Справа № 761/9572/24
Провадження № 2/761/6218/2024
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 вересня 2024 року Шевченківський районний суд м. Києва
у складі:
головуючого судді Осаулова А.А.
за участю секретаря судових засідань Путрі Д.В.
позивача та його представника: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Києві клопотання представника відповідача 1 про закриття провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Обслуговуючого кооперативу «Наш Дім», ОСОБА_3 про визнання права власності на майнові права та витребування майна з чужого незаконного володіння, -
в с т а н о в и в:
У провадженні судді Осаулова А.А. перебуває вказана заява.
У відзиві на позов відповідача 1 міститься клопотання про закриття провадження у справі, оскільки правовідносини, що склались між сторонами, є корпоративним спором та відноситься до підвідомчості господарських судів. Звертає увагу, що члени обслуговуючого кооперативу незалежно від напрямку його діяльності є носіями корпоративних прав, а відносини між його членами та кооперативом є корпоративними.
В судове засідання відповідачі не з`явились, належним чином повідомлялись про день та час розгляду справи, причини неявки суду не відомі.
Позивач та його представник заперечили щодо задоволення клопотання, вважають справа підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Вислухавши пояснення сторони позивача, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що предметом позову є визнання права власності на майнові права та витребування майна з чужого незаконного володіння.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.
Частиною першою статті 19 ЦПК України передбачено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Отже, в порядку цивільного судочинства можуть розглядатися будь-які справи, у яких хоча б одна зі сторін є фізичною особою, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства.
Разом з тим стаття 20 Господарського процесуального кодексу України визначає коло справ, які підлягають розгляду в господарському суді, до якого віднесено справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин, в тому числі у спорах між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи або між юридичною особою та її учасником (засновником, акціонером, членом), у тому числі учасником, який вибув, пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, крім трудових спорів.
Відповідно до частин першої, третьої статті 167 ГК України корпоративними правами є права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами. Під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.
Отже, корпоративним є спір щодо створення, діяльності, управління та припинення юридичної особи - суб`єкта господарювання, якщо стороною у справі є учасник (засновник, акціонер, член) такої юридичної особи, у тому числі й той, який вибув.
З огляду на предмет позову, який не пов`язаний зі створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності кооперативу як юридичної особи, тому не містить ознак корпоративних за змістом правовідносин, а має приватноправовий характер, справа підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Крім цього, варто зазначити, що асоційований член обслуговуючого кооперативу не наділений правомочностями, які б у повному обсязі відповідали ознакам поняття корпоративних прав, а спори між ним та кооперативом не є такими, що виникають із корпоративних відносин.
Такого висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду в постанові від 10.04.2024 р. у справі № 750/319/18.
На підставі викладеного, потрібно підмовити в задоволенні клопотання представника відповідача 2 від 30.04.2024 року про закриття провадження у цивільній справі №761/9572/24.
Керуючись ст. 19, 260, 261, 353, 354 ЦПК, суд -
У Х В А Л И В :
Відмовити в задоволенні клопотання представника відповідача 1 від 30.04.2024 року про закриття провадження у цивільній справі №761/9572/24.
У відповідності до вимог ст..353 ЦПК України ухвала оскарженню не підлягає, але заперечення на неї може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя: А.А.Осаулов
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 11.09.2024 |
Оприлюднено | 18.09.2024 |
Номер документу | 121653358 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: |
Цивільне
Шевченківський районний суд міста Києва
Осаулов А. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні