Ухвала
від 17.09.2024 по справі 295/16981/23
ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

Справа № 295/16981/23 Головуючий у 1-й інст. Воробйова Т. А.

Категорія 44 Доповідач Борисюк Р. М.

У Х В А Л А

17 вересня 2024 р. м.Житомир

Суддя Житомирського апеляційного суду Борисюк Р.М., вирішуючи питання відповідно до вимог ст.359 ЦПК України про відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Богунського районного суду м. Житомира від 28 червня 2024 року

по цивільній справі за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Покровське 94» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,

в с т а н о в и в:

Рішенням Богунського районногосуду м.Житомира від28червня 2024рокупозов задоволено частково.

Не погодившись з рішенням суду, 16 вересня 2024 року з порушенням строку на апеляційне оскарження ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, разом із клопотання про поновлення строку.

Клопотання мотивовано тим, що в Україні введено воєнний стан, тому вона не могла вчасно звернутись до суду з апеляційною скаргою.

Апеляційна скарга підлягає залишенню без руху, з таких підстав.

Провадження в цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи (частина 3 статті 3 ЦПК України).

Як вбачається з матеріалів справи, 28 червня 2024 року Богунським районним судом було ухвалено рішення без учасників справи (а.с.132-136).

Згідно супровідного листа суду, копія рішення 28 червня 2024 року була направлена на адресу ОСОБА_1 (а.с.134), яке вона отримала 11 липня 2024 року, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.138).

Апеляційна скарга подана до суду 16 вересня 2024 року, тобто поза межами строків встановлених статтею 354 ЦПК України.

Відповідно статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка є частиною національного законодавства, кожна людина при визначенні її громадянських прав і обов`язків має право на справедливий судовий розгляд.

Одним з елементів справедливого судового розгляду є принцип правової визначеності прав і обов`язків сторін спору та неможливість безпідставного поновлення пропущеного процесуального строку для оскарження рішення суду, що набрало законної сили, лише з метою його скасування на шкоду інтересам іншого учасника процесу.

За приписами частини 1 статті 126 ЦПК України право на вчинення процесуальної дії втрачається із закінченням строку, встановленого законом або судом.

Відповідно частини 1 статті 127 ЦПК України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропускуповажними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.

Непереборною силою є надзвичайна або невідворотна за таких умов подія. Непереборна сила характеризується двома ознаками. По-перше, це зовнішня до діяльності особи обставина, яку вона хоча і могла передбачити, але не могла попередити. До таких обставин, як правило, відносяться стихійні лиха (землетрус, повінь, пожежі тощо) та соціальні явища (війни, страйки, акти владних органів тощо). По-друге, ознакою непереборної сили є її надзвичайність, що означає, що це не є звичайною обставиною, яка хоча і може спричинити певні труднощі для особи, але не виходить за певні розумні рамки, тобто це має бути екстраординарна подія, яка не є звичайною.

У зв`язку із військовою агресією російської федерації проти УкраїниУказом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого2022 року №64/2022, затвердженогоЗаконом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого2022 року строком на 30 діб, який у подальшому продовжено й триває досі.

Питання поновлення строку на апеляційне оскарження судових рішень у випадку його пропуску з причин, пов`язаних із запровадженням воєнного стану в Україні, вирішується в кожному конкретному випадку, виходячи з доводів, наведених у заяві про поновлення такого строку. Проте, сам лише факт запровадження воєнного стану на всій території України не може бути безумовною підставою для поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження без підтвердження заявником конкретних обставин, які унеможливили вчинення саме ним відповідної процесуальної дії у визначений законом строк в період воєнного стану.

Сам факт запровадження воєнного стану в Україні, без обґрунтування неможливості звернення до суду в розумні строки, у зв`язку із запровадженням такого, не може вважатись поважною причиною пропуску цих строків.

Такий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 10 листопада 2022 року у справі № 990/115/22.

Також аналогічна позиція висловлена в ухвалах Верховного Суду 04 березня 2024 року у справі № 755/4142/20 тавід 21 липня 2022 року у справі № 127/2897/13 ц.

Таким чином, пропущений процесуальний строк поновлюється, якщо учасник справи доведе у заяві про поновлення такого строку наявність обставин, які виникли внаслідок запровадження воєнного стану та об`єктивно унеможливили своєчасне виконання процесуальної дії.

Отже, під час визначення поважності причин пропуску процесуального строку, суд враховує місцезнаходження суду, поточний хід бойових дій, наявність у конкретної особи фактичної можливості звернутися до суду із дотриманням процесуального строку.

Враховуючи відсутність активних бойових дій на території міста Житомира, апеляційний суд приходить до висновку про неповажність наведених заявником причин пропуску строку на апеляційне оскарження у зв`язку з введенням воєнного стану.

Оцінивши наведені заявником в апеляційній скарзі підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження, апеляційний суд дійшов переконання про їх неповажність, оскільки вони не підтверджуютьоб`єктивних перешкод для звернення з апеляційною скаргою в передбачені законом строки.

Відповідно частин 2, 3 статті 354 ЦПК України учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; на ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Відповідно до частини 3 статті 357 ЦПК України апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установленихстаттею 354цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.

З огляду на зазначені норми, апеляційну скаргу слід залишити без руху та надати скаржнику строк для надання заяви про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Богунського районного суду міста Житомира від 28 червня 2024 року, в якій зазначити інші підстави для поновлення цього строку.

Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження будуть визнані неповажними, суд відмовляє у відкритті апеляційного провадження у порядку, встановленомустаттею 358цього Кодексу (частина 4 статті 357 ЦПК України).

Керуючись ст. ст. 185, 354, 356, 357, 374 ЦПК України

у х в а л и в:

Визнати не поважними підстави пропуску строку апеляційного оскарження.

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Богунського районного суду м. Житомира від 28 червня 2024 року залишити без руху.

Надати строк для усунення зазначених в ухвалі недоліків тривалістю не більше десяти днів з дня вручення ухвали про залишення апеляційної скарги без руху, для звернення до апеляційного суду з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.

Роз`яснити, якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження будуть визнані неповажними, суд відмовляє у відкритті апеляційного провадження у порядку, встановленомустаттею 358цього Кодексу.

Суддя

СудЖитомирський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення17.09.2024
Оприлюднено19.09.2024
Номер документу121663143
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —295/16981/23

Постанова від 24.10.2024

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Борисюк Р. М.

Ухвала від 22.10.2024

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Талько О. Б.

Ухвала від 22.10.2024

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Борисюк Р. М.

Ухвала від 01.10.2024

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Борисюк Р. М.

Ухвала від 01.10.2024

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Борисюк Р. М.

Ухвала від 01.10.2024

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Борисюк Р. М.

Ухвала від 17.09.2024

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Борисюк Р. М.

Ухвала від 26.07.2024

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Борисюк Р. М.

Ухвала від 26.07.2024

Цивільне

Житомирський апеляційний суд

Борисюк Р. М.

Рішення від 28.06.2024

Цивільне

Богунський районний суд м. Житомира

Воробйова Т. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні