Справа №949/490/22
Провадження №1-кс/949/423/24
У Х В А Л А
про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів
23 вересня 2024 року слідчий суддя Дубровицького районного суду Рівненської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , розглянувши клопотання начальника слідчого СВ Відділення поліції №1 Сарненського РВП ГУНП в Рівненській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Дубровицького відділу Сарненської окружної прокуратури ОСОБА_4 , по матеріалах кримінального провадження за №42021182220000021 від 18 травня 2021 року, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 240 КК України про дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів,
В С Т А Н О В И В:
Начальник слідчого СВ Відділення поліції №1 Сарненського РВП ГУНП в Рівненській області ОСОБА_3 , за погодженням прокурора Дубровицького відділу Сарненської окружної прокуратури ОСОБА_4 , звернувся до суду із клопотанням, в якому просить надати слідчим із групи слідчих та прокурорам із групи прокурорів, дозвіл на тимчасовий доступ до документів, а саме до оригіналів - контрактів укладених між ІНФОРМАЦІЯ_1 та колишніми директорами КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , та службових (посадових) обов`язків останніх за час, коли ті були директорами підприємства, з можливістю тимчасового вилучення вказаних документів, що знаходяться в приміщенні КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », за адресою АДРЕСА_1 .
Клопотання обгрунтовує тим, що слідчим відділенням ВП №1 Сарненського РВП Головного управління Національної поліції в Рівненській області проводиться досудове розслідування кримінального провадження №42021182220000021 від 18 травня 2021 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.240 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 21 лютого 2001 року комунальне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , юридична адреса: АДРЕСА_1 ) отримало ліцензію (спеціальний дозвіл) на користування надрами №2395 терміном дії на 20 років на свердловини 1,2,3 Дубровицького родовища. Разом з тим, 28 травня 2008 року КП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » припинило свою діяльність. 28 травня 2008 року було зареєстровано комунальне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ. 35708362, юридична адреса: АДРЕСА_1 ), яке здійснює видобування питних підземних вод Дубровицького водозабору та забезпечення господарсько-питного водопостачання м. Дубровиця, Сарненського району, Рівненської області. Так, відповідно до звіту з оцінки впливу на довкілля «Видобування питних підземних вод Дубровицького водозабору (свердловини NsNslE, 2E, 3E, 4, 5) для забезпечення господарсько-питного водопостачання м. Дубровиця від 15 березня 2021 року, вказане комунальне підприємство здійснює водозабір із п`яти експлуатаційних свердловин: основних - 1e, 2е, 3е, та резервних - 4, 5 (здійснюють подачу води при планових чи аварійно-відновлювальних роботах). За наявною інформацією, у період з 2008 року по 2020 рік включно на Дубровицькому водозаборі « ІНФОРМАЦІЯ_2 » було видобуто близько 2676,6 тис. м3 води.
Допитаний в якості свідка директор КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ОСОБА_6 повідомив, що у КП « ІНФОРМАЦІЯ_5 » у 2008 році були великі борги по державних податках та заробітній платі, і відповідно податкова адміністрація, щоб стягнути борги перед державою накладала арешти на рахунки даного підприємства. Для того, щоб не було продано і арештовано майно даного КП та не ставити під загрозу подачу води по всьому місту, тому ІНФОРМАЦІЯ_1 було прийнято рішення про створення нового підприємства, тобто КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». Отже все майно із організації КП « ІНФОРМАЦІЯ_6 », а також особовий склад, було успадковано та передано у КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». Фактично вказане підприємство є правонаступником старого підприємства, але юридично процедура не була проведена, оскільки борги передались би на нове підприємство. КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ІНФОРМАЦІЯ_4 провадить свою діяльність з водовидобування, водопостачання та водовідведення на підставі дозволу на спеціальне водокористування, видане 26 вересня 2018 року ІНФОРМАЦІЯ_7 , № 192/PB/49д-18, на термін по 26 вересня 2021 року.
Таким чином, дії керівників комунального підприємства, можуть підлягати попередній правовій кваліфікації за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 240 КК України - порушення встановлених правил використання надр, якщо це створило небезпеку для життя, здоров`я людей чи довкілля, а також незаконне видобування корисних копалин загально державного значення.
Крім того, на даний час встановлено, що директорами КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в період з 2008 по 2018 роки були ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .
На даний час ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні ним кримінального правопорушення передбаченого ч.2 ст.240 КК України.
У клопотанні начальник СВ ОСОБА_3 вказує,що для досягнення повноти, всебічності та неупередженості досудового розслідування вищезазначеного факту, у даному провадженні виникла необхідність в отриманні документів, що стосуються діяльності КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », а саме: контрактів укладених між ІНФОРМАЦІЯ_1 та колишніми директорами КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , та службових (посадових) обов`язків останніх за час, коли ті були директорами підприємства, що дасть змогу органу досудового розслідування достовірно стверджувати, в які точні періоди часу ОСОБА_5 та ОСОБА_7 виконували повноваження керівників комунального підприємства, що в свою чергу дасть змогу точно вирахувати збитки завдані за час діяльності кожного із них. Крім того, отримання посадових інструкцій останніх, дасть змогу ознайомитись із точними їх повноваженнями, як керівників комунального підприємства, а також дасть можливість підтвердити чи спростувати факт причетності до вчинення кримінального правопорушення, інших осіб із числа робітників підприємства.
У судове засідання начальник СВ ОСОБА_3 не з`явився, подавши заяву про розгляд клопотання без його участі. Клопотання підтримує повністю.
Представник КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в судове засідання не з`явився, причини неприбуття суду невідомі.
Відповідно до ч. 4 ст. 163 КПК України, неприбуття у судове засідання особи, у володінні якої знаходяться речі і документи, без поважних причин або неповідомлення нею про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду клопотання.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснювалося.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
За змістом вимог КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів - це один із видів забезпечення кримінального провадження.
Статтею 132 КПК України визначені загальні правила застосування заходів забезпечення кримінального провадження та передбачені обставини, за яких не допускається застосування заходів кримінального провадження. Серед таких обставин у п. 2 ст. 3 ст. 132 КПК України зазначена необхідність слідчого, дізнавача, прокурора довести, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора.
Згідно ч. 4 ст. 132 КПК України, для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов`язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Зі змісту ч. 1 ст. 159 КПК України вбачається, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Так, з матеріалів клопотання вбачається, що протягом 2008-2021 років КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » незаконно видобуває підземну питну воду, не маючи на це необхідних дозвільних документів, передбачених законодавством. По даному факту, 18 травня 2021 року прокурором внесені відомості до ЄРДР за №42021182220000021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 240 КК України, по факту порушення використання надр (а.с.3).
Згідно висновку експертів, проведеного ІНФОРМАЦІЯ_8 №1546/22-25 від 20 травня 2024 року зазначено, що провівши аналіз наданих для дослідження матеріалів кримінального провадження та враховуючи норми законодавства, причинами виникнення досліджуваної події (незаконного видобування підземної прісної води) та обставини, що її зумовили можна вважати: прийняття рішення про припинення діяльності Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) з наявною Ліцензією (спеціальним дозволом) на користування надрами від 21 лютого 2001 року №2395, у зв`язку, як встановлено слідством, із заборгованістю по державних податках, заробітних платах та прийняття посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_4 рішень щодо створення нового комунального підприємства (КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )) та передачі даному підприємству у повне господарське відання основних засобів, матеріалів та обладнання, яким після створення та проведення державної реєстрації юридичної особи, розпочато провадження господарської діяльності, шляхом видобування підземної прісної води з свердловин №№1,2,3 Дубровицького родовища за відсутності дозвільного документу. Враховуючи викладені обставини щодо досліджуваної події, які встановлені й зафіксовані досудовим розслідуванням в матеріалах справи, можна стверджувати, що у досліджуваному випадку порушено вимоги законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, зокрема: про охорону та раціональне використання вод, про використання та охорону надр, що є недотриманням вимог та норм наступних нормативних актів: ст. ст. 16, 19, 21, 23, 56 Кодексу України про надра, ст.ст. 44, 49, 59 Водного кодексу України. Посилаючись па зміст Статуту Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ІНФОРМАЦІЯ_4 , затвердженого рішенням сесії ІНФОРМАЦІЯ_4 №492 від 23 травня 2008 року, зокрема підпункту ч 5.2.9. до обов`язків підприємства відноситься виконання норм і вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення екологічної безпеки. При цьому обумовленим Статутом визначено, що управління підприємством здійснює директор, він же уповноважений самостійно вирішувати питання за винятком тих, що віднесені Статутом до відання Власника, діє без довіреності від імені підприємства, представляє його інтереси в підприємствах, установах, організаціях усіх рівнів та несе повну відповідальність за стан діяльності підприємства тощо. За результатами експертного дослідження, проведеного в межах наданих матеріалів кримінального провадження, можна констатувати, що з технічної точки зору у причинному зв`язку з настанням досліджуваної обставини знаходяться дії (бездіяльність) як посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_4 , які приймали рішення щодо припинення діяльності Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) з наявною Ліцензією (спеціальним дозволом) на користування надрами від 21 лютого 2001 року №2395 та створення нового комунального підприємства (КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ІНФОРМАЦІЯ_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )) й передачі йому у повне господарське відання основних засобів, матеріалів та обладнання, а також уповноважених осіб Комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_6 », що здійснювали управлінські функції комунального підприємства (а.с.9-11).
Відповідно до ч. 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Згідно з ч. 1 ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно з ч. 1 ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Відповідно до положень п. 7 ч. 2ст. 160 КПК Україниу клопотанні про тимчасовий доступ до речей і документів має бути зазначено, зокрема, обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження, яка звертається з відповідним клопотанням.
Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи те, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що документи, які знаходяться в приміщенні КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », за адресою: АДРЕСА_1 , мають суттєве значення для встановлення обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, а іншими способами одержати докази, які мають значення для встановлення істини у кримінальному провадженні на даний час виявилось неможливим, слідчий суддявважає занеобхідне клопотаннязадоволити та надати тимчасовий доступ до речей і документів з можливістю їх тимчасового вилучення.
Керуючись ст.ст.132, 160-164, 309, 395 КПК України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання начальника слідчого СВ Відділення поліції №1 Сарненського РВП ГУНП в Рівненській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором Дубровицького відділу Сарненської окружної прокуратури ОСОБА_4 , по матеріалах кримінального провадження за №42021182220000021 від 18 травня 2021 року, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 240 КК України про дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів - задоволити.
Надати слідчим із групи слідчих та прокурорам із групи прокурорів, тимчасовий доступ до документів, а саме до оригіналів - контрактів укладених між ІНФОРМАЦІЯ_1 та колишніми директорами КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , та службових (посадових) обов`язків останніх за час, коли ті були директорами підприємства, з можливістю тимчасового вилучення вказаних документів, що знаходяться в приміщенні КП « ІНФОРМАЦІЯ_2 », за адресою АДРЕСА_1 .
Строк дії цієї ухвали один місяць з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя: підпис
Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду
Суддя Дубровицького
районного суду Рівненської області ОСОБА_1
Суд | Дубровицький районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 23.09.2024 |
Оприлюднено | 25.09.2024 |
Номер документу | 121815072 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Дубровицький районний суд Рівненської області
Оборонова І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні