справа № 515/1200/24
провадження 1-кп/492/189/24
УХВАЛА
24 вересня 2024 року м. Арциз
Арцизький районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі судового засідання ОСОБА_2 ,
за участю: прокурора ОСОБА_3 ,
представника потерпілого ОСОБА_4 ,
захисника-адвоката ОСОБА_5 ,
обвинуваченого ОСОБА_6 (дистанційно),
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні клопотання про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності у зв`язку з передачеюна поруки у кримінальному провадженні № 12023162240001043, внесеному 04 вересня 2024 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за обвинуваченням:
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця російської федерації, громадянина України, з середньою освітою, одруженого, працюючого водієм автотранспортних засобів у ТОВ «ЛАН-ІНВЕСТ», зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , не судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 289 КК України,-
встановив:
В провадженні Арцизького районного суду Одеської області знаходиться кримінальне провадження за обвинувальним актом відносно ОСОБА_6 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України.
До суду надійшло письмове клопотання від директора ТОВ «ЛАН-ІНВЕСТ» про звільнення ОСОБА_6 , від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України, на підставі ст.47КК України у зв`язку з передачею на поруки трудового колективу ТОВ «ЛАН-ІНВЕСТ», який як зазначено у клопотанні, зобов`язався здійснювати заходи виховного характеру, спрямовані на недопущення вчинення обвинуваченим ОСОБА_6 нових злочинів, правопорушень, його перевиховання та виправлення.
Крім того, до суду від захисника ОСОБА_6 адвоката ОСОБА_5 надійшло клопотання про звільнення ОСОБА_6 , від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 286 КК України, на підставі ст.47КК України у зв`язку з передачею на поруки трудового колективу ТОВ «ЛАН-ІНВЕСТ», яке підтримав у судовому засіданні.
Обвинувачений підтримав клопотання та просив його задовольнити, звільнивши його від кримінальної відповідальності та закривши кримінальне провадження, додавши, що працює у ТОВ «ЛАН-ІНВЕСТ» з 08 травня 2024 року.
Прокурор проти задоволення даного клопотання не заперечувала.
Потерпілий ОСОБА_7 та його представник ОСОБА_4 подали до суду заперечення, згідно яких просили у задоволенні клопотання відмовити. Узагальнені доводи заперечення зводяться до того, що обвинувачений щиро не покаявся, оскільки не відшкодував завдану шкоду, у зв`язку з чим потерпілим заявлено цивільний позов до обвинуваченого, а відтак визнання вини є виключно формальним. Також, від потерпілого до суду надійшла заява, згідно якої просив підготовче судове засідання провести у його відсутність. Вказане заперечення представник потерпілого підтримав в судовому засіданні.
Вислухавши думку учасників судового процесу, вивчивши матеріали справи та проаналізувавши доводи клопотання суд доходить до наступних висновків.
Згідно ч. 1 ст.285КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Відповідно до положень ч. 1 ст.47КК України особу, яка вперше вчинила кримінальний проступок або нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та щиро покаялася, може бути звільнено від кримінальної відповідальності з передачею її на поруки колективу підприємства, установи чи організації за їхнім клопотанням за умови, що вона протягом року з дня передачі її на поруки виправдає довіру колективу, не ухилятиметься від заходів виховного характеру та не порушуватиме громадського порядку.
Згідно роз`яснень, викладених у п. 5 постанови Пленуму Верховного Суду України №12 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» підставою звільнення особи від кримінальної відповідальності з передачею її на поруки є щире розкаяння особи, яке свідчить про її бажання спокутувати провину перед колективом підприємства, установи чи організації та виправити свою поведінку. Особу, яка не визнала себе винною у вчиненні злочину, передавати на поруки не можна. Звільнення від кримінальної відповідальності заст. 47КК Україниможливе лише за клопотанням колективу підприємства, установи чи організації, членом якого є особа, про передачу її на поруки. Звернення з клопотанням крім колективу можуть ініціювати сам обвинувачений. За наявності зазначених вище обставин, а також належно оформленого клопотання суд вправі звільнити особу від кримінальної відповідальності з передачею її на поруки колективу. Згідно п. 6 даної постанови звільнення особи від кримінальної відповідальності на підставі ст. 47КК Українимає умовний характер, а саме: ця особа протягом року з дня передачі на поруки повинна виправдати довіру колективу, не ухилятися від заходів виховного характеру та не порушувати громадський порядок.
Таким чином передача особи на поруки можлива за наявності передумови - вчинення особою вперше злочину невеликої або середньої тяжкості; підстави - щирого каяття особи; а також процесуальної умови - належним чином оформленого клопотання колективу підприємства, установи чи організації про передачу цієї особи на поруки. Тобто за наявності зазначених вище обставин, а також належно оформленого клопотання, суд вправі, але не зобов`язаний звільнити особу від кримінальної відповідальності з передачею її на поруки колективу.
Така ж позиція щодо особливостей звільнення від кримінальної відповідальності з передачею особи на поруки висловлена колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду 13.02.2018 у справі №161/13242/16-к.
Крім того, клопотання про передачу особи на поруки - це письмове звернення колективу, прийняте на його загальних зборах з мотивованим проханням звільнити певну особу - члена колективу від кримінальної відповідальності за вчинений ним злочин та визначення взаємних зобов`язань колективу і цієї особи протягом строку поруки. Колектив організації - це об`єднання всіх членів організації, які здійснюють спільну діяльність в цій організації.
У клопотанні зазначається: прохання колективу про звільнення особи від кримінальної відповідальності; поручительство колективу про те, що в подальшому ця особа не вчинить суспільно-небезпечних діянь; обов`язок проводити з особою потрібну виховну роботу та яку саме. Крім того, у клопотанні колективу зазначається представник колективу, який бере на себе зобов`язання проводити виховну роботу з особою, яка звільняється від кримінальної відповідальності, та яку саме, порядок її проведення; вимоги до особи на протязі одного року з дня передачі її на поруки виправдати довіру колективу, не ухилятися від заходів виховного характеру та не порушувати громадський порядок. Крім того, роз`яснення особі про те, що якщо протягом року з дня передачі особи на поруки колективу підприємства, установи чи організації вона не виправдає довіру колективу, ухилятиметься від заходів виховного характеру та порушуватиме громадський порядок, загальні збори відповідного колективу можуть прийняти рішення про відмову від поручительства за взяту ними на поруки особу.
А як вбачається із матеріалів клопотання, у самому клопотанні та протоколі загальних зборів організації відсутні вище зазначені необхідні дані, зокрема, відсутні дані про те, які саме обов`язки бере на себе колектив по здійсненню заходів виховного характеру, на яку особу буде покладена відповідальність за їх здійсненням та контролем, відсутні відомості про те, що обвинувачений погодився на ці заходи, а також, що йому та колективу роз`яснені наслідки порушення умов передачі на поруки.
Крім того, у клопотанні ТОВ «ЛАН-ІНВЕСТ» не зазначено, які конкретно заходи виховного характеру вони можуть застосувати до обвинуваченого, яким чином колектив це буде здійснювати, а саме у запобіганні порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту обвинуваченим ОСОБА_6 . Отже, на думку суду, у вище зазначеному клопотанні відсутнє належне обов`язкове визначення взаємних зобов`язань колективу і обвинуваченого протягом строку поруки.
При цьому, в ході розгляду кримінального провадження встановлено, що ОСОБА_6 працює у даному товаристві з 08.05.2024 року, а колектив вже поручається за нього, подавши 10.09.2024 року клопотання, що додатково ставить під сумнів можливість трудового колективу забезпечувати здійснення на нього виховного впливу.
Крім того, при вирішенні питання про звільнення особи від кримінальної відповідальності суд повинен переконатися, що діяння, яке поставлено особі за провину, дійсно мало місце, чи воно містить склад злочину і особа винна в його вчиненні, а також що наявні умови та підстави її звільнення від кримінальної відповідальності передбаченіКК України.
Тобто, з огляду на такі дискреційні повноваження суду, питання про звільнення особи від кримінальної відповідальності з передачею особи на поруки є виправданим лише тоді, коли суд дійде висновку про те, що виправлення конкретної особи, яка вчинила злочин, є можливим без фактичного застосування до неї заходів кримінально-правової репресії.
Обов`язковою підставою звільнення особи від кримінальної відповідальності заст.47КК України є щире каяття особи, яка вчинила злочин.
На переконання суду у обвинуваченого ОСОБА_6 відсутнє щире каяття, як одна з безумовних передумов застосування положень ст. 47 КК України.
У матеріалах кримінального провадження відсутні дані на підтвердження того, що обвинувачений намагався вибачитись перед потерпілим та щиро покаявся.
Зокрема, з моменту вчинення ОСОБА_6 кримінального правопорушення минуло більше року, суд враховує те, що разом зобвинувальним актомдо судувід потерпілого ОСОБА_7 надійшовцивільний позовдо Приватногоакціонерного товариства«Страхова компанія«Арсенал страхування», ОСОБА_6 ,Товариства зобмеженою відповідальністю«Кронс Агрі»про виплатустрахового відшкодування(регламентноївиплати),відшкодування матеріальногозбитку іморальної шкоди,судових витрат,завданих злочином.Крім того,до судувід ОСОБА_8 надійшов цивільнийпозов доТовариства зобмеженою відповідальністю«Кронс Агрі»про відшкодування матеріального збитку і моральної шкоди, судових витрат, завданих злочином, що дає підстави для сумніву у тому, що обвинувачений розкаявся, адже ототожнення розкаяння з визнанням вини, не узгоджується з правовим висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 18 вересня 2019 року (провадження № 51-3392км19), згідно з яким щире каяття передбачає, окрім визнання особою факту вчинення злочину, ще й дійсне, відверте, а не уявне визнання своєї провини у вчиненому злочині, щирий жаль з приводу цього та осуд своєї поведінки, що насамперед повинно виражатися в намаганні особи відшкодувати завдані злочином збитки, бажанні виправити наслідки вчиненого та готовність нести покарання.
Факт щирого каяття особи у вчиненні злочину повинен знайти своє відображення в матеріалах кримінального провадження, та має існувати безпосередньо із моменту вчинення злочину, а не виникати внаслідок тягаря зібраних доказів та невідворотності покарання.
Так,Верховний Суду своїйпостанові від21.05.2024 року по справі № 443/1255/23 вказав про те, що виходячи з положень закону, закріплених у ст. 47 КК України, питання звільнення від кримінальної відповідальності із передачею особи на поруки є правом, а не обов`язком суду, і є виправданим лише тоді, коли суд дійде висновку про те, що виправлення конкретної особи, котра вчинила злочин, є можливим без фактичного застосування щодо неї заходів кримінально-правової репресії. Сам факт звернення із клопотанням про передачу особи на поруки імперативного значення для судів не має.
На підставі викладеного у сукупності, суд доходить висновку, що достатніх підстав для задоволення поданого клопотання ТОВ «ЛАН-ІНВЕСТ» та захисника ОСОБА_6 адвоката ОСОБА_5 про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності з передачею на поруки відповідно до ст. 47 КК України не доведено, у зв`язку з чим у їх задоволенні слід відмовити.
На підставі ст. ст. 12, 47 КК України, керуючись ст. ст. 284-288, 314, 395 КПК України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні клопотання ТОВ «ЛАН-ІНВЕСТ» та захисника ОСОБА_6 адвоката ОСОБА_5 про звільнення обвинуваченого ОСОБА_6 від кримінальної відповідальності у зв`язку із передачею його на поруки та закриття у зв`язку з цим кримінального провадження - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Арцизького районного суду
Одеської області ОСОБА_1
Суд | Арцизький районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 24.09.2024 |
Оприлюднено | 26.09.2024 |
Номер документу | 121831675 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту Порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами |
Кримінальне
Арцизький районний суд Одеської області
Черевата В. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні