ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
УХВАЛА
02 жовтня 2024 року м. ХарківСправа № 1094з-24
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Пономаренко Т.О.
без виклику представників сторін
розглянувши заяву (вх.№1094 від 01.10.2024) представника ОСОБА_1 про витребування доказів у справі
за заявою (позовом) ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Релігійної організації "Релігійна громада святителя Миколая Ізюмської єпархії Української православної церкви" (63512, Харківська обл., Чугуївський р-н, село Кам`яна Яруга, вул. Миру, будинок 26-а; код ЄДРПОУ: 33867077) про визнання неправомірним рішення загальних зборів та скасування реєстраційної дії
ВСТАНОВИВ:
01.10.2024 ОСОБА_1 звернувся до Господарського суду Харківської області із заявою про забезпечення позову до подання позовної заяви, в якій просить суд забезпечити позов шляхом зборони державним реєстраторам будь-яких військових державних адміністрацій, акредитованих підприємств Міністерства юстиції України, а також нотаріусам та особам, уповноваженим на виконання функцій державних реєстраторів в сфері релігійної діяльності, які мають відповідні повноваження щодо внесення відомостей та/або змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб та громадських формувань, проводити будь-які реєстраційні дії відносно Релігійної організації «Релігійна громада Святителя Миколая Ізюмської єпархії Української Православної Церкви» (код ЄДРПОУ 33867077).
У якості додатку до заяви про забезпечення позову до подання позовної заяви заявник надав заяву про витребування доказів, в якій просить суд витребувати у Харківської обласної державної адміністрації (Україна, 61002, Україна, Харківська обл., місто Харків, вулиця Сумська, будинок, 64) копію матеріалів реєстраційної справи, на підставі якої у серпні, вересні 2024 року подані документи для проведення державної реєстрації змін відомостей про юридичну особу (код ЄДРПОУ 33867077), що стосується зміни керівника та/або найменування Релігійної організації «Релігійна громада Святителя Миколая Ізюмської єпархії Української Православної Церкви».
Означена заява подана заявником на підставі статті 81 ГПК України та за доводами останнього, витребувані докази необхідні для всебічного, повного та об`єктивного розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності.
Відповідно до частини 1 статті 81 ГПК України учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 80 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
Згідно з частиною 2 статті 80 ГПК України позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви.
Відтак, у відповідності до вимог статей 80, 81 ГПК України заява про витребування доказів подається разом з поданням позовної заяви.
Однак, позовну заяву заявником подано не було.
Водночас, згідно частини 5 статті 81 ГПК України суд може витребувати докази також до подання позову як захід забезпечення доказів у порядку, встановленому статтями 110-112 цього Кодексу.
За приписами частин 1-3 статті 110 ГПК України суд за заявою учасника справи або особи, яка може набути статусу позивача, має забезпечити докази, якщо є підстави припускати, що засіб доказування може бути втрачений, або збирання чи подання відповідних доказів стане згодом неможливим або утрудненим.
Способами забезпечення судом доказів є допит свідків, призначення експертизи, витребування та (або) огляд доказів, у тому числі за їх місцезнаходженням, заборона вчиняти певні дії щодо доказів та зобов`язання вчинити певні дії щодо доказів. У необхідних випадках судом можуть бути застосовані інші способи забезпечення доказів, визначені судом.
Заява про забезпечення доказів може бути подана до суду як до, так і після подання позовної заяви.
Частинами 1, 2 статті 111 ГПК України визначено вимоги до заяви про забезпечення доказів.
Водночас, згідно вимог частини 3 статті 111 ГПК України за подання заяви про забезпечення доказів сплачується судовий збір у розмірі, встановленому законом. Документ, що підтверджує сплату судового збору, додається до заяви.
Закон України "Про судовий збір" визначає правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору. Відтак у цій частині норми Закону України " Про судовий збір" є спеціальними щодо норм ГПК України.
Однак норми пункту 2 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" не закріплюють ставку судового збору за подання до господарського суду заяви про забезпечення доказів, обов`язок щодо сплати якого, однак, визначений ГПК України.
Верховний Суд неодноразово зазначав, що у випадку наявності колізії між загальним та спеціальним законом застосуванню підлягають норми спеціального закону. Згідно з принципом "Lex specialis" (лат. - спеціальний закон, спеціальна норма) за наявності розбіжності загального і спеціального закону діє спеціальний закон. Про перевагу норм "lex specialis" над іншими загальними нормами зазначає у своїх рішеннях і ЄСПЛ (пункт 69 рішення від 25.03.199 у справі "Nikolova v. Bulgaria", заява № 31195/96 тощо).
Відтак, Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду в постанові від 07.06.2024 у справі № 918/907/22 дійшов висновку, що за подання до господарського суду заяви про забезпечення доказів судовий збір не підлягає сплаті.
Відповідно до вимог частин 1, 2 статті 112 ГПК України, заява про забезпечення доказів розглядається у судовому засіданні в загальному порядку, передбаченому цим Кодексом, з особливостями, встановленими цією статтею.
Заява розглядається не пізніше п`яти днів з дня її надходження до суду.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку про прийняття до розгляду заяви ОСОБА_1 про витребування доказів у судовому засіданні в загальному порядку.
На підставі викладеного, керуючись статтями 80, 81, 110, 111, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву (вх.№1094 від 01.10.2024) представника ОСОБА_1 про витребування доказів прийняти до розгляду.
Судове засідання з розгляду заяви (вх.№1094 від 01.10.2024) представника ОСОБА_1 про витребування доказів призначити на 04 жовтня 2024 року о 14:00.
Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою: 61022, місто Харків, майдан Свободи 5, 8-й під`їзд, 1-й поверх, зал №111.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Ухвалу підписано 02.10.2024.
СуддяТ.О. Пономаренко
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі - http://reyestr.court.gov.ua.
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 02.10.2024 |
Оприлюднено | 07.10.2024 |
Номер документу | 122054818 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Пономаренко Т.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні