ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про продовження процесуального строку
23 вересня 2024 року ЛуцькСправа № 140/9328/24 Суддя Волинського окружного адміністративного суду Каленюк Ж.В., розглянувши з власної ініціативи питання про продовження процесуального строку для усунення недоліків позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 , Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Позаштатна військово-лікарська комісія ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності, дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, визнання протиправними та скасування висновку, наказу та розпорядження,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 , Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача позаштатна військово-лікарська комісія ІНФОРМАЦІЯ_1 про:
визнання протиправною бездіяльності Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо неналежного проведення медичного обстеження під час проходження військово-лікарської комісії та вчинення дій, пов`язаних з визнанням придатності ОСОБА_1 до військової служби;
скасування протоколу (довідки) Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 в частині, що стосується призначення придатності ОСОБА_1 за станом здоров`я до військової служби;
визнання протиправним та скасування мобілізаційного розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_1 в частині призову на військову службу по мобілізації на підставі Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №69/2022 «Про загальну мобілізацію»;
скасування наказу командира Військової частини НОМЕР_1 в частині, що стосується призначення та зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу,
зобов`язання виключити ОСОБА_1 із списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 .
Ухвалою судді від 11 вересня 2024 року позовну заяву залишено без руху та встановлено строк для усунення її недоліків шляхом подання (надіслання) до суду нової редакції позовної заяви, оформленої відповідно до вимог статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у якій вказати реєстраційний номер облікової картки представника позивача, а також чітко визначити позовні вимоги до відповідачів, яким вони адресовані. Позивачу необхідно врахувати, що сплата судового збору залежить від кількості самостійних вимог немайнового характеру (з розрахунку по 1211,20 грн за кожну.
У встановлений строк представник позивача подала нову редакцію позовної заяви до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 , Позаштатної військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Міністерство оборони України про визнання бездіяльності, дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, визнання протиправними та скасування висновку, наказу та розпорядження (зміст позовних вимог відповідає вимогам первинної редакції позовної заяви).
Вирішуючи питання про відкриття провадження, виявлено, що позовна заява (її нова редакція) не відповідає вимогам, визначеним статтею 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), та позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду.
Згідно з частинами першою, другою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною третьою статті 122 КАС України обумовлено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
У справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби є місячний строк, установлений частиною п`ятою статті 122 КАС України.
Таким чином, законодавством регламентовано строк звернення особи до суду за захистом її прав, свобод та законних інтересів, що обумовлено метою досягнення юридичної визначеності у публічно-правових відносинах та дисциплінуванням учасників адміністративного судочинства щодо своєчасної реалізації їх права на суд.
При цьому початок строку визначено альтернативно - це день, коли особа або фактично дізналася, або повинна була дізнатися (мала реальну можливість дізнатися) про наявність відповідного порушення (рішення, дії, бездіяльності), а не коли вона з`ясувала для себе, що певні рішення, дії чи бездіяльність стосовно неї є порушенням.
Як визначено частиною першою статті 120 КАС України, перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок.
За змістом позовної заяви спірні правовідносини виникли щодо проведення Військово-лікарською комісією при ІНФОРМАЦІЯ_2 медичного обстеження під час проходження ОСОБА_1 військово-лікарської комісії та визначення його придатності до військової служби (позивач одночасно оскаржує бездіяльність військово-лікарської комісії щодо належного медичного обстеження, дії щодо визначення ступення придатності до військвої служби та протокол (довідку) в частині, яка стосується визначення придатності ОСОБА_1 до військової служби за станом здоров`я).
Необхідно зауважити, що позовна заява не містить реквізитів оскарженого протоколу (довідки) Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 в частині, що стосується призначення придатності ОСОБА_1 до військової служби за станом здоров`я. Однак із долученої до позовної заяви постанови, оформленої у вигляді довідки військово-лікарської комісії від 06 грудня 2023 року №3/47, вбачається, що ОСОБА_1 проходив медичний огляд у грудні 2023 року, за результатом якого його визнано придатним до військової служби.
Отже, спірні правовідносини в означеній частині позовних вимог виникли у грудні 2023 року та за приписами частини другої статті 122 КАС України встановлений шестимісячний строк для оскарження бездіяльності, дій, рішення військово-лікарської комісії. При цьому отримання представником позивача на адвокатський запит довідки військово-лікарської комісії від 06 грудня 2023 року №3/47 не змінює момент, з якого позивач дізнався про придатність за станом здоров`я до військової служби, про що свідчить його підпис у картці обстеження та медичного огляду.
Також предметом позову є мобілізаційне розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_1 в частині призову ОСОБА_1 на військову службу по мобілізації на підставі Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №69/2022 «Про загальну мобілізацію» та наказ командира Військової частини НОМЕР_1 в частині, що стосується призначення та зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу.
Відповідно до пункту 17 частини першої статті 4 КАС України військова служба є різновидом публічної служби.
Враховуючи те, що спірні відносини пов`язані із призовом ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації, тому строк звернення до суду із позовом у цій частині позовних вимог становить один місяць з дня, коли позивач дізнався про спірний наказ.
Із долученої до позовної заяви довідки Військової частини НОМЕР_2 від 30 травня 2024 року №4668 слідує, що з 14 травня 2024 року солдат ОСОБА_1 перебуває на військовій службі за призовом по мобілізації у Військовій частині НОМЕР_1 .
Позивач, який приступив до виконання обов`язків за посадою, не може не знати (не усвідомлювати), що він призваний на військову службу, та з цього час мав визначити для себе, чи є порушеними його права.
Представник позивача із позовом звернулася до суду 06 вересня 2024 року, тобто із пропуском шестимісячного строку звернення до суду (в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності, дій та постанови Військово-лікарської комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо неналежного проведення медичного обстеження під час проходження військово-лікарської комісії та вчинення дій, пов`язаних з визнанням придатності ОСОБА_1 до військової служби та скасування протоколу (довідки) в частині визначення придатності ОСОБА_1 до військової служби за станом здоров`я), а також місячного строку звернення до суду (в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування мобілізаційного розпорядження ІНФОРМАЦІЯ_1 , наказу командира Військової частини НОМЕР_1 в частині призначення на посаду та зарахування ОСОБА_1 до списків особового складу).
Згідно з частиною шостою статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Позивач не подав заяву про поновлення цього строку, чим не дотримав вимог частини шостої статті 161 КАС України.
Заява про поновлення строку звернення до адміністративного суду повинна містити роз`яснення причин пропуску і підстави, з яких заявник вважає ці причини поважними. В заяві повинні бути докази того, що здійснити відповідні процесуальні дії у визначений строк у заявника не було можливості. Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення сторони та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій та підтверджені належними доказами.
За правилами частин першої, другої статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Відповідно до частини другої статті 121 КАС України встановлений судом процесуальний строк може бути продовжений судом за заявою учасника справи, поданою до закінчення цього строку, чи з ініціативи суду.
Оскільки позовна заява (нова її редакція) не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим статтею 161 КАС України, позивачу необхідно продовжити процесуальний строк для усунення недоліків позовної заяви на десять днів із дня вручення копії цієї ухвали.
Позивачу у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом подання (надіслання) до суду заяви про поновлення строку звернення до суду, у якій вказати підстави для поновлення строку та їх документальне підтвердження.
Керуючись статтями 121, 122, 123, 161, 248 КАС України, суддя
УХВАЛИВ:
Продовжити ОСОБА_1 процесуальний строк, встановлений ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2024 року про залишення позовної заяви без руху, для усунення недоліків позовної заяви - на десять днів з дня вручення копії цієї ухвали.
Роз`яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява буде повернута позивачу без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Суддя Ж.В. Каленюк
Суд | Волинський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 23.09.2024 |
Оприлюднено | 26.09.2024 |
Номер документу | 121832874 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо |
Адміністративне
Волинський окружний адміністративний суд
Каленюк Жанна Василівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні