Справа 206/3189/24
Провадження 2-о/206/470/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 серпня 2024 року Самарський районний суд
м. Дніпропетровська в складі:
головуючої-судді Плінської А.В.
при секретарях Крижко О.А.,Кобзар Т.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі справу за заявою ОСОБА_1 , що діє в інтересах ОСОБА_2 , заінтересовані особи - Самарський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса), Орган опіки та піклування Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради, приватний нотаріус Дніпровського нотаріального округу Кеительгіссер О.М. про встановлення факту батьківства,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась звернулася до суду із заявою про встановлення факту батьківства, а саме просить встановити, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , є батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Крім того, просить зобов`язати Самарський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) видати нове свідоцтво про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , де в графі батько зазначити - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . На обґрунтування своїх вимог заявниця зазначила, що у 2008 -2009 роках проживала однією сім`єю з ОСОБА_3 , в результаті чого народилась донька - ОСОБА_2 . На момент народження дитини відносини між батьками погіршились, тож в свідоцтві про народження дитини в графі батько був зроблений запис зі слів матері - ОСОБА_4 . За життя ОСОБА_3 звертався за підтвердженням факту батьківства до експертної установи для проведення експертизи та висновок експерта підтвердив батьківство, однак будь-яких дій в подальшому щодо внесення змін до актового запису про народження дитини ОСОБА_3 не вчинив, а ІНФОРМАЦІЯ_2 помер. Донька бажає, аби ОСОБА_3 був її батьком та відповідні записи були у свідоцтві про народження, тож заявниця просить задовольнити заяву.
В судовому засіданні заявниця та її представник вимоги заяви підтримали.
Представники заінтересованих осіб у судове засідання не з`явився, про час та місце слухання справи повідомлялись. Самарський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) подали до суду заяву про розгляд справи за їх відсутності.
Дослідивши та оцінивши докази, наявні в матеріалах справи, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно п. 7 постанови Пленуму Верховного суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15 травня 2006 року № 3 - у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні.
Згідно ст. ст. 121, 125 СК України, права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них.
У випадку коли мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за заявою матері та батька дитини або за рішенням суду.
Відповідно до положень ст. ст. 128, 130 СК України, у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду.
Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.
Системний аналіз положень СК України, зокрема ст. ст. 3, 5, 7, 14, 15, 121, свідчить, що походження дитини від батька, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини та не визнав у встановленому законом порядку свого батьківства (не подавав заяви про визнання батьківства до органів державної реєстрації актів цивільного стану), ґрунтується на підставі встановлення кровного споріднення між дитиною та батьком, тобто обставин, які свідчать про біологічне походження дитини від певної особи.
Зазначений висновок узгоджується з роз`ясненнями, викладеними в п. п. 3, 11 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року №3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів».
Судом встановлено, що заявниця - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьком зазначений - ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження від 29 липня 2009 року (а.с. 11). Відомості про батька у свідоцтві внесено у відповідності до ст. 135 СК України, що підтверджується витягом з державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (а.с. 10).
Відповідно до висновку №8 судово - медичного експерта ОКЗ «Бюро судово - медичної експертизи» від 22 січня 2010 року ОСОБА_3 може бути біологічним батьком дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з ймовірністю не менше 99.999%.
Як слідує з свідоцтва про смерть від ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 9).
Частиною 1 ст.135 СК України передбачено, що при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Згідно ч.2 ст.315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не зазначена батьком дитини (запис про батька відсутній або здійснено за вказівкою матері), і можуть бути подані матір`ю, опікуном, піклувальником дитини чи нею самою після досягнення повноліття.
Пленум Верховного Суду України в п. 15 Постанови № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» зазначив, що суд розглядає заяви про встановлення факту батьківства в разі смерті особи, яку заявник вважає батьком дитини. Заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не вказана батьком дитини.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність доказів, які підтверджують те, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 є батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Відповідно до п. п. 20 п. 1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/2 з відповідними змінами, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
Відповідно до п.2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, які затверджено наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 96/5 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за N 55/18793 підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є зокрема: рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.
Відповідно до п.2.16.4. Розділу II вищевказаних Правил на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.
За положеннями ст. 134 СК України на підставі заяви осіб, зазначених у статтях 126 СК України або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до Книги реєстрації народжень та видає нове Свідоцтво про народження.
Оскільки, суд дійшов до висновку про наявність підстав про встановлення батьківства, вказане є підставою для внесення відповідних змін до актового запису про народження дитини та видачі нового свідоцтва на підставі рішення суду, відповідно, відсутні підстави для задоволення заяви в частині зобов`язати Самарський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) видати нове свідоцтво про народження ОСОБА_2 .
Керуючись ст.ст. 259,293,294,315-319 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Заяву задовольнити.
Встановити факт батьківства, а саме, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 є батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
В задоволенні решти вимог заяви - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі в 30 денний строк з дня проголошення судового рішення апеляційної скарги .
Суддя: А.В. Плінська
Суд | Самарський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 29.08.2024 |
Оприлюднено | 19.09.2024 |
Номер документу | 121654702 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: |
Цивільне
Самарський районний суд м.Дніпропетровська
Плінська А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні