ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
УХВАЛА
30 вересня 2024 року
м. Хмельницький
Справа № 686/6515/24
Провадження № 22-ц/4820/1971/24
Суддя Хмельницького апеляційного суду Костенко А.М., вирішуючи питання відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 28 серпня 2024 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Лисичанського територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг), Лисичанської міської військової адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області про визнання незаконною бездіяльності, визнання дати та підстав звільнення, зобов`язання вчинити дії, стягнення моральної шкоди, сум належних до виплати при звільнені та середнього заробітку за час несвоєчасного розрахунку при звільненні,
в с т а н о в и в :
Апеляційне провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_2 не може бути відкрито оскільки при її подачі не сплачено судовий збір.
Згідно до п. 3 ч. 4 ст. 356 ЦПК України до апеляційної скарги додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Однак, вказані документи до апеляційної скарги додано не було.
Вбачається, що ОСОБА_2 частково оскаржує рішення суду.
Так, позивачка просить скасувати рішення та ухвалити нове рішення в частині вимог щодо - визнання незаконною бездіяльність щодо її звільнення (яка виразилась у відсутності дій направлених на звільнення в строки визначені заявою про звільнення та не вчинення дій направлених на забезпечення виплати належних грошових сум); - стягнення середнього заробітку за весь час несвоєчасного розрахунку при звільнення в порядку ст. 117 КЗпП України з 16.02.2024р. по день постановлення судового рішення у розмірі визначеному судом -114708,10 грн.
Так, відповідно до пункту 1 частини першоїстатті 5 Закону України «Про судовий збір»від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.
Крім того, згідно зістаттею 2 Закону України «Про оплату праці»до структури заробітної плати входить основна заробітна плата та додаткова.
У постанові від 18 березня 2020 року в справі № 711/4010/13-ц Велика Палата Верховного Суду вказала, що вихідна допомогата середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні (зокрема,і за час затримки виплати такої допомоги)не належать до структури заробітної плати,тобто не є основною чи додатковою заробітною платою,а також не є іншою заохочувальноючи компенсаційною виплатою,що входить до такої структури (близькі за змістом висновки висловлені у постановахВеликої Палати Верховного Судувід 30січня2019року у справі№ 910/4518/16 (пункт 34); від 26червня2019року у справі№ 761/9584/15-ц (пункт 60).
Також Верховний Суд ураховує висновки, зроблені Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 08 лютого 2022 року в справі № 755/12623/19 (провадження № 14-47цс21).
У зазначеній постанові Велика Палата Верховного Суду констатувала, що на вимоги позивачівпро стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні відповідно достатті 117 КЗпП України, пільга щодо сплати судового збору, передбачена пунктом 1 частини першоїстатті 5 Закону України «Про судовий збір», не поширюється.
Ураховуючи наведене, позивачка не звільнена від сплати судового збору за вимогою про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні.
Також законом не передбачено звільнення від сплати судового збору за вимогами про визнання незаконною бездіяльність щодо її звільнення.
Відповідно до п. 6 ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до суду апеляційної скарги на рішення суду судовий збір сплачується в розмірі 150 % ставки, що підлягала сплаті при подачі позовної заяви, іншої заяви і скарги.
Стаття 4 вказаного Закону визначає, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з частиною третьоюстатті 6 Закону України «Про судовий збір»за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Частиною 4 статті 6 Закону України «Про судовий збір» також визначено, що якщо скаргу (заяву) подано про перегляд судового рішення в частині позовних вимог (сум, що підлягають стягненню за судовим рішенням), судовий збір за подання скарги (заяви) вираховується та сплачується лише щодо перегляду судового рішення в частині таких позовних вимог (оспорюваних сум).
Як вбачається з апеляційної скарги, ОСОБА_1 просить скасувати рішення в частині задоволення вимоги про стягнення середнього заробітку за весь час несвоєчасного розрахунку при звільнення, зокрема, не погоджується із розміром стягнутих коштів, просить в цій частині ухвалити нове рішення, яким стягнути кошти в більшому розмірі - 114708,10 грн.
Отже, з наведеного вбачається, що ОСОБА_1 оскаржує дві вимоги - майнового та немайногово характеру.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік»встановлено, що з 01 січня 2024 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у місячному розмірі складає 3028 грн.
Враховуючи те, що 1 % від ціни позову в частині вимоги майнового характеру (про стягнення середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні в сумі 114708,10 грн) становить менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тому розмір судового збору за подання апеляційної скарги в цій частині складає 1453,44грн (3028 грн * 0,4 * 150 %) * 0,8 коефіцієнт (апеляційна скарга подана в електронному вигляді).
Розмір судового збору за подання апеляційної скраги в частині оскарження вимоги немайнового характеру становить 1453,44 грн (3028 грн * 0,4 * 150 %)* 0,8 коефіцієнт.
Отже, виходячи з вищенаведених положень судовий збір при поданні вказаної апеляційної скарги, виходячи з оскаржуваних позовних вимог слід сплатити в розмірі 2906 грн. 88 коп.
ОСОБА_1 не сплативши судовий збір, звернулась з клопотанням про відстрочення часу для сплати судового збору пославшись на те, що перебуває в скрутному матеріальному становищі, має статус ВПО, має на утриманні неповнолітню дитину, не має постійного заробітку, а також посилається на не сплату відповідачем їй коштів, просить відстрочити їй сплату судового збору не менше, як на три місяці, але в будь-якому випадку не пізніше ухвалення апеляційним судом рішення.
Згідно з частинами 1, 3 статті 136 ЦПК України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на визначений строк у порядку, передбаченому законом, але не більше як до ухвалення судового рішення у справі. З підстав, зазначених у частині першій цієї статті, суд у порядку, передбаченому законом, може зменшити розмір належних до сплати судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, або звільнити від їх сплати.
Відповідно до статті 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Особа, яка заявляє відповідне клопотання, згідно зі ст. 12 ЦПК України, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
Отже, вищенаведеними нормами визначено право суду за наявності відповідного клопотання сторони, враховуючи майновий стан сторони, відстрочити аборозстрочити сплатусудового зборуна певнийстрок,але недовше,ніж доухвалення судовогорішення усправі абозменшити розмірсудового зборучи звільнитивід йогосплати на підставах визначених в частині 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір».
При цьому, особа має довести той факт, що її майновий стан дійсно є таким, що змушує її звернутись до суду з проханням про відстрочку, розстрочку, зменшення розміру судового збору або звільнення від нього.
Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду.
Звертаючись до суду з клопотанням про відстрочення сплати судового збору, ОСОБА_1 не надала апеляційному суду доказів на підтвердження скрутного майнового стану.
Отже,апеляційний судроз`яснює,що ОСОБА_1 слід надати додаткові докази, які підтверджують її майновий стан для вирішення клопотання або сплатити судовий збір за подання апеляційної скарги в сумі 2906 грн. 88 коп. на такий розрахунковий рахунок:
Отримувач коштівГУК у Хмел.обл/Хмельниц. мтг/22030101Код отримувача (код за ЄДРПОУ)37971775Банк отримувачаКазначейство України (ел. адм. подат.)Код банку отримувача (МФО)899998Рахунок отримувачаUA608999980313181206080022775Код класифікації доходів бюджету22030101Призначення платежу*;101;
Згідно з ч. 2 ст. 357 ЦПК України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених ст. 356 цього Кодексу, застосовуються положення ст. 185 цього Кодексу.
За таких обставин апеляційну скаргу слід залишити без руху.
Керуючись ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», ст. ст. 185, 356, 357, 389 ЦПК України, апеляційний суд
у х в а л и в:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 28 серпня 2024 року, залишити без руху та надати строк 10днів здня врученнякопії ухвали для усунення зазначених недоліків, а саме: сплати 2908грн.88коп. судового збору на зазначений розрахунковий рахунок або надання відповідних доказів - для вирішення клопотання щодо відстрочення сплати судового збору.
В разі сплати апелянтом судового збору, апеляційному суду направити оригінал документа про оплату судового збору.
У разі невиправлення зазначених недоліків до вказаного строку, апеляційна скарга буде вважатись неподаною та повернута.
Копію ухвали надіслати апелянту.
Ухвала набирає законної сили після її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Хмельницького
апеляційного суду А.М. Костенко
Суд | Хмельницький апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 30.09.2024 |
Оприлюднено | 03.10.2024 |
Номер документу | 122000972 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них |
Цивільне
Хмельницький апеляційний суд
Костенко А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні