ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"19" вересня 2024 р. Справа № 911/640/24
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Діамант", 03150, місто Київ, вулиця Ділова, будинок 5
до Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "Проктер Енд Гембл Україна", 08304, Київська область, місто Бориспіль, вулиця Завокзальна, будинок 2
про стягнення 3 797 782, 09 грн за договором факторингу № 1/12-Ф/2020 від 21.12.2020
суддя Н.Г. Шевчук
секретар судового засідання М.Г. Байдрелова
за участю:
представник позивача - Залізняк І.І.;
представник вiдповiдача - Шворак О.М.
Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Діамант" (далі ТОВ "ФК "Діамант") звернулось з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "Проктер Енд Гембл Україна" (далі ТОВ "Проктер Енд Гембл Україна") про стягнення заборгованості у розмірі 3 797 782, 09 грн, з яких 3 654 939, 42 грн - сума основної заборгованості за договором факторингу № 01/12-Ф/2020 по оплаті за послуги по договору надання послуг № AdmO-AU-5-20/ KIEV від 11.09.2020 між відповідачем та ТОВ "Анкор Персонал Україна" (акти здачі-приймання робіт від 31.01.2022 та від 28.02.2022, які були передані позивачу від ТОВ "Анкор Персонал Україна" по акту від 12.05.2023) і нараховані за період прострочення 03.06.2023 27.02.2024 інфляційні втрати 61 780, 66 грн та 3 % річних 81 062, 01 грн.
В обґрунтування позову позивач посилається на договір факторингу № 01/12-Ф/2020 від 21.12.2020, укладений між ним та ТОВ "Анкор Персонал Україна", за яким позивач набуває право грошової вимоги, яке виникне у майбутньому, до відповідача за договором надання послуг № AdmO-AU-5-20/ KIEV від 11.09.2020, укладеним між відповідачем та ТОВ "Анкор Персонал Україна".
ТОВ "Проктер Енд Гембл Україна" проти позову заперечує, стверджує, що договір факторингу № 01/12-Ф/2020 від 21.12.2020, укладений між позивачем та ТОВ "Анкор Персонал Україна", є нікчемним в частині передання права вимоги по цих актах здачі-приймання, оскільки такий правочин вчинений з порушенням мораторію, встановленого постановою Кабінету Міністрів України №187 від 03.03.2022, так як ТОВ "Анкор Персонал Україна" є особою, пов`язаною з Російською Федерацією; що Договір факторингу є рамковим, оскільки не містить погоджених всіх істотних умов; що Договір факторингу укладений значно пізніше ніж 21.12.2020, оскільки відповідач здійснював щомісячні оплати безпосередньо ТОВ "Анкор Персонал Україна" по договору надання послуг з 21.12.2020 до лютого 2022 року; що укладення Договору факторингу було завершене лише 12.05.2023 з підписанням акту приймання-передачі актів, де був визначений предмет договору факторингу конкретна грошова вимога з конкретною сумою, строком, первинними документами, але на цю дату позивач не міг укладати такі договори у зв`язку з мораторієм і з огляду на відсутність у нього статусу фінансової установи та ліцензії на надання послуг з факторингу.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд
В С Т А Н О В И В :
ТОВ "ФК "Діамант" (Фактор) та ТОВ "Анкор Персонал Україна" (Клієнт) укладений договір факторингу №01/12-Ф/2020 від 21.12.2020 (далі Договір факторингу), відповідно до якого Клієнт передає/відступає Факторові право вимоги, яке виникне у майбутньому (майбутня вимога) до ТОВ "Проктер Енд Гембл Україна" (Боржник) за договором надання послуг № AdmO-AU-5-20/KIEV від 11.09.2020, укладеним між Клієнтом та Боржником (надалі Право грошової вимоги).
Фактор зобов`язується здійснити фінансування Клієнта: передати грошові кошти під відступлення права грошової вимоги до Боржника на умовах, визначених цим договором (пункт 1.2).
Розмір винагороди Фактора за надання Клієнтові послуг фінансування визначається у вигляді різниці між номінальною вартістю відступленого права грошової вимоги та визначеним у договорі розміром фінансування Клієнта (пункт 1.3).
Для уникнення сумнівів, відступлення прав грошової вимоги за цим договором здійснюється виключно на існуючих умовах і без права вимоги до Клієнта. Таким чином, після здійснення відступлення права вимоги відповідно до умов цього договору Клієнт не має права вимагати сплати Боржником будь-яких сум за господарськими договорами і Фактор бере на себе усі ризики і вигоди від прав грошової вимоги, якщо інше не передбачено законодавством України (пункт 1.4).
Згідно з пунктом 2.1 Договору факторингу майбутня вимога вважається переданою Фактору з дня отримання письмового повідомлення Фактором від Клієнта про настання строку платежу за грошовою вимогою до Боржника, але не пізніше 1095 днів від дня виникнення грошової вимоги до Боржника.
Сторони домовились, що письмове повідомлення Клієнта щодо настання строку платежу за грошовою вимогою до Боржника може бути направлено у будь-який зручний спосіб, у тому числі але не обмежуючись: поштовим відправленням, факсимільним зв`язком, електронною поштою,вручено особисто під підпис тощо (пункт 2.2).
Відповідно до умов пункту 3.1Договору факторингу сторони домовилися, що розмір фінансування Фактором Клієнта за цим Договором становить 250 000,00грн та здійснюється відповідно до умов пункту 3.2 Договору.
Фактор протягом 10 банківських днів з дня підписання цього Договору сплачує Клієнту авансовий платіж (внесок) у розмірі 25 000,00грн (пункт 3.2).
Залишок фінансування Фактором Клієнта за даним договором у розмірі 225 000,00грн Фактор перераховує на банківський рахунок Клієнта протягом 10 банківських днів з дня фактичного стягнення грошових коштів з Боржника (пункт 3.3).
Фактичним стягненням грошових коштів з Боржника є день зарахування на банківський рахунок Фактора стягнутих грошових коштів з Боржника за відступленим правом вимоги по цьому Договору (пункт 3.5).
Право грошової вимоги за цим Договором включає в себе як суму основного боргу так і можливі нараховані штрафна санкції,неустойки, пені та заборгованості зі сплати податку на додану вартість (пункт 3.6).
Згідно пункту 4.1 Договору факторингу право грошової вимоги за цим Договором виникає у Фактора з дня отримання письмового повідомлення Фактором від Клієнта про настання строку платежу за грошовою вимогою до Боржника, але не пізніше 1095 днів від дня виникнення грошової вимоги до Боржника. Тобто, передання права вимоги за цим Договором обумовлене настанням певної події, а отже додаткове оформлення відступлення права грошової вимоги не вимагається.
У випадку сплати авансового платежу, передбаченого пунктом 3.2 Договору, шляхом безготівкового перерахування коштів на банківський рахунок Клієнта Фактор направляє Клієнту у будь-який зручний спосіб, у тому числі але не обмежуючись: поштовим відправленням, факсимільним зв`язком, електронною поштою, вручає особисто під підпис тощо, копію квитанції про сплату авансового платежу (пункт 4.2).
За умовами пунктів 4.3 4.4 Договору факторингу Клієнт протягом 5 календарних днів з дати отримання фактором письмового повідомлення про настання строку платежу за грошовою вимогою до Боржника передає Фактору: оригінали господарських договорів, укладених з Боржником, на підставі яких виникли грошові зобов`язання; додатки, додаткові угоди, акти виконаних робіт, рахунки та інші документи до переданих господарських договорів; за наявності, документи щодо примусового стягнення заборгованості за переданими господарськими договорами. Документи передаються за актом приймання-передачі документів,який підписується сторонами і скріплюється їх печатками.
Протягом 5 календарних днів з дня підписання сторонами акту приймання-передачі документів Клієнт направляє Боржникові письмове повідомлення про відступлення права грошової вимоги за цим Договором (пункт 4.4).
Згідно пункту 5.4.6 Клієнт зобов`язаний при отриманні на свій банківський рахунок грошових коштів від Боржника за відступленим Фактору правом вимоги не пізніше наступного робочого дня повідомити про це Фактора та перерахувати на його рахунок грошові кошти, отримані від Боржника.
Договір набуває чинності з моменту його підписання сторонами та діє до повного виконання сторонами своїх зобов`язань, але не довше 1095 днів з моменту передачі права грошової вимоги за цим Договором (пункт 9.1).
В Договорі факторингу вартість наданих Клієнтом Боржнику послуг та докази їх надання, вимога про оплату яких виникне у ТОВ "Анкор Персонал Україна" до ТОВ "Проктер Енд Гембл Україна" в майбутньому і яку той передає/відступає ТОВ "ФК "Діамант", не визначені.
Докази визнання Договору факторингу недійсним чи встановлення його нікчемності відсутні, а такі вимоги не є предметом цього спору.
Договір надання послуг № AdmO-AU-5-20/KIEV від 11.09.2020 (далі Договір надання послуг), право вимоги за яким було передано ТОВ "Анкор Персонал Україна" позивачу по Договору факторингу, укладений між ТОВ "Анкор Персонал Україна" (Виконавець) та ТОВ "Проктер Енд Гембл Україна" (Замовник) про те, що Виконавець бере на себе зобов`язання надати, а Замовник прийняти та оплатити Послуги, перелік яких зафіксовано в Додатку №1 до даного договору (пункт 1.1).
Згідно пункту 4.1 Договору надання послуг загальна орієнтовна вартість Договору складає 23 897 330,64грн (в т.ч.ПДВ 20%). Замовник має право не замовляти Послуги на всю вказану суму. В такому випадку загальна вартість Договору визначається як сума вартості виконаних Послуг згідно Додатків/актів наданих Послуг і не вимагає підписання будь-яких додаткових документів,
Вартість Послуг узгоджується сторонами в замовленні засобами електронного зв`язку. Ціни на послуги вказуються в замовленні (пункти 4.2-4.3).
За умовами пункту 4.4 Договору надання послуг Замовник здійснює оплату після надання Послуг банківським переказом на 60-ий календарний день з моменту отримання від Виконавця рахунка-фактури, податкової накладної, квитанції про реєстрацію податкової накладної у ЄРПН та акту здачі-приймання Послуг, підписаного обома сторонами. Акти виконаних робіт представляються Виконавцем після закінчення робіт, але не пізніше 25 числа поточного місяці. Уповноважений представник Замовника протягом 3 робочих днів перевіряє реальність та достовірність Акту й підписує його.
Прийом-передача Послуг відбувається за вказаною адресою та оформлюється відповідними актами. Акти здачі-приймання Послуг передаються Виконавцем разом із повним пакетом документів на оплату відповідно до умов п.4.4 даного Договору (пункт 4.5).
Послуги за договором вважаються виконаними Виконавцем і отримані Замовником після підпису уповноваженими представниками сторін акту здачі-приймання виконаних Послуг (пункт 4.6).
Згідно пунктів 4.7-4.11 первинні документи та специфікації за Договором, вказані у п.4.4, будуть оформлятись виключно у електронній формі із обов`язковою вказівкою РО Покупця, складені згідно чинного законодавства України про електронні документи та електронний документообіг та кваліфікований електронний підпис (КЕП) із заповненням всіх обов`язкових реквізитів документів та накладанням КЕП уповноваженої особи та печатки з кваліфікованим сертифікатом відкритого ключа.
Сторони мають право підписувати за допомогою КЕП відправлені за допомогою "M.E.Doc" такі документи: акти здачі-приймання робіт (наданих послуг); звіт до акту здавання-приймання послуг; інші документи, за умов створення у "M.E.Doc" відповідного шаблону та попереднього погодження сторонами.
Вище вказані документи в електронній формі мають однакову юридичну силу з документами в паперовій формі, підписаними власноручними підписами сторін або їх уповноваженими особами.
Сторони погодились, що електронний документ вважається отриманим стороною з моменту надходження іншій стороні повідомлення у "M.E.Doc" про отримання електронного документу.
Сертифікати відповідних ключів сторін не повинні мати обмежень щодо використання кваліфікованого електронного підпису для підписання вищевказаних документів.
Пунктом 6.1 Договору надання послуг встановлено, що даний Договір діє до 30.06.2021.
Сторони домовились, що дія даного договору застосовується до відносин між сторонами, які виникли до дати укладення Договору, а саме з 01.06.2020 (пункт 6.2).
За умовою пункту 7.8 жодна із сторін не має права передавати свої права та зобов`язання по даному Договору без письмової згоди другої сторони.
Додатковою угодою №2 від 23.06.2021 ТОВ "Анкор Персонал Україна" та ТОВ "Проктер Енд Гембл Україна" внесли зміни до Договору надання послуг, відповідно до яких загальна орієнтовна вартість Договору складає 23 579 200,51грн., строк дії договору до 30.06.2022.
Додатками до Договору надання послуг визначені місце, час, зміст, вартість і порядок надання послуг.
Згідно статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Відповідно до частини другої цієї підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини, завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі, інші юридичні факти.
За визначенням статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Сторонами у зобов`язанні є боржник і кредитор. У зобов`язанні на стороні боржника або кредитора можуть бути одна або одночасно кілька осіб. Якщо кожна із сторін у зобов`язанні має одночасно і права, і обов`язки, вона вважається боржником у тому, що вона зобов`язана вчинити на користь другої сторони, і одночасно кредитором у тому, що вона має право вимагати від неї (стаття 510 ЦК України).
Згідно статті 512 Цивільного кодексу України кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги. Кредитор у зобов`язанні може бути замінений також в інших випадках, встановлених законом. Кредитор у зобов`язанні не може бути замінений, якщо це встановлено договором або законом.
Відповідно до статті 513 цього Кодексу правочин щодо заміни кредитора у зобов`язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов`язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові. Правочин щодо заміни кредитора у зобов`язанні, яке виникло на підставі правочину, що підлягає державній реєстрації, має бути зареєстрований в порядку, встановленому для реєстрації цього правочину, якщо інше не встановлено законом.
Стаття 514 Цивільного кодексу України визначає, що до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно статті 516 Цивільного кодексу України заміна кредитора у зобов`язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом. Якщо боржник не був письмово повідомлений про заміну кредитора у зобов`язанні, новий кредитор несе ризик настання несприятливих для нього наслідків. У цьому разі виконання боржником свого обов`язку первісному кредиторові є належним виконанням.
Відповідно до норми статті 517 цього Кодексу первісний кредитор у зобов`язанні повинен передати новому кредиторові документи, які засвідчують права, що передаються, та інформацію, яка є важливою для їх здійснення. Боржник має право не виконувати свого обов`язку новому кредиторові до надання боржникові доказів переходу до нового кредитора прав у зобов`язанні.
Статтею 518 Цивільного кодексу України боржник має право висувати проти вимоги нового кредитора у зобов`язанні заперечення, які він мав проти первісного кредитора на момент одержання письмового повідомлення про заміну кредитора. Якщо боржник не був письмово повідомлений про заміну кредитора у зобов`язанні, він має право висунути проти вимоги нового кредитора заперечення, які він мав проти первісного кредитора на момент пред`явлення йому вимоги новим кредитором або, якщо боржник виконав свій обов`язок до пред`явлення йому вимоги новим кредитором, - на момент його виконання.
Відповідно до частини першої статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Згідно зі статтями 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу України, одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається.
За визначенням статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є одностороннім, якщо одна сторона бере на себе обов`язок перед другою стороною вчинити певні дії або утриматися від них, а друга сторона наділяється лише правом вимоги, без виникнення зустрічного обов`язку щодо першої сторони. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору. До договорів, що укладаються більш як двома сторонами (багатосторонні договори), застосовуються загальні положення про договір, якщо це не суперечить багатосторонньому характеру цих договорів. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає із суті договору.
Відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Порушенням зобов`язань є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Правові наслідки порушення зобов`язання та відповідальність за порушення зобов`язання визначені нормами глави 51 Цивільного кодексу України.
Статтею 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, яке встановлено договором або законом, або розірвання договору; зміна умов зобов`язання; сплата неустойки; відшкодування збитків та морально шкоди.
Згідно статті 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
За визначенням статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання.
Відповідно до частини першої статті 903 Цивільного кодексу України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
За визначенням статті 1077 Цивільного кодексу України за договором факторингу (фінансування під відступлення права грошової вимоги) одна сторона (фактор) передає або зобов`язується передати грошові кошти в розпорядження другої сторони (клієнта) за плату (у будь-який передбачений договором спосіб), а клієнт відступає або зобов`язується відступити факторові своє право грошової вимоги до третьої особи (боржника).
Клієнт може відступити факторові свою грошову вимогу до боржника з метою забезпечення виконання зобов`язання клієнта перед фактором.
Зобов`язання фактора за договором факторингу може передбачати надання клієнтові послуг, пов`язаних із грошовою вимогою, право якої він відступає.
Згідно зі статтею 1078 цього Кодексу предметом договору факторингу може бути право грошової вимоги, строк платежу за якою настав (наявна вимога), а також право вимоги, яке виникне в майбутньому (майбутня вимога).
Майбутня вимога вважається переданою фактору з дня виникнення права вимоги до боржника. Якщо передання права грошової вимоги обумовлене певною подією, воно вважається переданим з моменту настання цієї події.
У цих випадках додаткове оформлення відступлення права грошової вимоги не вимагається.
Відповідно до статті 1079 Цивільного кодексу України сторонами у договорі факторингу є фактор і клієнт. Клієнтом у договорі факторингу може бути фізична або юридична особа, яка є суб`єктом підприємницької діяльності. Фактором може бути банк або інша фінансова установа, яка відповідно до закону має право здійснювати факторингові операції.
Згідно статті 1080 цього Кодексу договір факторингу є дійсним незалежно від наявності домовленості між клієнтом та боржником про заборону відступлення права грошової вимоги або його обмеження. У цьому разі клієнт не звільняється від зобов`язань або відповідальності перед боржником у зв`язку із порушенням клієнтом умови про заборону або обмеження відступлення права грошової вимоги.
Клієнт відповідає перед фактором за дійсність грошової вимоги, право якої відступається, якщо інше не встановлено договором факторингу. Грошова вимога, право якої відступається, є дійсною, якщо клієнт має право відступити право грошової вимоги і в момент відступлення цієї вимоги йому не були відомі обставини, внаслідок яких боржник має право не виконувати вимогу. Клієнт не відповідає за невиконання або неналежне виконання боржником грошової вимоги, право якої відступається і яка пред`явлена до виконання фактором, якщо інше не встановлено договором факторингу (стаття 1081 ЦК України).
Відповідно до статті 1082 цього Кодексу боржник зобов`язаний здійснити платіж факторові за умови, що він одержав від клієнта або фактора письмове повідомлення про відступлення права грошової вимоги факторові і в цьому повідомленні визначена грошова вимога, яка підлягає виконанню, а також названий фактор, якому має бути здійснений платіж. Боржник має право вимагати від фактора надання йому в розумний строк доказів того, що відступлення права грошової вимоги факторові справді мало місце. Якщо фактор не виконає цього обов`язку, боржник має право здійснити платіж клієнтові на виконання свого обов`язку перед ним. Виконання боржником грошової вимоги факторові відповідно до цієї статті звільняє боржника від його обов`язку перед клієнтом.
Частиною першою статті 1084 Цивільного кодексу України визначено, що якщо відповідно до умов договору факторингу фінансування клієнта здійснюється шляхом купівлі у нього фактором права грошової вимоги, фактор набуває права на всі суми, які він одержить від боржника на виконання вимоги, а клієнт не відповідає перед фактором, якщо одержані ним суми є меншими від суми, сплаченої фактором клієнтові.
Факторинг є кредитною операцією з придбання права вимоги на виконання зобов`язань у грошовій формі за поставлені товари чи надані послуги, приймаючи на себе ризик виконання таких вимог та прийом платежів (за визначенням пункту 3 частини першої статті 49 Закону України "Про банки і банківську діяльність" в редакції станом на момент укладення Договору факторингу).
За правилами Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (стаття 13 Кодексу).
За змістом частини першої статті 14 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу не інакше як, зокрема, на підставі доказів поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
У відповідності до частини першої статті 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами, зокрема, письмовими, речовими і електронними доказами (пункт 1 частини другої статті 73 Господарського процесуального кодексу України).
Частинами першою, другою статті 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Договір надання послуг є двостороннім, оскільки правами та обов`язками наділені обидві сторони договору, а саме: ТОВ "Анкор Персонал Україна" зобов`язаний надати ТОВ "Проктер Енд Гембл Україна" визначені цим договором послуги та має право вимагати від останнього їх оплати на 60-ий календарний день з моменту отримання від Виконавця рахунка-фактури, податкової накладної, квитанції про реєстрацію податкової накладної у ЄРПН та акту здачі-приймання Послуг, підписаного обома сторонами, а ТОВ "Проктер Енд Гембл Україна" має право вимагати від ТОВ "Анкор Персонал Україна" виконання таких послуг та зобов`язаний на 60-ий календарний день з моменту отримання від Виконавця рахунка-фактури, податкової накладної, квитанції про реєстрацію податкової накладної у ЄРПН та акту здачі-приймання Послуг, підписаного обома сторонами, оплатити такі послуги.
Тобто, у ТОВ "Анкор Персонал Україна" право вимоги до ТОВ "Проктер Енд Гембл Україна" про оплату наданих по цьому договору послуг виникає в 61-ий календарний день з моменту отримання останнім від ТОВ "Анкор Персонал Україна" рахунка-фактури, податкової накладної, квитанції про реєстрацію податкової накладної у ЄРПН та акту здачі-приймання Послуг, підписаного обома сторонами.
Як вбачається з системного аналізу зазначених правових норм необхідною умовою виникнення у кредитора як наявної, так і майбутньої вимоги до боржника, є вже виконана кредитором на користь боржника передбачена договором дія, у відповідь на яку боржник вже зобов`язаний виконати свій договірний обов`язок або буде зобов`язаний це зробити в майбутньому.
За відсутності виконаного кредитором свого обов`язку (як то виконати роботу, надати послугу тощо) у нього не виникло і не може виникнути в майбутньому право вимоги до боржника про виконання останнім свого зобов`язання, зокрема, оплатити такі роботи, послуги тощо.
На момент укладення Договору факторингу докази надання ТОВ "Анкор Персонал Україна" відповідачу послуг по Договору надання послуг, вказаних в актах здачі-приймання робіт (надання послуг) від 31.01.2022 та від 28.02.2022, відсутні, а тому у ТОВ "Анкор Персонал Україна" не було ні наявної, ні майбутньої вимоги до ТОВ "Проктер Енд Гембл Україна" про оплату цих послуг.
Більше того, станом на 21.12.2020 строк дії Договору надання послуг був встановлений до 30.06.2021.
Договір надання послуг переданий Клієнтом Фактору лише 12.05.2023, про що зазначено в акті приймання-передачі документів до Договору факторингу від 12.05.2023.
В підтвердження сплати позивачем визначеного пунктом 3.2 Договору факторингу авансового платежу Клієнту ТОВ "Анкор Персонал Україна" у сумі 25 000,00грн надані прибуткові касові ордери №3 від 23.12.2020 на суму 7 000,00грн, №2 від 25.12.2020 на суму 9 000,00грн і №3 від 28.12.2020 на суму 9 000,00грн. разом з невідірваними квитанціями (т.1 арк.с. 160-161)
Відповідно до пункту 6 Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України №148 від 29.12.2017, суб`єкти господарювання мають право здійснювати розрахунки готівкою протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами: 1) між собою - у розмірі до 10000 (десяти тисяч) гривень уключно; 2) з фізичними особами - у розмірі до 50000 (п`ятдесяти тисяч) гривень уключно.
За визначенням Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління Національного банку України №148 від 29.12.2017, (в редакції станом на день сплати позивачем авансового платежу по Договору факторингу) касовий ордер це первинний документ (прибутковий або видатковий касовий ордер), що застосовується для оформлення надходжень (видачі) готівки з каси.
Відповідно до пунктів 25, 32, 40 цього Положення приймання готівки в касу проводиться за прибутковим касовим ордером (додаток 2), підписаним головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником установи/підприємства. До прибуткових касових ордерів можуть додаватися документи, які є підставою для їх складання.
Про приймання установами/підприємствами готівки в касу за прибутковими касовими ордерами видається квитанція (що є відривною частиною прибуткового касового ордера), підписана головним бухгалтером або особою, уповноваженою керівником, підпис яких може бути засвідчений відбитком печатки цієї/цього установи/підприємства. Використання печатки установою/підприємством не є обов`язковим.
Прибуткові касові ордери і квитанції до них, а також видаткові касові ордери і видаткові відомості заповнюються бухгалтером (відповідальною особою установи/підприємства, на яку покладено обов`язок з оформлення цих документів) у будь-який спосіб, який забезпечив би належне збереження цих записів протягом установленого для зберігання документів терміну.
У касових ордерах зазначається підстава для їх складання і перелічуються додані до них документи. Видача касових ордерів і видаткових відомостей на руки особам, які вносять або одержують готівку, забороняється.
Приймання і видача готівки за касовими ордерами проводиться тільки в день їх складання.
Касир здійснює записи в касовій книзі за операціями одержання або видачі готівки за кожним касовим ордером і видатковою відомістю в день її надходження або видачі. Касир щоденно в кінці робочого дня підсумовує операції за день, виводить залишок готівки в касі на початок наступного дня і передає до бухгалтерії як звіт касира другі примірники, що є відривною частиною аркуша касової книги (копію записів у касовій книзі за день), з прибутковими і видатковими касовими ордерами під підпис у касовій книзі.
Тобто, позивач як особа, яка внесла готівку в касу ТОВ "Анкор Персонал Україна", мала отримати від касира ТОВ "Анкор Персонал Україна" лише відривні квитанції до зазначених касових ордерів, а не в цілому касові ордери з не відірваними квитанціями. Самі ж прибуткові касові ордери повинні були залишитися у одержувача готівки - ТОВ "Анкор Персонал Україна".
Таким чином, прибуткові касові ордери разом з невідірваними квитанціями не є належним доказом оплати позивачем Клієнту авансового платежу по Договору факторингу.
Інші докази такої оплати відсутні.
Судом також встановлено, що ТОВ "ФК "Діамант" (Фактор) та ТОВ "Анкор Персонал Україна" (Клієнт) 12.05.2023 складений акт приймання-передачі документів до Договору факторингу, відповідно до якого Клієнт передав, а Фактор прийняв на дотримання пунктів 4.3 та 4.4 Договору: Договір надання послуг № AdmO-AU-5-20/KIEV від 11.09.2020 з Додатками №№1 16 від 11.09.2020 та №17 від 01.11.2020, акти здачі-приймання робіт №№202, 203, 204, 205, 206, 216, 217, 218, 220, 221, 222, 224, 225, 226, 228, 229, 230, 231 від 31.01.2022 та №№500, 501, 502, 504, 507, 522, 523, 524, 526, 527, 528, 529, 530, 531, 532, 533, 534, 535, 536 від 28.02.2022.
ТОВ "Анкор Персонал Україна" повідомленням від 15.05.2023, яке отримане ТОВ "ФК "Діамант" 15.05.2023, на виконання договорів факторингу №01/12-Ф/2020 від 21.12.2020 та №02/10-Ф/2019 від 01.10.2019 повідомило останнього про настання 29.04.2022 та 15.04.2022 строків платежу за грошовими вимогами ТОВ "Анкор Персонал Україна" до ТОВ "Проктер Енд Гембл Україна" за договорами надання послуг № AdmO-AU-5-20/KIEV від 11.09.2020 та №PG16147 від 01.02.2019 відповідно.
23.05.2023 ТОВ "Анкор Персонал Україна" на адресу ТОВ "Проктер Енд Гембл Україна" направлене повідомлення від 22.05.2023 про укладення з ТОВ "ФК "Діамант" договорів факторингу №01/12-Ф/2020 від 21.12.2020 та №02/10-Ф/2019 від 01.10.2019 та наявність заборгованості у розмірі 9 871 458,03грн, яку відповідач має по цих договорах надання послуг перед ТОВ "ФК "Діамант". В переліку додатків до цього листа зазначені копії цих договорів факторингу.
24.05.2023 позивачем на адресу відповідача було направлене повідомлення від 23.05.2023 про укладення з ТОВ "Анкор Персонал Україна" вказаних договорів факторингу з вимогою протягом 7 календарних днів з моменту отримання цього листа-претензії повідомити про результати його розгляду та сплатити заборгованість.
В переліку додатків до цих листів вказані копії договорів факторингу.
У відповідь на це ТОВ "Проктер Енд Гембл Україна" за вих.№30.06.2023 від 02.06.2023 ТОВ "ФК "Діамант" та ТОВ "Анкор Персонал Україна" підтвердило наявність заборгованості та повідомило про відсутність своєї письмової згоди на укладення договорів факторингу та неможливість сплати заборгованості ТОВ "Анкор Персонал Україна" у зв`язку з запровадженням мораторію постановою Кабінету Міністрів України №187 від 03.03.2022 "Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави України у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації".
Постановою Кабінету Міністрів України №187 від 03.03.2022 "Про забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави України у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації" відповідно до статей 121, 20 Закону України "Про правовий режим воєнного стану", Указу Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 "Про введення воєнного стану в Україні" Кабінет Міністрів України з 04.03.2022 для забезпечення захисту національних інтересів за майбутніми позовами держави України у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації установлено до прийняття та набрання чинності Законом України щодо врегулювання відносин за участю осіб, пов`язаних з державою-агресором, мораторій (заборону) на: виконання, у тому числі в примусовому порядку, грошових та інших зобов`язань, кредиторами (стягувачами) за якими є російська федерація або такі особи (далі - особи, пов`язані з державою-агресором): громадяни російської федерації; юридичні особи, створені та зареєстровані відповідно до законодавства російської федерації; юридичні особи, створені та зареєстровані відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків, якої є російська федерація, громадянин російської федерації або юридична особа, створена та зареєстрована відповідно до законодавства російської федерації.
Судом встановлено, що акти здачі-приймання робіт (надання послуг) від 31.01.2022 та від 28.02.2022, які передані позивачу від ТОВ "Анкор Персонал Україна" по акту приймання-передачі документів до Договору факторингу від 12.05.2023, складені замовником ТОВ "Проктер Енд Гембл Україна" і виконавцем ТОВ "Анкор Персонал Україна" про виконання робіт (надання послуг) виконавцем на підставі договору лізингу № AdmO-AU-5-20/KIEV від 01.06.2020.
Докази укладання ТОВ "Проктер Енд Гембл Україна" та ТОВ "Анкор Персонал Україна" такого договору лізингу відсутні.
Однак, вказані в цих актах послуги відповідають переліку послуг, визначених в додатках до Договору надання послуг № AdmO-AU-5-20/KIEV від 11.09.2020, дія якого застосовується до відносин між сторонами, які виникли з 01.06.2020.
В цих актах вказано, що вони підписані електронним підписом від замовника ОСОБА_1 та затверджені генеральним директором ОСОБА_2 ..
Проте, згідно Витягу з ЄДРПОУ щодо ТОВ "Проктер Енд Гембл Україна" станом на 31.01.2022 та 28.02.2022 був Музіле Антоніо (дата призначення (набуття повноважень) 31.08.2021); визначено перелік представників, які мають повноваження вчиняти дії від імені юридичної особи, до якого не включені ні ОСОБА_1 , ні ОСОБА_2 .
Докази наявності у ОСОБА_1 та ОСОБА_2 повноважень на прийняття вказаних у цих актах робіт (послуг) та підписання, затвердження актів відсутні.
Відповідач стверджує, що він здійснював щомісячні оплати безпосередньо ТОВ "Анкор Персонал Україна" по договору надання послуг з 21.12.2020 до лютого 2022 року, в підтвердження чого надана оборотно-сальдова відомість розрахунків за період з 30.11.2019 по 31.12.2021., що не заперечується і не спростовано позивачем.
Вартість наданих ТОВ "Анкор Персонал Україна" відповідачу послуг, на оплату яких були виставлені рахунки, а також вартість послуг, про оплату яких заявлений позов, в сотні разів більші вказаного у Договорі факторингу розміру авансового платежу і самого розміру фінансування.
За сукупності таких обставин суд не вбачає підстав для задоволення позову.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.
Керуючись статтями 129, 232, 233, 238 Господарського процесуального кодексу України суд
В И Р І Ш И В :
У позові відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 241 Господарського процесуального кодексу України і може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтями 256-257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Н.Г. Шевчук
Дата складання повного судового рішення: 30.09.2024
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 19.09.2024 |
Оприлюднено | 01.10.2024 |
Номер документу | 121952893 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд Київської області
Шевчук Н.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні