ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 320/21645/23 Суддя (судді) першої інстанції: Басай О.В.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 вересня 2024 року м. Київ
Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Єгорової Н.М.,
суддів - Сорочка Є.О., Чаку Є.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 26 січня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність" про визнання протиправним і скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
У травні 2023 року позивач - ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність", яким просив визнати протиправним та скасувати рішення від 28 листопада 2022 року № 1/2 Політичної ради політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність" про відкликання за народною ініціативою депутата Броварської міської ради Броварського району Київської області ОСОБА_1 , обраного на місцевих виборах 17 січня 2021 року шляхом висування від Київської обласної організації Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність".
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 26 січня 2024 року відмовлено в задоволенні позову ОСОБА_1 .
Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати його та ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, неповно з`ясовано обставини, що мають значення для справи, не надано оцінки всіх доказів по справі.
Апелянт зазначив про те, що судом першої інстанції не надано оцінку протоколу конференції від 25 листопада 2022 року, крім того підставами оскарження рішення від 28 листопада 2022 року №1/2 були відсутність обґрунтованості та доведеності вчинення позивачем дій, що підпадають під ознаки порушень партійної дисципліни, визначені у п. 1 ч. 1 ст. 10, п. 2 та 3 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".
Додатково зазначив про те, що судом першої інстанції невірно застосовано норми ст. 8 Закону України "Про політичні партії в Україні" у співвідношенні з ст. 38 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", оскільки Статутом політичної партії не передбачено повноважень у обласної організації на вчинення дій щодо внесення пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою.
Також наголосив, що не був належним чином повідомлений про дату та місце проведення зборів (конференції) місцевої організації політичної партії та розгляду вищим керівним органом політичної партії відповідного звернення.
У межах встановленого судом строку відзиву на апеляційну скаргу не надійшло.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2, є громадянином України, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого Ватутінським РУ ГУ МВС України в місті Києві.
Постановою Броварської міської територіальної виборчої комісії від 27 січня 2021 року №218 ОСОБА_1 був зареєстровай депутатом Броварської міської ради Броварського району Київської області VIII скликання, обрані у єдиному територіальному окрузі на повторних виборах депутатів Броварської міської ради Броварського району Київської області 17 січня 2021 року шляхом висування від Київської обласної організації Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність" (а.с.12-13).
Відповідно до протоколу засідання Ради Київської обласної організації Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність" від 23 листопада 2022 року №1/11-23 на 25 листопада 2022 року скликано Конференцію Київської обласної організації Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність" для розгляду питання щодо ініціювання відкликання депутатів Броварської міської ради Броварського району Київської області зокрема ОСОБА_1 , які були висунуті Київською обласною організацією (а.с.106 зворотній бік -109).
23 листопада 2022 року Київською обласною організацією політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність" на виконання ч. 1 ст. 1 ст.48 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" сформовано повідомлення ОСОБА_1 про проведення конференції 25 листопада 2022 року о 17:00 за адресою 07403, Київська область, м. Бровари, вул. Олега Онікієнка, 8А, актова зала, яке направлено позивачу на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_1 24 листопада 2022 року(а.с. 121).
Згідно з протоколом Конференції Київської обласної організації політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність" від 25 листопада 2022 року, на конференцію прибуло 27 з 32 членів Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність", які обліковуються в Київській обласній організації. Більш ніж 2/3 (25) голосів членів партії прийнято рішення про внесення пропозицій про відкликання депутатів Броварської міської ради Броварського району Київської області, зокрема ОСОБА_1 (а.с.109 зворотній бік - 120).
Повідомленням від 26 листопада 2022 року Броварську міську територіальну виборчу комісію Броварського району Київської області проінформовано про прийняте на Конференції рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата ОСОБА_1 та додано витяг з протоколу Конференції від 25 листопада 2022 року (а.с. 122).
Відповідно до протоколу від 28 листопада 2022 року №2 засідання Політичної ради політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність" на засіданні були присутні 3 з 5 членів Політичної ради, в тому числі голова партії - Сапожко І.В. , прийнято одноголосне рішення "ЗА" про відкликання депутата Броварської міської ради Броварського району Київської області ОСОБА_1 , обраного на місцевих виборах 17 січня 2021 року шляхом висування від Київської обласної організації Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність" за народною ініціативою (а.с. 122 зворотній бік - 125).
Результати засідання Політичної ради Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність" викладено рішенням від 28 листопада 2022 року №1/2, яким відкликано депутата Броварської міської ради Броварського району Київської області ОСОБА_1 , обраного на місцевих виборах 17 січня 2021 року шляхом висування від Київської обласної організації Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність" за народною ініціативою (а.с. 129).
Вважаючи протиправними рішення Політичної ради Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність" від 28 листопада 2022 року №1/2 позивач звернувся до суду з позовом.
Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції дійшов висновку про те, що оскаржуване рішення Політичної ради Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність" відповідно до пп. 6.3.1 п. 6.3 Статуту було прийнято вищим керівним органом партії, що відповідає ст. 41 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", та прийняте на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством України.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, висновкам суду першої інстанції та доводам апелянта, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" від 11 липня 2022 року №93-IV депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України (ч. 1).
Депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов`язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування (ч. 2).
Згідно з ст. 4 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" (ч. 1).
Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано (ч. 2).
Повноваження депутата місцевої ради, обраного замість того депутата, який вибув, або на повторних виборах, починаються з дня заслуховування на черговому після виборів депутата місцевої ради пленарному засіданні відповідної місцевої ради повідомлення територіальної виборчої комісії про підсумки виборів (ч. 3).
Пунктом 1 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" передбачено, що повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі його відкликання за народною ініціативою у встановленому цим Законом порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" у виборчому окрузі депутат місцевої ради зобов`язаний:
1) підтримувати зв`язок з виборцями, місцевою організацією політичної партії, яка висунула його кандидатом у депутати місцевої ради, відповідною територіальною громадою, а також громадськими організаціями, трудовими колективами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, органами місцевого самоврядування, місцевими органами виконавчої влади, розташованими на відповідній території;
2) не рідше одного разу на півріччя інформувати виборців про роботу місцевої ради та її органів, про виконання планів і програм економічного і соціального розвитку, інших місцевих програм, місцевого бюджету, рішень ради і доручень виборців;
3) брати участь у громадських слуханнях з питань, що стосуються його виборчого округу, в організації виконання рішень ради та її органів, доручень виборців, у масових заходах, що проводяться органами місцевого самоврядування на території громади або виборчого округу;
4) вивчати громадську думку; вивчати потреби територіальної громади, інформувати про них раду та її органи, брати безпосередню участь у їх вирішенні;
5) визначити і оприлюднити дні, години та місце прийому виборців, інших громадян; вести регулярний, не рідше одного разу на місяць, прийом виборців, розглядати пропозиції, звернення, заяви і скарги членів територіальної громади, вживати заходів щодо забезпечення їх оперативного вирішення.
Згідно з ч. 2 ст. 10 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутат місцевої ради може бути в будь-який час відкликаний за народною ініціативою у встановленому цим Законом порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" підставами для відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою можуть бути:
1) порушення депутатом місцевої ради положень Конституції України і законів України, що встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили;
2) пропуск депутатом місцевої ради протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин обов`язків депутата місцевої ради у виборчому окрузі, передбачених статтею 10 цього Закону;
3) невідповідність практичної діяльності депутата місцевої ради основним принципам і положенням передвиборної програми місцевої організації політичної партії, від якої його обрано депутатом, чи програмі політичної партії, від місцевої організації якої його обрано;
4) невиконання депутатом місцевої ради передбачених статтею 16 цього Закону зобов`язань звітувати перед виборцями та проводити зустрічі з ними;
5) невходження депутата, обраного в багатомандатному виборчому окрузі, до фракції місцевої організації партії, за виборчим списком якої він обраний, або припинення членства депутата місцевої ради у фракції.
Згідно з ч. 1 ст. 38 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень) мають місцева організація політичної партії, від якої його обрано депутатом, а також громадяни України, які є виборцями відповідного виборчого округу.
Частиною 9 ст. 38 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" передбачено, що рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою місцевою організацією політичної партії, від якої його обрано депутатом, приймається на зборах (конференції) цієї організації, які проводяться у порядку, передбаченому статутом політичної партії. Таке рішення приймається не менше ніж двома третинами голосів присутніх учасників (делегатів) зборів (конференції).
Про дату, час і місце проведення зборів (конференції), на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, місцева організація політичної партії повідомляє засоби масової інформації. Порядок акредитації представників засобів масової інформації на таких зборах (конференції) визначає організатор заходу.
Відповідно до ч. 2 ст.39 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" у триденний строк після дня проведення зборів (конференції) місцевої організації партії, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, така організація партії повідомляє територіальну виборчу комісію, яка встановила результати відповідних місцевих виборів, про факт проведення зборів (конференції). До повідомлення додається витяг з протоколу зборів (конференції), в якому зазначаються дата, місце проведення зборів (конференції), кількість їх учасників (делегатів), хід обговорення питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, результати голосування, зміст прийнятого рішення.
Голова, а в разі його відсутності - заступник голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретар територіальної виборчої комісії на наступний день з дня одержання повідомлення про проведення зборів виборців чи зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, інформує депутата та місцеву раду.
Протокол зборів (конференції), на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, місцевою організацією політичної партії надсилається політичній партії для розгляду питання про відкликання депутата місцевої ради її вищим керівним органом.
Відповідно до ст. 41 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" вищий керівний орган політичної партії розглядає звернення територіальної виборчої комісії щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою чи протокол зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на якому прийнято рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, та приймає рішення про відкликання такого депутата за народною ініціативою або про відмову в задоволенні цієї пропозиції (ч. 7).
На підставі рішення вищого керівного органу політичної партії про відкликання депутата, обраного шляхом висування місцевою організацією політичної партії, за народною ініціативою, а у разі якщо депутат був обраний шляхом самовисування, - на підставі свого рішення, передбаченого частиною п`ятою цієї статті, відповідна територіальна виборча комісія зобов`язана у порядку, передбаченому Виборчим кодексом України, визнати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації політичної партії або призначити проміжні вибори депутата у відповідному багатомандатному виборчому окрузі (ч. 9).
Згідно з абз. 3, 4 ч.1 ст.48 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" про дату, час і місце проведення зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, місцева організація політичної партії письмово повідомляє депутата, щодо якого розглядатиметься відповідне питання. Такий депутат має право на гарантований виступ на зборах (конференції) до моменту прийняття відповідного рішення для пояснення своєї позиції. Неприбуття на збори (конференцію) депутата місцевої ради, який був належним чином повідомлений про них, не перешкоджає розгляду питання про внесення пропозиції щодо його відкликання за народною ініціативою.
Депутат місцевої ради має право бути присутнім під час розгляду вищим керівним органом політичної партії звернення територіальної виборчої комісії щодо його відкликання за народною ініціативою чи протоколу зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на якому прийнято рішення про внесення пропозиції щодо його відкликання, та при прийнятті відповідного рішення, а також на засіданнях територіальної виборчої комісії при розгляді нею питань, що стосуються його відкликання.
Відповідно до ч. 2 ст. 48 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутат місцевої ради має право давати пояснення щодо суті питань стосовно його діяльності, робити відповідні заяви на засіданнях ради та її органів, зборах виборців, зборах (конференціях) об`єднань громадян. У встановленому законодавством порядку депутат місцевої ради може використовувати для роз`яснення своєї позиції засоби масової інформації.
Отже місцева організація політичної партії наділена повноваженнями вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень), у передбачених ч. 1 ст. 37 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" випадках.
Таке рішення може бути прийнятим на конференції місцевої організації політичної партії не менше ніж двома третинами голосів присутніх учасників, та про дату, час і місце якої у письмовому порядку повідомляться депутат, щодо якого розглядатиметься відповідне питання. Такий депутат має право на гарантований виступ на конференції до моменту прийняття відповідного рішення для пояснення своєї позиції. Також він має право бути присутнім під час розгляду вищим керівним органом політичної партії протоколу конференції місцевої організації політичної партії, на якому прийнято рішення про внесення пропозиції щодо його відкликання, та при прийнятті відповідного рішення, а також на засіданнях територіальної виборчої комісії при розгляді нею питань, що стосуються його відкликання.
При цьому, положення наведеного законодавства передбачають повідомлення депутата, щодо якого розглядатиметься питання про його відкликання, виключно про дату, час та місце зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, з наявністю у депутату права гарантованого виступу із наданням відповідних пояснень.
В той же час, положення законодавства не передбачають обов`язок керівного органу політичної партії, або територіальної виборчої комісії повідомляти особисто депутата про розгляд питання щодо його відкликання, а лише визначають його право бути присутнім під час розгляду вищим керівним органом політичної партії такого питання і на засіданнях територіальної виборчої комісії при розгляді нею питань, що стосуються його відкликання.
Як встановлено судом 23 листопада 2022 року проведено засідання Ради Київської обласної організації Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність", на якому розглядалось звернення голови фракції Решетової С.І. стосовно скликання конференції Київської обласної організації Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність", на якій розглядалося питання щодо внесення пропозиції про відкликання за народною ініціативою семи депутатів Броварської міської ради Броварського району Київської області, в тому числі і ОСОБА_1 , з підстав того, що 17 листопада 2022 року ОСОБА_1 використовував у публічному виступі недостовірні відомості стосовно УБЖКГІТ та ініціював голосування міської ради на підставі недостовірної інформації. Крім того, ОСОБА_1 з зазначеними депутатами під час голосування по питанням, які були погоджені в депутатських комісіях, а також на погоджувальній раді 16 листопада 2022 року проголосували всупереч рішенням депутатських комісій та погоджувальної ради і не підтримали такі проекти рішень. Дії вказаних депутатів були узгоджені між собою, при тому, що вони не поставили до відома про свої наміри членів своєї фракції та однопартійців. Зазначене сталося внаслідок втрати зв`язку вказаних депутатів із місцевим осередком партії - Київською обласною організацією Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність". На думку Решетової С.І. , такі дії вказаних депутатів завдають шкоду партії та її репутації, є порушенням Статуту та програми Партії, правил депутатської етики, невиконанням обов`язків депутата, зокрема п. 1 ч. 1 ст. 10 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", що відповідно до ст. 37 наведеного Закону є підставою для відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, що відображено в протоколі від 23 листопада 2022 року №1/11-23 (а.с. 106 зворотній бік- 109).
За результатами зазначеного засідання прийнято рішення скликати Конференцію до порядку денного якої включити вирішення питань, зокрема, про внесення пропозиції щодо відкликання депутата ОСОБА_1 . Проведення Конференції призначено на 17:00 год 25 листопада 2022 року.
Письмове повідомлення про проведення Конференції Київської обласної організації Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність", на якій розглядатиметься питання про внесення пропозиції про відкликання ОСОБА_1 , як депутата Броварської міської ради Броварського району Київської області із зазначенням дати, часу та місця проведення, а також з інформацією про наявність у останнього права на гарантований виступ для пояснення своєї позиції направлено позивачу на електронну пошту ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) 24 листопада 2022 року о 20:11 год., що підтверджується роздруківкою з поштового сервісу (а.с. 121).
Колегія суддів звертає увагу, що адреса електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_1 зазначена позивачем в позовній заяві та апеляційній скарзі, як однин із засобі зв`язку, що свідчить про необґрунтованість доводів апелянта про неналежне його повідомлення про дату, час та місце проведення Конференції.
Крім того, положення законодавства передбачають необхідність письмового повідомлення депутата, щодо якого буде вирішуватись питання щодо внесення пропозиції про його відкликання, однак не визначають відповідний спосіб такого повідомлення, тому, на переконання суду, направлення такого письмового повідомлення засобами електронного поштового зв`язку на адресу позивача не суперечить відповідним нормам Закону.
Про прийняте на Конференції рішення було проінформовано Броварську міську територіальну виборчу комісію Броварського району Київської області відповідним письмовим повідомленням від 26 листопада 2022 року (а.с. 122).
Як вбачається з рішення Політичної ради Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність" від 28 листопада 2022 року №1/2, останнє прийнято за результатами розгляду протоколу конференції Київської обласної організації Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність" від 25 листопада 2022 року, на якій було прийнято рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата Броварської міської ради Броварського району Київської області ОСОБА_1 , обраного шляхом висування від цієї організації партії, за народною ініціативою і відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 10, п. 2 та п. 3 ч. 1 ст. 37, ч. 7 ст. 41 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", п .6.2, 6.3.1, 6.3.5, 6.3.7 Статуту Партії, Політична рада Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність", як вищий керівний орган Партії відкликала депутата Броварської міської ради Броварського району Київської області ОСОБА_1 , обраного на місцевих виборах 17 січня 2021 року шляхом висування від Київської обласної організації Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність", за народною ініціативою (а.с. 129).
Відповідно до положень Статуту Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність" Керівними органами Партії є: З`їзд Партії, Політична рада Партії (п. 6.1 Статуту).
Відповідно до п. 6.2 Статуту Вищим керівним органом Партії є З`їзд Партії, а в період між з`їздами - Політична Рада Партії. Згідно з п.6.3.1 Статуту у період між З`їздами, діяльністю Партії керує Політична Рада Партії (Політрада). Політична Рада Партії, у період між З`їздами Партії, є вищим керівним органом Партії.
Пунктом 6.3.5 Статуту визначено, що засідання Політичної ради Партії є правомочним, якщо на них присутні більше половини членів Політичної ради Партії.
В силу п.6.4.2. Голова Партії, зокрема, підписує рішення З`їзду Партії (якщо З`їздом не прийняте інше рішення), підписує рішення Політичної Ради Партії та інші документи (а.с. 15-34).
Таким чином, Політична рада Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність" є вищім керівним органом партії, який уповноважений розглядати пропозиції про відкликання депутата і приймати рішення про відкликання депутату з міської ради в силу положень Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" та Статуту партії, а засідання 28 листопада 2022 року було правомочним, оскільки на ньому біли присутні більше половини членів, а саме три з п`яти.
Крім того, протокол від 28 листопада 2022 року №2 засідання Політичної ради Політичної партії "Команда Ігоря Сапожка - "Єдність" містить опис обставин та належні обґрунтування, які стали підставою для прийняття рішення про відкликання депутатів Броварської міської ради Броварського району Київської області, зокрема ОСОБА_1 за народною ініціативою, а саме: порушення Статуту та програми партії, завдання шкоди Партії та її репутації, втрата депутатами зв`язку з місцевим осередком Партії, а їх практична діяльність як депутатів Броварської міської ради не відповідає основним принципам і положенням Програми Партії, що відповідно до п. 2, 3 ст.37 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" є підставою для відкликання депутатів за народною ініціативою.
Колегія суддів звертає увагу, що в рамках перевірки правомірності рішення вищого керівного органу політичної партії суд не може втручатись і дискреційні повноваження та впливати на свободу вільного вибору керівництва партії щодо ставлення до тих чи інших дій депутатів, обраних шляхом висування місцевою організацією політичної партії, натомість до повноважень суду належить саме перевірка дотримання визначеної законодавством процедури прийняття рішення про відкликання депутата за народною ініціативою.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Крім іншого, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Приписи ст. 316 КАС України визначають, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з додержанням норм матеріального і процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин справи, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 26 січня 2024 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття.
Касаційна скарга на рішення суду апеляційної інстанції подається безпосередньо до Верховного Суду у порядку та строки, визначені ст.ст. 328-331 КАС України.
Головуючий суддя Н.М. Єгорова
Судді Є.О. Сорочко
Є.В. Чаку
Суд | Шостий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 16.09.2024 |
Оприлюднено | 18.09.2024 |
Номер документу | 121639924 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо статусу народного депутата України, депутата місцевої ради, організації діяльності представницьких органів влади, з них про статус депутатів місцевих рад |
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Єгорова Наталія Миколаївна
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Єгорова Наталія Миколаївна
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Єгорова Наталія Миколаївна
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Єгорова Наталія Миколаївна
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Єгорова Наталія Миколаївна
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Єгорова Наталія Миколаївна
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Єгорова Наталія Миколаївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні