Ухвала
від 16.09.2024 по справі 607/3201/24
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

У Х В А Л А

16.09.2024 Справа №607/3201/24 Провадження №2-о/607/201/2024

м. Тернопіль

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Вийванка О. М.

присяжних Чорної О.-М. Є.

Веселович Т. Я.

за участю секретаря судового засідання Кузьменкова О. І.

учасників справи:

заявника ОСОБА_1

представник заявника ОСОБА_2

заінтересована особа ОСОБА_3

представник заінтересованої особи Головченко О. А.

розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судуцивільну справуза заявою ОСОБА_1 ,заінтересовані особи ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 ,Великоберезовицької селищноїради провизнання фізичноїособи недієздатною,встановлення наднею опікита призначенняопікуна,

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 звернувся в суд із заявою про визнання недієздатною його двоюрідного брата ОСОБА_4 , встановлення над ним опіки та призначення йому опікуна.

У судовому засіданні заявник та його представник заяву підтримали та просили її задовольнити.

Заінтересована особа ОСОБА_3 у судовому засіданні не заперечила проти задоволення заяви.

Заінтересована особа ОСОБА_5 у судове засідання не з`явився, однак його представник подав заяву про розгляд справи без їх участі, не заперечують проти задоволення заяви ОСОБА_1 .

Представник заінтересованої особи Головченко О. А. просив ухвалити судове рішення у справі на підставі наявних матеріалів, врахувавши законні права та інтереси ОСОБА_4 .

Заслухавши пояснення учасників справи, оглянувши та дослідивши подану заяву та додані до неї документи, суд зазначає наступне.

Статтею 2ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав і інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно з ч. 1ст. 4 ЦПК України, ч. 1 ст. 15 ЦК Україникожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання в порядку встановленомуЦПК України.

Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону (ч. 1, 2ст. 5 ЦПК України).

За ч. 3 ст. 42 ЦПК Україниу справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.

Відповідно до ч. 1ст. 293 ЦПК Україниокреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

У п. 1 ч. 2 ст. 293 ЦПК Українипередбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про: обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.

Заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги (ч. 3 ст. 296 ЦПК України).

Відповідно до ст.55ЦК України опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.

Згідно з ч. 1 ст.60ЦК України суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Відповідно до ч. ч. 4, 5 ст.63ЦК України опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.

Сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки (частина другастатті 3 СК України).

Статтею 9 СК Українивстановлено коло осіб, сімейні відносини між якими регулюютьсяСК України, зокрема це подружжя, батьки дитини, батьки та діти, інші члени сім`ї та родичі.

Згідно з абз. 5 п. 6 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 03.06.1999р. № 5-рп/99у справі про офіційне тлумачення терміну член сім`ї членами сім`ї є, зокрема особи, які постійно з ним мешкають і ведуть спільне господарство. До таких осіб належать не тільки близькі родичі (рідні брати, сестри, онуки, дід і баба), але й інші родичі чи особи, які не перебувають з особою у безпосередніх родинних зв`язках (брати, сестри дружини (чоловіка); неповнорідні брати і сестри; вітчим, мачуха; опікуни, піклувальники, пасинки, падчерки й інші). Обов`язковими умовами для визнання їх членами сім`ї, крім спільного проживання, є: ведення спільного господарства, тобто наявність спільних витрат, спільного бюджету, спільного харчування, купівля майна для спільного користування, участь у витратах та утримання житла, його ремонт, надання взаємної допомоги, наявність усних чи письмових домовленостей про порядок користування житловим приміщенням, інших обставин, які засвідчують реальність сімейних відносин.

Отже, законодавством не передбачено вичерпного переліку членів сім`ї та не визначено критерії, за наявності яких особи складають сім`ю. Такими критеріями віднесення до кола членів однієї сім`ї є спільне проживання (за винятком можливості роздільного проживання подружжя з поважним причин і дитини з батьками), спільний побут і взаємні права й обов`язки осіб, які об`єдналися для спільного проживання.

Такий висновок викладено Верховним Судом у постанові від 31.03.2020 у справі № 205/4245/17 (провадження № 61-17628св19).

Як вбачається з матеріалів справи, особа, відносно якої вирішується питання про визнання його недієздатним, встановлення над ним опіки та призначення опікуна ОСОБА_1 , є двоюрідним братом заявника. При цьому, заявником не зазначено та не надано доказів, на підтвердження обставин того, що він належить до членів сім`ї чи є близьким родичем ОСОБА_4 , в розумінніст. 296 ЦПК України, а сам факт їх спільного проживання не є підставою для віднесення до членів сім`ї ОСОБА_4 . заявника ОСОБА_1 та підтвердження реальності сімейних відносин. А тому, відповідно до приписів ч. 3ст. 296 ЦПК України,він не може подавати до суду заяву про визнання ОСОБА_4 недієздатним.

Подібні висновки викладено Верховним Судом у постановах від 11.06.2019 у справі № 130/2391/18 (провадження № 61-1307св19), від 20.01.2022 у справі № 752/24219/20 (провадження № 61-16373св21).

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 257 ЦПК Українисуд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду, якщо позов подано особою, яка не має цивільної процесуальної дієздатності.

За таких обставин, враховуючи, що заявник у судовому засіданні не довів та не обґрунтував те, що він є членом сім`ї або близьким родичем ОСОБА_4 , відтак заяву подано особою, яка не є членом сім`ї або близьким родичем особи, щодо якої порушується питання про визнання його недієздатним, тобто не належить до кола осіб, визначених ч. 3ст. 296 ЦПК України, які мають право звертатися до суду із заявою про визнання особи недієздатною та призначення опікуном, суд вважає, що заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , Великоберезовицької селищної ради про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна, слід залишити без розгляду.

При цьому, згідно ч. 2 ст. 257 ЦПК України, особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення умов, що були підставою для залишення заяви без розгляду, має право звернутися до суду повторно.

На підставі наведеного, керуючись ст. 43, 257, 259, 260, 261, 352-354 Цивільного процесуального кодексу України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Залишити без розгляду заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , Великоберезовицької селищної ради про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки та призначення опікуна.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи на офіційному вебпорталі судової влади України за вебадресою http://court.gov.ua/fair/sud.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.

У разі подання апеляційної скарги ухвала суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Тернопільського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів, з дня її проголошення, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину ухвали суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту ухвали суду.

Учасник справи, якому ухвалу суду не було вручено у день її проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.

Учасники справи:

заявник ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , місце проживання АДРЕСА_1 ;

заінтересовані особи:

1. ОСОБА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце проживання АДРЕСА_1 ;

2. ОСОБА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , місце проживання АДРЕСА_2 ;

3. ОСОБА_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , місце проживання с. Лучка, Тернопільський район, Тернопільська область;

4. Відділ соціального захисту населення Великоберезовицької селищної ради, унікальний ідентифікаційний номер юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України 44554830, місцезнаходження вул. Микулинецька, буд. 42, смт Велика Березовиця, Тернопільський район, Тернопільська область.

Повний текстухвали суду складено та підписано 17 вересня 2024 року.

Головуючий суддя О. М. Вийванко

Присяжні Чорної О.-М. Є.

Веселович Т. Я.

СудТернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення16.09.2024
Оприлюднено20.09.2024
Номер документу121643940
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —607/3201/24

Постанова від 11.11.2024

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Костів О. З.

Ухвала від 10.10.2024

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Костів О. З.

Ухвала від 01.10.2024

Цивільне

Тернопільський апеляційний суд

Костів О. З.

Ухвала від 16.09.2024

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Вийванко О. М.

Ухвала від 16.09.2024

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Вийванко О. М.

Ухвала від 16.05.2024

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Вийванко О. М.

Ухвала від 27.03.2024

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Вийванко О. М.

Ухвала від 11.03.2024

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Вийванко О. М.

Ухвала від 19.02.2024

Цивільне

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Вийванко О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні