,9 кв.м, що входить до складу самого будинку, має окремий вхід та має індивідуальне опалення. Очевидно, що у цьому приміщенні можливе технічне приєднання до мереж централізованого теплопостачання.

Враховуючи викладене, перерахунку підлягає і загальна опалювальна площа житлового будинку та нежитлових приміщень. Так позивач її визначає в розмірі 4 737,24 кв.м, оскільки включає до неї загальну опалювальну площу житлових квартир на централізованому опаленні - 3 895,44 кв.м, опалювальну площу житлових квартир на індивідуальному опаленні - 319,9 кв.м, опалювальну площу нежитлових приміщень, належних Березань Н.Б - 237 кв.м та опалювальну площу нежитлових приміщень ТОВ "Варес" - 284,9 кв.м.

Оскільки, як уже встановлено судом, площа нежитлового вбудованого приміщення належного ТОВ "Варес" становить 30,9 кв.м, то загальна опалювальна площа будинку по вул. Ржевська 2 становить 4 483,24 кв.м (3 895,44 + 319,9 + 237 + 30,9).

Отже, частка приміщень відповідача становить 0,689 % (30,9 х 100 : 4 483,24) від загальної площі всього будинку, а не 6,014 % як неправильно обраховано позивачем.

З викладеного випливає, що позивач неправильно розраховує показник Sвідкл (опалювальна площа приміщень з індивідуальним опаленням у будівлі/будинку), що є складовою zвідкл.

Так правильним показником Sвідкл буде 587,8 кв.м (319,9 + 237 + 30,9).

Оскільки за формулою zвідкл = 1 + (Sвідкл/сумаSоп.буд), то у конкретному випадку zвідкл = 1 + 587,8 : 4 483,24 = 1,1311.

Згідно з п. 8 розділу IV Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, у разі відсутності у виконавця розподілу комунальних послуг даних щодо площ МЗК та допоміжних приміщень та/або даних щодо трубопроводів внутрішньобудинкової системи опалення у підвалах, техпідпіллях та на горищах, то обсяг теплової енергії, витрачений на загальнобудинкові потреби опалення (Qз.б.поп.проект), може бути визначений спрощено: як частка від загального обсягу споживання теплової енергії на опалення будівлі/будинку (Qопбуд):

для 1-5 поверхової будівлі/будинку - 25 %;

для 6-10 поверхової будівлі/будинку - 20 %;

для будівлі/будинку вище 10 поверхів - 15 %;

для будівель/будинків комбінованої поверховості - відсоток, визначений як середнє арифметичне значення вищевказаних відсотків в залежності від поверховості частин будівлі/будинку.

Оскільки багатоквартирний будинок по вул. Ржевська, 2 у м. Сміла є п`ятиповерховим, що не заперечується сторонами, то позивач правильно застосовує при розрахунку частку від загального обсягу споживання теплової енергії на опалення будівлі/будинку (Qопбуд) у розмірі 25%.

Підсумовуючи викладене, господарський суд здійснив перерахунок заборгованості відповідача за формулою, викладено у п. 9 розділу IV Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг таким чином.

За листопад 2022 року - Qопз.б.п: 1,1311 х 25% х 59,662 = 16,871 Гкал - всього затрачено на загальнобудинкові потреби, відповідно на частку відповідача припадає 0,116241119 Гкал.

Тариф на 2022-2023 роки встановлений рішенням від 30.09.2022 № 392 Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання теплової енергії для потреб населення, бюджетних установ та організацій, інших споживачів для КП "Смілакомунтеплоенерго" Виконавчого комітету Смілянської міської ради для кінцевих споживачів категорії "Інші споживачі" 6 054,90 грн./Гкал (з ПДВ).

Таким чином, відповідач має заборгованість з оплати теплової енергії на загальнобудинкові потреби опалення за листопад 2022 року в сумі 703,83 грн (0,116241119 х 6 054,90)

Крім того, оскільки по нежитловому приміщенню відповідача проходить 3 транзитні заізольовані трубопроводи, останній зобов`язаний сплачувати за обсяг теплової енергії від проходження транзитних мереж опалення, який розраховується за формулою, визначеною в 2 розділу ІІ Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, відповідно до якого, обсяг спожитої теплової енергії на опалення приміщення з індивідуальним опаленням або окремого приміщення з транзитними мережами опалення, через яке прокладені транзитні трубопроводи внутрішньобудинкової системи опалення (Qвідкл.і), розраховується за формулою:

Qвідкл.і = 0,86 х 10(-6) х qвтр.транз х lтранз х mопал.розр (3),

де:

0,86 х 10(-6) - перевідний коефіцієнт одиниць вимірювання фізичних величин, Вт*год у Гкал;

qвтр.транз = 7 Вт/м - питомі теплові втрати ізольованих трубопроводів, які прокладаються в шахтах, каналах, штрабах, Вт/м; питомі теплові втрати трубопроводів, ізоляція на ділянках яких відсутня або порушена, збільшуються на 100 %; можуть застосовуватись питомі теплові втрати відповідно до проекту відокремлення (відключення) приміщення (за його наявності) або за результатами розрахунку організації, яка має на це відповідний дозвіл;

lтранз - довжина всіх транзитних трубопроводів у приміщенні з індивідуальним опаленням або окремому приміщенні з транзитними мережами опалення, м;

mопал.розр - фактична кількість годин надання послуги з постачання теплової енергії у розрахунковому періоді, годин.

Отже, за листопад 2022 року Qвідкл.і = 7 х 2,5 х 703,83х 0,86 / 1 000 000 = 0,0106554 Гкал за 1 стояк та 0,0106554 х 3 = 0,032 Гкал за 3 стояки, що з урахуванням тарифу становить 193,76 грн.

Крім того, у листопаді 2022 року відповідач отримав послугу з абонентського обслуговування згідно з Актом надання послуг від 30.11.2022 № 1825 на суму 25,54 грн з ПДВ.

Отже, заборгованість відповідача перед позивачем за листопад 2022 року становить 923,13 грн.

Із застосуванням аналогічних незмінних показників та беручи до уваги показники теплового лічильника та фактичну кількість годин надання послуги з постачання теплової енергії (що є змінними показниками) господарський суд здійснив перерахунок заборгованості відповідача в межах заявленого позивачем періоду з грудня 2022 року по березень 2024 року.

Так за грудень 2022 року відповідач має заборгованість з оплати теплової енергії на загальнобудинкові потреби опалення в розмірі 977,44 грн:

Qопз.б.п: 1,1311 х 25% х 82,863 = 23,43 Гкал всього затрачено на загальнобудинкові потреби, відповідно на частку відповідача припадає 0,16143 Гкал х 6 054,90 грн./Гкал = 977,44 грн.

За грудень 2022 року відповідач має заборгованість з оплати обсягу теплової енергії від проходження транзитних мереж опалення в розмірі 67,21 грн:

Qвідкл.і: 7 х 2,5 х 738 х 0,86 / 1 000 000 = 0,0111 Гкал х 6 054,90 грн 67,21 грн.

Крім того, у грудні 2022 року відповідач отримав послугу з абонентського обслуговування згідно з Актом надання послуг від 31.12.2022 № 2003 на суму 25,54 грн з ПДВ.

Отже, заборгованість відповідача перед позивачем за грудень 2022 року становить 1 070,19 грн.

За січень 2023 року відповідач має заборгованість з оплати теплової енергії на загальнобудинкові потреби опалення в розмірі 1 067,84 грн:

Qопз.б.п: 1,1311 х 25% х 90,518 = 25,596 Гкал всього затрачено на загальнобудинкові потреби, відповідно на частку відповідача припадає 0,17636 Гкал х 6 054,90 грн./Гкал = 1 067,84 грн.

За січень 2023 року відповідач має заборгованість з оплати обсягу теплової енергії від проходження транзитних мереж опалення в розмірі 67,81 грн:

Qвідкл.і: 7 х 2,5 х 744 х 0,86 / 1 000 000 = 0,00112 Гкал х 6 054,90 грн = 67,81 грн.

Крім того, у січні 2023 року відповідач отримав послугу з абонентського обслуговування згідно з Актом надання послуг від 31.01.2023 № 17 на суму 25,54 грн з ПДВ.

Отже, заборгованість відповідача перед позивачем за січень 2023 року становить 1 161,19 грн.

За лютий 2023 року відповідач має заборгованість з оплати теплової енергії на загальнобудинкові потреби опалення в розмірі 1 067,84 грн:

Qопз.б.п: 1,1311 х 25% х 77,34 = 19,335 Гкал всього затрачено на загальнобудинкові потреби, відповідно на частку відповідача припадає 0,15 Гкал х 6 054,90 грн./Гкал = 908,24 грн.

За лютий 2023 року відповідач має заборгованість з оплати обсягу теплової енергії від проходження транзитних мереж опалення в розмірі 61,15 грн:

Qвідкл.і: 7 х 2,5 х 672 х 0,86 / 1 000 000 = 0,0101 Гкал х 6 054,90 грн = 61,15 грн.

Крім того, у лютому 2023 року відповідач отримав послугу з абонентського обслуговування згідно з Актом надання послуг від 28.02.2023 № 169 на суму 25,54 грн з ПДВ.

Отже, заборгованість відповідача перед позивачем за лютий 2023 року становить 994,93 грн.

За березень 2023 року відповідач має заборгованість з оплати теплової енергії на загальнобудинкові потреби опалення в розмірі 708,42 грн:

Qопз.б.п: 1,1311 х 25% х 60,041 = 15,01025 Гкал всього затрачено на загальнобудинкові потреби, відповідно на частку відповідача припадає 0,117 Гкал х 6 054,90 грн./Гкал = 708,42 грн.

За березень 2023 року відповідач має заборгованість з оплати обсягу теплової енергії від проходження транзитних мереж опалення в розмірі 59,94 грн:

Qвідкл.і: х 7 х 2,5 х 655 х 0,86 / 1 000 000 = 0,0099 Гкал х 6 054,90 грн = 59,94 грн.

Крім того, у березні 2023 року відповідач отримав послугу з абонентського обслуговування згідно з Актом надання послуг 31.03.2023 № 321 на суму 25,54 грн з ПДВ.

Отже, заборгованість відповідача перед позивачем за березень 2023 року становить 793,90 грн.

За період з квітня 2023 року по жовтень 2023 року відповідачу позивачем надавались лише послуги з абонентського обслуговування на суми 25,54 грн (за кожен місяць з квітня по вересень 2023 року) та на суму 23,77 грн за жовтень 2023 року.

Тобто заборгованість відповідача перед позивачем за період квітень - жовтень 2023 року становить 153,24 грн.

Господарський суд при здійсненні розрахунку бере до уваги, що Рішенням від 28.09.2023 № 365 Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії для потреб населення, бюджетних установ та організацій, інших споживачів для КП "Смілакомунтеплоенерго", Виконавчий комітет Смілянської міської ради встановив тариф на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії для категорії "Інші споживачі" (з ПДВ): Тариф на теплову енергію - 4487,98 грн/Гкал (з ПДВ)

Наказами Про зміну розміру нарахувань за теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії для категорії "Інші споживачі" КП "Смілакомунтеплоенерго" постановило змінити розмір нарахувань за теплову енергію та послуги з постачання теплової енергії для категорії "Інші споживачі" у зв`язку зі зміною ціни природного газу обсяг ІІ, застосовуючи при цьому для перерахунку вартості теплової енергії для інших споживачів відповідні коефіцієнти перерахунку - К:

- наказ від 05.12.2023 № 110 - К = 1,12678;

- наказ від 04.01.2024 № 01 - К = 1,064013;

- наказ від 05.02.2024 № 12 - К = 1,032981;

- наказ від 04.03.2024 № 21 - К = 1,003859;

- наказ від 02.04.2024 № 32 - К = 0,975256.

За листопад 2023 року відповідач має заборгованість з оплати теплової енергії на загальнобудинкові потреби опалення в розмірі:

Qопз.б.п: 1,1311 х 25% х 65,886 = 18,631 Гкал - всього затрачено на загальнобудинкові потреби, відповідно на частку відповідача припадає 0,12837 Гкал х 4 487,98 грн./Гкал = 576,12 грн.

За листопад 2023 року відповідач має заборгованість з оплати обсягу теплової енергії від проходження транзитних мереж опалення в розмірі:

Qвідкл.і: 7 х 2,5 х 666 х 0,86 / 1 000 000 = 0,01 Гкал

0,01 Гкал х 4 487,98 грн = 44,88 грн.

Крім того, у листопаді 2023 року відповідач отримав послугу з абонентського обслуговування згідно з Актом надання послуг від 30.11.2023 № 1503 на суму 23,77 грн з ПДВ.

Отже, заборгованість відповідача перед позивачем за листопад 2023 року з урахуванням коефіцієнту перерахунку становить 726,51 (644,77 х 1,12678) грн.

За грудень 2023 року відповідач має заборгованість з оплати теплової енергії на загальнобудинкові потреби опалення в розмірі:

Qопз.б.п: 1,1311 х 25% х 77,492 = 21,913 Гкал - всього затрачено на загальнобудинкові потреби, відповідно на частку відповідача припадає 0,15 Гкал х 4 487,98 грн./Гкал = 673,20 грн.

За грудень 2023 року відповідач має заборгованість з оплати обсягу теплової енергії від проходження транзитних мереж опалення в розмірі:

Qвідкл.і: 7 х 2,5 х 744 х 0,86 / 1 000 000 = 0,0112 Гкал х 4 487,98 грн = 50,27 грн.

Крім того, у грудні 2023 року відповідач отримав послугу з абонентського обслуговування згідно з Актом надання послуг від 31.12.2023 № 1659 на суму 23,77 грн з ПДВ.

Отже, заборгованість відповідача перед позивачем за листопад 2023 року з урахуванням коефіцієнту перерахунку становить 795,07 (747,24 х 1,064013) грн.

За січень 2024 року відповідач має заборгованість з оплати теплової енергії на загальнобудинкові потреби опалення в розмірі:

Qопз.б.п: 1,1311 х 25% х 94,975 = 26,857 Гкал - всього затрачено на загальнобудинкові потреби, відповідно на частку відповідача припадає 0,185 Гкал х 4 487,98 грн./Гкал = 830,28 грн.

За січень 2024 року відповідач має заборгованість з оплати обсягу теплової енергії від проходження транзитних мереж опалення в розмірі:

Qвідкл.і: 7 х 2,5 х 744 х 0,86 / 1 000 000 = 0,0112 Гкал х 4 487,98 грн = 50,27 грн.

Крім того, у січні 2024 року відповідач отримав послугу з абонентського обслуговування згідно з Актом надання послуг від 31.01.2024 № 24 на суму 23,77 грн з ПДВ.

Отже, заборгованість відповідача перед позивачем за січень 2024 року з урахуванням коефіцієнту перерахунку становить 934,15 (904,32 х 1,032981) грн.

За лютий 2024 року відповідач має заборгованість з оплати теплової енергії на загальнобудинкові потреби опалення в розмірі:

Qопз.б.п: 1,1311 х 25% х 78,236 = 22,123 Гкал - всього затрачено на загальнобудинкові потреби, відповідно на частку відповідача припадає 0,15243 Гкал х 4 487,98 грн./Гкал = 684,10 грн.

За лютий 2024 року відповідач має заборгованість з оплати обсягу теплової енергії від проходження транзитних мереж опалення в розмірі:

Qвідкл.і: 7 х 2,5 х 696 х 0,86 / 1 000 000 = 0,0105 Гкал х 4 487,98 грн = 47,12 грн.

Крім того, у лютому 2024 року відповідач отримав послугу з абонентського обслуговування згідно з Актом надання послуг від 29.02.2024 № 180 на суму 23,77 грн з ПДВ.

Отже, заборгованість відповідача перед позивачем за лютий 2024 року з урахуванням коефіцієнту перерахунку становить 757,90 (754,99 х 1,003859) грн.

За березень 2024 року відповідач має заборгованість з оплати теплової енергії на загальнобудинкові потреби опалення в розмірі:

Qопз.б.п: 1,1311 х 25% х 73,106 = 20,6727 Гкал - всього затрачено на загальнобудинкові потреби, відповідно на частку відповідача припадає 0,1424 Гкал х 4 487,98 грн./Гкал = 639,09 грн.

За березень 2024 року відповідач має заборгованість з оплати обсягу теплової енергії від проходження транзитних мереж опалення в розмірі:

Qвідкл.і: 7 х 2,5 х 675 х 0,86 / 1 000 000 = 0,0102 Гкал х 4 487,98 грн = 45,78 грн.

Крім того, у березні 2024 року відповідач отримав послугу з абонентського обслуговування згідно з Актом надання послуг від 31.03.2024 № 325 на суму 23,77 грн з ПДВ.

Отже, заборгованість відповідача перед позивачем за березень 2024 року з урахуванням коефіцієнту перерахунку становить 691,11 (708,64 х 0,975256) грн.

За період квітень-травень 2024 року відповідачу позивачем надавались лише послуги з абонентського обслуговування споживачів на суму 23,77 грн з ПДВ на місяць.

Підсумовуючи викладене, сума основного боргу відповідача перед позивачем становить 9 025,09 грн. Відповідач доказів оплати заборгованості суду не надав. Отже, господарський суд задовольняє вимогу позивача про стягнення з відповідача основного боргу в сумі 9 025,09 грн.

Також позивач заявив до стягнення 2 214,46 грн інфляційних нарахувань, 1 789,93 грн 3 % річних та 1 035,83 грн пені.

Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, відшкодування збитків, сплата неустойки (ст. 611 ЦК України).

Відповідно до положень ч. 1, 3 ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Ст. 216 ГК України встановлено, що учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором. (ч. 1)

Штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання. Суб`єктами права застосування штрафних санкцій є учасники відносин у сфері господарювання, зазначені у статті 2 цього Кодексу. (ст. 230 ГК України)

У разі несвоєчасного здійснення платежів споживач зобов`язаний сплатити пеню в розмірі 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу.

Нарахування пені починається з першого робочого дня, що настає за останнім днем граничного строку внесення плати за послугу. (п. 45 Договору)

Отже, в договорі встановлено розмір пені - 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення.

Дослідивши розрахунок пені, здійснений позивачем, господарський суд дійшов висновку, що, як уже встановлено вище, останній здійснено з урахуванням сум боргу, які не відповідають фактичним обставинам справи та, крім того, без урахування положень ч. 5 ст. 254 ЦК України, яка передбачає, що якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є перший за ним робочий день.

Так правильним розрахунком пені є:

за період 02.01.2023 - 30.06.2023 на суму боргу 923,13 грн - 16,62 грн;

за період 01.02.2023 - 31.07.2023 на суму боргу 1 070,19 грн - 19,37 грн;

за період 01.03.2023 - 31.08.2023 на суму боргу 1 161,19 грн - 21,25 грн;

за період 03.04.2023 - 30.09.2023 на суму боргу 994,93 грн - 18,01 грн;

за період 01.05.2023 - 31.10.2023 на суму боргу 793,90 грн - 14,61 грн;

за період 01.06.2023 - 30.11.2023 на суму боргу 25,54 грн - 0,47 грн;

за період 03.07.2023 - 31.12.2023 на суму боргу 25,54 грн - 0,46 грн;

за період 01.08.2023 - 31.01.2024 на суму боргу 25,54 грн - 0,47 грн;

за період 01.09.2023 - 29.02.2024 на суму боргу 25,54 грн - 0,46 грн;

за період 02.10.2023 - 31.03.2024 на суму боргу 25,54 грн - 0,46 грн;

за період 01.11.2023 - 30.04.2024 на суму боргу 25,54 грн - 0,46 грн;

за період 01.12.2023 - 31.05.2024 на суму боргу 23,77 грн - 0,43 грн;

за період 01.01.2024 - 25.06.2024 на суму боргу 726,51 грн - 12,86 грн;

за період 01.02.2024 - 25.06.2024 на суму боргу 795,071 грн - 11,61 грн;

за період 01.03.2024 - 25.06.2024 на суму боргу 934,15 грн - 10,93 грн;

за період 01.04.2024 - 25.06.2024 на суму боргу 757,90 грн - 6,52 грн;

за період 01.05.2024 - 25.06.2024 на суму боргу 691,11 грн - 3,80 грн;

за період 01.06.2024 - 25.06.2024 на суму боргу 23,77 грн - 0,06 грн.

Отже, сума пені, яка підлягає стягненню з відповідача, становить 138,85 грн.

Згідно з ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

При розрахунку 3 % річних та інфляційних втрат позивач допустив ті ж помилки щодо визначення суми нарахування та відповідного періоду. У зв`язку з цим, господарський суд наводить правильний розрахунок 3 % річних з урахуванням визначеної позивачем кінцевої дати нарахування - 25.06.2024:

за період 02.01.2023 - 25.06.2024 на суму боргу 923,13 грн - 41,01 грн;

за період 01.02.2023 - 25.06.2024 на суму боргу 1 070,19 грн - 44,91 грн;

за період 01.03.2023 - 25.06.2024 на суму боргу 1 161,19 грн - 46,05 грн;

за період 03.04.2023 - 25.06.2024 на суму боргу 994,93 грн - 36,76 грн;

за період 01.05.2023 - 25.06.2024 на суму боргу 793,90 грн - 27,50 грн;

за період 01.06.2023 - 25.06.2024 на суму боргу 25,54 грн - 0,82 грн;

за період 03.07.2023 - 25.06.2024 на суму боргу 25,54 грн - 0,75 грн;

за період 01.08.2023 - 25.06.2024 на суму боргу 25,54 грн - 0,69 грн;

за період 01.09.2023 - 25.06.2024 на суму боргу 25,54 грн - 0,63 грн;

за період 02.10.2023 - 25.06.2024 на суму боргу 25,54 грн - 0,56 грн;

за період 01.11.2023 - 25.06.2024 на суму боргу 25,54 грн - 0,50 грн;

за період 01.12.2023 - 25.06.2024 на суму боргу 23,77 грн - 0,41 грн;

за період 01.01.2024 - 25.06.2024 на суму боргу 726,51 грн - 10,54 грн;

за період 01.02.2024 - 25.06.2024 на суму боргу 795,071 грн - 9,51 грн;

за період 01.03.2024 - 25.06.2024 на суму боргу 934,15 грн - 8,96 грн;

за період 01.04.2024 - 25.06.2024 на суму боргу 757,90 грн - 5,34 грн;

за період 01.05.2024 - 25.06.2024 на суму боргу 691,11 грн - 3,17 грн;

за період 01.06.2024 - 25.06.2024 на суму боргу 23,77 грн - 0,05 грн.

Отже, сума 3 % річних, яка підлягає стягненню з відповідача становить 238,16 грн.

Правильний розрахунок інфляційних втрат в межах заявленого позивачем періоду:

за період 02.01.2023 - 05.2024 на суму боргу 923,13 грн - 66,48 грн;

за період 01.02.2023 - 05.2024 на суму боргу 1 070,19 грн - 67,97 грн;

за період 01.03.2023 - 05.2024 на суму боргу 1 161,19 грн - 65,16 грн;

за період 03.04.2023 - 05.2024 на суму боргу 994,93 грн - 40,30 грн;

за період 01.05.2023 - 05.2024 на суму боргу 793,90 грн - 30,51 грн;

за період 01.06.2023 - 05.2024 на суму боргу 25,54 грн - 0,85 грн;

за період 03.07.2023 - 05.2024 на суму боргу 25,54 грн - 0,64 грн;

за період 01.08.2023 - 05.2024 на суму боргу 25,54 грн - 0,80 грн;

за період 01.09.2023 - 05.2024 на суму боргу 25,54 грн - 1,17 грн;

за період 02.10.2023 - 05.2024 на суму боргу 25,54 грн - 1,04 грн;

за період 01.11.2023 - 05.2024 на суму боргу 25,54 грн - 0,83 грн;

за період 01.12.2023 - 05.2024 на суму боргу 23,77 грн - 0,65 грн;

за період 01.01.2024 - 05.2024 на суму боргу 726,51 грн - 14,64 грн;

за період 01.02.2024 - 05.2024 на суму боргу 795,071 грн - 12,79 грн;

за період 01.03.2024 - 05.2024 на суму боргу 934,15 грн - 12,19 грн;

за період 01.04.2024 - 05.2024 на суму боргу 757,90 грн - 6,07 грн;

за період 01.05.2024 - 05.2024 на суму боргу 691,11 грн - 4,15 грн.

Отже, сума інфляційних втрат, яка підлягає стягненню з відповідача становить 326,24 грн.

На підставі викладеного господарський суд частково задовольняє позовні вимоги позивача та стягує з відповідача 9 025,09 грн заборгованості за теплову енергію, 138,85 грн пені, 238,16 грн 3 % річних та 326,24 грн інфляційних нарахувань.

На підставі п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

У відзиві відповідач заявив до стягнення з позивача 15 000 грн витрат на правничу допомогу.

Згідно з ч. 1, п. 1, 4 ч. 3 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу; витрати пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із:

1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг);

2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг);

3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт;

4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. (ч. 1-4 ст. 126 ГПК України)

Поняття особи, котра є адвокатом, наводиться в статті 6 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (далі - Закон № 5076-VI), котра зазначає, що адвокатом може бути фізична особа, яка має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи в галузі права не менше двох років, склала кваліфікаційний іспит, пройшла стажування (крім випадків, встановлених цим Законом), склала присягу адвоката України та отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону № 5076-VI договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Пунктом 9 ч. 1 ст. 1 Закону № 5076-VI встановлено, що представництво - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного відповідача у кримінальному провадженні.

Інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення. (п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону № 5076-VI)

Відповідно до ст. 19 Закону № 5076-VI видами адвокатської діяльності, зокрема, є:

- надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави;

- складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру;

- представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.

Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (ст. 30 Закону № 5076-VI).

Дослідивши матеріали справи, господарський суд установив, що 24.07.2024 Адвокат Передерій В.Г. (далі - Адвокат) та ТОВ "Варес" (далі - Клієнт) підписали Договір № 398 про надання правничої допомоги. (далі - Договір)

Адвокат приймає доручення Клієнта та бере на себе зобов`язання надати Клієнту правову допомогу з питання представлення інтересів Клієнта, захисту його прав, що включає:

- надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань;

- складання договорів, звернень (заяв, скарг, пропозицій) та інших документів правового характеру, складання процесуальних документів (заперечень, клопотань, претензій, позовних заяв, апеляційних і касаційних скарг, заяв про вжиття заходів забезпечення позову та інших документів відповідно до вимог процесуального законодавства);

- представництва та захисту прав та інтересів Клієнта в будь-яких органах державної влади, на підприємствах, в установах, організаціях усіх форм власності та підпорядкування, а також у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного, кримінального судочинства, провадження у справах про адміністративні правопорушення, органах державної виконавчої служби, органах Національної поліції України, прокуратури, Державної фіскальної служби України та усіх інших правоохоронних органах, органах Державної реєстраційної служби України, тощо, з будь-яких питань, що пов`язані з представлення інтересів Клієнта та захисту його прав. (п. 1 Договору)

Відповідно до п. 2.1. Договору, Клієнт надає Адвокату, зокрема, такі повноваження: бути представником Клієнта у судових органах України з усіма необхідними для того повноваженнями, які надано законом відповідачу з питань, пов`язаних із захистом прав, у тому числі право: брати участь у судових засіданнях; заявляти клопотання та відводи; давати усні та письмові пояснення у судах, які розглядають справу Клієнта та користуватись іншими процесуальними правами, що передбачені законом; отримувати рішення (ухвали, постанови) суду (їх завірені у встановленому порядку копії); подавати виконавчі документи до стягнення, а також отримувати, підписувати та подавати від імені Клієнта та у його інтересах усі необхідні документи (серед іншого, але не виключно, заяви, заперечення, замовлення, клопотання, скарги, у тому числі апеляційну та касаційну, доповнення до них, додаткові документи тощо; представляти інтереси Клієнта усіма законними способами у судових органах та перед іншими органами, діяльність яких пов`язана із вирішенням питань, передбачених Договором; ознайомлюватися з матеріалами справи, брати участь у судових засіданнях та у дослідженні доказів.

Безпосереднє представництво інтересів Клієнта за цим договором здійснює адвокат Передерій Вадим Григорович (Свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю № 000602 від 10.06.2019 року видане на підставі рішення Ради адвокатів міста Києва № 319 від 20.05.2019 року). Адвокат може залучати до виконання покладених на нього цим Договором обов`язків інших адвокатів на договірних засадах. При цьому зобов`язаний забезпечити дотримання професійних прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності. (п. 2.2. Договору)

Розмір гонорару, який Клієнт сплачує Адвокату за надану в межах цього Договору правову допомогу, визначається Сторонами окремою додатковою угодою, яка є невід`ємною частиною цього Договору. (п. 3.1. Договору)

Цей Договір діє з моменту його підписання Сторонами. (п. 4.1. Договору)

Дія договору припиняється 31 грудня 2027 року. (п. 4.2. Договору)

24.07.2024 сторони підписали Додаткову угоду № 1 до Договору про надання правничої допомоги № 398 від 24 липня 2024 р. (далі - Додаткова угода № 1)

Ця Додаткова угода визначає розмір та порядок оплати гонорару Адвокату за надання правничої допомоги на підставі Договору про надання правничої допомоги №398 від 24.07.2024р. (п. 1 Додаткової угоди № 1)

Розмір гонорару становить - 15000 (п`ятнадцять тисяч) гривень та 1600 гривень за кожне судове засідання в якому бере участь Адвокат. (п. 2 Додаткової угоди № 1)

Форма оплати гонорару - безготівкова або готівкова. (п. 3 Додаткової угоди № 1)

Клієнт також бере на себе зобов`язання по оплаті судових витрат (в тому числі, але не виключно, судового збору, витрат на проведення судових експертиз, транспортні витрати, за умови обов`язкового погодження Сторонами, тощо). (п. 4 Додаткової угоди № 1)

Передбачувані витрати Адвоката у зв`язку із наданням правничої допомоги відповідно до умов Договору (такі як, але не виключно: отримання документів, збирання доказів, залучення висновків спеціалістів, технічне забезпечення, транспортні витрати та інші) сплачуються Клієнтом Адвокату понад узгоджену суму гонорару. (п. 5 Додаткової угоди № 1)

Адвокат надав суду детальний опис робіт, що включає:

1. Вивчення документів наданих ТОВ "Варес" по питанню переобладнання індивідуального опалення.

2. Вивчення позовної заяви та підготовка відзиву на позовну заяву.

3. Участь в судових засіданнях.

Відповідно до платіжної інструкції від 30.07.2024 № 392, ТОВ "Варес" перерахувало Адвокату 15 000 грн із зазначенням призначення платежу: "за представництво інтересів у суді по справі №925/809/24 згідно рах №1 від 24.07.2024р Без ПДВ".

З аналізу положень ст. 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" випливає, що за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту адвокат отримує винагороду у вигляді гонорару, обчислення якого, підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.

Водночас, розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом. Адвокат має право у розумних межах визначати розмір гонорару, виходячи із власних міркувань, з урахуванням складності справи, кваліфікації, досвіду і завантаженості адвоката та інших обставин. Погоджений адвокатом з клієнтом та/або особою, яка уклала договір в інтересах клієнта, розмір гонорару може бути змінений лише за взаємною домовленістю. У разі виникнення особливих по складності доручень клієнта або у випадку збільшення затрат часу й обсягу роботи адвоката на фактичне виконання доручення (підготовку до виконання) розмір гонорару може бути збільшено за взаємною домовленістю.

При цьому адвокатський гонорар може існувати в двох формах - фіксований розмір та погодинна оплата. Вказані форми відрізняються порядком обчислення - при зазначенні фіксованого розміру для виплати адвокатського гонорару не обчислюється фактична кількість часу, витраченого адвокатом при наданні послуг клієнту, і навпаки, підставою для виплати гонорару, який зазначено як погодинну оплату, є кількість годин помножена на вартість такої години того чи іншого адвоката у залежності від його кваліфікації, досвіду, складності справи та інших критеріїв (аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 07.09.2020 у справі №910/4201/19).

Отже, встановлення сторонами в умовах договору про надання правової допомоги гонорару у фіксованому розмірі, не передбачає необхідності зазначення адвокатом відомостей щодо витраченого часу та вартості кожної дії виконаної ним на захист інтересів свого клієнта в суді, оскільки розмір винагороди за надання правової допомоги визначений у Договорі у вигляді фіксованої суми, він не змінюється залежно від обсягу послуг та витраченого адвокатом часу.

Верховний Суд у постанові від 01.08.2019 по справі № 915/237/18 зазначив, що розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом, і може бути змінений лише за їх взаємною домовленістю. Суд не має права його змінювати і втручатися у правовідносини адвоката та його клієнта.

У розумінні положень ч. 5 ст. 126 ГПК України у разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Крім того, зважаючи на наведені положення законодавства, у разі недотримання вимог ч. 4 ст. 126 ГПК України суду надано право зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, лише за клопотанням іншої сторони.

Зазначеної позиції дотримується Об`єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного суду у справі №922/445/19 від 03.10.2019.

Позивач не надав суду заперечень щодо заявленої відповідачем суми судових витрат.

Суд, за відсутності клопотання іншої сторони, не має права зменшувати розмір судових витрат.

З викладеного впливає, що витрати відповідача на правову допомогу в розмірі 15 000 грн є підтвердженими та співмірними зі складністю справи і виконаною адвокатом роботою.

Відповідно до п. 3 ч. 4 ст. 129 ГПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки суд позовні вимоги задовольнив частково, судові витрати відповідача, які ним безпосередньо понесені, покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. 74, 76 - 77, 129, 233, 236-241, 247-252, 326-327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Варес" (ідентифікаційний код 14195542, вул. Ржевська, 2, м. Сміла, Черкаська обл., 20700) на користь Комунального підприємства "Смілакомунтеплоенерго" (ідентифікаційний код 33648312, вул. Чорновола В`ячеслава, буд. 72-А, м. Сміла, Черкаський р-н, Черкаська обл., 20701) 9 025,09 грн заборгованості за теплову енергію, 326,24 грн інфляційних нарахувань, 238,16 грн три відсотки річних, 138,85 грн пені та витрати зі сплати судового збору у розмірі 315,67 грн.

Стягнути з Комунального підприємства "Смілакомунтеплоенерго" (ідентифікаційний код 33648312, вул. Чорновола В`ячеслава, буд. 72-А, м. Сміла, Черкаський р-н, Черкаська обл., 20701) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Варес" (ідентифікаційний код 14195542, вул. Ржевська, 2, м. Сміла, Черкаська обл., 20700) 13 045,50 грн витрат на правову допомогу.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

В решті позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення надіслати сторонам за допомогою системи "Електронний суд".

Повне рішення складено та підписано 16.09.2024.

Суддя Зоя ЗАРІЧАНСЬКА

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення09.09.2024
Оприлюднено17.09.2024
Номер документу121620806
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —925/809/24

Ухвала від 13.01.2025

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Краснов Є.В.

Ухвала від 19.12.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Краснов Є.В.

Судовий наказ від 13.12.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Судовий наказ від 13.12.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Постанова від 02.12.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Шапран В.В.

Ухвала від 08.10.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Шапран В.В.

Ухвала від 30.09.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Шапран В.В.

Ухвала від 16.09.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Рішення від 09.09.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

Рішення від 09.09.2024

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Зарічанська З.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні