Справа № 592/552/23
Провадження № 1-кп/592/160/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 вересня 2024 року м. Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми у складі
головуючого судді - ОСОБА_1 ,
за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми клопотання прокурора Окружної прокуратури м. Суми ОСОБА_3 про доручення органу досудового розслідування провести слідчі дії в порядку статті 333 КПК України у кримінальному провадженні № 42021202510000080, яке внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 15.06.2021 за обвинуваченням
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України,
за участю сторін кримінального провадження:
прокурора Окружної прокуратури м. Суми ОСОБА_3 ,
захисника адвоката ОСОБА_5 ,
обвинуваченого ОСОБА_4 ,
установив:
Суть питання, що вирішується ухвалою.
На стадії судового розгляду у провадженні Ковпаківського районного суду м. Суми перебуває кримінальне провадження № 42021202510000080, яке внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 15.06.2021 за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
21.09.2024прокурором Окружноїпрокуратури м.Суми ОСОБА_3 подано письмовеклопотання продоручення органудосудового розслідуванняпровести слідчідії впорядку статті333КПК України,яке мотивованотим,що ОСОБА_4 обвинувачується у тому, що займаючи посаду головного інженера Комунального підприємства «Міськводоканал» Сумської міської ради, являючись службовою особою неналежно виконуючи свої службові обов`язки через несумлінне ставлення до них, порушуючи Статут підприємства, посадові обов`язки головного інженера Підприємства, ст.ст. 50, 51 ЗУ «Про охорону навколишнього середовища», ст.ст. 66, 68 Конституції України, ст. 20 ЗУ «Про трубопровідний транспорт», ст. 167 Земельного кодексу України, ст.ст. 35, 45 ЗУ «Про охорону Земель» допустив забруднення земельної ділянки загальною площею 360м2 в результаті розливу стічних вод з каналізаційного колодязя.
Під час судового розгляду кримінального провадження, свідок сторони обвинувачення ОСОБА_6 , під час його допиту повідомив, що в розрахунку визначення розміру шкоди, зумовленої забрудненням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства земельної ділянки поблизу о.Чеха, що проведений старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Сумської області ОСОБА_7 , можливо невірно визначено коефіцієнт еколого-господарського значення земель, зокрема у розрахунку проведеного ОСОБА_7 визначено Кег 5.5, разом з тим на думку ОСОБА_6 можливо правильний коефіцієнт становить 1, враховуючи категорію земель.
Однак ОСОБА_6 під час дачі показів, не враховано що коефіцієнт еколого-господарського значення 5.5 застосовується у разі, якщо це зона санітарної охорони навколо прибережної захисної смуги вздовж морів, річок та навколо водойм. Порушення природоохоронного законодавства земельної ділянки відбулось поблизу о.Чеха в прибережній захисній смузі. Обставини використання вірного коефіцієнту еколого-господарського значення земель та вірної методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства при проведенні розрахунку мають значення для вказаного кримінального провадження, зокрема для визначення вірності розміру шкоди завданої кримінальним правопорушенням та правильності проведених розрахунків.
Вказані обставини можуть бути встановлені та підтверджені під час проведення слідчого експерименту зі свідком ОСОБА_8 , а саме на земельній ділянці (про яку говорила в показаннях свідок ОСОБА_8 ) в прибрежно-захисній смузі оз. Чеха з боку гуртожитків СумДУ в районі бігової доріжки біля каналізаційного колодязя біля якого виявлено сліди розливу.
Під час досудового розслідування слідчий експеримент зі свідком ОСОБА_8 , а саме на земельній ділянці в прибрежно-захисній смузі оз. Чеха з боку гуртожитків СумДУ в районі бігової доріжки не проводився, оскільки правильність використання методик та результатів розрахунку під час допиту свідка на досудовому розслідуванні підтвердив начальник відділу Державної екологічної інспекції у Сумській області ОСОБА_6 . По-друге, у відповідності до висновку експерта за результатом проведення комплексної судової інженерно-екологічної та економічної експертизи, розрахунок визначення розміру шкоди, зумовленої забрудненням земельних ресурсів через порушення природоохоронного з законодавства земельної ділянки поблизу о.Чеха документально та арифметично підтверджується. За таких обставин у сторони обвинувачення не виникало сумнів у достовірності проведеного розрахунку.
Вказані відомості містять інформацію необхідну для встановлення істини у справі та бути доказом, який самостійно або в сукупності з іншими доказами матиме суттєве значення для вказаного кримінального провадження, зокрема для визначення вірності розміру шкоди завданої кримінальним правопорушенням та правильності проведених розрахунків.
Просить суд, доручити слідчому слідчого відділу Сумського РУП ГУНП в Сумській області ОСОБА_9 провести слідчий експеримент зі свідком ОСОБА_8 , а саме на земельній ділянці в прибрежно-захисній смузі оз. Чеха з боку гуртожитків СумДУ в районі бігової доріжки біля каналізаційного колодязя (частина земельної ділянки з кадастровим номером 5910136300:06:019:0127 на якій були виявлені інспекторами ДЕІ у Сумській області 09.04.2021 сліди розливів) із залученням спеціаліста та запрошенням учасників кримінального провадження, а саме захисника обвинуваченого ОСОБА_5 та обвинуваченого ОСОБА_4 та скласти відповідний протокол в якому викласти умови і результати слідчого експерименту. Під час проведення слідчого експерименту провести відеозапис експерименту, скласти схему із зазначенням точок місць розливу на які вкаже ОСОБА_8 .
Позиції учасників судового провадження.
У судовому засіданні прокурор підтримав подане клопотання, просив його задовольнити, посилаючись на те, що дійсно за ухвалою суду 04.03.2024 слідчим було проведено слідчий експеримент за участі обвинуваченого, захисника, прокурора, свідка ОСОБА_8 з метою уточнення відомостей наданих свідком у кримінальному провадженні, але під час його проведення можливо працювали засоби радіоелектронної боротьби та слідчим не вірно було визначено координати точок земельної ділянки на місцевості, через що виникла необхідність повторного проведення слідчого експерименту.
У судовому засіданні обвинувачений та захисник заперечували щодо задоволення клопотання прокурора, вважаючи його не обґрунтованим та не мотивованим, судом вже було задоволено аналогічне клопотання в порядку ст. 333 КПК України.
Встановлені судом обставини. Мотиви, з яких суд виходив при постановленні ухвали.
Розглянувши клопотання прокурора, заслухавши обвинуваченого, прокурора, захисника, суд приходить до таких висновків.
05.02.2024 ухвалою Ковпаківського районного суду м. Суми було задоволено клопотання прокурора ОСОБА_3 та доручено органу досудового розслідування Сумському РУП ГУНП в Сумській області:
- провести слідчий експеримент зі свідком ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме на земельній ділянці біля оз. Чеха з боку гуртожитків Сумського Державного Університету в районі бігової доріжки біля каналізаційного колодязя (частина земельної ділянки з кадастровим номером 5910136300:06:019:0127 на якій, відповідно до Акту обстеження території від 09.04.2021 були виявлені інспекторами Державної екологічної інспекції у Сумській області сліди розливів, що свідчить про можливе потрапляння каналізаційних стоків в навколишнє середовище) із залученням спеціаліста та запрошенням учасників кримінального провадження, а саме: захисника обвинуваченого адвоката ОСОБА_5 , обвинуваченого ОСОБА_4 , прокурора Окружної прокуратури м. Суми ОСОБА_3 , повідомивши їх про дату проведення слідчої дії;
- скласти відповідний протокол згідно з вимогами КПК України, в якому докладно викласти умови і результати слідчого експерименту. Матеріали відео, фото, аудіо фіксації слідчого експерименту додати до протоколу;
- під час проведення слідчого експерименту скласти за можливості детальну схему із зазначенням поворотних точок та конфігурації місць розливу, що може свідчити про потенційне потрапляння каналізаційних стоків в навколишнє середовище, зокрема на які вкаже свідок ОСОБА_8 .
Визначено строк дії ухвали не менше 30 днів. Слідчий експеримент постановлено провести з дотриманням вимог ст. 240 КПК України та встановлено строк виконання даного доручення до 04.03.2024.
04.03.2024 в період з 11 год. 28 хв. по 11 год. 55 хв. слідчим СВ Сумського РП ГУНП в Сумській області ОСОБА_9 було проведено слідчий експеримент за участі обвинуваченого, захисника, прокурора, свідка ОСОБА_8 з метою уточнення відомостей наданих свідком у кримінальному провадженні, місцем проведення слідчого експерименту була земельна ділянка біля озера Чеха з боку гуртожитків Сумського Державного Університету в районі бігової доріжки біля каналізаційного колодязя (частина земельної ділянки з кадастровим номером 5910136300:06:019:0127 на якій відповідно до акту обстеження території від 09.04.2021 виявлені інспекторами Державної екологічної інспекції у Сумській області сліди розливів).
За результатами слідчого експерименту складено відповідний протокол. Даний протокол разом з додатками (схема до протоколу проведення слідчого експерименту, відеозапис проведення слідчого експерименту) 20.03.2024 було досліджено у судовому засіданні.
До клопотання про повторне проведення слідчого експерименту, на підтвердження можливого впливу РЕБ під час повітряної тривоги у Сумській області на визначення координатів на місцевості щодо поворотних точок земельної ділянки прокурором ОСОБА_3 надано роздруківку з сайту «Офіційна карта повітряних тривог України» за 04.03.2024, але як вбачається з даної роздруківки, в період проведення слідчого експерименту 04.03.2024 з 11 год. 28 хв. по 11 год. 55 хв. повітряна тривога на території Сумської області оголошена не була.
Статтею 22 КПК України передбачено, що кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим кодексом. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим кодексом. Суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість, створює необхідні умови для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків.
Вимогами ч. 1 ст. 91 КПК України визначено, що у кримінальному провадженні підлягають доказуванню, зокрема: 1) подія кримінального правопорушення (спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення); 2)винуватість обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення (форма вини).
Ч. 1 ст. 84 КПК України визначено, що доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Відповідно до ч. 1 ст .240 КПК України з метою перевірки і уточнення відомостей, які мають значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, слідчий, прокурор має право провести слідчий експеримент шляхом відтворення дій, обстановки, обставин певної події, проведення необхідних дослідів чи випробувань.
Згідно ч. 3 ст. 333 КПК України у разі, якщо під час судового розгляду виникне необхідність у встановленні обставин або перевірці обставин, які мають істотне значення для кримінального провадження, і вони не можуть бути встановлені або перевірені іншим шляхом, суд за клопотанням сторони кримінального провадження має право доручити органу досудового розслідування провести певні слідчі (розшукові) дії. У разі прийняття такого рішення суд відкладає судовий розгляд на строк, достатній для проведення слідчої (розшукової) дії та ознайомлення учасників судового провадження з її результатами.
Суд констатує та зазначає, що слідчий експеримент 04.03.2024 був проведений слідчим у присутності прокурора, які здійснювали та контролювали як хід проведення слідчого експерименту так і відповідність вказаного експерименту дійсним обставинам справи, у зв`язку з чим, не вбачає підстав для задоволення клопотання прокурора про призначення повторного слідчого експерименту з тією самою метою, який вже призначався за ухвалою суду в порядку ст. 333 КПК України та був проведений.
На підставі викладеного, керуючись ст. 9, 22, 84, 91, 240, 290, 333, 369, 371,372, 376 КПК України, суд,
постановив:
Клопотання прокурора Окружної прокуратури м. Суми ОСОБА_3 про надання доручення органу досудового розслідування провести слідчі дії в порядку статті 333 КПК України у кримінальному провадженні № 42021202510000080, яке внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 15.06.2021 залишити без задоволення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Ковпаківський районний суд м.Сум |
Дата ухвалення рішення | 24.09.2024 |
Оприлюднено | 30.09.2024 |
Номер документу | 121914397 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг Службова недбалість |
Кримінальне
Ковпаківський районний суд м.Сум
Литовченко О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні