Справа № 761/4378/24
Провадження № 2/761/5485/2024
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 жовтня 2024 року Шевченківський районний суд м. Києва під головуванням судді Матвєєвої Ю.О., при секретарі Каніковському Б.А., за участі представника позивача адвоката Сподар А.В., представників відповідачів адвокатів Рябка Є.О., Басараб Н,В. розглянувши у підготовчому судовому засіданні заяву представника позивача адвоката Сподар А.В. про залишення позову ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Статус Капітал Плюс», Товариства з обмеженою відповідальністю «Анкерит», треті особи Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Русанюк З.З., приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Бочкарьова А.В. про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню та скасування державної реєстрації права власності без розгляду , -
В С Т А Н О В И В:
В лютому 2024 року позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02.02.2024 року справу передано на розгляд судді Матвєєвій Ю.О.
Ухвалою судді від 05.02.2024 року позовну заяву залишено без руху з наданням позивачеві строку для усунення недоліків.
Ухвалою судді від 07.02.2024 року відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду у підготовче засідання в порядку загального позовного провадження.
27.02.2024 року від відповідача ТОВ «Анкерит» через канцелярію суду подано відзив на позовну заяву.
05.03.2024 року від відповідача ТОВ «Статус Капітал Плюс» через канцелярію суду подано відзив на позовну заяву.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 30.04.2024 року в задоволенні клопотання представника позивача про витребування доказів відмовлено.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 29.07.2024 року в задоволенні клопотання представника позивача про залучення третьої особи відмовлено.
01.10.2024 року через канцелярію суду від представника позивача надійшла заява про залишення позову без розгляду.
В підготовчому засіданні, яке відбулось 01.10.2024 року, представник позивача адвокат Сподар А.В. просив залишити позов без розгляду, про що подав відповідну заяву до канцелярії суду.
Представник відповідача ТОВ «Анкерит» адвокат Басараб Н.В. просила суд закрити провадження у справі у зв`язку із відсутністю предмету спору, про що нею 01.10.2024 року було подано відповідну заяву через канцелярію суду.
Представник відповідача ТОВ «Статус Капітал Плюс» адвокат Рябко Є.О. підтримав заяву представника відповідача ТОВ «Анкерит» про закриття провадження у справі у зв`язку із відсутністю предмету спору.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, дійшов до наступного висновку.
За приписами ч. 1 ст. 43 ЦПК України учасники справи мають право, зокрема, подавати до суду заяви та клопотання.
Згідно з пунктом 5 частиною першою статті 257 ЦПК України суд постановляє ухвалу про залишення позову без розгляду, якщо позивач до початку розгляду справи по суті подав заяву про залишення позову без розгляду.
Залишення заяви без розгляду на підставі заяви позивача - це форма закінчення розгляду справи без ухвалення рішення. Зазначена процесуальна дія - це диспозитивне право позивача, передбачене нормами ЦПК України. При цьому суд не перевіряє підстави подання такої заяви.
Отже, саме по собі подання заяви про залишення позову без розгляду не є необґрунтованими діями позивача, так як це є його диспозитивним правом, передбаченим нормами ЦПК України, яке не містить обмежень в його реалізації.
Оскільки, подання заяви про залишення позову без розгляду є правом позивача, яке не може бути обмежено судом, то заява представника позивача підлягає задоволенню.
Стосовно заяви сторони відповідача про закриття провадження у справі у зв`язку із відсутністю предмету спору суд зазначає наступне.
Згідно з частиною першою статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до частини першої статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Захист цивільних прав - це застосування цивільно-правових засобів
з метою забезпечення цивільних прав.
Процесуальний порядок провадження у цивільних справах визначається ЦПК України та іншими законами України, якими встановлюється зміст, форма, умови виконання процесуальних дій, сукупність цивільних процесуальних прав і обов`язків суб`єктів цивільно-процесуальних правовідносин та гарантій їх реалізації.
Цивільним процесуальним законом чітко розмежовано підготовче провадження із проведенням підготовчого засідання, його особливості, строки проведення (Глава 3 Розділу III «Позовне провадження»)та розгляд справи по суті із проведенням судового засідання (Глава 3 вказаного розділу).
Статтею 196 ЦПК України передбачено, що для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
Положеннями статті 189 ЦПК України визначено, що завданнями підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з`ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Таким чином, підготовче судове провадження - це стадiя судового прoцесу, в якій з`ясовується предмет спoру, позoвнівимoги, заперечення на позoвнівимoги, склад учасників судовoго процесу, вирішення відводів, xарактер спірних правовідносин та інших дій, які будуть слугувати для правильного і безперешкoдного розгляду справи пo суті, іншими словами, це важлива складова судочинства, що спрямованана створення умов для правильного, безперешкодного та своєчасного розгляду справи по суті.
Підготовче провадження починається відкриттям провадження у справі і закінчується закриттям підготовчого засідання.
Підготовче засідання є формою підготовчого провадження, яка полягає у вчиненні судом та учасниками судового процесу відповідних процесуальних дій.
Підстави для закриття провадження у справі визначені у статті 255 ЦПК України.
Закриття провадження у справі - це форма закінчення розгляду цивільної справи без прийняття судового рішення у зв`язку з виявленням після порушення провадження у справі обставин, з якими закон пов'язує неможливість судового розгляду справи.
Пунктом 2 частини першої статті 255 ЦПК України встановлено, що суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Поняття «юридичного спору» має тлумачитися широко, виходячи з підходу Європейського суду з прав людини до тлумачення поняття «спір про право» (пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людиниі основоположних свобод). Зокрема, Європейський суд з прав людини зазначає, що відповідно до духу Конвенції поняття «спору про право» має розглядатися не суто технічно, йому слід надавати сутнісного, а не формального значення.
За таких обставин закриття провадження з підстав, передбачених пунктом 2 частини першої статті 255 ЦПК України, можливо лише в судовому засіданні, а не при проведенні підготовчого судового засідання.
Аналогічні правові висновки містяться в постанові ОП КЦС Верховного Суду від 20.09.2021 року у справі № 638/3792/20.
За таких обставин заява представника відповідача про закриття провадження у справі за відсутністю предмету спору задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 255, 257, 260, 261, 353, 354 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Статус Капітал Плюс», Товариства з обмеженою відповідальністю «Анкерит», треті особи Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Русанюк З.З., приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Бочкарьова А.В. про визнання виконавчого напису нотаріуса таким, що не підлягає виконанню та скасування державної реєстрації права власності - залишити без розгляду.
В задоволенні заяви представника відповідача ТОВ «Анкерит» адвоката Басараб Н.В. про закриття провадження у справі у зв`язку із відсутністю предмету спору - відмовити.
Ухвалу суду може бути оскаржено до Київського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали виготовлено 04.10.2024 року.
Суддя Ю.О. Матвєєва
01 жовтня 2024 року
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2024 |
Оприлюднено | 07.10.2024 |
Номер документу | 122079054 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них |
Цивільне
Шевченківський районний суд міста Києва
Матвєєва Ю. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні