"01" жовтня 2024 р.
Справа № 642/4569/24
Провадження № 2/642/1355/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.10.2024 м. Харків
Ленінський районний суд м. Харкова в складі головуючого судді Цибульської С.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін позовну заяву ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Харківгаз збут», Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
05.08.2024 до Ленінського районного суду м. Харкова надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ТОВ «Харківгаз збут», АТ «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, в якій позивач просить визнати протиправними дії Товариства з обмеженою відповідальністю «ХАРКІВГАЗ ЗБУТ» та Акціонерного товариства «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ «ХАРКІВГАЗ» з нарахування заборгованості ОСОБА_1 за надані послуги з постачання природного газу у сумі 80673,77 грн за період з вересня по грудень 2021 року по особовому рахунку № НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ; зобов`язати відповідачів списати з особового рахунку № НОМЕР_1 ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 , суму заборгованості за послуги з постачання природного газу у сумі 80673,77 грн за період з вересня по грудень 2021 року.
Позов мотивовано тим, що у квітні 2024 року ОСОБА_1 дізналася про те, що на її банківський рахунок, було накладено арешт. При з`ясуванні підстав накладення арешту на рахунок ОСОБА_1 , було встановлено, що ТОВ «ХАРКІВГАЗ ЗБУТ» зверталося до Балаклійського районного суду Харківської області із заявою про видачу судового наказу, в якій просило стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ХАРКІВГАЗ ЗБУТ» заборгованість за надані послуги з постачання природного газу у сумі 80673,77 грн та витрати зі сплати судового збору в сумі 268,40 грн. Судовим наказом Балаклійського районного суду Харківської області від 02.01.2024 року по справі № 610/2432/23 вказану заяву було задоволено. Ухвалою Балаклійського районного суду Харківської області від 02.05.2024 року по справі № 610/2432/23 вказаний судовий наказ скасовано, роз`яснено стягувачу, що заявлені ним вимоги можуть бути розглянуті в порядку спрощеного позовного провадження. Вимоги щодо стягнення заборгованості Товариство з обмеженою відповідальністю «ХАРКІВГАЗ ЗБУТ» обґрунтовувало тим, що на підставі типового договору постачання природного газу побутовим споживачам надавало споживачу ОСОБА_1 послуги з постачання природного газу за адресою: АДРЕСА_1 . ТОВ «ХАРКІВГАЗ ЗБУТ» вказувало, що ОСОБА_1 користувалася послугами, які надавались Товариством з обмеженою відповідальністю «ХАРКІВГАЗ ЗБУТ», і за період з 01.09.2021 по 01.05.2022 за вказаною адресою проведено нарахування за спожитий природний газ у сумі 80673,77 грн., які споживач ОСОБА_1 не оплатила, внаслідок чого станом на 01.05.2022 виникла заборгованість на вказану суму.
Позивач вважає нараховану заборгованість з постачання природного газу по о/р НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 , безпідставною та такою, що підлягає списанню. Вказує, що нарахування заборгованості здійснено на підставі акту про порушення від 05.10.2021, в якому зафіксовано контрольні показники лічильника газу на рівні 36859,474 куб.м. В той же час, з вересня 2021 року ОСОБА_1 виявила несправність лічильника, у зв`язку з чим звернулась із заявою про його заміну до АТ «Харківгаз». За результатом повірки лічильника, протоколом №10/10 від 20.10.2021 засідання комісії розгляду акту про порушення Чугуївського відділення АТ «Харківгаз» встановлено непридатність лічильника, порушення кваліфікується як «не з вини споживача». Комісія ухвалила Акт про порушення № КН 002294 від 05.10.2021, в якому визнала таким, що не відповідає вимогам Кодексу ГРС, а саме: п.п. 1, п. 3, гл. 2 розд. ХІ робота комерційного ВОГ або його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрати споживання природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно. В протоколі № 34/11 від 25.11.2021 засідання комісії з розгляду акту про порушення Чугуївського відділення АТ «Харківгаз» вказано, що донарахований обсяг за аналогічний період попереднього року склав 0 куб.м., вартість донарахованого об`єму природного газу за цінами ВТВ АТ «Харківгаз склала 0,00 грн. Окрім того, у відповідь на адвокатський запит АТ «ОГС «Харківсгаз» надало копію листа від 06.01.2022 № 610-ЛВ-379-0122, з якого вбачається, що оскільки втручання в роботу лічильника не виявлено, то донарахування за несанкціонований відбір природного газу не проводилося.
Ухвалою суду від 08.08.2024 відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (а.с.51).
12.08.2024 ТОВ «Харківгаз збут» подало відзив на позов, в якому вказує, що позов не визнають в повному обсязі, зазначає, що нарахування за використаний природний газ по о/р НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 , здійснювалось постачальником за інформацією про об`єми та обсяги споживання природного газу, які визначалися Оператором ГРМ. Станом на 12.08.2024 року по особовому рахунку № НОМЕР_1 , відкритого на ім`я ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 дійсно є заборгованість, яка становить 80673,77 грн. На час нарахування заборгованості за о/р НОМЕР_1 за жовтень 2021 року, ТОВ «ХАРКІВГАЗ ЗБУТ» отримував від Оператора ГРМ дані щодо обсягу розподіленого газу конкретному споживачу, та на підставі цих даних визначав ціну спожитого газу. Визначені Оператором ГРМ обсяги газу є обов`язковими для використання ТОВ «ХАРКІВГАЗ ЗБУТ». При цьому, останній не вправі був самостійно нараховувати та коригувати кількісні показники обсягу розподіленого природного газу. ТОВ "ХАРКІВГАЗ ЗБУТ" в період виникнення заборгованості, а саме: з вересня 2021 р. по грудень 2021 р. (включно) був постачальником природного газу побутовим споживачам, а тому до функцій ТОВ "ХАРКІВГАЗ ЗБУТ" не відносилось повноваження (компетенція) щодо обліку, визначення фактичного об`єму спожитого газу ОСОБА_1 за підсумками календарного місяця, прилади обліку та питання зміни режиму користування газом чи донарахування обсягів природного газу та інших питань пов`язаних з розподілом Оператором ГРМ та споживанням природного газу ОСОБА_1 , як і перевірка цих даних. Тобто, ТОВ «ХАРКІВГАЗ ЗБУТ» визначив вартість спожитого природного газу на підставі облікових даних АТ «Харківгаз». Вказує, що АТ «Харківгаз» не надано до ТОВ "ХАРКІВГАЗ ЗБУТ доказів скасування нарахованого ОСОБА_1 фактичного обсягу розподілу природного газу з газорозподільної системи АТ «Харківгаз» за жовтень 2021 року у обсязі 10052,11 м. куб. З огляду на це, ТОВ "ХАРКІВГАЗ ЗБУТ" за відсутності належних і допустимих доказів щодо неправомірності нарахування обсягів природного газу Оператором ГРМ та передачі цих даних Постачальнику не має можливості провести перерахунок вартості спожитого природного газу, який здійснюється на підставі облікових даних АТ «Харківгаз», а тим паче списати заборгованість з постачання природного газу по о/р НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 у розмірі 80673,77 грн. Також відповідач ТОВ «Харківгаз збут» зазначає, що, Оператор газотранспортної системи України (ОГТСУ) переніс усі відбори газу побутових споживачів починаючи з травня на Нафтогаз. Відповідно, з 01.05.2022 року ТОВ «ХАРКІВГАЗ ЗБУТ» не отримує від Оператора ГРМ інформацію про фактичні обсяги природного газу, визначені та/або скориговані, а відтак, і не має підстав та можливості для будь-яких перерахунків по особовим рахункам споживачів. Окрім того, ТОВ «Харківгаз збут» у відзиві вказало, що не отримало повного тексту позову та додатки до нього (а.с. 55-56).
15.08.2024 представник позивача - адвокат Шох К.А. подала до суду відповідь на відзив, в якому зазначила, що показники обсягу спожитого газу за жовтень 2021 року є невиправдано великими, однак ТОВ «Харківгаз збут» ніяким чином не пояснює у поданому відзиву такі обсяги, окрім як посиланнями на те, що інформацію про об`єми та обсяги спожитого газу отримувало від АТ «Харківгаз». Вказує, що ТОВ «Харківгаз збут» не надає доказів щодо того коли, в який спосіб, в якому вигляді ним отримана інформація від АТ «Харківгаз» про об`єми та обсяги споживання природного газу та зазначає, що нарахування заборгованості здійснювало ТОВ «Харківгаз збут», а обсяг показників спожитого природного газу визначало АТ «Харківгаз», відтак саме ці дві юридичні особи є належними відповідачами за вимогами позивача. Також, у відповіді на відзив представник позивача висловила позицію, аналогічну обґрунтуванню позовних вимог, вважає, що нарахування заборгованості слід визнати протиправними, а заборгованість - списати. Окрім того, представник позивача зазначила, що твердження ТОВ «Харківгаз збут» про те, що останнє не отримало повного тексту позовної заяви та додатки до неї не відповідає дійсності, оскільки в матеріалах справи наявні підтвердження доставлення в електронний кабінет ТОВ «Харківгаз збут» позовної заяви з додатками (а.с. 62-65).
22.08.2024 від ТОВ «Харківгаз збут» надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи відповіді на запит до ТОВ «Оператор ГТС України», з якої вбачається, що обсяг спожитого позивачем природного газу складає: з 01.09.2021 по 30.09.2021 - 143,29 м3; з 01.10.2021 по 31.10.2021 - 10 052,11 м3; з 01.11.2021 по 30.11.2021 - 257,50 м3; з 01.12.2021 по 31.12.2021 - 208,57 м3, тобто обсяг підтверджується оператором ГТС.
Відповідачем АТ «Харківгаз» відзиву на позов, будь-яких клопотань до суду подано не було.
Клопотань про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін у відповідності до ч. 5 ст. 279 ЦПК України до суду від учасників справи не надходило.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Стосовно тверджень відповідача ТОВ «Харківгаз збут» щодо неотримання ним повного тексту позовної заяви з додатками суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 177 ЦПК України позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб. У разі подання до суду позовної заяви та документів, що додаються до неї, в електронній формі через електронний кабінет позивач зобов`язаний додати до позовної заяви доказ надсилання іншим учасникам справи копій поданих до суду документів з урахуванням положень статті 43 цього Кодексу.
Згідно з ч.ч. 5,7 ЦПК України документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. У разі подання до суду в електронній формі заяви по суті справи, зустрічного позову, заяви про збільшення або зменшення позовних вимог, заяви про зміну предмета або підстав позову, заяви про залучення третьої особи, апеляційної скарги, касаційної скарги та документів, що до них додаються, учасник справи зобов`язаний надати доказ надсилання таких матеріалів іншим учасникам справи. Такі документи в електронній формі направляються з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а у разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач ТОВ «Харківгаз збут» отримало позовну заяву з додатками 04.08.2024 о 22 год. 55 хв., загальна кількість сторінок - 93, у зареєстрований Електронний кабінет користувача ЄСІТС, що підтверджується квитанцією № 1479239 від 04.08.2024.
З огляду на викладене, суд вважає твердження ТОВ «Харківгаз збут» про неотримання ним повного тексту позовної заяви з додатками необґрунтованими та такими, що спростовуються доказами, наявними в матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного.
Відповідно до вимог ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до положень ст. ст. 13, 81 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. При цьому, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень.
Взаємовідносини оператора газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем врегульовано спеціальним законодавством, зокрема Законом України «Про ринок природного газу», Кодексом ГРС, що затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 № 2494, який розроблений відповідно до Закону України «Про ринок природного газу», іншими нормативними актами та умовами укладених між сторонами договорів.
Кодекс газорозподільних систем визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб`єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, зокрема умови забезпечення комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об`ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб`єктів ринку природного газу.
Пункт 2 глави 1 розділу VI Кодексу газорозподільних систем визначає, що доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до ГРМ для споживання (постачання) природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений об`єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2498 (далі - типовий договір розподілу природного газу).
Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається (пункт 1 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем).
Згідно з пунктом 3 та 4 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Відповідно до п. 1.3 Типового договору договір розподілу природного газу є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Судом встановлено, що позивач є споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 .
З матеріалів справи вбачається, що позивач ОСОБА_1 у 2021 році передавала показники газу та здійснювала оплату за поставлений природний газ, що підтверджує здійснення постачання та споживання природного газу, а отже, договір розподілу природного газу вважається укладеним.
У позивача за адресою: АДРЕСА_1 , було встановлено лічильник газу типу РЛ G4 заводський № 216328, рік випуску: 2003, що підтверджується Актом про порушення № КН 002294 від 05.10.2021 (а.с. 35 на звороті).
Розділом V Типового договору розподілу природного газу регулюється порядок обліку природного газу, що передається Споживачу.
Згідно з абз. 3 п. 5.2 Типового договору для визначення об`єму розподілу та споживання природного газу беруться дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного вузла обліку в Оператора ГРМ беруться дані комерційного вузла обліку Споживача.
Порядок комерційного обліку природного газу та алокації по об`єктах побутових споживачів населення встановлений главою 4 розділу IX Кодексу ГРС.
Відповідно до п. 4 гл. 4 розділу ІХ Кодексу ГРС побутовий споживач, який за умовами договору розподілу природного газу розраховується за лічильником газу, зобов`язаний щомісяця станом на 01 число місяця знімати фактичні показання лічильника газу та протягом п`яти діб (до 5 числа включно) давати їх Оператору ГРМ у спосіб, визначений договором розподілу природного газу.
У разі неотримання Оператором ГРМ до 06 числа місяця, що настає за розрахунковим, показань лічильника газу та за умови, що лічильник газу не оснащений засобами дистанційної передачі даних, фактичний об`єм розподілу та споживання природного газу (алокація) по об`єкту споживача за розрахунковий період визначається Оператором ГРМ на рівні планового місячного об`єму споживання на відповідний період, що розраховується, виходячи з групи споживання, з урахуванням вимог цього Кодексу.
У відповіді № 653 від 06.05.2024 АТ «Харківгаз» вказує, що у зв`язку з технічною переоснащеністю баз даних АТ «Харківгаз» та відсутністю з січня 2021 року можливості використовувати сервіси ТОВ «104 ЮА», можливо лише надати інформацію стосовно обсягу споживання природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , які в період 01.01.2021 по 01.09.2021 коливались від 0,00 до 181,00 м. куб., в жовтні 2021 року обсяг споживання природного газу склав 10052,10 м. куб. (а.с. 22)
Відповідно до п. 1 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС суміжні суб`єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових.
Згідно з абз. 2 п. 6 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС якщо під час перевірки комерційного ВОГ (за умови відсутності ознак порушень, передбачених розділом ХІ цього Кодексу) між сторонами виникає сумнів щодо результатів вимірювання об`єму природного газу та/або метрологічних характеристик комерційного ВОГ чи його складових, за домовленістю сторін або за ініціативою однієї зі сторін - Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) може бути ініційована їх позачергова чи експертна повірка у порядку, визначеному цим розділом. При цьому в акті обстеження/акті контрольного огляду вузла обліку (або в акті про порушення) Оператор ГРМ має зазначити про проведення певних дій щодо позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ чи його складових.
09.09.2021 ОСОБА_1 подала АТ «Харківгаз» заяву про зняття засобу вимірювальної техніки, встановленого за адресою: АДРЕСА_1 , у зв`язку із розбігом цифр. (а.с. 35).
Відповідно до Акту про порушення № КН 002294 від 05.10.2021, складеного уповноваженими особами АТ «Харківгаз» виявлено позаштатний режим роботи лічильника газу РЛ G4, заводський № 216328, внаслідок чого витрата природного газу лічильником не обліковується або обліковується некоректно, а саме: відсутність зміни показань лічильника газу, загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу. В цьому ж акті зазначено, що датою повірки лічильника є 2003 рік, фактичний показник газу на дату складання акта - 36859,474 куб.м., ЗВТ знято на експертизу.
Згідно з п. 6 глави 6 розділу X Кодексу газорозподільних систем позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає: 1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо; 2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об`єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу; 3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ; 4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення; 5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів; 6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об`єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об`ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.
Відповідно до абзацу 2 пункту 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, належить пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Відповідно до п.8 гл.3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення Оператором ГРМ пошкодження лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення об`єму спожитого природного газу здійснюється виходячи з 70 відсотків граничних об`ємів споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Згідно з протоколом № 10/10 від 20.10.2021 засідання комісії з розгляду актів про порушення Чугуївського відділення АТ «Харківгаз» лічильник газу демонтовано для проведення позачергової повірки, показники становили 36859,474 куб.м. ДП «Укрметртестстандарт» надано Довідку про непридатність лічильника газу РЛ G4 № 216328 № 39-1-3/75599 від 18.10.2021 з підстави визнання ЗВТ непридатним: похибка лічильника перевищує максимально допустимі значення (а.с. 36 на звороті - 37).
Отже судом встановлено, що лічильник газу РЛ G4, заводський № 216328, рік випуску: 2003 встановлений за адресою: АДРЕСА_1 , який визнано непридатним до подальшої експлуатації, працював у позаштатному режимі, внаслідок чого споживання природного газу комерційним ВОГ не обліковувалось або обліковувалась некоректно, що є порушенням, передбаченим п. 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем.
Відповідно до протоколу № 34/11 засідання комісії з розгляду актів про порушення Чугуївського відділення АТ «Харківгаз» у період з 13.10.2020 по 12.04.2021: - обсяг спожитого газу в міжопалювальний аналогічний період попереднього року становить 62,99 м3; - обсяг спожитого газу в опалювальний аналогічний період попереднього року становить 688,69 м3; - середньодобове споживання природного газу в міжопалювальний період становить 0,3442 м3; - середньодобове споживання природного газу в опалювальний період становить 3,7840 м3. Розрахунковий обсяг з урахуванням обсягів за аналогічний період попереднього року склав 9,29 м3, при цьому за вказаний період на особовому рахунку споживача відображена витрата природного газу в обсязі 9,29 м3. Донарахований обсяг за аналогічний період попереднього року склав 0,0 м3. Вартість донарахованого об`єму природного газу за цінами ВТВ АТ «Харківгаз» склала 0,00 грн (ас. 37 на звороті - 38).
Відповідно до п. 4 глави 4 розділу ІХ Кодексу ГРМ побутовий споживач, який за умовами договору розподілу природного газу розраховується за лічильником газу, зобов`язаний щомісяця станом на 01 число місяця знімати фактичні показання лічильника газу та протягом п`яти діб (до 05 числа включно) надавати їх Оператору ГРМ у спосіб, визначений договором розподілу природного газу.
У разі неотримання Оператором ГРМ до 06 числа місяця, що настає за розрахунковим, показань лічильника газу та за умови, що лічильник газу не оснащений засобами дистанційної передачі даних, фактичний об`єм розподілу та споживання природного газу по об`єкту споживача за розрахунковий період визначається Оператором ГРМ на рівні планового місячного об`єму споживання на відповідний період, що розраховується, виходячи з групи споживання побутового споживача, з урахуванням вимог цього Кодексу. Якщо за підсумками наступного місяця споживач своєчасно надасть покази лічильника газу, формування об`єму розподілу та споживання природного газу за період зазначеного місяця здійснюється з урахуванням наданих показань. Група споживання по кожному об`єкту побутового споживача, який розраховується за лічильником газу, визначається Оператором ГРМ згідно з цим Кодексом. Номер групи споживання зазначається Оператором ГРМ в персоніфікованих даних заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу та в рахунках Оператора ГРМ про сплату послуг за договором розподілу природного газу.
За п. 6 глави 4 розділу ІЇ Кодексу ГРМ побутовий споживач має право не частіше одного разу на три місяці звернутись до Оператора ГРМ із заявою про проведення звіряння фактично використаних об`ємів природного газу та сплачених коштів за послуги розподілу природного газу. Оператор ГРМ на письмове звернення побутового споживача, не пізніше п`ятнадцяти робочих днів з дня отримання такого звернення, зобов`язаний провести з таким споживачем звіряння фактично використаних об`єктом споживача об`ємів природного газу. За результатами звіряння підписується відповідний акт. У разі виявлення розбіжностей між даними акта звіряння та даними Оператора ГРМ по особовому рахунку такого споживача проводяться коригування відповідно до підписаного акта звіряння фактично використаних об`єктом споживача об`ємів природного газу.
Разом з тим, матеріали справи не містять відомостей щодо здійснення звіряння фактично використаних об`ємів природного газу та сплачених коштів за послуги розподілу природного газу. З матеріалів справи вбачається, що такого звіряння не відбулося жодного разу з часу встановлення лічильника газу РЛ G4, заводський № 216328, рік випуску: 2003. Показання газу передавалися Оператору ГРМ безпосередньо ОСОБА_1 , тобто виключно зі слів позивача.
Відповідно до п. 3 глави 8 розділу Х Кодексу ГРМ побутовий споживач, на території та/або в приміщенні якого встановлений лічильник газу, зобов`язаний забезпечити доступ представникам Оператора ГРМ після пред`явлення ними службових посвідчень для проведення робіт з демонтажу лічильника на повірку (або його повірки на місці встановлення).
У разі пропущення терміну періодичної повірки лічильника газу з вини Оператора ГРМ об`єм спожитого природного газу по об`єкту побутового споживача за відповідний період визначається за фактичними даними лічильника газу, за яким пропущений термін повірки.
В акті про порушення № КН 002294 від 05.10.2021, складеному уповноваженими особами АТ «Харківгаз», зафіксовано, що виявлено позаштатний режим роботи лічильника газу РЛ G4, заводський № 216328, рік випуску 2003, внаслідок чого витрата природного газу лічильником не обліковується або обліковується некоректно, а саме: відсутність зміни показань лічильника газу, загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу. В цьому ж акті визначено, що фактичний показник даних лічильника газу на дату складання акта становить 36859,474 куб.м. З вказаним актом ознайомлена ОСОБА_1 та її дочка ОСОБА_2 , що підтверджується їх підписами у вказаному акті.
Водночас, жодних відомостей щодо оскарження вказаного акту чи щодо проведення альтернативних експертних досліджень лічильника газу суду не надані.
Також, будь-яких інших актів за попередні періоди, в яких були б зафіксовані показання вказаного лічильника газу на момент його повірки, зокрема на рівні 20 тис. куб.м., позивачем не надано та матеріали справи не містять.
За таких обставин суд доходить висновку, що відповідачем АТ «ОГС «Харківгаз» правомірно визначено обсяг фактично спожитого природного газу на підставі зняття показань вказаного лічильника.
При цьому, судом взято до уваги, що з огляду на те, що лічильник визнано непридатним до подальшої експлуатації, оскільки він працював у позаштатному режимі, внаслідок чого споживання природного газу обліковувалась некоректно, внаслідок чого витрата природного газу лічильником не обліковувалась або обліковувалась некоректно, порушення кваліфіковано як не з вини споживача, тому донарахування за фактично спожитий газ не відбулося.
Отже, позивачем не доведено належними і допустимими доказами ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог щодо визнання протиправним нарахування суми заборгованості за розподілений природній газ.
З огляду на викладене суд доходить висновку, що у задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до ч. 9 ст. 141 ЦПК України судові витрати покладаються на позивача.
Згідно з ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 4, 5, 13, 16, 76-89, 141, 235, 258, 259, 263-265, 268, 271-273, 354-355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Харківгаз збут», Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Харківського апеляційного суду.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Повний текст рішення суду виготовлено 01.10.2024.
Реквізити сторін:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса реєсстрації місця проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач-1: Товариство з обмеженою відповідальністю «Харківгаз збут», адреса місцезнаходження: м. Харків, вул. Петра Болбочана, буд. 54, код ЄДРПОУ 39590621.
Відповідач-2: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз», адреса місцезнаходження: м. Харків, вул. Безлюдівська, буд. 1, код ЄДРПОУ 03359500.
Головуючий суддя Світлана ЦИБУЛЬСЬКА
Суд | Ленінський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2024 |
Оприлюднено | 02.10.2024 |
Номер документу | 121988676 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії |
Цивільне
Ленінський районний суд м.Харкова
Цибульська С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні