У Х В А Л А
01 жовтня 2024 року м. Чернігівсправа № 927/209/24
Господарський суд Чернігівської області у складі судді Белова С.В.,
розглянувши матеріали справи
За заявою кредитора: Товариства з обмеженою відповідальністю СІВЕР ГРЕЙН,
код ЄДРПОУ 41682379, вул. Пушкіна, 16, оф. 404, м.Чернігів, 14000
до боржника: Товариство з обмеженою відповідальністю БЕРЕЗНЯНСЬКИЙ,
код ЄДРПОУ 30865826, вул. Шевченка, 5, смт. Березна, Чернігівський район, Чернігівська область, 15622
предмет спору: про відкриття провадження у справі про банкрутство
Представники сторін:
від кредиторів: адвокат Шаповалов М.С.
розпорядник майна арбітражний керуючий Лукашук В.В.
У судовому засіданні відповідно до ч. 6 ст. 233 Господарського процесуального кодексу України оголошені вступна та резолютивна частини ухвали.
В межах даної справи 24.09.2024 до суду надійшло клопотання ініціюючого кредитора про надання дозволу на погашення вимог забезпеченого кредитора за рахунок звернення стягнення на майно боржника, яке є предметом застави.
24.09.2024 ухвалою господарського суду призначено розгляд клопотання ініціюючого кредитора Товариства з обмеженою відповідальністю СІВЕР ГРЕЙН про надання дозволу на погашення вимог забезпеченого кредитора за рахунок звернення стягнення на майно боржника, яке є предметом застави в судовому засіданні 01.10.2024 о 12:15 год.
Заслухавши доводи представників учасників у справі та дослідивши матеріали справи, суд зазначає наступне.
В клопотанні ТОВ СІВЕР ГРЕЙН просить суд надати йому дозвіл на погашення вимог забезпеченого кредитора за рахунок звернення стягнення на рухоме майно TOB «БЕРЕЗНЯНСЬКИЙ», яке є предметом застави за Договорами № 413-сг-тех-БЕЛ від 27.11.2019, № 413-сг-тех- CASE від 20.08.2020, № 413-сг-тех-ACR від 07.09.2021, № 253/254/413-облад від 19.12.2018, №253/254/290/413-с/г-тех від 19.12.2018, № 413-облад-Жат від 27.11.2019, №433-облад-сів від 26.03.2019, №413-авто від 15.09.2020 шляхом набуття права власності та подальшої державної реєстрації права власності TOB «СІВЕР ГРЕЙН» (код ЄДРПОУ 41682379) на рухоме майно.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 19.06.2024 визнано грошові вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю СІВЕР ГРЕЙН (код ЄДРПОУ 41682379) до боржника з включенням їх до реєстру вимог кредиторів: - 4 697 246,57 грн (вимоги забезпечені заставою) позачергово; - 36336,00 грн судового збору та 63900,00 грн авансування винагороди арбітражного керуючого до першої черги задоволення; - 2 560 823,28 грн основного боргу до четвертої черги задоволення.
В розумінні абз. 11 ст. 1 КУзПБ, забезпеченими кредиторами є кредитори, вимоги яких до боржника або іншої особи забезпечені заставою майна боржника.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 41 КУзПБ, мораторій на задоволення вимог кредиторів - це зупинення виконання боржником грошових зобов`язань і зобов`язань щодо сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), строк виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов`язань та зобов`язань щодо сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), застосованих до дня введення мораторію.
Мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з відкриттям провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду. Ухвала є підставою для зупинення вчинення виконавчих дій. Про запровадження мораторію розпорядник майна повідомляє відповідному органу або особі, яка здійснює примусове виконання судових рішень, рішень інших органів, за місцезнаходженням (місцем проживання) боржника та місцезнаходженням його майна.
Згідно з абз. 1, 2 ч. 8 ст. 41 КУзПБ, дія мораторію припиняється з дня закриття провадження у справі про банкрутство. Щодо задоволення забезпечених вимог кредиторів за рахунок майна боржника, яке є предметом забезпечення, дія мораторію припиняється автоматично після спливу 170 календарних днів з дня введення процедури розпорядження майном, якщо господарським судом протягом цього часу не було винесено постанову про визнання боржника банкрутом або ухвалу про введення процедури санації.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 11.03.2024 відкрито провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю БЕРЕЗНЯНСЬКИЙ; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів відповідно до вимог ст. 41 Кодексу України з процедур банкрутства; введено процедуру розпорядження майном боржника. Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 24.09.2024 у зв`язку з відсутністю рішення зборів кредиторів щодо подальшої процедури банкрутства в даній справі постановлено продовжити строк процедури розпорядження майном у справі на три місяці до 28.11.2024.
Станом на дату розгляду заяви ТОВ СІВЕР ГРЕЙН, господарським судом не винесено постанову про визнання Боржника банкрутом або ухвалу про введення процедури санації Боржника; відповідні рішення щодо переходу до процедур санації/ліквідації Боржника зборами кредиторів станом на поточну дату не приймались.
З наведеного вбачається, що дія мораторію, введеного ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 11.03.2024, на задоволення забезпечених вимог кредиторів за рахунок майна Боржника, яке є предметом забезпечення, автоматично припинилася 28.08.2024 на підставі ч. 8 ст. 41 КУзПБ.
Отже, забезпечені вимоги кредитора ТОВ СІВЕР ГРЕЙН у сумі 4 697 246,57 грн є такими, на які станом на поточну дату не поширюється дія мораторію, введеного ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 11.03.2024 у справі № 927/209/24.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про заставу», застава є способом забезпечення зобов`язань, якщо інше не встановлено законом. В силу застави кредитор (заставодержатель) має право в разі невиконання боржником (заставодавцем) забезпеченого заставою зобов`язання одержати задоволення з вартості заставленого майна перед іншими кредиторами. Аналогічна норма міститься у ст. 572 ЦК України.
Положеннями ст. 589 ЦК України передбачено, що у разі невиконання зобов`язання, забезпеченого заставою, заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави. За рахунок предмета застави заставодержатель має право задовольнити в повному обсязі свою вимогу, що визначена на момент фактичного задоволення, включаючи сплату процентів, неустойки, відшкодування збитків, завданих порушенням зобов`язання, необхідних витрат на утримання заставленого майна, а також витрат, понесених у зв`язку із пред`явленням вимоги, якщо інше не встановлено договором.
В частині 1 статті 20 Закону України «Про заставу» визначено, що заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави в разі, якщо в момент настання терміну виконання зобов`язання, забезпеченого заставою, воно не буде виконано, якщо інше не передбачено законом чи договором.
Відповідно до положень ст. 20 Закону України «Про заставу» у разі ліквідації юридичної особи заставодавця заставодержатель набуває право звернення стягнення на заставлене майно незалежно від настання строку виконання зобов`язання, забезпеченого заставою. У разі схвалення судом відповідно до законодавства про банкрутство плану санації чи реструктуризації боргів боржника за основним зобов`язанням, якщо він відмінний від заставодавця, заставодержатель, який голосував проти схвалення плану санації юридичної особи чи плану реструктуризації боргів боржника - фізичної особи, набуває право звернення стягнення на заставлене майно незалежно від настання строку виконання зобов`язання, забезпеченого заставою.
Таким чином, наявність забезпечення виконання грошового зобов`язання у вигляді застави надає такому кредитору певні особливості у статусі і обсязі протягом процедур банкрутства порівняно з іншими кредиторами боржника.
Відповідно до ч. 14 ст. 39 КУЗПБ, з моменту відкриття провадження у справі, пред`явлення конкурсними та забезпеченими кредиторами вимог до боржника та їх задоволення можуть здійснюватися лише у порядку, передбаченому цим Кодексом, та в межах провадження у справі.
Задоволення забезпечених вимог кредиторів за рахунок майна боржника, яке є предметом забезпечення, здійснюється лише в межах провадження у справі про банкрутство (ч. 6 ст. 41 КУзПБ).
Отже з моменту відкриття провадження у справі про банкрутство, процедура задоволення вимог забезпечених кредиторів щодо звернення стягнення на заставне майно відбувається виключно в межах справи про банкрутство за ухвалою господарського суду після встановлення факту спливу передбаченого ч. 8 ст. 41 КУзПБ строку (в процедурі розпорядження майном), або при переході до наступної судової процедури (санація, ліквідація) за відповідними правилами, передбаченими Кодексом для таких процедур.
Стаття 64 КУзПБ, якою врегульовано черговість задоволення вимог кредиторів, в частині шостій передбачає, що погашення вимог забезпечених кредиторів за рахунок майна банкрута, що є предметом забезпечення, здійснюється в порядку, передбаченому цим Кодексом, позачергово.
Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду в постанові від 22.09.2021 у справі № 905/1923/15 сформулював наступні висновки щодо застосування норм права:
«Відповідно до частини восьмої статті 41 КУзПБ дія мораторію припиняється з дня закриття провадження у справі про банкрутство; щодо задоволення забезпечених вимог кредиторів за рахунок майна боржника, яке є предметом забезпечення, дія мораторію припиняється автоматично після спливу 170 календарних днів з дня введення процедури розпорядження майном, якщо господарським судом протягом цього часу не було винесено постанову про визнання боржника банкрутом або ухвалу про введення процедури санації.
В частині шостій статті 41 КУзПБ закріплено, що задоволення забезпечених вимог кредиторів за рахунок майна боржника, яке є предметом забезпечення, здійснюється лише в межах провадження у справі про банкрутство.
Таким чином, після спливу 170 днів з дня введення процедури розпорядження майном, якщо господарським судом протягом цього часу не було винесено постанову про визнання боржника банкрутом або ухвалу про введення процедури санації, задоволення забезпечених вимог кредиторів за рахунок майна боржника, яке є предметом забезпечення, має здійснюватися за ухвалою суду, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, постановленою господарським судом за результатом розгляду заяви кредитора, вимоги якого є забезпеченими.».
Враховуючи викладене вище, зокрема те, що:
- провадження у даній справі про банкрутство відкрите 11.03.2024;
- процедуру розпорядження майном Боржника та мораторій на задоволення вимог кредиторів введено 11.03.2024;
- строк дії мораторію на задоволення вимог заставного кредитора сплив 28.08.2024;
- станом на 01.10.2024 зборами кредиторів не прийнято рішення щодо санації/ліквідації ТОВ «Березнянський» та судом не прийнято рішення щодо переходу до наступної процедури банкрутства Боржника, ТОВ «СІВЕР ГРЕЙ», як забезпечений кредитор, має право на погашення своїх вимог за рахунок майна Боржника ТОВ «Березнянський», що є предметом забезпечення (звернення стягнення на майно Боржника за вимогами, на які не поширюється дія мораторію в розумінні ст. 41 КУзПБ).
В силу положень Закону України «Про заставу» вибір способу задоволення забезпечених вимог є правом заставного кредитора, господарський суд не має повноважень щодо визначення порядку звернення стягнення на предмет іпотеки/застави.
Судом враховано, що в силу положень ст.39, ст. 41 КУзПБ кошти, отримані від продажу майна боржника, яке є предметом забезпечення, спрямовуються на погашення вимог заставного кредитора і таке погашення вимог заставного кредитора в будь-якому разі здійснюється в позачерговому порядку.
Суд наголошує, що у разі, якщо вартість заставного майна боржника перевищить розмір забезпечених вимог, відповідна різниця в силу положень Закону України «Про заставу» підлягає поверненню заставодавцю.
З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання ТОВ «СІВЕР ГРЕЙ» про надання дозволу на погашення вимог забезпеченого кредитора ТОВ «СІВЕР ГРЕЙ» за рахунок звернення стягнення на рухоме майно ТОВ "Березнянський", яке є предметом застави Договорами № 413-сг-тех-БЕЛ від 27.11.2019, № 413-сг-тех- CASE від 20.08.2020, № 413-сг-тех-ACR від 07.09.2021, № 253/254/413-облад від 19.12.2018, №253/254/290/413-с/г-тех від 19.12.2018, № 413-облад-Жат від 27.11.2019, №433-облад-сів від 26.03.2019, №413-авто від 15.09.2020 шляхом набуття права власності та подальшої державної реєстрації права власності TOB «СІВЕР ГРЕЙН» (код ЄДРПОУ 41682379) на рухоме майно , відповідно до порядку, передбаченому вказаними договорами та законодавством України.
Керуючись ст. 145, 232-235, 255 ГПК України, ст. 40, 41 Кодексу України з процедур банкрутства, господарський суд,
УХВАЛИВ:
1. Клопотання ТОВ «СІВЕР ГРЕЙ» про звернення стягнення на предмет застави задовольнити.
2. Надати ТОВ «СІВЕР ГРЕЙ» (код ЄДРПОУ 41682379) дозвіл на погашення вимог забезпеченого кредитора за рахунок звернення стягнення на рухоме майно TOB «БЕРЕЗНЯЙСЬКИЙ» (код ЄДРПОУ 30865826), яке є предметом застави за Договором застави № 413-сг-тех-БЕЛ від 27.11.2019, шляхом набуття права власності та подальшої державної реєстрації права власності TOB «СІВЕР ГРЕЙН» (код ЄДРПОУ 41682379) на наступне майно:
-трактор колісний БЕЛАРУС-82.1, рік випуску 2009, ДНЗ СВ10375;
-трактор колісний БЕЛАРУС -1221.2, рік випуску 2010 ДНЗ СВ 10376.
3. Надати TOB «СІВЕР ГРЕЙН» (код ЄДРПОУ 41682379) дозвіл на погашення вимог забезпеченого кредитора за рахунок звернення стягнення на рухоме майно TOB «БЕРЕЗНЯЙСЬКИЙ» (код ЄДРПОУ 30865826), яке є предметом застави за Договором застави № 413-cг-Tex-CASE від 20.08.2020, шляхом набуття права власності та подальшої державної реєстрації права власності, TOB «СІВЕР ГРЕЙН» (код ЄДРПОУ 41682379) на наступне майно:
- трактор колісний CASE ІН PUMA 210, рік випуску 2017, ДНЗ 33337СВ.
4. Надати TOB «СІВЕР ГРЕЙН» (код ЄДРПОУ 41682379) дозвіл на погашення вимог забезпеченого кредитора за рахунок звернення стягнення на рухоме майно TOB «БЕРЕЗНЯНСЬКИЙ» (код ЄДРПОУ 30865826), яке є предметом застави за Договором застави № 413-сг-тех-ACR від 07.09.2021, шляхом набуття права власності та подальшої державної реєстрації права власності TOB «СІВЕР ГРЕЙН» (код ЄДРПОУ 41682379) на наступне майно:
- комбайн зернозбиральний РСМ-152 ACROS-595 PLUS, рік випуску 2017, ДНЗ 36601СВ.
5. Надати ТОВ «СІВЕР ГРЕЙН» (код ЄДРПОУ 41682379) дозвіл на погашення вимог забезпеченого кредитора за рахунок звернення стягнення на рухоме майно TOB «БЕРЕЗНЯНСЬКИЙ» (код ЄДРПОУ 30865826), яке є предметом застави за Договором застави майна (повторна застава) № 253/254/413-облад від 19.12.2018, шляхом набуття права власності та подальшої державної реєстрації права власності TOB «СІВЕР ГРЕЙН» (код ЄДРПОУ 41682379) на наступне майно:
- прес-підбирач рулонний Z562, 2017 року випуску.
-борона дискова важка, БДВ «Корвет» , 2017 року випуску.
6. Надати ТОВ «СІВЕР ГРЕЙН» (код ЄДРПОУ 41682379) дозвіл на погашення вимог забезпеченого кредитора за рахунок звернення стягнення на рухоме майно TOB «БЕРЕЗНЯЙСЬКИЙ» (код ЄДРПОУ 30865826), яке є предметом застави за Договором застави (повторна застава) №253/254/290/413-с/г-тех від 19.12.2018, шляхом набуття права власності та подальшої державної реєстрації права власності TOB «СІВЕР ГРЕЙН» (кед ЄДРПОУ 41682379) на наступне майно:
- трактор колісний CLAAS AXION 850 ДНЗ 25345 СВ;
- загальний вантажний пікап TOYOTA HILUX 2017 року випуску, № шасі НОМЕР_1 , ДНЗ НОМЕР_2 .
7. Надати TOB «СІВЕР ГРЕЙН» (код ЄДРПОУ 41682379) дозвіл на погашення вимог забезпеченого кредитора за рахунок звернення стягнення на рухоме майно TOB «БЕРЕЗНЯЙСЬКИЙ» (код ЄДРПОУ 30865826), яке є предметом застави за Договором застави майна, № 413-облад-Жат від 27.11.2019, шляхом набуття права власності та подальшої Державної реєстрації права власності TOB «СІВЕР ГРЕЙН» (код ЄДРПОУ 41682379) на наступне майно:
-каток подрібнювач прямий КПП-6, 2018 року випуску;
-жатка для збирання соняшника MAIZCO GRANDFLOW 9 ряд. 2019 року випуску.
8. Надати TOB «СІВЕР ГРЕЙН» (код ЄДРПОУ 41682379) дозвіл на погашення вимог забезпеченого кредитора за рахунок звернення стягнення на рухоме майно TOB «БЕРЕЗНЯКСЬКИЙ» (код ЄДРПОУ 30865826), яке є предметом застави за Договором застави №433-облад-сів від 26.03.2019, шляхом набуття права власності та подальшої державної реєстрації права власності TOB «СІВЕР ГРЕЙН» (код ЄДРПОУ 41682379) на наступне майно:
- сівалка MTR 8R70 5800 2W6 2С FERT. DZ, 2017 рік випуску.
9. Надати TOB «СІВЕР ГРЕЙН» (код ЄДРПОУ 41682379) дозвіл на погашення вимог забезпеченого кредитора за рахунок звернення стягнення на рухоме майно TOB «БЕРЕЗНЯЙСЬКИЙ» (код ЄДРПОУ 30865826), яке є предметом застави за Договором застави №413-авто від 15.09.2020, шляхом набуття права власності та подальшої державної реєстрації права власності TOB «СІВЕР ГРЕЙН» (код ЄДРПОУ 41682379) на наступне майно: »
- автомобіль TOYOTA LAND CRUISER PRADO 150, 2020 року випуску, № шасі НОМЕР_3 , ДНЗ НОМЕР_4 .
Ухвала складена та підписана 01.10.2024.
Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення та може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Північного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя С.В. Белов
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/ засоби зв`язку - тел.099 420 54 50
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2024 |
Оприлюднено | 03.10.2024 |
Номер документу | 121991926 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи про банкрутство, з них: неплатоспроможність фізичної особи |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні