Ухвала
від 23.09.2024 по справі 921/552/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

23 вересня 2024 року м. ТернопільСправа № 921/552/24

Суддя Охотницька Н.В., розглянувши матеріали позовної заяви (вх. №647 від 19.09.2024)

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ФРЕШ ОРГАНІК КОФІ", проспект Злуки, 41, м. Тернопіль, 46024

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "АГЕНЦІЯ "БАЛЬЯ ІНТЕРНАСЬЙОНАЛЬ", Авеню де ла Републік, Будівля Кебе, поштова скринька 1673, Комуна Калум, К Конакрі, Республіка Гвінея (AGENCE BALYA INTERNATIONAL SARL, Avenue de La Republique Immeuble Kebe, BP:1673, commune de Kaloum, C Conakry Republique de Guinee)

про стягнення 23015,33 доларів США, що згідно офіційного курсу НБУ становить 951893,34 грн

Встановила:

19.09.2024 до Господарського суду Тернопільської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "ФРЕШ ОРГАНІК КОФІ" (м. Тернопіль) про стягнення з відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "АГЕНЦІЯ "БАЛЬЯ ІНТЕРНАСЬЙОНАЛЬ", Республіка Гвінея (AGENCE BALYA INTERNATIONAL SARL, Conakry Republique de Guinee) 23015,33 доларів США, що згідно офіційного курсу НБУ становить 951 893,34 грн.

Відповідно до Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.09.2024 справу №921/552/24 розподілено судді Охотницькій Н.В.

Перевіряючи поданий позов на його відповідність вимогам Господарського процесуального кодексу України, суд дійшов висновку, що він не в повній мірі відповідає приписам цього правового акта, з наступних підстав.

Загальні вимоги до форми, змісту та додатків до позовної заяви визначені ст.ст.162-164 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України).

Зокрема, п.2 ч.3 ст.162 ГПК України передбачено, що позовна заява серед іншого повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта (для фізичних осіб - громадян України), якщо такі відомості відомі позивачу, вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців), відомі номери засобів зв`язку та адресу електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету (п.2).

Відповідно до частини 6 статті 6 ГПК України адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.

Проте, в порушення наведеного, у позовній заяві не зазначено відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету у сторін, зокрема у позивача як юридичної особи, зареєстрованої за законодавством України, а також не зазначено інформації про відомі номери засобів зв`язку та адресу електронної пошти учасників справи.

Крім того, згідно з відповіді №3822447 від 23.09.2024 з підсистеми ЄСІТС "Електронний суд", судом з`ясовано, що у позивача відсутній зареєстрований електронний кабінет.

Згідно з абз.2 ч.1 ст. 174 ГПК України суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху у разі, якщо позовну заяву подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його.

Процесуальні наслідки, передбачені цим Кодексом у разі звернення до суду з документом особи, яка відповідно до цієї частини зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються судом також у випадках, якщо інтереси такої особи у справі представляє адвокат (абзац другий ч.6 ст.6 ГПК України).

За змістом пунктів 3, 5 ч.3 ст.162 ГПК України, позовна заява також повинна містити:

- зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються (п.3);

- виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову (п.5).

Відповідно до ч.1 ст.164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують:

1) направлення іншим учасникам справи копій позовної заяви і доданих до неї документів з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу;

2) сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів) (ч.2 ст.164 ГПК України).

У позовній заяві заявник вказує про те, що заявлена до стягнення заборгованість виникла внаслідок неналежного виконання відповідачем умов Контракту №ІМ/01-24 від 14.02.2024 і є вартістю недопоставленого відповідачем товару на загальну суму 23015,33 доларів США.

Відповідно, позивачем визначено еквівалент вартості товару в гривні 951 893,34 грн і вказану суму зазначено як ціну позову, виходячи з якої сплачено судовий збір за подання цієї позовної заяви в сумі 14278,40 грн (951 893,34 грн*1,5%).

Пунктом 1 частини 1 статті 163 ГПК України передбачено, що ціна позову визначається у позовах про стягнення грошових коштів - сумою, яка стягується, або сумою, оспорюваною за виконавчим чи іншим документом, за яким стягнення провадиться у безспірному (безакцептному) порядку.

Згідно з статтею 533 ЦК України грошове зобов`язання має бути виконане у гривнях. Якщо у зобов`язанні визначено грошовий еквівалент в іноземній валюті, сума, що підлягає сплаті у гривнях, визначається за офіційним курсом відповідної валюти на день платежу, якщо інший порядок її визначення не встановлений договором або законом чи іншим нормативно-правовим актом. Використання іноземної валюти, а також платіжних документів в іноземній валюті при здійсненні розрахунків на території України за зобов`язаннями допускається у випадках, порядку та на умовах, встановлених законом.

Відповідно до приписів пункту 3.4. постанови Пленуму Вищого господарського суду від 26.12.2011 №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", ціна позову про стягнення іноземної валюти визначається в іноземній валюті та національній валюті України відповідно до офіційного курсу, встановленого Національним банком України на день подання позову.

Натомість позивачем при визначенні ціни позову та розміру заявленої до стягнення заборгованості не вказано станом на яку дату застосовано еквівалент в національній валюті України (гривнях), що позбавляє суд можливості перевірити правильність визначення ціни позову, та відповідно визначити розмір судового збору, який підлягав оплаті при зверненні із цією позовною заявою.

Правові засади справляння судового збору визначено Законом України "Про судовий збір", згідно з ч.2 ст. 4 якого передбачено, що за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору встановлюється у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (підпункт 1 пункту 2), а позовної заяви немайнового характеру - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб (підпункт 2 пункту 2).

Відповідно до абз.6 ч.1 ст.6 Закону України "Про судовий збір" за подання позовів, ціна яких визначається в іноземній валюті, судовий збір сплачується у гривнях з урахуванням офіційного курсу гривні до іноземної валюти, встановленого Національним банком України на день сплати.

При цьому, слід зауважити, що станом на дату сплати судового збору при зверненні із цієї позовною заявою згідно платіжної інструкції №1611 від 18.09.2024, офіційний курс НБУ гривні щодо долара США складав 41,41 грн, що свідчить про невірне визначення ціни позову, та, відповідно, сплату судового збору в меншому розмірі, ніж передбачено положеннями Закону України "Про судовий збір".

Також, до позовної заяви не додано доказів, в підтвердження обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.

Зокрема, не долучено копії митної декларації №403020000/2024/007843 від 04.06.2024 в підтвердження обставини про поставку відповідачем товару на суму 24375,00 доларів США; копії претензії від 14.08.2024, направленої відповідачу, стосовно повернення суми попередньої оплати за непоставлений товар. На вказані документи містяться посилання у тексті позовної заяви.

Частиною 1 статті 76 Закону України "Про міжнародне приватне право" визначено, що суди розглядають будь-які справи з іноземним елементом, зокрема у випадку якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, крім випадків, передбачених у статті 77 цього Закону.

В п.10.1 долученого позивачем Контракту №ІМ/01-24 від 14.02.2024 передбачено, що всі розбіжності, що виникають внаслідок або у зв`язку з цим контрактом, повинні вирішуватися шляхом переговорів між Сторонами.

У випадку, якщо сторони не можуть дійти згоди протягом 30 (тридцяти) днів з дня перших переговорів, то спір передається на розгляд до Господарського суду Тернопільської області, Україна із застосуванням матеріального і процесуального права України (п.10.2 Контракту).

Отже, з урахуванням положень передбачених у пунктах 10.1, 10.2 Контракту №ІМ/01-24 від 14.02.2024, необхідним є обґрунтування обставин щодо належності спору до підсудності саме Господарського суду Тернопільської області та долучення доказів в підтвердження такої обставини (недосягнення сторонами згоди протягом 30 (тридцяти) днів з дня перших переговорів), чого з поданих матеріалів не вбачається.

Згідно з частинами 1, 2 ст.174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху також у разі, якщо позовну заяву подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави, визначеної абзацом другим частини першої цієї статті, суд у такій ухвалі зазначає про обов`язок такої особи зареєструвати електронний кабінет відповідно до статті 6 цього Кодексу.

Враховуючи наведене, позовну заяву слід залишити без руху та надати заявнику можливість усунути недоліки, допущені при поданні позовної заяви, шляхом:

-реєстрації електронного кабінету в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, зазначення відповідної інформації щодо електронного кабінету та відомих номерів засобів зв`язку та адреси електронної пошти учасників справи відповідно до п. 2 ч.3 ст. 162 ГПК України;

-обґрунтування (уточнення) ціни позову із зазначенням еквіваленту в національній валюті України (гривнях) за офіційним курсом, визначеним Національним банком України, на день подання позову;

-подання документів, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, з урахуванням визначеної ціни позову;

- подання доказів в підтвердження обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, зокрема: копії митної декларації №403020000/2024/007843 від 04.06.2024, копії претензії від 14.08.2024 стосовно повернення суми попередньої оплати за непоставлений товар з доказами направлення такої відповідачу;

- обґрунтування обставин щодо належності спору до підсудності саме Господарського суду Тернопільської області та долучення доказів в підтвердження такої обставини (недосягнення сторонами згоди протягом 30 (тридцяти) днів з дня перших переговорів).

Залишення позовної заяви без руху - це тимчасовий захід, який застосовується судом з метою усунення позивачем недоліків позовної заяви та дотримання порядку її подання, визначеного Господарським процесуальним кодексом України.

Суд звертає увагу заявника на те, що відповідно до частин 3, 4 ст.174 Господарського процесуального кодексу України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому ст.176 цього Кодексу. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 6, 162, 163, 164, 174, 232-235, 255 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позовну заяву (вх. №647 від 19.09.2024) Товариства з обмеженою відповідальністю "ФРЕШ ОРГАНІК КОФІ" - залишити без руху.

2. Встановити заявнику строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.

3. Попередити заявника про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені ч.4 ст.174 Господарського процесуального кодексу України.

4. Копію ухвали надіслати Товариству з обмеженою відповідальністю "ФРЕШ ОРГАНІК КОФІ", проспект Злуки, 41, м. Тернопіль, 46024, та його представнику адвокату Денису Андрію Ігоровичу, відповідно до положень ч.5 ст. 6 ГПК України.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання - 23.09.2024, та оскарженню не підлягає.

Суддя Н.В. Охотницька

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення23.09.2024
Оприлюднено24.09.2024
Номер документу121782256
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —921/552/24

Ухвала від 06.11.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Охотницька Н.В

Ухвала від 30.09.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Охотницька Н.В

Ухвала від 23.09.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Охотницька Н.В

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні