Ухвала
від 07.10.2024 по справі 452/3679/24
САМБІРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 452/3679/24

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

07 жовтня 2024 року м. Самбір

Суддя Самбірського міськрайонного суду Львівської області Кущ Т.М., отримавши позовну заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в особі представника - адвоката Головки Любомира Васильовича до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сандора»</a> (далі ТзОВ «Сандора») про стягнення моральної шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог щодопредмета спору ОСОБА_3 , -

В С Т А Н О В И В :

02 жовтня 2024 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в особі представника адвоката Головки Л.В. звернулися до суду з вищевказаним позовом, в якому заявлені вимоги про стягнення моральної шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, на користь кожного з позивачів окремо у розмірі по 1152000 грн. 00 коп., посилаючись на те, що 22 грудня 2018 року ОСОБА_3 , керуючи автомобілем марки «MERCEDES BENZ ATEGO 1318L», державний реєстраційний номерний знак НОМЕР_1 , який належить ТзОВ «САНДОРА», рухаючись ним автодорогою Львів-Самбір-Ужгород (Н-13) в напрямку до м. Львів, навпроти будинку №12-а по вул.Чорновола в м. Рудки Самбірського району Львівської області, на нерегульованому перехресті, порушуючи Правила дорожнього руху України, допустив зіткнення з автомобілем «PEUGEOT 308», державний реєстраційний номерний знак НОМЕР_2 під керуванням водія ОСОБА_1 .. Внаслідок дорожньо-транспортної пригоди (далі - ДТП) водій ОСОБА_1 та пасажир ОСОБА_4 отримали тілесні ушкодження та травми різного ступеню, а так само отримали психологічні страждання, котрі не зменшуються із плином часу.

Вирішуючи питання про можливість відкриття провадження у справі, приходжу до висновку, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у ст.177 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України).

Так,згідно ч.4ст.177ЦПК України,до позовноїзаяви додаютьсядокументи,що підтверджуютьсплату судовогозбору увстановлених порядкуі розмірі,або документи,що підтверджуютьпідстави звільненнявід сплатисудового зборувідповідно дозакону.

Позивачі в особі представника - адвоката Головки Л.В. не сплатили судовий збір за подання позовної заяви з посиланням на п.6 ч.1ст.5Закону України«Про судовийзбір» від 08 липня 2011 року №3674-VI (із змінами та доповненнями) (далі Закон), вказуючи на те, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі -у справах про відшкодування матеріальних збитків,завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Разом з тим, на переконання суду, вищевказані норми Закону не можуть бути застосовані у цій справі, оскільки сформовані щодо кримінальних процесуальних правовідносин, виходячи із завдань кримінального провадження. Правове регулювання відносин у кримінальному провадженні відмінне від цивільних процесуальних правовідносин. Як наголошено Верховним Судом, у кримінальному провадженні стягнення із засудженого судового збору не допускається. Натомість, таких обмежень не встановлено уЦПК Українищодо

відповідача, до якого пред`явлено вимоги про стягнення моральної шкоди, заподіяної кримінальним правопорушенням. НормамиЦПК Українизакріплено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно

розміру задоволених позовних вимог. Принцип пропорційності розподілу судових витрат, у тому числі і судового збору, у цивільному судочинстві вказує як на його фіскальну функцію для компенсації витрат на розгляд справи, так і на створення несприятливих майнових наслідків для осіб, які вчинили цивільні правопорушення або пред`явили необґрунтовані чи завищені позовні вимоги до суду.

Відтак, зміст наведеної статті не дозволяє дійти висновку, що від сплати судового збору звільняються позивачі у зв`язку із поданням ними позовів про відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок вчинення кримінального правопорушення, що саме і просить позивач та вбачається з тексту позову. Спосіб відшкодування моральної шкоди грішми не підміняє собою розуміння моральної шкоди як немайнової шкоди, тому така вимога має бути оплачена судовим збором.

Згідно позиції Верховного Суду (справа №761/11472/15-ц постанова від 28 листопада 2018 року) моральна шкода, що визначена у грошовому вимірі, є шкодою майнового характеру.

Таким чином, кожним з позивачів не додана до позовної заяви квитанція на підтвердження сплати судового збору щодо позовної вимоги про відшкодування моральної шкоди, завданої кримінальним правопорушенням.

Відповідно до пп.1 п.1 ч.2ст.4 Закону- ставки судового збору за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою або фізичною особою-підприємцем, встановлюються у розмірі 1 відсотку ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (що становить, виходячи із ціни позову за вимогу про стягнення моральної шкоди).

Позивачі в особі свого представника - адвоката Головки Л.В. просять стягнути моральну шкоду в сумі 1152000грн.00коп. окремо на користь кожного з позивачів, відтак підлягає сплаті судовий збір в сумі 11520 грн. 00 коп. за кожну позовну вимогу.

Таким чином,суд дійшов висновку, що позовна заява не відповідає вимогам цивільно-процесуального закону.

За таких обставин, суд пропонує позивачам усунути недоліки позовної заяви, а саме додати документ, що підтверджує сплату судового збору за кожнупозовну вимогу у відповідному розмірі.

Відповідно до ст.185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення.

На підставі викладеного, керуючись ст.185 ЦПК України, суддя, -

П О С Т А Н О В И В :

Позовну заяву ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в особі їхнього представника - адвоката Головки Любомира Васильовича до Товариства з обмеженою відповідальністю « Сандора», третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог щодопредмета спору ОСОБА_3 , - залишити без руху.

Надати позивачеві строк для усунення недоліків в межах 5 (п`яти) днів з дня вручення ухвали.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя: Т.М. Кущ

СудСамбірський міськрайонний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення07.10.2024
Оприлюднено09.10.2024
Номер документу122120177
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них фізичній особі, яка потерпіла від кримінального правопорушення

Судовий реєстр по справі —452/3679/24

Ухвала від 28.11.2024

Цивільне

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

Кущ Т. М.

Ухвала від 28.11.2024

Цивільне

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

Кущ Т. М.

Ухвала від 28.11.2024

Цивільне

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

Кущ Т. М.

Ухвала від 04.11.2024

Цивільне

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

Кущ Т. М.

Ухвала від 14.10.2024

Цивільне

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

Кущ Т. М.

Ухвала від 07.10.2024

Цивільне

Самбірський міськрайонний суд Львівської області

Кущ Т. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні