Рішення
від 09.09.2024 по справі 910/1006/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

09.09.2024Справа № 910/1006/24

Господарський суд міста Києва у складі судді Бондарчук В.В., за участю секретаря судового засідання Купної В.В., розглянувши у порядку загального позовного провадження

позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод силові циліндри», м. Київ

до Державного підприємства «Гарантований покупець», м. Київ

про стягнення 2 736 373,71 грн,

Представники:

від позивача: Дудчик О.М.;

від відповідача: Прохоров Ю.Г.;

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Завод силові циліндри» (далі - ТОВ «ЗСЦ»/позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва із позовом до Державного підприємства «Гарантований покупець» (далі - ДП «Гарантований покупець»/відповідач) про стягнення 2 736 373,71 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов`язань за договором №1778/01/20 від 04.09.2020 щодо своєчасної та повної оплати за куплену електричну енергію за «зеленим» тарифом.

Господарський суд міста Києва ухвалою від 29.01.2024 позовну заяву ТОВ «ЗСЦ» залишив без руху, встановив позивачу спосіб та строк усунення недоліків позовної заяви.

14.02.2024 до суду від ТОВ «ЗСЦ» надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви.

Господарський суд міста Києва ухвалою від 19.02.2024 прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначив на 25.03.2024.

01.03.2024 через систему «Електронний суд» від ДП «Гарантований покупець» надійшла заява про залишення позову без розгляду.

25.03.2024 до суду від ТОВ «ЗСЦ» надійшла заява про зміну предмету позову, в якій ТОВ «ЗСЦ» просить суд стягнути із ДП «Гарантований покупець» 2 736 373,71 грн - основного боргу, 1 323 287,99 грн - пені, 191 546,16 грн - штрафу, 238 183,76 грн - інфляційних втрат, 95 522,54 грн - 3% річних.

25.03.2024 у підготовчому засіданні суд протокольною ухвалою відмовив відповідачу у задоволенні заяви про залишення позову без розгляду та відклав підготовче засідання на 15.04.2024.

11.04.2024 до суду від відповідача надійшли заперечення на заяву про зміну предмету позову та відзив на позовну заяву. Зокрема, у відзиві на позовну заяву ДП «Гарантований покупець» заперечує проти задоволення позову, посилаючись на те, що договірні зобов`язання у період з 01.09.2022 по 31.11.2023, пов`язані із настанням обставин непереборної сили, що виникли в умовах дії воєнного стану, введеного на території України з 24.02.2022, внаслідок чого розрахунки з оплати електричної енергії за цей період за договором №1778/01/20 від 04.09.2020, на думку відповідача, мають здійснюватися із повним врахуванням положень наказів Міністерства енергетики України, а саме, наказу №140 від 28.03.2022 «Про розрахунки на ринку електричної енергії» та наказу №206 від 15.06.2022 «Про розрахунок з виробниками за «зеленим» тарифом».

15.04.2024 суд відклав підготовче засідання на 20.05.2024.

Господарський суд міста Києва ухвалою від 15.04.2024 прийняв до розгляду заяву позивача про зміну предмету позову в частині стягнення основного боргу у розмірі 2 736 373,71 грн, пені у сумі 1 323 287,99 грн та штрафу у розмірі 191 546,16 грн.

25.04.2024 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (з урахуванням прийнятої до розгляду судом заяви про зміну предмету позову), в якій зазначив, що чинним нормативно-правовим регулюванням взаємовідносин у сфері енергетики заборонено нарахування та стягнення штрафних санкцій під час дії воєнного стану.

20.05.2024 через систему «Електронний суд» від ДП «Гарантований покупець» надійшло клопотання про зупинення провадження у справі №910/1006/24 до закінчення перегляду в касаційному порядку об`єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду справи №910/4439/23.

20.05.2024 до суду від позивача надійшли письмові пояснення по справі та заява про зменшення розміру позовних вимог, в якій ТОВ «ЗСЦ» зазначає про часткове погашення відповідачем заборгованості у розмірі 599 142,89 грн, у зв`язку із чим просить суд стягнути із ДП «Гарантований покупець» 2 137 230,82 грн - заборгованості, 1 323 287,99 грн - пені та 191 546,16 грн - штрафу, а також просить суд повернути позивачу з Державного бюджету України частину сплаченого судового збору у розмірі 8 987,14 грн.

20.05.2024 суд протокольною ухвалою прийняв до розгляду заяву позивача про зменшення позовних вимог, при цьому, розгляд клопотання відповідача про зупинення провадження у справі відклав на наступне судове засідання в межах підготовчого провадження.

Отже, з огляду на заяву позивача про зменшення позовних вимог, судом розглядаються позовні вимоги ТОВ «ЗСЦ» до ДП «Гарантований покупець» про стягнення 2 137 230,82 грн - основного боргу, 1 323 287,99 грн - пені та 191 546,16 грн - штрафу.

24.06.2024 до суду від позивача надійшла заява про зменшення розміру позовних вимог, в якій ТОВ «ЗСЦ» зазначає про відмову від позовних вимог в частині стягнення пені та штрафу, внаслідок чого просить суд стягнути з ДП «Гарантований покупець» 2 137 230,82 грн - основного боргу, а також повернути позивачу з Державного бюджету України частину сплаченого судового збору у розмірі 22 722,51 грн.

24.06.2024 суд відклав розгляд заяви позивача про зменшення розміру позовних вимог на 22.07.2024.

19.07.2024 через систему «Електронний суд» від відповідача надійшла заява, в якій відповідач зазначає про погашення заборгованості на загальну суму 1 089 034,19 грн, а тому просить суд закрити провадження у справі в частині стягнення цієї суми у зв`язку із відсутністю предмета спору.

22.07.2024 суд протокольною ухвалою прийняв до розгляду заяву позивача про зменшення розміру позовних вимог 24.06.2024, закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 09.09.2024.

02.08.2024 через систему «Електронний суд» від відповідача надійшло клопотання про закриття провадження у справі, в якій ДП «Гарантований покупець» зазначає про часткове погашення заборгованості на суму 12 767,21 грн, внаслідок чого просить суд закрити провадження у справі в цій частині з огляду на відсутність предмета спору.

03.09.2024 через систему «Електронний суд» від відповідача надійшло клопотання про долучення доказів до матеріалів справи та закриття провадження у справі, в якій ДП «Гарантований покупець» зазначає про часткове погашення заборгованості у розмірі 1 362,63 грн.

09.09.2024 у судове засідання з`явилися представники позивача та відповідача.

Зокрема, представник ТОВ «ЗСЦ» позовні вимоги (з урахуванням заяв про зменшення розміру позовних вимог) підтримав повністю, водночас, не заперечував щодо клопотань відповідача про закриття провадження у справі в частині сплачених останнім сум, які не враховані позивачем у заявах про зменшення розміру позовних вимог.

Представник ДП «Гарантований покупець» у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, при цьому, просив суд задовольнити клопотання про закриття провадження у справі за відсутністю предмету спору.

Отже, дослідивши матеріали справи, розглянувши заяви ТОВ «ЗСЦ» про зменшення розміру позовних вимог та клопотання ДП «Гарантований покупець» про закриття провадження у справі в частині сплачених сум після відкриття провадження у справі, суд зазначає таке.

ТОВ «ЗСЦ» звернулося до суду із цим позовом про стягнення із ДП «Гарантований покупець» 2 736 373,71 грн - заборгованості за договором №1778/01/20 від 04.09.2020.

Разом із тим, у період з 31.01.2024 по 10.04.2024 ДП «Гарантований покупець» сплачено на користь ТОВ «ЗСЦ» заборгованість у розмірі 599 142,89 грн, у зв`язку із чим позивачем подано до суду заяву про зменшення розміру позовних вимог, в якій зазначено, що заборгованість за договором №1778/01/20 від 04.09.2020 становить 2 137 230,82 грн.

Заява про зменшення розміру позовних вимог прийнята судом до розгляду.

У подальшому, ДП «Гарантований покупець» погасило заборгованість на загальну суму 504 021,14 грн, на підтвердження чого відповідачем надано суду платіжні інструкції: №336478 від 08.01.2024 на суму 6 390,12 грн; №343789 від 02.02.2024 на суму 76 136,42 грн; №356776 від 10.04.2024 на суму 57 137,48 грн, №362455 від 06.05.2024 на суму 61 710,63 грн; №363324 від 06.05.2024 на суму 70 799,60 грн; №364970 від 06.05.2024 на суму 69 292,43 грн; №364140 від 06.05.2024 на суму 66 795,42 грн; №361723 від 06.05.2024 на суму 1 031,94 грн; №368172 від 22.05.2024 на суму 22 161,37 грн; №373227 від 30.05.2024 на суму 23 423,86 грн; №377929 від 28.06.2024 на суму 38 569,29 грн; №380074 від 11.07.2024 на суму 7 118,90 грн; №382548 від 11.07.2024 на суму 3 086,74 грн; №380912 від 11.07.2024 на суму 7 417,57 грн; №379194 від 11.07.2024 на суму 31 182,75 грн; №383314 від 11.07.2024 на суму 4 774,26 грн; №387782 від 30.07.2024 на суму 12 767,21 грн; №394819 від 28.08.2024 на суму 1 362,63 грн.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.

Отже, судом встановлено, що після звернення позивача до суду із цим позовом, відповідачем погашено заборгованість на загальну суму 504 021,14 грн, відповідно, суд вважає за необхідне закрити провадження у справі в цій частині, у зв`язку із відсутністю предмету спору.

Таким чином, судом розглядаються позовні вимоги ТОВ «ЗСЦ» до ДП «Гарантований покупець» про стягнення заборгованості за договором №1778/01/20 від 04.09.2020 у розмірі 1 633 209,68 грн.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

04.09.2020 між Державним підприємством «Гарантований покупець» (далі - гарантований покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Завод силові циліндри» (далі - продавець за «зеленим» тарифом) укладено договір №1778/01/20, відповідно до якого продавець за «зеленим» тарифом зобов`язується продавати, а гарантований покупець зобов`язується купувати всю відпущену електричну енергію, вироблену продавцем за «зеленим» тарифом, та здійснювати її оплату відповідно до умов цього договору та законодавства України, у тому числі Порядку купівлі гарантованим покупцем електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел, затвердженого постановою НКРЕКП від 26.04.2019 року № 641 (далі - Порядок №641), або Порядку продажу та обліку електричної енергії, виробленої споживачами, а також розрахунків за неї, затвердженого постановою НКРЕКП від 13.12.2019 № 2804 (далі - Порядок продажу електричної енергії споживачами).

Відповідно до п. 2.1 договору сторони визнають свої зобов`язання згідно із законами України «Про ринок електричної енергії», «Про альтернативні джерела енергії», Порядком, Порядком продажу електричної енергії споживачами, Правилами ринку, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №307, Правилами ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №308, та керуються їх положеннями та положеннями законодавства України при виконанні цього договору.

Купівля-продаж електричної енергії за цим договором здійснюється за умови членства продавця за «зеленим» тарифом у балансуючій групі гарантованого покупця (п. 2.2 договору).

Згідно із п. 2.3 договору продавець за «зеленим» тарифом зобов`язується продавати, а гарантований покупець зобов`язується купувати всю відпущену електричну енергію в точках комерційного обліку електричної енергії генеруючих одиниць продавця за «зеленим» тарифом за встановленим йому «зеленим» тарифом з урахуванням надбавки до тарифу.

За умовами п. 2.4 договору продавець за «зеленим» тарифом продає гарантованому покупцю електричну енергію відповідно до Порядку, якщо продавець є виробником за «зеленим» тарифом, або Порядку продажу електричної енергії споживачами, у разі якщо продавець є споживачем за «зеленим» тарифом, за тарифами, величини яких для кожної генеруючої одиниці за «зеленим» тарифом встановлені Регулятором, у національній валюті України.

Відповідно до п. 2.5 договору вартість електричної енергії, купленої гарантованим покупцем у продавця за «зеленим» тарифом у розрахунковому місяці, визначається відповідно до глави 10 Порядку або глави 6 Порядку продажу електричної енергії споживачами на підставі тарифів, встановлених НКРЕКП для кожної генеруючої одиниці.

Згідно із п. 3.1 договору обсяг фактично проданої та купленої електричної енергії визначається відповідно до положень глави 8 Порядку або глави 5 Порядку продажу електричної енергії споживачами на підставі даних обліку, наданих гарантованому покупцю адміністратором комерційного обліку відповідно до глави 7 Порядку або глави 4 Порядку продажу електричної енергії споживачами.

Відповідно до п. 3.2 договору розрахунок за куплену гарантованим покупцем електроенергію здійснюється грошовими коштами, що перераховуються на поточний рахунок продавця за «зеленим» тарифом, з урахуванням ПДВ.

Пунктом 3.3 договору в редакції додаткової угоди №1196/01/21 від 16.03.2021 встановлено, що оплата електричної енергії, купленої гарантованим покупцем у продавців за «зеленим» тарифом у розрахунковому місяці, оплата продавцем за «зеленим» тарифом частки відшкодування вартості врегулювання небалансу електричної енергії гарантованого покупця, формування актів купівлі-продажу електричної енергії та актів приймання-передачі частки відшкодування вартості врегулювання небалансу електричної енергії гарантованого покупця здійснюються згідно з главою 10 Порядку або глави 6 Порядку продажу електричної енергії споживачами.

У відповідності до положень п. 4.5. договору в редакції додаткової угоди №1196/01/21 від 16.03.2021, гарантований покупець зобов`язаний: купувати у продавця за «зеленим» тарифом вироблену електричну енергію, за винятком обсягів електричної енергії, необхідних для власних потреб; у повному обсязі здійснювати своєчасні розрахунки за куплену у продавця за «зеленим» тарифом електричну енергію; розраховувати розмір частки відшкодування вартості врегулювання небалансу електричної енергії продавця за «зеленим» тарифом відповідно до глави 9 Порядку.

Гарантованому покупцю нараховується пеня в розмірі 0,1% від неоплаченої згідно з пунктом 10.4. глави 10 Порядку або пунктом 6.3. глави 6 Порядку продажу електричної енергії споживачами суми (але не більше подвійної облікової ставки НБУ, що діє на день розрахунку) за кожен день прострочення оплати. З гарантованого покупця може стягуватися додатково штраф у розмірі 7% від неоплаченої згідно із п. 10.4. глави 10 Порядку або пунктом 6.3. глави 6 Порядку продажу електричної енергії споживачами суми за ненадходження понад 30 днів на рахунок продавця за «зеленим» тарифом належних коштів відповідно до порядку оплати. Сплата гарантованим покупцем пені та штрафу здійснюється з поточних рахунків гарантованого покупця на поточні рахунки продавців за «зеленим» тарифом (п. 4.6. договору в редакції додаткової угоди №1196/01/21 від 16.03.2021).

Згідно із п. 5.1. договору обставинами непереборної сили є надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами Договору, обов`язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи, але не обмежуючись, ворожі атаки, військове ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха, що спричиняють неможливість виконання однією зі сторін зобов`язань за договором.

При настанні обставин непереборної сили сторони звільняються від виконання зобов`язань за цим договором на термін дії обставин непереборної сили і усунення їх наслідків. Наявність обставин непереборної сили підтверджується відповідним документом Торгово-промислової палати України або її територіальних підрозділів відповідно до законодавства. Потерпіла сторона негайно надсилає будь-яким доступним засобом зв`язку повідомлення другій стороні про подію, що оголошується обставиною непереборної сили, і якомога швидше подає інформацію про вжиті заходи щодо усунення наслідків цієї події (п. п. 5.2-5.4).

Якщо обставини непереборної сили тривають довше трьох місяців, сторони вирішують питання щодо подальшого виконання договору (п. 5.5).

За твердженням позивача, що також не заперечується відповідачем, у період з вересня 2020 року по листопад 2023 року включно ТОВ «ЗСЦ» продало відповідачу електричну енергію на загальну суму 7 800 087,99 грн, що підтверджується підписаними сторонами актами купівлі-продажу енергії за цей період.

Проте, ДП «Гарантований покупець» за куплену електричну енергію у повному обсязі не розрахувалось, внаслідок чого утворилась заборгованість перед позивачем.

При цьому, як стверджує відповідач та підтверджується підписаними сторонами актами звірки взаємних розрахунків від 30.09.2022, ДП «Гарантований покупець» за куплену електричну енергію у період з вересня 2020 року по вересень 2021 року включно розрахувалося у повному обсязі на загальну суму 2 446 587,88 грн.

Отже, з матеріалів справи вбачається, що за період із жовтня 2021 року по грудень 2023 року включно позивачем продано, а відповідачем куплено електричну енергію на загальну суму 5 353 500,11 грн, що підтверджується підписаними сторонами актами купівлі-продажу енергії.

09.09.2022 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою № 1117 затвердила розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП «Гарантований покупець», зокрема, у жовтні 2021 року та у лютому - червні 2022 року.

У жовтні 2021 році позивачем продано відповідачу електричну енергію на загальну суму 241 021,50 грн, що підтверджується підписаним сторонами актом купівлі-продажу електроенергії за жовтень 2021 року.

У період з лютого по червень 2022 року включно позивачем продано відповідачу електричну енергію на загальну суму 1 150 678,39 грн, що підтверджується підписаними сторонами актами купівлі-продажу електроенергії: за лютий 2022 року на суму 120 487,39 грн, за березень 2022 року на суму 224 046,72 грн, за квітень 2022 року на суму 195 525,68 грн, за травень 2022 року на суму 303 681,92 грн, за червень 2022 року на суму 306 936,68 грн.

15.02.2022 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою № 300 затвердила розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП «Гарантований покупець», зокрема, у листопаді 2021 року.

У листопаді 2021 році позивачем продано відповідачу електричну енергію на загальну суму 100 904,72 грн, що підтверджується підписаним сторонами актом купівлі-продажу електроенергії за листопад 2021 року.

11.02.2022 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою № 254 затвердила розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП «Гарантований покупець», зокрема, у грудні 2021 року.

У грудні 2021 році позивачем продано відповідачу електричну енергію на загальну суму 32 379,61 грн, що підтверджується підписаним сторонами актом купівлі-продажу електроенергії за грудень 2021 року.

31.05.2022 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою № 557 затвердила розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП «Гарантований покупець», зокрема, у січні 2022 року.

У січні 2022 році позивачем продано відповідачу електричну енергію на загальну суму 41 327,54 грн, що підтверджується підписаним сторонами актом купівлі-продажу електроенергії за січень 2022 року.

20.09.2022 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою №1190 затвердила розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП «Гарантований покупець» у липні 2022 року.

У липні 2022 році позивачем продано відповідачу електричну енергію на загальну суму 282 760,91 грн, що підтверджується підписаним сторонами актом купівлі-продажу електроенергії за липень 2022 року.

14.03.2023 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою №473 затвердила розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП «Гарантований покупець» у серпні 2022 року.

Так, у серпні 2022 році позивачем продано відповідачу електричну енергію на загальну суму 237 680,89 грн, що підтверджується підписаним сторонами актом купівлі-продажу електроенергії за серпень 2022 року.

15.05.2024 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою №946 затвердила розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП «Гарантований покупець», зокрема, у вересні - листопаді 2022 року та у жовтні 2023 року.

Так, у період з вересня по листопад 2022 року включно та у жовтні 2023 році позивачем продано відповідачу електричну енергію на загальну суму 674 261,67 грн, підтверджується підписаними сторонами актами купівлі-продажу електроенергії: за вересень 2022 року на суму 164 007,14 грн, за жовтень 2022 року на суму 225 852,04 грн, за листопад 2022 року на суму 54 744,20 грн та за жовтень 2023 року на суму 229 658,29 грн.

08.05.2024 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою №896 затвердила розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП «Гарантований покупець», зокрема, у грудні 2022 року, у березні-червні 2023 року та у листопаді 2023 року.

Так, у грудні 2022 році позивачем продано відповідачу електричну енергію на загальну суму 21 807,86 грн, що підтверджується підписаним сторонами актом купівлі-продажу електроенергії за грудень 2022 року.

У період з березня по червень 2023 року включно позивачем продано відповідачу електричну енергію на загальну суму 1 172 267,38 грн, підтверджується підписаними сторонами актами купівлі-продажу електроенергії: за березень 2023 року на суму 230 782,50 грн, за квітень 2023 року на суму 194 344,15 грн, за травень 2023 року на суму 394 507,00 грн та за червень 2023 року на суму 352 633,73 грн.

У листопаді 2023 року позивачем продано відповідачу електричну енергію на загальну суму 95 693,33 грн, що підтверджується підписаним сторонами актом купівлі-продажу електроенергії за листопад 2023 року.

30.04.2024 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою №858 затвердила розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП «Гарантований покупець», зокрема, у січні, лютому та у липні - вересні 2023 року.

У січні та лютому 2023 року позивачем продано відповідачу електричну енергію на загальну суму 169 687,44 грн, що підтверджується підписаними сторонами актами купівлі-продажу електроенергії: за січень 2023 року на суму 27 974,70 грн та за лютий 2023 року на суму 141 712,74 грн.

У період з липня по вересень 2023 року включно позивачем продано відповідачу електричну енергію на загальну суму 1 133 028,87 грн, що підтверджується підписаними сторонами актами купівлі-продажу електроенергії: за липень 2023 року на суму 377 846,45 грн, за серпень 2023 року на суму 403 894,66 грн та за вересень 2023 року на суму 351 287,76 грн.

Проте, ДП «Гарантований покупець» за куплену у період з жовтня 2021 року по листопад 2023 року включно електричну енергію розрахувався частково на загальну суму 3 720 290,43 грн, що підтверджується підписаними сторонами актами звірки взаємних розрахунків, банківськими виписками по рахунку позивача та доданими відповідачем після відкриття провадження у цій справі до матеріалів справи платіжними інструкціями.

Отже, станом на день розгляду цієї справи по суті з урахуванням здійснення відповідачем оплати після відкриття провадження у цій справі, у ДП «Гарантований покупець» наявна заборгованість перед позивачем за куплену електричну енергію у розмірі 1 633 209,68 грн.

Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи із такого.

Внаслідок укладення договору №1778/01/20 від 14.09.2020 між сторонами згідно із пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України, виникли цивільні права та обов`язки.

Оскільки між сторонами по справі склалися господарські правовідносини, то до них слід застосовувати положення Господарського кодексу України як спеціального акту законодавства, що регулює правовідносини у господарській сфері.

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 статті 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.

Згідно зі статтею 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (частина 1 статті 627 Цивільного кодексу України).

Частиною 1 статті 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства

Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України).

Згідно зі статтею 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Частиною першою статті 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином (частина 7 статті 193 Господарського кодексу України).

Відповідно до ч. 1 ст. 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

За змістом ч. 2 ст. 714 Цивільного кодексу України до договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

Частиною 1 ст. 275 Господарського кодексу України встановлено, що за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону. Оплата енергії, що відпускається, здійснюється, як правило, у формі попередньої оплати. За погодженням сторін можуть застосовуватися планові платежі з наступним перерахунком або оплата, що провадиться за фактично відпущену енергію (ч.ч. 6, 7 ст. 276 Господарського кодексу України).

Згідно зі статтями 73, 74 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.

Судом вище встановлено, що у період з вересня 2020 року по вересень 2021 року включно на виконання умов договору №1778/01/20 від 14.09.2020 позивач продав, а відповідач у свою чергу купив всю відпущену електричну енергію, вироблену продавцем за "зеленим" тарифом, що підтверджується актами купівлі - продажу електроенергії за вересень 2020 року від 30.09.2020 на суму 202 842,14 грн, за жовтень 2020 року від 31.10.2020 на суму 127 972,72 грн, за листопад 2020 року від 30.11.2020 на суму 49 341,55 грн, за грудень 2020 року від 31.12.2020 на суму 24 781,68 грн, за січень 2021 року від 31.01.2021 на суму 34 781,65 грн, за лютий 2021 року від 28.02.2021 на суму 123 981,96 грн, за березень 2021 року від 31.03.2021 на суму 200 532,71 грн, за квітень 2021 року від 30.04.2021 на суму 239 885,03 грн, за травень 2021 року від 31.05.2021 на суму 275 039,98 грн, за червень 2021 року від 30.06.2021 на суму 302 603,62 грн, за липень 2021 року від 31.07.2021 на суму 335 073,60 грн, за серпень 2021 року від 31.08.2021 на суму 305 141,59 грн, за вересень 2021 року від 30.09.2021 на суму 224 609,65 грн, а загалом на суму у розмірі 2 446 587,88 грн, які оформлені належним чином та підписані уповноваженими представниками сторін і скріплені печатками підприємств без зауважень та заперечень, та здійснив повну оплату за отриману електричну енергію у цей період, що підтверджується підписаним сторонами без будь-яких зауважень актом звірки взаємних розрахунків від 30.09.2023 та не заперечується сторонами.

Судом також встановлено, що у період з жовтня 2021 року по листопад 2023 року включно на виконання умов договору №1778/01/20 від 14.09.2020 позивач продав, а відповідач купив всю відпущену електричну енергію, вироблену продавцем за "зеленим" тарифом, що підтверджується актами купівлі - продажу електроенергії за жовтень 2021 року від 31.10.2021 на суму 241 021,50 грн, за листопад 2021 року від 30.11.2021 на суму 100 904,72 грн, за грудень 2021 року від 31.12.2021 на суму 32 379,61 грн, за січень 2022 року від 31.01.2022 на суму 41 327,54 грн, за лютий 2022 року від 28.02.2022 року на суму 120 487,39 грн, за березень 2022 року від 31.03.2022 року на суму 224 046,72 грн, за квітень 2022 року від 30.04.2022 року на суму 195 525,68 грн, за травень 2022 року від 31.05.2022 року на суму 303 681,92 грн, за червень 2022 року від 30.06.2022 року на суму 306 936,68 грн, за липень 2022 року від 31.07.2022 року на суму 282 760,91 грн, за серпень 2022 року від 31.08.2022 року на суму 237 680,89 грн, за вересень 2022 року від 30.09.2022 на суму 164 007,14 грн, за жовтень 2022 року від 31.10.2022 на суму 225 852,04 грн, за листопад 2022 року від 30.11.2022 на суму 54 744,20 грн, за грудень 2022 року від 31.12.2022 на суму 21 807,86 грн, за січень 2023 від 31.01.2023 на суму 27 974,70 грн, за лютий 2023 року від 28.02.2023 на суму 141 712,74 грн, за березень 2023 року від 31.03.2023 на суму 230 782,50 грн, за квітень 2023 року від 30.04.2023 на суму 194 344,15 грн, за травень 2023 року від 31.05.2023 на суму 394 507,00 грн, за червень 2023 року від 30.06.2023 на суму 352 633,73 грн, за липень 2023 року від 31.07.2023 на суму 377 846,45 грн, за серпень 2023 року від 31.08.2023 на суму 403 894,66 грн, за вересень 2023 року від 30.09.2023 на суму 351 287,76 грн, за жовтень 2023 року від 31.10.2023 на суму 229 658,29 грн, за листопад 2023 року від 30.11.2023 на суму 95 693,33 грн, а загалом на суму в розмірі 5 353 500,11 грн, які оформлені належним чином та підписані уповноваженими представниками сторін і скріплені печатками підприємств без зауважень та заперечень, та здійснив часткову оплату за отриману електричну енергію на загальну суму у розмірі 3 720 290,43 грн, що підтверджується реєстром банківських виписок, карткою рахунку 361 за вересень 2020 - грудень 2023 та актами звірки взаємних розрахунків, наданих позивачем, а також копіями платіжних інструкцій наданих відповідачем.

Таким чином, заборгованість ДП «Гарантований покупець» з урахуванням сплати заборгованості після відкриття провадження у цій справі, становить 1 633 209,68 грн, що підтверджується карткою рахунку 361 за вересень 2020 - грудень 2023, наданою позивачем та копіями платіжних інструкцій, наданих відповідачем.

При цьому, судом не приймаються до уваги доводи відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву з посиланням на те, що за даними останнього сума неоплаченої електричної енергії, відпущеної позивачем за період з вересня 2020 року по листопад 2023 року відрізняється від зазначеної позивачем суми, оскільки ДП «Гарантований покупець» не надав суду жодних належних та допустимих доказів на підтвердження здійснення оплати за куплену електричну енергію, наприклад, платіжні інструкції або банківські виписки по рахунку, які б підтверджували проведення розрахунків у період з вересня 2020 року до січня 2024 року, натомість, як зазначено судом вище, позивачем надано картку рахунку 361 за вересень 2020 - грудень 2023, з якої вбачається здійснення відповідачем платежів за вказаний період.

Суд звертає увагу, що ДП «Гарантований покупець» документально підтвердив здійснення платежів після 08.01.2024, надавши відповідні платіжні інструкції, на загальну суму 1 103 164,03 грн, які враховані судом при здійсненні остаточного розрахунку заборгованості відповідача.

За умовами п. 2.4 та п. 2.5. договору продавець за «зеленим» тарифом продає гарантованому покупцю електричну енергію відповідно до Порядку, якщо продавець є виробником за «зеленим» тарифом, або Порядку продажу електричної енергії споживачами, у разі якщо продавець є споживачем за «зеленим» тарифом, за тарифами, величини яких для кожної генеруючої одиниці за «зеленим» тарифом встановлені Регулятором, у національній валюті України. Вартість електричної енергії, купленої гарантованим покупцем у продавця за «зеленим» тарифом у розрахунковому місяці, визначається відповідно до глави 10 Порядку або глави 6 Порядку продажу електричної енергії споживачами на підставі тарифів, встановлених НКРЕКП для кожної генеруючої одиниці.

Обсяг фактично проданої та купленої електричної енергії визначається відповідно до положень глави 8 Порядку або глави 5 Порядку продажу електричної енергії споживачами на підставі даних обліку, наданих гарантованому покупцю адміністратором комерційного обліку відповідно до глави 7 Порядку або глави 4 Порядку продажу електричної енергії споживачами (п.3.1 договору).

Отже, 100% оплати відпущеної електричної енергії здійснюється з дати затвердження Регулятором розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел.

Відповідно до ст. 253 ЦК України, перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.

За змістом ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Законом України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 № 2019-VIII визначено правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.

Відповідно до ч.ч. 4-5 ст. 65 Закону України «Про ринок електричної енергії» гарантований покупець зобов`язаний купувати весь обсяг електричної енергії, відпущеної виробниками, які за результатами аукціону набули право на підтримку, за аукціонною ціною з урахуванням надбавки до неї протягом всього строку надання підтримки, якщо такі виробники входять до складу балансуючої групи гарантованого покупця. Обсяг відпущеної такими виробниками електричної енергії у кожному розрахунковому періоді (місяці) визначається за вирахуванням обсягу витрат електричної енергії на власні потреби в електричній енергії відповідного об`єкта електроенергетики згідно з показниками приладів обліку на власні потреби. Купівля-продаж такої електричної енергії здійснюється на підставі договору купівлі-продажу електричної енергії між гарантованим покупцем та суб`єктом господарювання, який за результатами аукціону набув право на підтримку, що укладається відповідно до частини п`ятої статті 71 цього Закону. Гарантований покупець здійснює оплату електричної енергії, купленої за зеленим тарифом та за аукціонною ціною, за фактичний обсяг відпущеної електричної енергії на об`єктах електроенергетики, що використовують альтернативні джерела енергії (а з використанням гідроенергії - вироблену лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), на підставі даних комерційного обліку, отриманих від адміністратора комерційного обліку, у порядку та строки, визначені відповідними договорами.

У п. 10.1 глави 10 Порядку купівлі електричної енергії за "зеленим" тарифом зазначено, що до 15 числа (включно) розрахункового місяця гарантований покупець здійснює оплату платежу продавцям із забезпеченням їм пропорційної оплати відповідно до оперативних даних щодо обсягу товарної продукції, наданої АКО, підписаної КЕП, за перші 10 днів розрахункового місяця, що визначається відповідно до обсягів відпуску електричної енергії генеруючими одиницями продавця, що визначені відповідно до пунктів 8.7 та 8.8 глави 8 цього Порядку, з урахуванням авансових платежів та заборгованості продавця перед гарантованим покупцем за спожиту електричну енергію.

До 25 числа (включно) розрахункового місяця гарантований покупець здійснює оплату платежу продавцям із забезпеченням їм пропорційної оплати відповідно до оперативних даних щодо обсягу товарної продукції, наданої АКО, підписаної КЕП, за перші 20 днів розрахункового місяця, що визначається відповідно до обсягів відпуску електричної енергії генеруючими одиницями продавця, що визначені відповідно до пунктів 8.7 та 8.8 глави 8 цього Порядку, з урахуванням авансових платежів та заборгованості продавця перед гарантованим покупцем за спожиту електричну енергію.

Відповідно до п. 10.4 глави 10 Порядку купівлі електричної енергії за "зеленим" тарифом Після отримання від продавця акта купівлі-продажу протягом трьох робочих днів з дати оприлюднення рішення Регулятора щодо затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, наданої гарантованим покупцем у розрахунковому місяці, гарантований покупець здійснює остаточний розрахунок з продавцем із забезпеченням йому 100 % оплати відпущеної електричної енергії попереднього розрахункового періоду (місяця) з урахуванням авансових платежів.

У разі необхідності оплати продавцем спожитої електричної енергії продавець здійснює таку оплату протягом двох робочих днів з дати отримання від гарантованого покупця підписаного КЕП уповноваженої особи акта купівлі-продажу.

Джерелом коштів, якими гарантований покупець здійснює оплати виробникам електричної енергії за «зеленим» тарифом, є кошти, які ОСП (НЕК "Укренерго") сплачує гарантованому покупцю за послугу із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел за розрахунковий місяць. Зазначений механізм розрахунку відображений в главі 12 Порядку № 641.

Так, у пункті 12.5 Порядку № 641 вказується, що ОСП протягом двох робочих днів з дати оприлюднення рішення Регулятора щодо затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, наданої гарантованим покупцем у розрахунковому місяці, здійснює остаточний розрахунок із гарантованим покупцем із забезпеченням йому 100 % оплати фактично наданої послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел за розрахунковий місяць відповідно до розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, затвердженої Регулятором, з урахуванням попередньо сплачених авансових платежів.

Тобто, за загальним правилом, гарантований покупець здійснює оплати виробникам електричної енергії за "зеленим" тарифом, в тому числі й позивачу, в 3 етапи, попередньо отримавши кошти від ОСП (НЕК "Укренерго"):

- до 15 числа розрахункового місяця (абз. 1 пункту 10.1 Порядку №641),

- до 25 числа розрахункового місяця (абз. 2 пункту 10.1 Порядку №641),

- протягом трьох робочих днів з дати оприлюднення рішення Регулятора (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) щодо затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, наданої гарантованим покупцем у розрахунковому місяці (пункту 10.4 Порядку № 641).

Так, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою від 11.02.2022 № 254 затверджено розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП «Гарантований покупець», зокрема, у грудні 2021 року.

Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою від 15.02.2022 № 300 затверджено розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП «Гарантований покупець», зокрема, у листопаді 2021 року.

Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою від 31.05.2022 № 557 затверджено розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП «Гарантований покупець», зокрема, у січні 2022 року.

Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг постановою від 09.09.2022 № 1117 затверджено розмір вартості послуги із забезпечення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП "Гарантований покупець" у січні - травні, липні, жовтні 2021 року та у лютому - червні 2022 року.

Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою від 20.09.2022 №1190 затверджено розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП «Гарантований покупець» у липні 2022 року.

Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою від 14.03.2023 №473 затверджено розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП «Гарантований покупець» у серпні 2022 року.

Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою від 30.04.2024 №858 затверджено розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП «Гарантований покупець», зокрема, у січні, лютому та у липні - вересні 2023 року.

Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою від 08.05.2024 №896 затверджено розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП «Гарантований покупець», зокрема, у грудні 2022 року, у березні-червні 2023 року та у листопаді 2023 року.

Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг постановою від 15.05.2024 №946 затверджено розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП «Гарантований покупець», зокрема, у вересні - листопаді 2022 року та у жовтні 2023 року.

Отже, з урахуванням затвердження Регулятором розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої ДП «Гарантований покупець», останній зобов`язаний був провести із ТОВ «ЗЦС» остаточний розрахунок за куплену електричну енергію, що спростовує твердження відповідача про ненастання обов`язку з оплати купленої електричної енергії у період з вересня 2022 року по листопад 2023 року.

Крім того, заперечуючи проти позову, відповідач зазначає, що позивачем не враховано особливості регулювання зобов`язань сторін під час дії воєнного стану, зокрема, наказів Міністерства енергетики України №140 від 28.03.2022 р. «Про розрахунки на ринку електричної енергії», №206 від 15.06.2022 р. «Про розрахунок з виробниками за зеленим тарифом».

Відповідно до частини восьмої статті 16 Закону України «Про ринок електричної енергії» у разі введення особливого періоду електроенергетичні підприємства діють згідно із Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» і нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, які регулюють функціонування електроенергетики в умовах особливого періоду.

Центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі є Міністерство енергетики України (пункт 1 Положення про Міністерство енергетики України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2020 № 507 (далі - Положення №507).

У зв`язку зі збройною агресією російської федерації проти України введено воєнний стан указами Президента України від 24.02.2022 №64 «Про введення воєнного стану в Україні». В подальшому Указами Президента України строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався.

Згідно Указу Президента України від 23.07.2024 № 469/2024 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 12.08.2024 строком на 90 діб. Отже, станом на теперішній час продовжено строк дії воєнного стану в Україні до 09.11.2024.

Статтею 1 Закону України «Про оборону України» визначено, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Тобто, з моменту введення воєнного стану, з урахуванням положень статті 1 Закону України «Про оборону України», в Україні діє особливий період.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Судом встановлено, що відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64 «Про введення воєнного стану в Україні», Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та з метою забезпечення безпеки постачання електричної енергії, Міністерством енергетики України прийнято наказ «Про розрахунки на ринку електричної енергії» від 28.03.2022 №140, яким наказано ДП «Гарантований покупець» з дати набрання чинності цим наказом на період дії воєнного стану в Україні з коштів, що наявні на поточному рахунку та надходять від продажу електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії, забезпечити перерахування коштів на сплату авансових платежів за придбану електричну енергію, вироблену з альтернативних джерел енергії, виробникам електричної енергії з альтернативних джерел енергії, що мають договірні відносини з ДП «Гарантований покупець», із дотриманням Порядку купівлі гарантованим покупцем електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, від 26.04.2019 №641, та з урахуванням таких положень: за результатами продажу електричної енергії за перші 10 днів розрахункового місяця розподіл грошових коштів, наявних на поточному рахунку ДП «Гарантований покупець» станом на 10 число розрахункового місяця, здійснюється відповідно до таких показників, зокрема, сума, що дорівнює значенню 40 відсотків від середньозваженого розміру «зеленого» тарифу за 2021 рік, - для виробників, що здійснюють виробництво електричної енергії з біогазу.

Згідно із п.1.2 Наказу №641 у випадку нестачі грошових коштів для забезпечення виплати сум, передбачених підпунктами 1.1.1 - 1.1.5 цього пункту, наявні грошові коши розподіляються між виробниками пропорційно до показників, зазначених у підпунктах 1.1.1 - 1.1.5 цього пункту, а підпункт 1.1.6 цього пункту не застосовується.

У п. 1.3 Наказу №641 зазначено, що за результатами продажу електричної енергії за подальші 10 днів розрахункового місяця, а також за результатами розрахункового місяця, розподіл грошових коштів, наявних на поточному рахунку ДП «Гарантований покупець» станом на 20 число (або на кінець) розрахункового місяця, здійснюється таким чином, щоб за результатами 20 днів розрахункового місяця (або за результатами розрахункового місяця) було збережено показники розрахунків передбачених підпунктами 1.1.1- 1.1.5 цього пункту.

Крім того, відповідно до Законів України «Про ринок електричної енергії», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Указів Президента України від 24 лютого 2022 року №64 «Про введення воєнного стану в Україні», від 14 березня 2022 року №133 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», від 17 травня 2022 року №341 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», з метою забезпечення безпеки постачання електричної енергії споживачам та уникнення ризиків призупинення діяльності виробників електричної енергії з альтернативних джерел енергії в умовах воєнного стану Міністерством енергетики України прийнято Наказ «Про розрахунок з виробниками за «зеленим тарифом» від 15.06.2022 №206, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 червня 2022 року за №692/38028.

Вказаним наказом визначено Державному підприємству «Гарантований покупець» на період дії воєнного стану в Україні з коштів, що наявні на поточному рахунку та надходять від продажу електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії, забезпечити перерахування коштів на сплату платежів за придбану електричну енергію, вироблену з альтернативних джерел енергії, виробникам електричної енергії з альтернативних джерел енергії (далі - виробники), що мають договірні відносини з державним підприємством «Гарантований покупець», із дотриманням вимог Порядку купівлі гарантованим покупцем електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, від 26 квітня 2019 року № 641, та з урахуванням положень, викладених у пункті 2 цього наказу.

Установити, що за результатами продажу електричної енергії за перші 10 днів розрахункового місяця розподіл грошових коштів, наявних на поточному рахунку державного підприємства «Гарантований покупець» (за винятком необхідних для забезпечення господарської діяльності державного підприємства «Гарантований покупець») станом на 10 число розрахункового місяця, здійснюється відповідно до таких показників:

1) сума, що дорівнює значенню 18 відсотків від середньозваженого розміру «зеленого» тарифу за 2021 рік, - для виробників, що здійснюють виробництво електричної енергії з енергії сонячного випромінювання;

2) сума, що дорівнює значенню 18 відсотків від середньозваженого розміру «зеленого» тарифу за 2021 рік, - для виробників, що здійснюють виробництво електричної енергії з енергії вітру;

3) сума, що дорівнює значенню 35 відсотків від середньозваженого розміру «зеленого» тарифу за 2021 рік, - для виробників, що здійснюють виробництво електричної енергії з гідроенергії;

4) сума, що дорівнює значенню 40 відсотків від середньозваженого розміру «зеленого» тарифу за 2021 рік, - для виробників, що здійснюють виробництво електричної енергії з біогазу;

5) сума, що дорівнює значенню 75 відсотків від середньозваженого розміру «зеленого» тарифу за 2021 рік, - для виробників, що здійснюють виробництво електричної енергії з біомаси;

6) у випадку наявності залишку грошових коштів, що залишився на поточному рахунку після виконання підпунктів 1-5 цього пункту, цей залишок розподіляється та спрямовується виробникам пропорційно розміру нарахувань для відповідного виробника, здійснених з урахуванням підпунктів 1-5 цього пункту, але не більше вартості товарної продукції розрахункового періоду, розрахованої за «зеленим» тарифом для такого виробника;

7) у випадку нестачі грошових коштів для забезпечення виплати сум, передбачених підпунктами 1-5 цього пункту, наявні грошові кошти розподіляються між виробниками пропорційно до показників, зазначених у підпунктах 1-5 цього пункту.

Установити, що за результатами продажу електричної енергії за подальші 10 днів розрахункового місяця, а також за результатами розрахункового місяця, розподіл грошових коштів, наявних на поточному рахунку державного підприємства «Гарантований покупець» (за винятком необхідних для забезпечення господарської діяльності державного підприємства «Гарантований покупець») станом на 20 число (або на кінець) розрахункового місяця, здійснюється таким чином, щоб за результатами 20 днів розрахункового місяця (або за результатами розрахункового місяця) було збережено показники розрахунків, передбачених підпунктами 1-5 пункту 2 цього наказу.

У випадку наявності залишку грошових коштів, що залишився на поточному рахунку після виконання підпунктів 1-5 пункту 2 цього наказу, цей залишок розподіляється та спрямовується виробникам відповідно до підпункту 6 пункту 2 цього наказу.

Суд зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.12.2022 у справі №640/10894/22, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.03.2023, у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Солар-Груп» до Міністерства енергетики України, треті особи: Кабінет Міністрів України, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Державне підприємство «Гарантований покупець», Товариство з обмеженою відповідальністю «Україна - Енерговат», Приватне підприємство «Арт-Енерго», Товариство з обмеженою відповідальністю «Екоенергосервіс Дніпро», Товариство з обмеженою відповідальністю «Солар Енерджі Інвестментс Україна» про визнання протиправним та скасування наказу Міністерства енергетики України від 15.06.2022 №206 «Про розрахунки з виробниками за «зеленим» тарифом» відмовлено.

У вказаній постанові зазначено, що Міненерго здійснює нормативно-правове регулювання відносин у електроенергетичному комплексі в особливий період шляхом видання наказів, які мають відповідати вимогам Конституції та законів України, а електроенергетичні підприємства у своїй діяльності в особливий період повинні керуватись прийнятими актами Міненерго. З огляду на викладене, Наказ від 15.06.2022 №206 «Про розрахунки з виробниками за «зеленим» тарифом» прийнятий відповідачем в межах повноважень та з метою забезпечення розрахунків за електричну енергію, вироблену з альтернативних джерел енергії.

Державна реєстрація оскаржуваного наказу відбулась відповідно до Указу Президента України від 03.10.1992 №493 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади», Постанови Кабінету Міністрів України від 28.12.1992 №731 «Про затвердження Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади», Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації, затвердженого наказом Міністра юстиції України від 12.04.2005 №34/5.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 01.03.2022 №172 «Про внесення зміни до пункту 13 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади» передбачено, що у невідкладних випадках, пов`язаних із введенням в Україні або в окремих її місцевостях воєнного стану, що потребують негайного прийняття рішення, суб`єкт нормотворення може видати відповідний нормативно-правовий акт без узгодження із суб`єктами нормотворення та/або з іншими заінтересованими органами.

Отже, приймаючи оскаржуваний наказ Міненерго реалізувало передбачену компетенцію по регулюванню сталого функціонування підприємства паливо-енергетичного комплексу (ДП «Гарантований покупець») в особливий період, а саме: під час воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 №64.

Наказ Міністерства енергетики України від 15.06.2022 №206 «Про розрахунки з виробниками за «зеленим» тарифом» був виданий для стабілізації ситуації в енергетичному секторі країни в період дії воєнного стану та з метою збереження можливості для всіх без винятку генерацій здійснювати виробництво електричної енергії з альтернативних джерел в умовах значного дефіциту коштів на ринку електричної енергії.

З початком воєнного стану, з урахуванням проведення бойових дій на території України значно зменшились обсяги споживання електричної енергії, в тому числі промисловими підприємствами.

У силу відсутності коштів, НЕК «Укренерго» припинило здійснювати сплату авансових платежів Гарантованому покупцю за послугу, а єдиним джерелом для сплати коштів продавцям за «зеленим» тарифом залишались кошти, отримані Гарантованим покупцем від реалізації електричної енергії на ринку.

Одним з основних елементів верховенства права є принцип правової певності, який серед іншого передбачає, що рішення суду з будь-якої справи, яке набрало законної сили, не може бути поставлено під сумнів (п. 4 Інформаційного листа Вищого господарського суду України № 01-8/1427 від 18.11.2003 року "Про Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року та юрисдикцію Європейського суду з прав людини").

Відповідно до частини 4 ст. 75 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Так, преюдиційні факти є обов`язковими при вирішенні інших справ та не підлягають доказуванню, оскільки їх істинність встановлено у рішенні, у зв`язку з чим немає необхідності встановлювати їх знову, піддаючи сумніву істинність та стабільність судового акту, який набрав законної сили.

Норми статті 129-1 Конституції України визначають, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно зі ст. 17 Закон України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Згідно з преамбулою та статтею 6 параграфу 1 Конвенції про захист прав та свобод людини, згідно рішення Європейського суду з прав людини від 25.07.02 року у справі за заявою № 48553/99 «Совтрансавто-Холдінг проти України», а також згідно з рішенням Європейського суду з прав людини від 28.10.99 року у справі за заявою № 28342/95 «Брумареску проти Румунії» встановлено, що існує усталена судова практика конвенційних органів щодо визначення основним елементом верховенства права принципу правової певності, який передбачає серед іншого і те, що у будь-якому спорі рішення суду, яке вступило в законну силу, не може бути поставлено під сумнів.

З урахуванням правового висновку Великої Палати Верховного Суду, викладеного у п. 32 постанови Великої Палати Верховного Суду від 03.07.2018 у справі № 917/1345/17 (провадження № 12-144гс18), преюдиціальне значення у справі надається обставинам, встановленим судовими рішеннями, а не правовій оцінці таких обставин, здійсненій іншим судом. Преюдицію утворюють виключно ті обставини, які безпосередньо досліджувались і встановлювались судом, що знайшло своє відображення у мотивувальній частині судового рішення. Преюдиціальні факти відрізняються від оцінки іншим судом обставин справи.

Таким чином, судове рішення у справі №640/10894/22 не може бути поставлене під сумнів, а інші рішення, в тому числі і у даній справі, не можуть йому суперечити, а тому факт прийняття Міністерством енергетики України Наказу від 15.06.2022 №206 «Про розрахунки з виробниками за «зеленим» тарифом» в межах повноважень та з метою забезпечення розрахунків за електричну енергію, виробленої з альтернативних джерел енергії, в період дії воєнного стану підтверджено рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 грудня 2022 р. у справі №640/10894/22, яке набрало законної сили.

Виходячи з наведеного, наявні правові підстави для застосування наказів Міністерства енергетики України від 28.03.2022 № 140 та від 15.06.2022 № 206 при вирішенні питання розміру коштів, що підлягають сплаті за поставлену електричну енергії у лютому-серпні 2022 року.

Суд зазначає, що накази № 140 та № 206 хоча і закріплюють забезпечення виробників, що здійснюють виробництво електричної енергії з альтернативних джерел, мінімальною оплатою, однак не звільняють відповідача від обов`язку повного розрахунку.

Слід зазначити, що метою наказів №140 та № 206 визначено забезпечення безпеки постачання електричної енергії споживачам та уникнення ризиків призупинення діяльності виробників електричної енергії з альтернативних джерел енергії в умовах воєнного стану.

Отже, Міністерство енергетики України змінило відсоткове співвідношення розподілу коштів між виробниками за «зеленим» тарифом з метою збереження можливості для всіх виробників здійснювати виробництво електричної енергії з альтернативних джерел. Обов`язок розподілу було покладено на ДП «Гарантований покупець» у залежності від коштів, що наявні на його поточному рахунку, та надходять від продажу електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії.

У постанові Верховного Суду у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 21.06.2024 у справі № 910/4439/23 зазначено, що надаючи правову оцінку змісту вказаних наказів, об`єднана палата висновує, що наказ Міністерства енергетики України від 15.06.2022 «Про розрахунок з виробниками за «зеленим» тарифом» № 206, як і попередній наказ Міністерства енергетики України від 28.03.2022 «Про розрахунки на ринку електричної енергії» № 140 ніяким чином не обмежує право позивача як виробника електричної енергії за «зеленим» тарифом на отримання повної вартості проданої електричної енергії, встановленої укладеним сторонами у справі договором, а також не змінює терміни виникнення та виконання грошових зобов`язань гарантованого покупця щодо проведення остаточних розрахунків за договором та згідно з пунктом 10.4 Порядку №641.

Разом з цим, об`єднана палата наголошує на тому, що у відносинах між гарантованим покупцем та виробниками електричної енергії за «зеленим» тарифом, які виникли у період до введення воєнного стану в України та до прийняття Міністерством енергетики України Наказів №140 та №206, а також у правовідносинах, які виникли під час дії воєнного стану в Україні (особливого періоду у розумінні положень статті 16 Закону України «Про ринок електричної енергії») строк виконання грошового зобов`язання гарантованого покупця у розмірі 100 % оплати за поставлену електричну енергію за «зеленим» тарифом визначається виключно згідно з умовами двостороннього договору та Порядку № 641, при цьому розмір коштів, що підлягають сплаті за поставлену електричну енергії, має обраховуватися з урахуванням положень, викладених у наказах № 140 та № 206.

Оскільки, за висновками об`єднаної палати, положення наказів № 140 та № 206 не змінюють порядок та строки розрахунків за придбану електричну енергію за договором, укладеним з виробником електричної енергії за «зеленим» тарифом на час дії особливого періоду, тому для визначення строку виконання грошового зобов`язання гарантованого покупця у розмірі 100 % оплати за поставлену електричну енергію виробника за «зеленим» тарифом у період дії воєнного стану не має значення та не потребує доведення обставина наявності / відсутності на рахунках ДП «Гарантований покупець» коштів, необхідних для розрахунку з виробниками електричної енергії з альтернативних джерел, позаяк визначення строків розрахунків наведено у пункті 10.4 Порядку № 641.

Поряд з цим, об`єднана палата звернула увагу на те, що Міністерство енергетики наказом № 136 від 01.04.2024 року скасувало дію Наказу № 206 від 15.06.2022 року, яким встановлювались для ДП «Гарантований покупець» мінімальні відсотки виплат виробникам електроенергії з ВДЕ (відновлювальні джерела електроенергії) вартості отриманої електроенергії.

Отже, наразі відсутні будь-які законодавчі обмеження щодо розміру виплат, які передбачені пунктом 10.1 Порядку № 641.

Ураховуючи вищенаведені умови договору №1778/01/20 від 04.09.2020 та Порядку продажу електричної енергії споживачами, обов`язок по оплаті купленої електричної енергії, виробленої продавцем за «зеленим» тарифом, за період жовтня 2021 року по листопад 2023 року станом на момент розгляду даної справи по суті у відповідача настав.

Таким чином, заборгованість Державного підприємства «Гарантований покупець» перед Товариством з обмеженою відповідальністю «Завод силові циліндри» за договором №1778/01/02 від 04.09.2020 становить 1 633 209,68 грн з урахуванням оплат, які не були враховані позивачем та здійснені після відкриття провадження у цій справі.

Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно зі статтею 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.

За приписами статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Ураховуючи встановлені вище обставини, дослідивши наявні матеріали справи та заслухавши у судовому засіданні представників сторін, суд дійшов висновку про задоволення позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод силові циліндри» до Державного підприємства «Гарантований покупець» про стягнення заборгованості у розмірі 1 633 209,68 грн.

Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Водночас, щодо клопотання ТОВ «Завод силові циліндри» про повернення частини сплаченого позивачем судового збору з Державного бюджету України, суд зазначає таке.

За змістом частини 2 статті 123 ГПК України, розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України «Про судовий збір».

Згідно із п. 5 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір», сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв`язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.

Відповідно до частин 1, 2 статті 9 Закону України «Про судовий збір», судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України. Суд перед відкриттям (порушенням) провадження у справі, прийняттям до розгляду заяв (скарг) перевіряє зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України.

Як встановлено судом, судовий збір у сумі 41 045,61 грн, сплачений ТОВ «ЗСЦ», зарахований до спеціального фонду Державного бюджету України.

За приписами частини 5 статті 7 Закону України «Про судовий збір», повернення сплаченої суми судового збору здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної фінансової політики.

Відповідно до п. 5 Наказу Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 «Про затвердження Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевого бюджетів», у разі повернення судового збору (крім помилково зарахованого) до органу Казначейства подається оригінал або належним чином засвідчена копія ухвали суду.

Ухвала суду подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету (у разі знаходження оригіналу документа на переказ, який підтверджує зарахування судового збору до бюджету, в матеріалах судової справи та зазначення про це в ухвалі суду).

Таким чином, приймаючи до уваги заяви позивача про зменшення розміру позовних вимог, які прийняті судом до розгляду, а також ураховуючи заяви ТОВ «ЗСЦ» про повернення частини судового збору у загальному розмірі 31 709,65 грн, відповідно, вказана сума судового збору підлягає поверненню ТОВ «ЗСЦ».

Керуючись статтями 129, 231, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 254 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод силові циліндри» до Державного підприємства «Гарантований покупець» в частині стягнення основного боргу у розмірі 504 021,14 грн - закрити.

Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод силові циліндри» в частині стягнення із Державного підприємства «Гарантований покупець» заборгованості у розмірі 1 633 209,68 грн - задовольнити.

Стягнути із Державного підприємства «Гарантований покупець» (01032, місто Київ, вулиця Симона Петлюри, будинок 27; ідентифікаційний код 43068454) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод силові циліндри» (21000, Вінницька область, місто Вінниця, вулиця Острозького, будинок 3; ідентифікаційний код 34964194) заборгованість у розмірі 1 633 209 (один мільйон шістсот тридцять три тисячі двісті дев`ять) грн 68 коп. та 24 498 (двадцять чотири тисячі чотириста дев`яносто вісім) грн 15 коп. - судового збору.

Повернути Товариству з обмеженою відповідальністю «Завод силові циліндри» (21000, Вінницька область, місто Вінниця, вулиця Острозького, будинок 3; ідентифікаційний код 34964194) із Державного бюджету України частину суми судового збору у розмірі 31 709 (тридцять одна тисяча сімсот дев`ять) грн 65 коп., сплачений згідно платіжної інструкції №13 від 07.02.2024.

Після набрання рішенням законної сили видати накази.

Повернути Товариству з обмеженою відповідальністю «Завод силові циліндри» оригінал платіжної інструкції №13 від 07.02.2024, замінивши відповідною копією у матеріалах справи.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів у порядку, передбаченому чинним законодавством України.

Повний текст рішення складено: 23.09.2024.

Суддя Віта БОНДАРЧУК

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення09.09.2024
Оприлюднено24.09.2024
Номер документу121781664
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв