ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
У Х В А Л А
про відмову у відкритті провадження у справі про банкрутство
"19" вересня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/3735/24
Господарський суд Одеської області у складі судді Найфлейш В.Д.,
при секретарі судового засідання Дурович А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи №916/3735/24
за заявою: Товариства з обмеженою відповідальністю Клуб Яхт-Марін (65125, м. Одеса, вул. Осипова, 33, к. 11, код ЄДРПОУ 36026400)
до боржника: Приватне підприємство Рентсервіс-МСЛ (65014, м. Одеса, вул. Академіка Вільямса, 1-В, код ЄДРПОУ 38110174)
про відкриття провадження у справі про банкрутство
Представники сторін:
Представник заявника - Клочко С.І. (зал 2) - ТОВ "Клуб "Яхт-Марін"
Представник боржника - Філіпенко Н.О. (зал 2) - ПП Рентсервіс-МСЛ
Арбітражний керуючий - Шаргородський Д.В. (зал 2)
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю Клуб Яхт-Марін звернулось до Господарського суду Одеської області із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство Приватного підприємства Рентсервіс-МСЛ, посилаючись на наявність заборгованості в сумі 4 319 100 грн., яка підтверджується ухвалою попереднього засідання від 18.04.2012 р. по справі № 1/17-3666-2011 про банкрутство Державного підприємства "ТВК", а також договорами від 06.03.2019р. про відступлення права вимоги укладеними з ТОВ „Ставр, ПАТ „Недиферсифікований закритий венчурний корпоративний інвестиційний фонд „Інноваційні стратегії, ПАТ „Закритий недиферсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд „Нові технології, відповідно до яких до ТОВ „Клуб „Яхт-Марін перейшли права вимоги до ДП ТВК.
Ухвалою суду від 02.09.2024р., серед іншого, заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Клуб Яхт-Марін до боржника Приватного підприємства Рентсервіс-МСЛ про відкриття провадження у справі про банкрутство прийнято до розгляду; розгляд заяви про відкриття провадження у справі призначено у підготовчому засіданні суду.
13.09.2024р. від Приватного підприємства Рентсервіс-МСЛ до суду надійшов відзив, в якому викладено заперечення щодо відкриття провадження у справі про банкрутство, посилаючись на безпідставність заявлених вимог, відсутність заборгованості, спір про право, що на думку боржника є підставою відмови у відкритті провадження у справі про банкрутство.
Ухвалою суду від 17.09.2024р. відкладено розгляд справи на "19" вересня 2024 р. о 12:00 у зв`язку з необхідністю надання заявнику додаткового часу для ознайомлення з поданим відзивом, запропоновано заявнику надати відповідь на відзив в разі наявності заперечень, явку учасників справи визнано обов`язковою.
19.09.2024р. від Товариства з обмеженою відповідальністю Клуб Яхт-Марін надійшла відповідь на відзив.
Представники сторін повідомлені про дату та час судового засідання належним чином.
Розглянувши у підготовчому засіданні суду матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Товариство з обмеженою відповідальністю Клуб Яхт-Марін звертаючись до суду з заявою про відкриття провадження посилається на те, що в нього наявні кредиторські вимоги до Приватного підприємства Рентсервіс-МСЛ на загальну суму 4319100грн.
Так, ухвалою Господарського суду Одеської області по справі №1/17-3666-2011 від 18.04.2012р., серед іншого, затверджено реєстр вимог кредиторів Державного підприємства „ТВК, серед яких ТОВ „Ставр - 98 000,00 грн.; ПАТ „Недиферсифікований закритий венчурний корпоративний інвестиційний фонд „Інноваційні стратегії - 97 900,00 грн.; ПАТ „Закритий недиферсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд „Нові технології - 98 200,00 грн.; ТОВ „Клуб „Яхт-Марін - 4 025 000,00 грн.
Постановою Одеського апеляційного господарського суду від 30.07.2018р. провадження у справі №1/17-3666-2011 про банкрутство закрито на підставі п.12 ст. 83 та п. 4-3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у зв`язку з рішенням Фонду державного майна України про приватизацію Державного підприємства ТВК.
06.03.2019р. між ТОВ „Клуб „Яхт-Марін та ТОВ „Ставр, ПАТ „Недиферсифікований закритий венчурний корпоративний інвестиційний фонд „Інноваційні стратегії, ПАТ „Закритий недиферсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд „Нові технології укладено договори про відступлення права вимоги, відповідно яких до ТОВ „Клуб „Яхт-Марін перейшли права вимоги до ДП ТВК.
В подальшому 16.02.2024р. між Приватним підприємством Рентсервіс-МСЛ та Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях укладено Договір купівлі-продажу об`єкта малої приватизації Єдиного майнового комплексу державного підприємства ТВК, згідно умов якого покупець є правонаступником усіх майнових прав та обов`язків ДП ТВК, крім права користування земельною ділянкою. Також, 16.02.2024р. між Приватним підприємством Рентсервіс-МСЛ та Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївській областях складено акт приймання-передачі №704.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 ЗУ Про приватизацію державного і комунального майна особи, які придбали державні або комунальні підприємства як єдині майнові комплекси, є правонаступниками їх майнових прав (крім права постійного користування земельною ділянкою) і обов`язків відповідно до умов договору між продавцем і покупцем та законодавства України.
Тому, на думку заявника, у Приватного підприємства Рентсервіс-МСЛ існує заборгованість перед ТОВ Клуб Яхт-Марін на загальну суму 4 319 100грн., що є підставою для відкриття провадження у справі про банкрутство.
Приватне підприємство Рентсервіс-МСЛ заперечує зазначену заборгованість, посилаючись на те, що договір купівлі-продажу єдиного майнового комплексу та акт приймання-передачі не містять прямого обов`язку ПП Рентсервіс-МСЛ щодо наявності кредиторської заборгованості в сумі 4 319 100грн. перед ТОВ Клуб Яхт-Марін, іншими первинними документами її не підтверджено, у зв`язку з чим між сторонами існує спір про право.
При визначені ознак наявності спору про право, суд звертається до висновків щодо застосування норм права, викладених в постановах Верховного Суду, які згідно ч. 4 ст. 236 ГПК України підлягають врахуванню, зокрема у постанові Верховного Суду від 16.08.2022р. по справі №910/10741/21.
Так, спір про право це суперечність між суб`єктами цивільного права, яка виникла за фактом порушення або оспорювання суб`єктивних прав однією стороною цивільних правовідносин іншої і потребує врегулювання самими сторонами або вирішення судом. Поняття «спір про право» має розглядатися з його наповненням сутнісним, а не виключно формальним змістом. Тому, вирішуючи питання, чи свідчить вимога кредитора (кредиторів) про наявність спору про право, слід враховувати, що спір про право виникає з матеріальних правовідносин і характеризується наявністю розбіжностей (суперечностей) між суб`єктами правовідносин з приводу їх прав та обов`язків і неможливістю їх здійснення/забезпечення належного виконання за зверненням до суду. Спір про право може проявлятися також у випадку, коли на шляху здійснення особою права виникають перешкоди, які можуть бути усунуті за участю суду. Отже, спір про право пов`язаний виключно з порушенням, оспоренням, невизнанням або недоведенням суб`єктивного права, при якому існують конкретні особи, які перешкоджають в реалізації права
Законодавство не містить переліку критеріїв для висновку про існування спору про право, який може бути виражений як в процесуальній формі - підтверджуватися судовими актами, так і матеріально-правовій формі - підтверджуватися юридичними фактами.
Правова категорія «спір про право», яку з`ясовує суд у підготовчому засіданні перед відкриттям провадження у справі про банкрутство, може бути виражена як у процесуальній формі, про що свідчать судові акти, так і у матеріально-правовій формі, що підтверджується юридичними фактами, які дають змогу зробити обґрунтований висновок про наявність суперечностей (розбіжностей) у структурі вимог кредитора, а отже, про відсутність можливості на цій стадії судового провадження встановити дійсний стан суб`єктивного права кредитора та кореспондуючого йому суб`єктивного обов`язку боржника.
У постанові ВС від 10.07.2024 р. у справі №910/16845/23 зазначено, що можливість застосування щодо боржника процедур передбачених КУПБ є альтернативним способом задоволення грошових вимог кредитора у тому випадку, коли відсутній спір про право щодо вимог кредитора.
У Постанові Верховного Суду від 13.08.2020р. по справі №910/4658/20 з цього приводу зазначено, що підставою для відмови у відкритті провадження у справі, положення частини шостої статті 39 Кодексу України з процедур банкрутства, визначають те, що вимоги кредитора свідчать про наявність спору про право, який підлягає вирішенню у порядку позовного провадження.
Відсутність спору про право, в розрізі процедури банкрутства, полягає у відсутності неоднозначності у частині вирішення питань щодо сторін зобов`язання, суті (предмету) зобов`язання, підстави виникнення зобов`язання, суми зобов`язання та структури заборгованості, а також строку виконання зобов`язання тощо.
Методом встановлення таких фактів є дослідження господарським судом відзиву боржника, заслуховування пояснень представника боржника або дослідження Єдиного реєстру судових рішень, відомості з якого відкритими та загальнодоступними, на предмет наявності на розгляді іншого суду позову боржника до ініціюючого кредитора з питань, що зазначені вище.
При досліджені відзиву боржника, судом встановлено, що 23.07.2024р. наказом ФДМ України №1653 вирішено припинити юридичну особу ДП ТВК, про що внесено відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Порядок припинення державних підприємств за рішенням суб`єкта управління встановлюється Законом України «Про особливості припинення державних підприємств за рішенням Фонду державного майна України». Вказаним законом передбачено, що процедура припинення за рішенням суб`єкта управління регулюється цим Законом, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» та іншими законами.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про особливості припинення державних підприємств за рішенням Фонду державного майна України» об`єкт припинення припиняється внаслідок реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації.
У відповідності до ч. 1 ст. 15 ЗУ Про особливості припинення державних підприємств за рішенням Фонду державного майна України, строк пред`явлення кредиторами своїх вимог до об`єкта припинення становить два місяці з дня внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про рішення суб`єкта управління щодо припинення об`єкта припинення.
Згідно ч. 1, 2 ст. 16 Закону України Про особливості припинення державних підприємств за рішенням Фонду державного майна України до затвердження проміжного ліквідаційного балансу керуючий припиненням зобов`язаний: повідомити суб`єкта управління про участь об`єкта припинення в інших юридичних особах або надати відомості про створені об`єктом припинення господарські товариства, дочірні підприємства, представництва, філії, відокремлені підрозділи тощо; здійснити аналіз даних бухгалтерського обліку та інших документів об`єкта припинення з метою отримання відомостей про доходи, видатки, активи та зобов`язання, кредиторську та дебіторську заборгованість; вжити всіх можливих заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості, зокрема заявити вимоги та/або позови про стягнення заборгованості з боржників об`єкта припинення; вжити заходів щодо інвентаризації майна об`єкта припинення, а також майна його філій та представництв, дочірніх підприємств, господарських товариств, а також майна, що підтверджує його корпоративні права в інших юридичних особах, виявляти майно, яке перебуває у третіх осіб, та вживати заходів щодо його повернення; забезпечити проведення незалежної оцінки майна об`єкта припинення у випадках, встановлених законом; вжити заходів щодо закриття відокремлених підрозділів об`єкта припинення (філій, представництв); забезпечити звільнення працівників об`єкта припинення відповідно до законодавства про працю; до завершення строку пред`явлення вимог кредиторів вжити заходів щодо закриття рахунків, відкритих у фінансових установах, крім рахунка (у національній валюті), який визначений керуючим припиненням для здійснення процедури припинення, у тому числі для розрахунків з кредиторами під час процедури припинення об`єкта припинення.
Не пізніше 95 (дев`яносто п`яти) днів після внесення запису про державну реєстрацію рішення про припинення об`єкта припинення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань керуючий припиненням складає та подає на затвердження суб`єкту управління: 1) пропозиції з обґрунтуванням щодо подальшого ходу та завершення процедури припинення, що може передбачати: продаж майна об`єкта припинення у процесі приватизації; або продаж майна об`єкта припинення у процедурі припинення; або звернення до суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство; 2) проміжний ліквідаційний баланс (у разі ліквідації), що включає відомості про склад майна об`єкта припинення, перелік пред`явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду; 3) передавальний акт (у разі злиття, приєднання або перетворення) або розподільчий баланс (у разі поділу), який має містити положення про правонаступництво щодо майна, прав та обов`язків об`єкта припинення, що припиняється шляхом поділу, стосовно всіх його кредиторів та боржників, включаючи зобов`язання, які оспорюються сторонами.
Матеріали справи не містять доказів, підтверджуючих дотримання ТОВ Клуб Яхт-Марін встановленого законодавством порядку пред`явлення вимог на загальну суму 4319100грн. в процедурі припинення державного підприємства ТВК. Також відсутні відомості внесення спірної кредиторської заборгованості до бухгалтерського обліку ДП ТВК, докази здійснення керуючим припинення аналізу даних бухгалтерського обліку та інших документів об`єкта припинення з метою отримання відомостей про доходи, видатки, активи та зобов`язання, кредиторську та дебіторську заборгованість. До суду не надано доказів, що при укладені 16 лютого 2024 року договору купівлі-продажу об`єкта малої приватизації Єдиного майнового комплексу Державного підприємства «ТВК» шляхом викупу учасником та акту приймання-передачі, були враховані дані проміжного ліквідаційного балансу, який містить пред`явлені кредиторами вимоги та результат їх розгляду, зокрема на суму 4 319 100 грн. Враховуючи відзив боржника ТОВ Клуб Яхт-Марін такі дані не підтверджуються і його бухгалтерським обліком. Процедура припинення Державного підприємства "ТВК" на день розгляду справи з виключенням з ЄДР не закінчена, строк розгляду кредиторських вимог не сплинув. Вказані обставини справи унеможливлюють встановлення судом відсутності неоднозначності у частині вирішення питань суми зобов`язання та структури заборгованості ПП Рентсервіс-МСЛ перед ТОВ Клуб Яхт-Марін, у зв`язку з чим господарський суд дійшов висновку про наявність спору про право щодо вимог, пред`явлення яких в процедурі банкрутства є передчасним.
Викладені у відповіді на відзив доводи ТОВ Клуб Яхт-Марін про відсутність спору про право на підставі ухвали суду від 18.04.2012 р. по справі № 1/17-3666-2011 про затвердження реєстру вимог кредиторів ДП "ТВК", до якого увійшли пред`явлені грошові вимоги на суму 4 319 100 грн., до уваги господарським судом не приймаються оскільки згідно ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
ПП Рентсервіс-МСЛ не брало участь у справі про банкрутство ДП "ТВК", зазначена ухвала суду від 18.04.2012 р. по справі № 1/17-3666-2011 не стосується боржника ПП Рентсервіс-МСЛ, не містить встановлення особисто його заборгованості, що не звільняє від доказування в порядку ч. 4 ст. 75 ГПК України, а відтак не свідчить про відсутність спору про право.
В матеріалах справи відсутні також інші докази, підтверджуючі правовідносини ТОВ „Ставр, ПАТ „Недиферсифікований закритий венчурний корпоративний інвестиційний фонд „Інноваційні стратегії, „Закритий недиферсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд „Нові технології, ТОВ „Клуб „Яхт-Марін безпосередньо з ПП Рентсервіс-МСЛ, отже спірні правовідносини підлягають вирішенню судом в межах позовного провадження.
Також судом не приймаються до уваги доводи заявника про обізнаність ПП Рентсервіс-МСЛ про кредиторську заборгованість згідно інформаційного повідомлення Регіонального відділення Фонду державного майна України по Одеській та Миколаївський областях щодо іншої кредиторської заборгованості на суму 9117795,54грн., оскільки зазначена в повідомлені сума не є конкретизованою, не підтверджена первинними документами, а також не передбачена договором купівлі-продажу об`єкта малої приватизації Єдиного майнового комплексу державного підприємства ТВК від 16.02.2024 р., актом № 704 приймання-передачі об`єкта малої приватизації Єдиного майнового комплексу державного підприємства ТВК від 16.02.2024р.
Відповідно до ч. 5-7 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства за результатами розгляду заяви про відкриття провадження у справі та відзиву боржника господарський суд постановляє ухвалу про: відкриття провадження у справі; відмову у відкритті провадження у справі.
Господарський суд відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо: вимоги кредитора свідчать про наявність спору про право, який підлягає вирішенню у порядку позовного провадження; вимоги кредитора (кредиторів) задоволені боржником у повному обсязі до підготовчого засідання суду.
Відмова у відкритті провадження у справі про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство за наявності підстав, встановлених цим Кодексом.
Враховуючи вищевикладені обставини, господарський суд дійшов висновку, що вимоги кредитора ТОВ „Клуб „Яхт-Марін до ПП Рентсервіс-МСЛ на суму 4 319 100 грн. свідчать про наявність спору про право між сторонами, який підлягає вирішенню у порядку позовного провадження, що є підставою відмови у відкритті провадження у справі про банкрутство.
Керуючись ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд -
У Х В А Л И В :
Відмовити у відкритті провадження у справі №916/3735/24 за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю Клуб Яхт-Марін до боржника Приватне підприємство Рентсервіс-МСЛ про банкрутство.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://od.arbitr.gov.ua
Ухвала набрала законної сили негайно після її проголошення згідно ст. 235 ГПК України та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів згідно ст. 256 ГПК України.
Повний текст складено 24.09.2024р.
Суддя В.Д. Найфлейш
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 19.09.2024 |
Оприлюднено | 26.09.2024 |
Номер документу | 121858246 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи про банкрутство, з них: банкрутство юридичної особи |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Найфлейш В.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні