ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про відкриття провадження у справі
30 вересня 2024 року м. ТернопільСправа №921/552/24
Суддя Охотницька Н.В., розглянувши матеріали позовної заяви (вх. №647 від 19.09.2024)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ФРЕШ ОРГАНІК КОФІ", проспект Злуки, 41, м. Тернопіль, 46024
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "АГЕНЦІЯ "БАЛЬЯ ІНТЕРНАСЬЙОНАЛЬ", Авеню де ла Републік, Будівля Кебе, поштова скринька 1673, Комуна Калум, К Конакрі, Республіка Гвінея (AGENCE BALYA INTERNATIONAL SARL, Avenue de La Republique Immeuble Kebe, BP:1673, commune de Kaloum, C Conakry Republique de Guinee)
про стягнення 23015,33 доларів США, що згідно офіційного курсу НБУ становить 954003,84 грн
Встановила:
19.09.2024 до Господарського суду Тернопільської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "ФРЕШ ОРГАНІК КОФІ" (м. Тернопіль) про стягнення з відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "АГЕНЦІЯ "БАЛЬЯ ІНТЕРНАСЬЙОНАЛЬ", Республіка Гвінея (AGENCE BALYA INTERNATIONAL SARL, Conakry Republique de Guinee) 23015,33 доларів США, що згідно офіційного курсу НБУ становить 951 893,34 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на невиконання відповідачем взятих на себе зобов`язань за Контрактом № ІМ/01-24 від 14.02.2024 щодо постачання та передачі у власність ТОВ "ФРЕШ ОРГАНІК КОФІ", обумовленого контрактом товару, що послугувало підставою для звернення з цим позовом до суду про стягнення сплаченої суми попередньої оплати за товар.
Відповідно до Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.09.2024 справу №921/552/24 розподілено судді Охотницькій Н.В.
Ухвалою суду від 23 вересня 2024 року позовну заяву (вх. №647 від 19.09.2024) Товариства з обмеженою відповідальністю "ФРЕШ ОРГАНІК КОФІ" залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10-ти днів з дня одержання цієї ухвали.
27 вересня 2024 року на адресу суду від представника Товариства з обмеженою відповідальністю "ФРЕШ ОРГАНІК КОФІ" надійшла заява (вх. №647 від 19.09.2024) з якої вбачається, що позивачем усунуто недоліки позовної заяви, про які зазначено в ухвалі про залишення позовної заяви без руху від 23 вересня 2024 року.
Окрім того, на виконання вимог ухвали суду від 23.09.2024, позивачем уточнено ціну позову з урахуванням офіційного курсу НБУ (еквівалент) станом на дату звернення з позовом (19.09.2024), у зв`язку з чим просить стягнути з відповідача заборгованість в сумі 23015,33 доларів США, що згідно офіційного курсу НБУ становить 954003,84 грн.
Приписами ч. 3 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.
Приймаючи до уваги виконання позивачем вимог ухвали суду про залишення позовної заяви без руху від 23.09.2024, суд дійшов висновку про необхідність та правомірність відкриття провадження у даній справі.
При вирішенні питання щодо форми господарського судочинства, у якій слід здійснювати розгляд позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "ФРЕШ ОРГАНІК КОФІ", господарський суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 ГПК України господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного).
Частинами 3, 4 ст. 12 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні. Умови, за яких суд має право розглядати вимоги про стягнення грошових сум у наказному провадженні, а справи - у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються цим Кодексом.
Відповідно до ч.3 ст. 247 Господарського процесуального кодексу України при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) ціну позову; 2) значення справи для сторін; 3) обраний позивачем спосіб захисту; 4) категорію та складність справи; 5) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; 6) кількість сторін та інших учасників справи; 7) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 8) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
З огляду на викладені вище положення Господарського процесуального кодексу України, а також враховуючи предмет позову, можливий обсяг та характер доказів у справі, господарський суд дійшов висновку щодо необхідності призначення цієї справи до розгляду за правилами загального позовного провадження.
Згідно з вимогами ст. 181 ГПК України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання. Дата і час підготовчого засідання призначаються суддею з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій. Підготовче засідання має бути розпочате не пізніше ніж через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Підготовче засідання проводиться судом з повідомленням учасників справи (ч.1 ст.182 ГПК України).
Поряд із цим, з матеріалів справи вбачається, що відповідачем у справі є Товариство з обмеженою відповідальністю "АГЕНЦІЯ "БАЛЬЯ ІНТЕРНАСЬЙОНАЛЬ", Авеню де ла Републік, Будівля Кебе, поштова скринька 1673, Комуна Калум, К Конакрі, Республіка Гвінея (AGENCE BALYA INTERNATIONAL SARL, Avenue de La Republique Immeuble Kebe, BP:1673, commune de Kaloum, C Conakry Republique de Guinee), яке є юридичною особою, що створена та діє за законодавством іншої держави та є нерезидентом із місцезнаходженням у Республіці Гвінеї. Інформації щодо наявності на території України представництва відповідача у справі немає.
За приписами ст. 3 ГПК України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Якщо міжнародним договором України встановлено інші правила судочинства, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, іншими законами України, застосовуються правила міжнародного договору.
Іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України (ст. 365 ГПК України).
Статтею 366 ГПК України передбачено, що підсудність справ за участю іноземних осіб визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. У випадках, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, підсудність справ за участю іноземних осіб може бути визначено за угодою сторін.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 76 Закону України "Про міжнародне приватне право" суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, крім випадків, передбачених у статті 77 цього Закону.
При цьому, в п.10.1 долученого позивачем Контракту №ІМ/01-24 від 14.02.2024 передбачено, що всі розбіжності, що виникають внаслідок або у зв`язку з цим контрактом, повинні вирішуватися шляхом переговорів між Сторонами.
У випадку, якщо сторони не можуть дійти згоди протягом 30 (тридцяти) днів з дня перших переговорів, то спір передається на розгляд до Господарського суду Тернопільської області, Україна із застосуванням матеріального і процесуального права України (п.10.2 Контракту).
Отже, сторонами погоджено підсудність зазначеного спору Господарському суду Тернопільської області у випадку, якщо сторони не можуть дійти згоди протягом 30 (тридцяти) днів з дня перших переговорів.
У разі якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України (ч. 1 ст. 367 ГПК України).
Згідно з ч. 2 ст. 367 Господарського процесуального кодексу України судове доручення надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами.
Частинами 3, 4 ст. 368 ГПК України передбачено, що судове доручення про надання правової допомоги оформлюється українською мовою. До судового доручення додається засвідчений переклад офіційною мовою відповідної держави, якщо інше не встановлено міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Судове доручення про надання правової допомоги, процесуальні та інші документи, що додано до нього, засвідчуються підписом судді, який складає доручення, та скріплюються гербовою печаткою.
Між Україною та Республікою Гвінея відсутній чинний міжнародний договір про надання правової допомоги, згідно якого було б визначено порядок надсилання судових повідомлень.
Поряд з цим, враховуючи необхідність повідомлення Товариства з обмеженою відповідальністю "АГЕНЦІЯ "БАЛЬЯ ІНТЕРНАСЬЙОНАЛЬ", (AGENCE BALYA INTERNATIONAL SARL) про розгляд справи та з метою забезпечення реалізації принципів змагальності та рівності перед законом і судом, суд керуючись вимогами статті 367 Господарського процесуального кодексу України вважає за необхідне звернутися з дорученням до Міністерства юстиції України щодо направлення документів Міністерству закордонних справ України для повідомлення відповідача про розгляд справи №921/552/24 через дипломатичні канали.
З урахуванням вищезазначеного, з метою належного вручення цієї ухвали, а також позовної заяви (вх. №647 від 19.09.2024) Товариства з обмеженою відповідальністю "ФРЕШ ОРГАНІК КОФІ", разом із додатками відповідачу, з метою належного повідомлення Товариства з обмеженою відповідальністю "АГЕНЦІЯ "БАЛЬЯ ІНТЕРНАСЬЙОНАЛЬ", (AGENCE BALYA INTERNATIONAL SARL) про час та місце судового розгляду справи у відповідності до положень Господарського процесуального кодексу України, суд дійшов висновку про необхідність направлення до Центрального органу Республіки Гвінея шляхом звернення до Міністерства юстиції України відповідних процесуальних документів та позовної заяви з доданими до неї документами.
За таких обставин, суд вважає за необхідне зобов`язати позивача надати до суду нотаріально засвідчений переклад на французьку мову позовної заяви з додатками, ухвали про відкриття провадження в справі та доручення про вручення документів, з метою подальшого звернення до Міністерства юстиції України.
Відповідно до ст. 228 Господарського процесуального кодексу України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках, зокрема, звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги або вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 228 Господарського процесуального кодексу України суд з власної ініціативи зупиняє провадження у справі, у зв`язку із зверненням з судовим дорученням про вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
З огляду на зазначене, враховуючи необхідність належного повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду справи та вручення останньому копії позовної заяви з додатками, з метою дотримання процесуальних строків розгляду справи, встановлених нормами Господарського процесуального кодексу України, провадження у цій справі підлягає зупиненню.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 12, 176, 177, 228, 229, 234, 365, 367 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі №921/552/24.
2. Здійснювати розгляд справи №921/552/24 за правилами загального позовного провадження.
3. Призначити у справі №921/552/24 підготовче засідання на 03 квітня 2025 року о 10:00 год.
Засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Тернопільської області за адресою: вул. Князя Острозького, 14 А, м. Тернопіль, зал судових засідань №3 (5-поверх).
4. Зобов`язати позивача в строк до 04.11.2024 надати через канцелярію Господарського суду Тернопільської області у трьох примірниках належним чином (нотаріально) засвідчені переклади на офіційну мову Гвінейської республіки (французьку):
- позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "ФРЕШ ОРГАНІК КОФІ" (вх. №647 від 19.09.2024) разом із додатками;
- ухвали Господарського суду Тернопільської області про відкриття провадження у справі №921/552/24 від 30.09.2024;
- доручення про вручення документів у справі №921/552/24.
5. Після надходження від позивача нотаріально засвідчених перекладів ухвали суду про відкриття провадження у справі №921/552/24 від 30.09.2024 та позовної заяви з додатками, звернутися до Центрального органу Республіки Гвінея з дорученням про вручення Товариству з обмеженою відповідальністю "АГЕНЦІЯ "БАЛЬЯ ІНТЕРНАСЬЙОНАЛЬ", Авеню де ла Републік, Будівля Кебе, поштова скринька 1673, Комуна Калум, К Конакрі, Республіка Гвінея (AGENCE BALYA INTERNATIONAL SARL, Avenue de La Republique Immeuble Kebe, BP:1673, commune de Kaloum, C Conakry Republique de Guinee) судових та позасудових документів у справі №921/552/24, через Міністерство юстиції України.
6. Запропонувати відповідачу подати/надіслати суду: відзив на позов, оформлений згідно з вимогами ст. 165 ГПК України - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі; заперечення на відповідь на відзив (у разі отримання відповіді на відзив) - протягом 5 днів з дня її отримання, оформлені згідно з вимогами ст. 167 ГПК України, заяви з процесуальних питань (при наявності);
7. Запропонувати позивачу подати/надіслати суду: відповідь на відзив - протягом 5 днів з дня його отримання, оформлену згідно з вимогами ст. 166 ГПК України; заяви з процесуальних питань (при наявності).
8. Попередити відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України.
9. Провадження у справі №921/552/24 зупинити.
10. Ухвалу надіслати Товариству з обмеженою відповідальністю "ФРЕШ ОРГАНІК КОФІ" та його представнику адвокату Денису Андрію Ігоровичу, відповідно до положень ч.5 ст. 6 ГПК України.
11. Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання - 30.09.2024, та може бути оскаржена в частині зупинення провадження у справі.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.
Суддя Н.В. Охотницька
Суд | Господарський суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 30.09.2024 |
Оприлюднено | 01.10.2024 |
Номер документу | 121953503 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Тернопільської області
Охотницька Н.В
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні