ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
м. Київ
02.10.2024Справа № 910/1049/24Господарський суд міста Києва у складі судді Спичака О.М., дослідивши матеріали заяви представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Смарт Грід" про ухвалення додаткового рішення про стягнення витрат на професійну правничу допомогу у справі
За позовом Приватного акціонерного товариства "Камет"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Смарт Грід"
про стягнення 287050,41 грн та зобов`язання вчинити дії
Без повідомлення учасників справи
ВСТАНОВИВ:
29.01.2024 до Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява Приватного акціонерного товариства "Камет" з вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "Смарт Грід", в якій позивач просить суд:
1) визнати генератор дизельний GJW350X, поставлений за Договором №101122 від 10.11.2022 року, товаром неналежної якості, який не може експлуатуватись позивачем відповідно до умов Договору №101122 від 10.11.2022 р. та показників, гарантованих виробником;
2) стягнути із відповідача грошові кошти: 270417,40 грн штрафу за поставку товару неналежної якості по Договору №101122 від 10.11.2022 р.; 16633,01 грн відшкодування витрат на проведення технічної експертизи товару неналежної якості;
3) зобов`язати відповідача замінити неякісний товар, поставлений по Договору №101122 від 10.11.2022 р., на аналогічний товар належної якості.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем обов`язку за Договором на поставку та сервісне обслуговування товару №101122 від 10.11.2022 з поставки товару належної якості.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 05.02.2024 позовну заяву Приватного акціонерного товариства "Камет" залишено без руху, встановлено позивачу строк та спосіб усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.02.2024 відкрито провадження у справі №910/1049/24, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (без проведення судового засідання), встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.04.2024 постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Рішенням від 18.09.2024 закрито провадження у справі в частині позовних вимог про визнання генератора дизельного GJW350X, поставленого за Договором №101122 від 10.11.2022 року, товаром неналежної якості, який не може експлуатуватись позивачем відповідно до умов Договору №101122 від 10.11.2022 р. та показників, гарантованих виробником та 2) зобов`язання замінити неякісний товар, поставлений за Договором №101122 від 10.11.2022, на аналогічний товар належної якості; в іншій частині позову відмовлено; повернуто з Державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариства «Камет» судовий збір у розмірі 6056 грн 00 коп., сплачений за платіжною інструкцією №0000000229 від 07.02.2024.
01.10.2024 до Господарського суду міста Києва від представника відповідача надійшла заява про ухвалення додаткового рішення про стягнення витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 40 000 грн.
Розглянувши подану заяву, суд вважає, що вона підлягає залишенню без розгляду, зважаючи на наступні обставини.
Положеннями статті 59 Конституції України закріплено, що кожен має право на професійну правничу допомогу. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.
Згідно з рішеннями Європейського суду з прав людини у справі "Баришевський проти України", "Двойних проти України", заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим.
Частинами першою, третьою статті 131-2 Конституції України визначено, що для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура, засади організації і діяльності якої та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначаються законом.
Зазначеному положенню Конституції України кореспондує стаття 16 Господарського процесуального кодексу України, положеннями якої передбачено, що учасники справи мають право користуватися правничою допомогою, а представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
Виходячи з аналізу положень статті 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту адвокат отримує винагороду у вигляді гонорару, обчислення якого, підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги.
Водночас, розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом. Адвокат має право у розумних межах визначати розмір гонорару, виходячи із власних міркувань, з урахуванням складності справи, кваліфікації, досвіду і завантаженості адвоката та інших обставин. Погоджений адвокатом з клієнтом та/або особою, яка уклала договір в інтересах клієнта, розмір гонорару може бути змінений лише за взаємною домовленістю. У разі виникнення особливих по складності доручень клієнта або у випадку збільшення затрат часу й обсягу роботи адвоката на фактичне виконання доручення (підготовку до виконання) розмір гонорару може бути збільшено за взаємною домовленістю.
Отже, діяльність адвоката є оплачуваною працею і така оплата у вигляді гонорару здійснюється на підставі укладеного між адвокатом та його клієнтом договору про надання правової допомоги.
Одним із принципів господарського судочинства, який передбачено положеннями статті 129 Господарського процесуального кодексу України, є відшкодування судових витрат стороні, на користь якої ухвалене судове рішення. Метою впровадження цього принципу є забезпечення особі можливості ефективно захистити свої права в суді, ефективно захиститись у разі подання до неї необґрунтованого позову, а також стимулювання сторін до досудового вирішення спору.
Виходячи із системного аналізу положень частини восьмої статті 129, частини третьої статті 126 Господарського процесуального кодексу України, розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів, які подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. Також, для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Наслідки неподання таких доказів визначені у абзаці третьому частини восьмої статті 129 Господарського процесуального кодексу України, згідно якої, у разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
У ч. 5 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України зазначено, що датою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Таким чином, оскільки рішення суду у справі №910/1049/24 було ухвалено 18.09.2024, то п`ятиденний строк для подання відповідних доказів понесення витрат на правову допомогу адвоката сплив 23.09.2024, у зв`язку з чим подання до суду заяви із такими доказами 01.10.2024 здійснено із пропуском встановленого процесуального строку, що має наслідком застосування положень абз. 3 ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.
Як передбачено частинами 1, 4 статті 119 Господарського процесуального кодексу України, суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Одночасно із поданням заяви про поновлення процесуального строку має бути вчинена процесуальна дія (подані заява, скарга, документи тощо), стосовно якої пропущено строк.
Однак, заявник не скористався наданим йому правом на подання заяви про поновлення пропущеного процесуального строку щодо надання доказів понесення витрат на правову допомогу адвоката.
За наведених обставин, оскільки надання заявником доказів понесення витрат на правову допомогу адвоката здійснено з пропуском встановленого процесуального строку та за відсутності мотивованої заяви про поновлення пропущеного процесуального строку, суд залишає заяву про винесення додаткового рішення без розгляду.
Керуючись ст.ст. 129, 232-235 Господарського процесуального кодексу України,
УХВАЛИВ:
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Смарт Грід" про ухвалення додаткового рішення про стягнення витрат на професійну правничу допомогу у справі залишити без розгляду.
Згідно з ч. 1 ст. 235 Господарського процесуального кодексу України дана ухвала набирає законної сили негайно з моменту її підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Північного апеляційного господарського суду протягом 10 днів з дня її підписання.
Суддя О.М. Спичак
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 02.10.2024 |
Оприлюднено | 03.10.2024 |
Номер документу | 122020151 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Спичак О.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні