ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"23" вересня 2024 р. м. РівнеСправа № 918/734/24
Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Войтюка В.Р., при секретарі судового засідання Мамчур А.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом Управління комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Реабілітаційний центр Чайка"
за участю третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, Комунальне некомерційне підприємство "Центральна міська лікарня" Рівненської міської ради
про стягнення заборгованості в розмірі 34 206 грн. 65 коп., розірвання договору оренди та звільнення нежитлових приміщень.
В засіданні приймали участь:
Від позивача: Костючок Світлана Юріївна (в залі суду);
Від відповідача: не з`явився;
Від третьої особи: не з`явився.
ВСТАНОВИВ:
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідачів.
До Господарського суду Рівненської області 07 серпня 2024 року надійшла позовна заява Управління комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради (далі - позивач) до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Реабілітаційний центр Чайка" (далі - відповідач), третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Комунальне некомерційне підприємство "Центральна міська лікарня" Рівненської міської ради (далі - третя особа), про стягнення заборгованості в розмірі 34 206 грн. 65 коп., розірвання договору оренди та звільнення нежитлових приміщень.
В обґрунтування позовної заяви позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору № 409-Б про оренду нерухомого майна (нежитлового приміщення) від 30 листопада 2016 року, а саме відповідач здійснював несвоєчасно оплату по оренді чим порушив строк оплати передбачений у договорі, що у свою чергу призвело до виникнення заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю "Реабілітаційний центр Чайка" перед Комунальним некомерційним підприємством "Центральна міська лікарня" Рівненської міської ради в сумі 34 206 грн. 65 коп. Окрім того, у зв`язку із вказаними порушеннями відповідачем умов договору оренди договору, позивач просить суд розірвати останній, зобов`язати відповідача повернути предмет оренди Комунальним некомерційним підприємством "Центральна міська лікарня" Рівненської міської ради шляхом виселення та передачі спірного майна за актом приймання-передачі.
Відповідач не скористався наданим йому законом правом подати письмові заперечення проти позову, або будь-які інші письмові заперечення по суті спору.
Суд зазначає, що до матеріалів справи (до позовної заяви) залучені належні докази виконання позивачем вимог ст. 172 ГПК України - надіслання відповідачам копії позовної заяви та копій доданих до неї документів листом з описом вкладення на адресу місця проживання відповідача, яка також є офіційною адресою його місця проживання згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. Судом також були вчинені всі належні дії для повідомлення відповідача про відкриття судом провадження у справі - відповідна ухвала суду надсилалася на адресу місцезнаходження відповідача, яка також є офіційною адресою його місцезнаходження згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Відповідно до пункту 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси
Відповідно до наявних у матеріалах справи поштових повідомлень, вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Реабілітаційний центр Чайка" ухвалу суду про порушення провадження у справі та інші процесуальні рішення суду не отримав, про що свідчить відмітка "адресат відсутній за вказаною адресою".
З огляду на викладене, Товариство з обмеженою відповідальністю "Реабілітаційний центр Чайка" вважається повідомленим про розгляд справи № 918/734/24 належним чином, оскільки судом виконано всі покладені на нього обов`язки, а відповідач проявив протиправну процесуальну бездіяльність.
З огляду на відсутність підстав для відкладення розгляду справи, передбачених статтями 202, 216 та 252 Господарського процесуального кодексу України, надання відповідачу можливості для подання відзиву на позов, суд вважає за можливе розглянути справу по суті за наявними у справі матеріалами.
Окрім того, суд зазначає, що відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що відповідач належним чином повідомлений про розгляд даного спору, останній не скористалися свої процесуальним правом на подачу відзиву або будь-яких інших пояснень, тому вважає можливим здійснювати розгляд справи по суті.
В судовому засіданні 23 вересня 2024 року представник позивача позовні вимоги підтримав повному обсязі. Відповідач в судове засідання не з`явився.
Заяви та клопотання у справі.
Заяви та клопотання учасниками процесу не подавалося.
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 08 серпня 2024 року заяву головуючого судді Мовчуна А.І. про самовідвід у справі № 918/734/24 задоволено, матеріали справи № 918/734/24 передано для визначення складу суду відповідно до ст. 32 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи № 918/734/24, останню розподілено судді Войтюку В.Р.
Ухвалою Господарського суду Рівненського області від 12 серпня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі № 918/734/24 за позовною заявою Управління комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Реабілітаційний центр Чайка" за участю третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, Комунальне некомерційне підприємство "Центральна міська лікарня" Рівненської міської ради про стягнення заборгованості в розмірі 34 206 грн. 65 коп., розірвання договору оренди та звільнення нежитлових приміщень, визначено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін у змішаній (паперовій та електронній) формі, судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 09 вересня 2024 року.
Ухвалою Господарського суду Рівненського області від 09 вересня 2024 року відкладено розгляд справи по суті в межах встановленого Господарським процесуальним кодексом України строку на 23 вересня 2024 року.
Фактичні обставини справи та зміст спірних правовідносин.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарським суд встановив наступне.
30 листопада 2016 року між Управлінням комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради (далі - орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Реабілітаційний центр Чайка" (далі - орендар) укладено договір оренди № 409-Б нерухомого майна (нежитлового приміщення), за умовами якого орендодавець передав, а орендар прийняв в орендне користування нежитлове приміщення (майно), розташоване на 5 поверсі терапевтичного корпусу на вул. Карнаухова, 25А у м.Рівне, загальною площею 331,0 кв. м (далі - договір).
Вищевказане нежитлове приміщення є власністю Рівненської міської територіальної громади та перебуває на балансі Центральної міської лікарні (далі - балансоутримувач).
Згідно п. 3.1 договору оренди, орендна плата станом на дату укладення Договору визначена в розмірі 3 701 грн. 18 коп. без ПДВ.
Відповідно до п. 3.3 договору орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за попередній місяць.
За умовами пункту 3.5 договору, орендна плата перераховується на розрахунковий рахунок балансоутримувача - Центральної міської лікарні до 20 числа поточного місяця.
До обов`язків орендаря належить своєчасне і повне внесення орендної плати (п. 5.2 Договору оренди).
Пунктом 8.3 договору встановлено, що орендодавець може пред`явити в господарському суді вимогу про дострокове розірвання договору оренди, якщо орендар не виконує свої зобов`язання, передбачені договором.
Згідно до п. 10.1 договору оренди передбачено, що цей Договір укладено строком на десять років - з 30 листопада 2016 року по 30 листопада 2026 року.
Пунктом 10.7 Договору закріплено про те, що у разі припинення або розірвання цього договору майно протягом трьох робочих днів повертається орендарем орендодавцю або за його вказівкою - балансоутримувачу. У разі, якщо орендар затримав повернення майна, він несе ризик його випадкового знищення або випадкового пошкодження.
Вказана угода підписана уповноваженими представниками сторін та скріплена відтисками печаток зазначених суб`єктів господарювання.
Як свідчать матеріали справи орендодавець належним чином виконав умови договору передав орендарю актом приймання-передачі № 380 від 03 травня 2017 року нежитлове приміщення.
Однак, орендар (відповідач) взяті на себе договірні зобов`язання по оплаті оренди майна виконував не в строк встановлений у вищевказаному правочині та не належним чином, що у свою чергу призвело до виникнення заборгованості відповідача перед позивачем по оплаті орендованого майна в сумі 34 206 грн. 65 коп.
Зважаючи на викладені обставини, Комунальне некомерційне підприємство "Центральна міська лікарня" Рівненської міської ради зверталося до відповідача з проханнями про повернення боргу по оплаті оренди по договору оренди. Однак, вказані прохання позивача залишені відповідачем без задоволення, та на час звернення до суду заборгованість по оплаті оренди не погашена.
Також позивач просить суд розірвати договір оренди та повернути орендоване приміщення шляхом виселення відповідача та підписання акту приймання-передачі.
З урахуванням викладеного судом установлено, що між сторонами виникли правовідносини, пов`язані із неналежним виконанням відповідачем умов договору оренди щодо своєчасної та у повному розмірі сплати орендної плати, розірванням договору оренди, поверненням орендованого майна, регулювання яких здійснюється Законом України "Про оренду державного та комунального майна ", ГК України, ЦК України.
Мотивована оцінка аргументів сторін, підстави їх відхилення, джерела права й акти їх застосування та висновок суду.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги в даній справі підлягають задоволенню з наступних підстав.
Стосовно вимог про стягнення заборгованості з орендної плати та пені.
Відповідно до ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема є договори та інші правочини.
За приписами ст. 283 ГК України та ст. 759 ЦК України правовою підставою користування орендованим майном є, відповідно, договір оренди (найму).
Згідно зі ст. 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (у редакції, чинній станом на дату укладення договору оренди), ч. 1 ст. 283 ГК України, ст. 759 ЦК України орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Оренда - речове право на майно, відповідно до якого орендодавець передає або зобов`язується передати орендарю майно у користування за плату на певний строк (п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (у редакції, чинній станом на дату укладення договору оренди).
За ч. 1 ст. 795 ЦК України унормовано, що передання наймачеві будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту починається обчислення строку договору найму, якщо інше не встановлено договором.
Частиною 3 ст. 285 ГК України передбачено, що орендар зобов`язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.
Аналогічний обов`язок встановлений ч. 3 ст. 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна"( у редакції, чинній станом на дату укладення договору оренди).
Орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності (ч. 1 ст. 286 ГК України).
Відповідно до ч. 4. ст. 286 ГК України, ч. 1 ст. 762 ЦК України строки внесення орендної плати визначаються в договорі.
Згідно з ч. 5 ст. 762 ЦК України плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
За ч. 1 ст. 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (у редакції, чинній станом на дату укладення договору оренди) орендар за користування об`єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.
Приписами ч. 1, 3-5 ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (у редакції, чинній станом на дату розгляду спору) унормовано, що орендна плата встановлюється у грошовій формі і вноситься у строки, визначені договором. Орендна плата підлягає коригуванню на індекс інфляції згідно з Методикою розрахунку орендної плати. Якщо орендар отримав майно в оренду без проведення аукціону, відповідне коригування орендної плати на індекс інфляції здійснюється щомісячно. Орендар за користування об`єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків провадження господарської діяльності. Порядок розподілу орендної плати для об`єктів, що перебувають у комунальній власності, між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначається представницьким органом місцевого самоврядування.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
У силу вимог ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Частинами 1, 2 ст. 193 ГК України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Статтею 526 ЦК України унормовано, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно із ст. 525 ЦК України, ч. 6 ст. 193 ГК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
У силу вимог ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Судом з урахуванням фактичних обставин справи встановлено, що відповідач свого обов`язку з внесення орендної плати у повному обсязі та своєчасно не виконав, отже, з нього на користь позивача підлягає стягненню сума основного боргу в розмірі 34 206 грн. 65 коп.
Щодо вимоги про розірвання договору оренди.
Законом (ч. 3 ст. 291 ГК України, ч. 2 ст. 651, ст. 783 ЦК України) передбачено можливість розірвання договору найму (оренди) за рішенням суду на вимогу однієї з сторін, а ст. 782 ЦК України - право наймодавця на односторонню відмову від такого договору у разі невнесення наймачем плати за користування річчю протягом трьох місяців підряд.
Відмова наймодавця від договору найму, можливість якої передбачена ч. 1 ст. 782 ЦК України, є правом, а не обов`язком наймодавця, яке може бути реалізоване в позасудовому порядку. Наявність зазначеного права не є перешкодою для звернення наймодавця (орендодавця) до суду з вимогою про розірвання договору в разі несплати наймачем (орендарем) належних платежів.
У матеріалах справи відсутні докази надіслання позивачем відповідачу відмови від договору оренди.
Особливості найму окремих видів майна встановлюються цим Кодексом та іншим законом (ч. 3 ст. 760 ЦК України).
Приписами ч. 2 ст. 24 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (у редакції, чинній станом на дату розгляду спору) унормовано, що договір оренди може бути достроково припинений за рішенням суду та з інших підстав, передбачених цим Законом або договором.
У силу вимог ч. 1, 2 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Відповідно до п. 8.3. договору оренди встановлено, що орендодавець може пред`явити в господарському суді вимоги про дострокове розірвання договору оренди, якщо орендар: не виконує свої зобов`язання, передбачені договором.
Згідно з усталеною судовою практикою господарських судів, оцінка порушення договору як істотного здійснюється судом відповідно до критеріїв, що встановлені ст. 651 ЦК України. Вирішуючи питання про оцінку істотності порушення стороною договору, слід установити не лише наявність істотного порушення договору, але й наявність шкоди, завданої цим порушенням другою стороною, яка може бути виражена у вигляді реальних збитків та (або) упущеної вигоди, її розмір, який не дозволяє потерпілій стороні отримати очікуване при укладенні договору, а також установити, чи є справді істотною різниця між тим, на що має право розраховувати сторона, укладаючи договір, і тим, що в дійсності вона змогла отримати.
Застосування такого правового наслідку, як розірвання договору судом, саме з підстави істотності допущеного порушення договору, визначеної через іншу оціночну категорію - значну міру позбавлення того, на що особа розраховувала при укладенні договору, - відповідає загальним засадам цивільного законодавства, до яких за п. 6 ч. 1 ст. 3 ЦК України належать, зокрема, справедливість, добросовісність та розумність.
Підсумовуючи викладене, суд зауважує, що істотне порушення орендарем (наймачем) такої умови договору оренди комунального майна, як систематичне (два і більше разів) своєчасне (у строк встановлений договором) невнесення орендної плати або несплата не в повному обсязі, а також невиконання сторонами інших своїх зобов`язань, в тому числі несплата інших обов`язкових платежів, є достатньою правовою підставою для дострокового розірвання вказаного договору оренди в судовому порядку та повернення орендованого майна орендодавцю (наймодавцю). При цьому сплата заборгованості з орендної плати та інших обов`язків платежів як після відкриття провадження у справі, так і напередодні подання позову не може виправдовувати бездіяльність відповідача, як господарюючого суб`єкта, якщо має місце неодноразове прострочення сплати цих платежів по договору, та бути підставою для висновку про відсутність істотного порушення умови договору оренди, оскільки однією із кваліфікуючих ознак договору оренди є його оплатний характер, відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (у редакції, чинній станом на дату укладення договору оренди) орендар за користування об`єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.
У вирішенні спорів про розірвання договору оренди з підстави невнесення орендної плати слід встановлювати, протягом яких конкретно місяців і якого року орендар не вносив орендну плату, в якому розмірі, в тому числі протягом яких місяців орендар взагалі не вносив орендну плату або вносив частково. При цьому погашення орендарем заборгованості до або після подання позову орендодавцем не має правового значення для вирішення такого спору, оскільки законодавець пов`язує виникнення права орендодавця відмовитися від договору оренди саме з фактом не внесення орендної плати протягом трьох місяців підряд.
Судом з матеріалів справи встановлено, що відповідач систематично не сплачував орендної плати у строк та в розмірі, визначені договором оренди, що позбавило позивача отримати те, на що він розраховував при укладенні договорів.
Отже, вимога позивача про розірвання договорів оренди є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Щодо вимоги про повернення орендованого майна.
У силу вимог ч. 1 ст. 598 ЦК України зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.
У разі розірвання договору зобов`язання сторін припиняються (ч. 2 ст. 202 ГК України, ч. 2 ст. 653 ЦК України).
За ч. 1 ст. 785 ЦК України у разі припинення договору найму наймач зобов`язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Частиною 2 ст. 795 ЦК України передбачено, що повернення наймачем предмета договору найму оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту договір найму припиняється.
Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (у редакції, чинній станом на дату укладення договору оренди) у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов`язаний повернути орендодавцеві об`єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.
У разі припинення договору оренди орендар зобов`язаний протягом трьох робочих днів з дати припинення договору повернути орендоване майно в порядку, визначеному договороморенди (ч. 1 ст. 25 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" (у редакції, чинній станом на дату розгляду спору)).
Згідно з ч. 3 ст. 653 ЦК України якщо договір розривається у судовому порядку, зобов`язання припиняється з моменту набрання рішенням суду про розірвання договору законної сили.
Позовні вимоги, пов`язані із поверненням майна з оренди (за наслідками припинення відповідного договору оренди), узгоджуються з приписом п. 5 ч. 2 ст. 16 ЦК України, яким передбачений такий спосіб захисту цивільних прав та інтересів, як примусове виконання обов`язку в натурі.
Отже, орендодавець на підтвердження припинення зобов`язань за договором оренди (найму) вправі в судовому порядку вимагати передачі йому від орендаря майна, яке було предметом договору.
У рішенні про вчинення певних дій або про припинення певних дій - відповідний припис, наприклад: "Такому-то звільнити таке-то приміщення (із зазначенням його найменування, місцезнаходження згідно з поштовою адресою, площі)", "Такому-то припинити такі-то дії, які перешкоджають доступу такого-то у приміщення (із зазначенням тих же даних про приміщення)", строк виконання відповідних дій та/або про видачу наказу про примусове виконання рішення.
Зважаючи, що вимога про розірвання договору оренди визнана судом обґрунтованою, що має наслідком його припинення, отже, вимога про зобов`язання відповідача повернути об`єкти оренди шляхом підписання акту приймання-передачі, також підлягає до задоволення.
Суд, за результатами з`ясування обставин, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були дослідженні, і з наданням оцінки всім аргументам учасників справи у їх сукупності та взаємозв`язку, як це передбачено вимогами ст. ст. 75-79, 86 ГПК України, суд дійшов висновку про порушення майнових прав позивача за зустрічним позовом, а тому останній підлягає до задоволення.
Порушені права та інтереси позивача
Відповідно до ч. 2 ст. 4 ГПК України юридичні та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Дана справа, яка пов`язана з виконанням правочинів в господарській діяльності відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 20 ГПК України відноситься до юрисдикції господарського суду.
Невиконання відповідачем зобов`язання в укладених з позивачем правочині порушило інтереси останнього та обумовлює настання передбачених цим правочином та законом правових наслідків у вигляді стягнення суми заборгованості та повернення майна, відтак позивач правомірно звернувся до суду з даним позовом.
Судові витрати
Згідно ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Позивачем по справі у якості судових витрат заявлено сплату судового збору в розмірі 9 084 грн. 00 коп.
Як визначено п. 2 ч. 1 ст. 1 29 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно задоволених позовних вимог.
З огляду на часткове задоволення позову сплачений позивачем судовий збір в сумі 9 084 грн. 00 коп. покладається судом на відповідача.
Керуючись ст. 123, 129, 232, 233, 236-240 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Реабілітаційний центр Чайка" (33001, м. Рівне, вул. Коцюбинського, 4, кв. 71, код. 40304273) на користь Комунального некомерційного підприємства "Центральна міська лікарня" Рівненської міської ради (33018, м. Рівне, вул. М. Карнаухова, 25а, код. 02000085) 34 206 (тридцять чотири тисячі двісті шість) грн. 65 коп. заборгованості із орендної плати.
3. Розірвати договір оренди нерухомого майна № 409-б від 30 листопада 2016 року, укладеного між Управлінням комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради та Товариством з обмеженою відповідальністю "Реабілітаційний центр Чайка".
4. Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Реабілітаційний центр Чайка" (33001, м. Рівне, вул. Коцюбинського, 4, кв. 71, код. 40304273) звільнити нежитлові приміщення загальною площею 331 кв.м., розташовані на V поверсі терапевтичного корпусу на вул. М. Карнаухова, 25а, у м. Рівне, шляхом виселення та передати Комунальному некомерційному підприємству "Центральна міська лікарня" Рівненської міської ради (33018, м. Рівне, вул. М. Карнаухова, 25а, код. 02000085) по акту прийому-передачі.
5. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Реабілітаційний центр Чайка" (33001, м. Рівне, вул. Коцюбинського, 4, кв. 71, код. 40304273) на користь Управлінням комунальною власністю виконавчого комітету Рівненської міської ради (33028, м. Рівне, вул. Соборна, 12а, код. 26259563) 9 084 (дев`ять тисяч вісімдесят чотири) грн. 00 коп. судового збору.
6. Видати накази після набранням рішення законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Північно-західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення через господарський суд, що прийняв рішення або безпосередньо до апеляційного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 27 вересня 2024 року.
Суддя Войтюк В.Р.
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 23.09.2024 |
Оприлюднено | 30.09.2024 |
Номер документу | 121921713 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Розірвання договорів (правочинів) оренди |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Войтюк В.Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні