Справа №463/8875/24
Провадження №2/463/1803/24
УХВАЛА
про передачу справи за підсудністю
23 вересня 2024 року суддя Личаківського районного суду м. Львова Стрепко Н.Л., вивчивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про поділ майна подружжя, -
в с т а н о в и в:
позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, відповідно до якого просить:
визнати частку ОСОБА_2 50 % статутного капіталу Приватного підприємства «Центр Безпеки Флоріан» (ЄДРПОУ 35816176, місцезнаходження Львівська область, Жовківський район, село Малехів, вулиця Нова, будинок 20 А), об`єктом спільної сумісної власності подружжя ОСОБА_2 та ОСОБА_1 ;
стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 763 750 грн. (сімсот шістдесят три тисячі сімсот п`ятдесят) грн., як компенсацію ринкової вартості 1/2 (однієї другої) частки ОСОБА_2 до статутного капіталу Приватного підприємства «Центр Безпеки Флоріан» (половина від частки 50% номінальною вартістю 25 000 грн), в порядку поділу майна подружжя;
стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судові витрати пов`язані з розглядом даної справи.
Матеріали даного позову були подані до Личаківського районного суду м. Львова 20 вересня 2024 року, автоматизованою системою документообігу суду для розгляду таких визначено суддю Стрепка Н.Л.
У відповідності до вимог ч.6ст.187ЦПК України судом в порядку ч. 8 ст. 187 ЦПК України наступного робочого дня 23 вересня 2024 року було отримано витягз Єдиногодержавного демографічногореєстру щодовідповідача ОСОБА_2 з якоговбачається,що зареєстрованиммісцем проживанняостанньої є: АДРЕСА_1 .
Згідно з положеннями абзацу 2 ч. 1 ст. 187 ЦПК України якщо відповідачем у позові вказана фізична особа, яка не має статусу підприємця, суд відкриває провадження не пізніше наступного дня з дня отримання судом у порядку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, інформації про зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи - відповідача.
Водночас, оглянувши матеріали позовної заяви, приходжу до наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 27 ЦПК України за загальним правилом позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено законом.
Так судом встановлено, що дійсно зареєстроване місце проживання відповідача знаходиться у Личаківському районі м. Львова.
Однак, як вбачається з позовної заяви, предметом спору у такій є поділ майна подружжя, підсудність спору такого характеру в першу чергу визначається за місцезнаходженням відповідного майна.
Статтею 30 ЦПК України передбачено випадки застосування правил виключної підсудності. Так відповідно до ч. 1 ст. 30 ЦПК України позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної її частини.
Згідно з положеннями статті 181 ЦК України до нерухомого майна належать: земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на них, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Таким чином, правила виключної підсудності застосовуються до позовів з приводу нерухомого майна, стосуються позовів з приводу будь-яких вимог, пов`язаних з правом особи на нерухоме майно: земельні ділянки, будинки, квартири тощо, зокрема щодо права власності на нерухоме майно, а також щодо речових прав на нерухоме майно, дійсності (недійсності) договорів щодо такого майна або спорів з приводу невиконання стороною договору, об`єктом якого є нерухоме майно.
Такий правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 14 грудня 2020 року у справі №2/1519/8500/11.
Виключна підсудність є особливим видом територіальної підсудності, правила якої забороняють застосування при пред`явленні позову інших норм, що регулюють інші види територіальної підсудності, передбачені у статтях 27 - 29 ЦПК України.
Так ОСОБА_1 просить визнати об`єктом спільної сумісної власності подружжя частку ОСОБА_2 50 % статутного капіталу Приватного підприємства «Центр Безпеки Флоріан» (ЄДРПОУ 35816176, місцезнаходження Львівська область, Жовківський район, село Малехів, вулиця Нова, будинок 20 А).
Частиною 1 ст. 113 ГК України визначено, що приватним підприємством визнається підприємство, що діє на основі приватної власності одного або кількох громадян, іноземців, осіб без громадянства та його (їх) праці чи з використанням найманої праці. Приватним є також підприємство, що діє на основі приватної власності суб`єкта господарювання - юридичної особи.
З врахуванням положень ч. 4 ст. 57 ГК України приватне підприємство обов`язково повинне мати статутний капітал, розмір якого зазначається в статуті.
При цьому позивач посилається зокрема на рішення Конституційного Суду України №17-рп/2012 щодо офіційного тлумачення положення ч. 1 ст. 61 СКУ, у якому зроблено висновок, що статутний капітал та майно приватного підприємства, сформовані за рахунок спільної сумісної власності подружжя, є об`єктом їхньої спільної сумісної власності. Також звертає увагу на те, що в абзаці п`ятому пункту 2.2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України вказано, що вклад до статутного капіталу та виділене зі спільної сумісної власності подружжя майно (кошти) передаються у власність приватного підприємства. Вказує, що це твердження узгоджується з резолютивною частиною постанови Верховного Суду у справі № 916/2813/18 від 29 червня 2021, у якій вказано, що майно приватного підприємства - це об`єкт права спільної сумісної власності подружжя. Також посилається на те, що в постанові Верховного Суду від 11 вересня 2019 року у справі №756/12009/15 зазначено, що частка у статутному капіталі пропорційна частці у майні підприємства.
Так позивач зазначає, що відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта Приватного підприємства «Центр Безпеки Флоріан» від 19 вересня 2024 року дане підприємство є власником двох об`єктів нерухомості, а саме: об`єкт нерухомого майна, група нежитлових приміщень: реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2329966946101, загальною площею (кв.м) 119,7, розташований у АДРЕСА_2 ; об`єкт нерухомого майна, група нежитлових приміщень: реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2330067446101, загальною площею (кв.м) 398,5, розташований у АДРЕСА_2 .
Відтак, з наведеного вище вбачається, що до статутного капіталу Приватного підприємства «Центр Безпеки Флоріан» входить в тому числі нерухоме майно, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , що відноситься до Шевченківського району м. Львова.
Відтак вказаний спір про поділ майна подружжя слід визначати за місцезнаходженням нерухомого майна підприємства, статутний капітал якого позивач просить визнати об`єктом спільноїсумісної власностіподружжя,та оскількизазначене нерухоме майно не знаходяться на території Личаківського району м. Львова, такий не належить до підсудності Личаківського районного суду м. Львова.
Статтями 55, 124 Конституції України закріплено право кожного на судовий захист та передбачено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Частиною 1 ст. 8 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом.
Згідно з Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, Законом України «Про виконання рішень, застосування практики Європейського суду з прав людини», інститут підсудності безпосередньо пов`язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, який закріплений у п. 1 ст. 6 Конвенції, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Крім того, ч. 1 ст. 378 ЦПК України визначено, що недотримання правил територіальної юрисдикції (підсудності) є порушенням процесуального закону, який є підставою для скасування рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю. Отже, суд повинен суворо дотримуватися правил підсудності.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України у разі, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду, суд передає справу на розгляд такому суду. Згідно з ч. 3ст. 31 ЦПК України, передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим кодексом підсудністю, здійснюється на підстави ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження.
За наведених вище обставин, враховуючи недопустимість порушення правил щодо виключної підсудності, а також той факт, що приймаючи до провадження вказану цивільну справу, суд, до якого направлено справу з порушенням правил підсудності, позбавляє сторін провадження права на розгляд справи в суді, до юрисдикції якого вона віднесена процесуальним законом, те, що даний позов не належить до підсудності Личаківського районного суду м. Львова, оскільки місцезнаходження нерухомого майна приватного підприємства, що входить до статутного капіталу, який просить поділити позивач, знаходиться на території Шевченківського району м. Львова, відтак вважаю за необхідне на підставі п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України скерувати дану справу до Шевченківського районного суду м. Львова для розгляду за підсудністю.
Керуючись ст.ст. 30, 31, 187, 260, 261, 353, 354 ЦПК України, -
п о с т а н о в и в:
справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про поділ майна подружжя скерувати до Шевченківського районного суду м. Львова для розгляду за підсудністю.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання до Львівського апеляційного суду.
Повне найменування (ім`я) учасників справи та їх місце проживання (місцезнаходження):
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової кратки платника податків НОМЕР_1 .
Відповідач: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової кратки платника податків НОМЕР_2 .
Суддя: Стрепко Н. Л.
Суд | Личаківський районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 23.09.2024 |
Оприлюднено | 25.09.2024 |
Номер документу | 121808045 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: |
Цивільне
Личаківський районний суд м.Львова
Стрепко Н. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні