Ухвала
від 20.09.2024 по справі 914/673/24
ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81


УХВАЛА

"20" вересня 2024 р. Справа № 914/673/24

Суддя Західного апеляційного господарського судуБонк Т.Б.,

розглянувши матеріали апеляційної скарги Громадської організації «Спілка інвалідів Львівської залізниці» від 18.09.2024 (вх. суду 01-05/2624/24 від 19.09.2024)

на рішення Господарського суду Львівської області від 21.08.2024 (повний текст рішення складено 02.09.2024, суддя М.Р. Король)

у справі № 914/673/24

за позовом: Управління комунальної власності департаменту економічного розвитку Львівської міської ради, м. Львів

до відповідача: Громадської організації «Спілка інвалідів Львівської залізниці», м. Львів

про звільнення самовільно зайнятого приміщення,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Львівської області від 21.08.2024 у справі № 914/673/24 позов задоволено, вирішено виселити Громадську організацію «Спілка інвалідів Львівської залізниці» із самовільно зайнятого нежитлового приміщення першого поверху під індексами 1,2,3,4,5 в будинку під літ «Б-1», загальною площею 44,2 м2, що знаходиться за адресою: м. Львів, вул. Городоцька, 147.

З підстав, викладених в апеляційній скарзі, відповідач оскаржив рішення суду першої інстанції.

Апеляційна скарга підлягає залишенню без руху з огляду на таке.

19 жовтня 2023 року прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення обов`язків учасників судової справи» (3424-ІХ).

Відповідно до ч. 6 ст. 6 ГПК України, адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.

Як вбачається з Відповіді № 3775520, сформованої засобами підсистеми ЄСІТС «Електронний суд» в юридичної особи Громадська організація «Спілка інвалідів Львівської залізниці» відсутній зареєстрований електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі.

Згідно з ч. 2 ст. 260 ГПК України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 258 цього Кодексу, а також подана особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються положення статті 174 цього Кодексу.

Абзацом 2 ч. 1 ст. 174 ГПК України передбачено, що суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху також у разі, якщо позовну заяву подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його.

Крім цього, відповідно до п.2 ч. 3 ст. 258 ГПК України до апеляційної скарги додаються докази сплати судового збору.

Скаржник в апеляційній скарзі просить суд звільнити його від сплати судового збору, оскільки спір у цій справі стосується відновлення права громадської організації на провадження статутної діяльності та соціального захисту інвалідів.

Також апелянт зазначає, що громадська організація є неприбутковою, банківських рахунків та фінансових надходжень не має. На підтвердження вказаного скаржником долучено до апеляційної скарги рішення ДПІ у Франківському районі м. Львова від 27.07.2004, відповідно до якого Громадська організація «Спілка інвалідів Львівської залізниці» є неприбутковою організацією.

Щодо поданого апелянтом клопотання про звільнення від сплати судового збору, суд зазначає таке.

Згідно із ч. 1 ст. 2 Закону України «Про судовий збір» платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.

Відповідно до ч.1 ст.8 Закону "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше, ніж до ухвалення судового рішення у справі, за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.

Із системного аналізу змісту норм зазначеної статті вбачається, що положення пунктів 1 та 2 ч.1 ст.8 Закону "Про судовий збір" не поширюються на юридичних осіб, незалежно від наявності майнового критерію (майнового стану учасника справи юридичної особи), а положення п.3 ч.1 ст.8 Закону "Про судовий збір" можуть бути застосовані до юридичної особи за наявності майнового критерію, але тільки у справах, визначених цим пунктом, тобто предметом позову у яких є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю (постанова Великої Палати Верховного Суду від 14.01.2021 у справі № 940/2276/18).

Велика Палата Верховного Суду у п.48 постанови від 14.01.2021 р. у справі № 940/2276/18 зазначила, що "юридична особа не позбавлена права звернутися із клопотанням про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, і суд за результатами розгляду цього клопотання не обмежений у праві на власний розсуд відстрочити або розстрочити таку сплату…". Між тим, відповідно до п. 37 цієї постанови навіть за наявності умов для відстрочення сплати судового збору, таке відстрочення за змістом ст. 8 Закону України "Про судовий збір" є правом, а не обов`язком суду.

Предметом позову у цій справі є виселення Громадської організації «Спілка інвалідів Львівської залізниці», яка є юридичною особою з нежитлових приміщень, а не захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю членів громадської організації.

При цьому віднесення відповідача до числа громадської неприбуткової організації не є підставою для звільнення його від сплати судового збору.

Будь які пільги щодо сплати судового збору неприбутковим організаціям законодавством не передбачені.

Звертаючи увагу на предмет позову, не вбачається підстав звільнення позивача від сплати судового збору передбачених ст. 8 ЗУ "Про судовий збір".

Надане апелянтом рішення ДПІ у Франківському районі м. Львова свідчить виключно про відсутність у позивача доходу, а не про майновий стан апелянта (відсутність коштів на рахунках) на момент звернення до суду з апеляційною скаргою.

Відповідно до п. 69.2 ст. 69 Податкового кодексу України банки та інші фінансові установи зобов`язані надіслати повідомлення про відкриття або закриття рахунка платника податків - юридичної особи, у тому числі відкритого через його відокремлені підрозділи, чи самозайнятої фізичної особи до контролюючого органу, в якому обліковується платник податків, у день відкриття/закриття рахунка.

Крім того, апелянт не вказує про неможливість сплатити судовий збір за подання апеляційної скарги іншим шляхом крім, як з рахунків громадської організації.

Враховуючи предмет спору у цій справі та відсутність належних та допустимих доказів, які б свідчили, що майновий стан скаржника не дозволяє сплатити йому судовий збір за подання апеляційної скарги, суд доходить висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання Громадської організації «Спілка інвалідів Львівської залізниці» про звільнення від сплати судового збору.

Приписами ч.ч. 1, 2 ст. 174 ГПК України встановлено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162,164,172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір ставка судового збору за подання позовної заяви майнового характеру становить 1,5 % ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а за подання позовної заяви немайнового характеру - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 ЗУ Про державний бюджет України на 2024 рік 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 3 028 грн.

Частиною 2 статті 4 вказаного Закону визначено, що ставки судового збору за подання до господарського суду апеляційної скарги на рішення суду встановлюються у розмірі 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.

Враховуючи заявлену одну позовну вимогу немайнового характеру, при поданні апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції повинен бути сплачений судовий збір у сумі 4 542 гривні (3028 грн Х 150%).

Крім цього, згідно з п. 3 ч. 3 ст. 258 ГПК України до апеляційної скарги докази надсилання копії скарги іншій стороні у справі з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу;

Відповідно до ч.7 ст. 42 ГПК України, якщо цим Кодексом передбачено обов`язок учасника справи щодо надсилання копій документів іншим учасникам справи, такі документи в електронній формі можуть направлятися з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а в разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення.

Всупереч наведеному, скаржником до апеляційної скарги не додано належного доказу надіслання копії апеляційної скарги позивачу.

На підставі вищенаведеного, суд дійшов висновку про залишення апеляційної скарги без руху та роз`яснення апелянту, що протягом 10 днів з дня вручення цієї ухвали, останній має право усунути недоліки апеляційної скарги та подати суду докази зареєстрованого електронного кабінету ГО «Спілка інвалідів Львівської залізниці» в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі; докази сплати судового збору за подання апеляційної скарги в сумі 4 542 гривні; докази надсилання копії апеляційної скарги позивачу.

Слід зазначити, що у випадку не усунення недоліків апеляційної скарги у строк, встановлений судом, скарга вважається неподаною і повертається апелянту в порядку ч.4 ст.174 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 174, 234, 258, 260 Господарського процесуального кодексу України, Західний апеляційний господарський суд

У Х В А Л И В:

1. Апеляційну скаргу Громадської організації «Спілка інвалідів Львівської залізниці» від 18.09.2024 (вх. суду 01-05/2624/24 від 19.09.2024) на рішення Господарського суду Львівської області від 21.08.2024 залишити без руху.

2.Скаржнику у 10 денний строк з дня отримання цієї ухвали надати апеляційному суду:

- докази реєстрації електронного кабінету Громадської організації «Спілка інвалідів Львівської залізниці» в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі;

- докази сплати судового збору за подання апеляційної скарги в сумі 4 542 гривні в порядку, визначеному Законом України «Про судовий збір»;

- докази надсилання копії апеляційної скарги позивачу з урахуванням положень статті 42 ГПК України.

3.Копію цієї ухвали суду надіслати скаржнику для відома та належного виконання.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання і оскарженню не підлягає.

Суддя доповідачТ.Б. Бонк

СудЗахідний апеляційний господарський суд
Дата ухвалення рішення20.09.2024
Оприлюднено23.09.2024
Номер документу121752251
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —914/673/24

Ухвала від 02.12.2024

Господарське

Касаційний господарський суд Верховного Суду

Случ О.В.

Ухвала від 17.10.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бонк Тетяна Богданівна

Ухвала від 20.09.2024

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Бонк Тетяна Богданівна

Рішення від 21.08.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Король М.Р.

Ухвала від 18.03.2024

Господарське

Господарський суд Львівської області

Король М.Р.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні