Справа № 289/960/24
Номер провадження 2/289/526/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04.10.2024 м. Радомишль
Радомишльський районний суд Житомирської області вскладі: підголовуваннямсудді МельникаО.В.,з секретарем судових засідань ПисаренкоК.Л., за участі позивача ОСОБА_1 , представника позивача адвоката Ткаченко Я.К., відповідача ОСОБА_2 , розглянувши увідкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовною заяву ОСОБА_1 (місцезнаходження/місцепроживання: АДРЕСА_1 )до ОСОБА_2 (місцезнаходження /місце проживання: АДРЕСА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце знаходження / місце проживання: АДРЕСА_3 ), Міністерства оборони України (місцезнаходження /місце проживання: АДРЕСА_4 ), треті особи ІНФОРМАЦІЯ_2 , (місце знаходження: АДРЕСА_5 , ЕДРПОУ НОМЕР_1 ), Виконавчий комітет Вишевицької сільської ради Житомирського району Житомирської області (місце знаходження / місце проживання: АДРЕСА_6 ) про встановлення факту, що має юридичне значення та встановлення батьківства, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з вказаною заявою, в якій просить: встановити факт, що ОСОБА_1 , проживала однією сім`єю, як дружина і чоловік без реєстрації шлюбу із померлим ОСОБА_3 , в період з березня 2004 року і до дня його смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 . Також просить визнати померлого громадянина України, ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьком малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та внести зміни до актового запису №5 від 19.08.2015 року про народження ОСОБА_4 , змінивши відомості про батька та прізвище дитини.
В обґрунтування заяви посилається на те, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , почали спільно проживати, вели спільний побут та мали взаємні права та обов`язки, тобто перебували у фактичних шлюбних відносинах без реєстрації шлюбу з березня 2004 року. ОСОБА_5 та ОСОБА_6 проживали разом за адресою: АДРЕСА_7 .
На момент знайомства з ОСОБА_3 у позивача, ОСОБА_1 , вже народилося два сина від першого шлюбу, а саме, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 . ІНФОРМАЦІЯ_5 позивачка ОСОБА_1 , народила сина, якого назвали ОСОБА_5 . Позивач займалася реєстрацією народження сина майже через два тижня після повернення з пологового буднику. Оскільки вона не перебувала у зареєстрованому шлюбі і звернулася до органів реєстрації актів цивільного стану сама, то інформацію про батька у актовому записі було зроблено зі слів матері, відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України.
Після початку повномасштабного вторгнення російської федерації на територію України ОСОБА_3 було мобілізовано для участі у заходах пов`язаних з обороною та захистом Батьківщини. ІНФОРМАЦІЯ_3 солдат ОСОБА_3 , вірний військовій присязі на вірність Українському народові, мужньо виконував військовий обов`язок в бою за Україну, її свободу і незалежність і загинув поблизу населеного пункту Синьківка, Куп`янського р-ну, Харківської обл. Причиною смерті є вибухова травма.
Через відсутність підтверджуючих документів про батьківство, малолітній син позивача, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , позбавлений можливості отримати соціальні виплати та пільги від держави, як члену сім`ї загиблого військовослужбовця, тобто для отримання належного утримання з боку держави у зв`язку із втратою годувальника та одноразової грошової допомоги від держави, яка виплачується близьким родичам (дітям в тому числі) у разі загибелі (смерті) військовослужбовця при здійсненні заходів пов`язаних із захистом та обороною Батьківщини. Також оскільки позивач має право на отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку зі смертю свого чоловіка, вважає за необхідне скористатися своїм правом на звернення до суду з позовною вимогою про встановлення факту того, що позивач, ОСОБА_1 , проживала однією сім`єю, як дружина і чоловік без реєстрації шлюбу із померлим ОСОБА_3 , в період з березня 2004 року і до його смерті, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
За вказаних обставин заявник звернулась до суду з даною позовною заявою.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та представник позивача адвокат Ткаченко Я.К. заяву підтримали, з мотивів та доводів, що викладені в ній та просили її задовольнити.
В судовому засіданні відповідач ОСОБА_2 заявлені вимоги підтримала повністю. Пояснила суду, що є матір`ю загиблого ОСОБА_3 та підтвердила фактичні обставини викладені в позовній заяві.
Представники відповідачів: ІНФОРМАЦІЯ_1 та Міністерства оборони України будучи належним чином повідомлені про дату час та місце розгляду справи в судове засідання не з`явились. Відповідач МО України надали суду письмові пояснення, проти позову заперечили з тих підстав, що вони не є належними відповідачами у даній справі, оскільки прав позивача не порушували.
Представник третьої особи без самостійних вимог - Виконавчий комітет Вишевицької сільської ради Житомирського району Житомирської області до суду не з`явився, подали заяву про розгляд справи за їх відсутності.
Представник третьої особи без самостійних вимог - ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи належним чином повідомлені про дату час та місце розгляду справи в судове засідання не з`явився, заяв і клопотань не подав.
Заслухавши учасників справи, пояснення свідків, дослідивши матеріали справи, суд дійшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що згідно копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 та повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_4 , відомості про батька зазначені як ОСОБА_9 , матір ОСОБА_1 . Відомості про батька записані відповідно до частини першої ст. 135 СК України.
Як вбачається з Акту про спільне проживання на день смерті № 16 від 01 квітня 2024 року, складеного комісією Вишевицької сільської ради Житомирського району, Житомирської області у складі сусідів ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , депутатів Вишевицької сільської ради Новиченко С.Л. та ОСОБА_12 слідує, що ОСОБА_1 дійсно з березня 2004 року проживала разом з цивільним чоловіком ОСОБА_3 по день його смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 за адресою: АДРЕСА_7 , вели спільне господарство, та мають спільну дитину ОСОБА_4 .
Згідно довідки № 20 від 06.05.2024 наданої КУ «Вишевицький ліцей» ОСОБА_4 дійсно навчається в 3 класі ліцею. В наданій учбовим закладом характеристиці зазначено, що протягом навчання батько ( ОСОБА_3 ) та мати ( ОСОБА_1 ) активно беруть участь у шкільному житті сина. Постійно відвідують батьківські збори, ведуть активну переписку в чатах з класним керівником, цікавляться успіхами хлопчика.
Матеріали справи містять родинні фотознімки проведення вільного часу, дозвілля, відвідування церкви, урочистих заходів спільно позивачкою з ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
Допитані в якості свідків невістка позивача ОСОБА_13 та сусідка ОСОБА_10 підтвердили факт спільного проживання як чоловіка та дружини ОСОБА_3 з ОСОБА_1 у період з 2004 по січень 2024 року, ведення спільного господарства у це період та батьківське ставлення ОСОБА_3 до ОСОБА_4 .
Відповідно до Свідоцтва про народження серія НОМЕР_3 від 20.01.1971 року виданого Білокриницькою селищною радою Радомишльського району Житомирської області батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 є ОСОБА_14 та ОСОБА_2 .
Відповідно до наданого позивачем Свідоцтва про проведення тесту на законну спорідненість, проведеного акредитованою лабораторією «Єврофінс Медігеномікс Форенсік ГмбХ» Німеччина (переклад здійснено кваліфікованим перекладачем), в якому порівнювались зразки ОСОБА_15 бабусі по батьковій лінії та ОСОБА_16 (дитина), в результаті якого було встановлено ймовірність споріднення 99,9159% та зроблено висновок про те, що ОСОБА_17 є бабусею по батьковій ОСОБА_18 .
Згідно сповіщення №127 від 07.02.2024 року солдат ОСОБА_3 вірний Військовій присязі на вірність Українському народу, мужньо виконавши військовий обов`язок в бою за Україну її свободу і незалежність загинув поблизу с. Синьківка, Куп`янського району Харківської області.
Відповідно до лікарського свідоцтва про смерть №12-17/52ДТ/24 від 01 лютого 2024 року, смерть ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , що був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_8 , настала ІНФОРМАЦІЯ_9 в с. Синьківка, Куп`янського району Харківської області, в зоні бойових дій в наслідок вибухової травми.
Згідно зі свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , помер у віці 53 роки, ІНФОРМАЦІЯ_9 в с. Синьківка, Куп`янського району Харківської області.
У відповідності зі ст. 12, 13 ЦПК України, суд розглядає справи на принципах змагальності і диспозитивності, у межах заявлених позовних вимог на підставі доказів, наданих сторонами. Відповідно до ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У відповідності зі ст. 121 Сімейного Кодексу України права й обов`язки матері, батька дитини ґрунтуються на походженні дитини від них.
Відповідно до ст.128 СК України, за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 СК, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до ЦПК України. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини.
Згідно п.3 ч.2 ст.125 СК України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за рішенням суду.
Відповідно до ст.130 СК України, у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу. Заява про встановлення факту батьківства може бути подана особами, зазначеними у частині третій статті 128 цього Кодексу.
Визнання батьківства за рішенням суду, розглядається як засіб захисту прав дитини, тобто міра, спрямована на відновлення, визнання порушених або оспорених прав дитини. Визначення батьківства дитини є підставою виникнення батьківських обов`язків, зокрема обов`язку з утримання дитини.
Закон розрізняє порядок визначення походження дитини від батька шляхом визнання батьківства - про що позов заявляється до особи, яка вважається батьком дитини, або нею самою, та шляхом встановлення факту батьківства у разі смерті особи, яку заявник вважає батьком дитини.
Відповідно до п.п. 20 п. 1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України №52/2 від 18.10.2000 з відповідними змінами, при вирішенні судом спорів, окрім інших, про визнання батьківства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
На підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду (п.2.16.4. Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12.01.2011).
Згідно з п.7 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15 травня 2006 року №3 у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, або смерті жінки, котра вважалась матір`ю останньої, факт їхнього батьківства (материнства) може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні. Заяви про встановлення факту як батьківства, так і материнства суд приймає до розгляду, якщо запис про батька (матір) дитини в Книзі реєстрації народжень учинено згідно зі ст.135 СК України. Із заявою про встановлення факту батьківства до суду мають право звернутися матір, опікун (піклувальник) дитини, особа, яка її утримує та виховує, а також сама дитина, котра досягла повноліття, а факту материнства - батько й інші перелічені особи. Заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не вказана батьком дитини, коли відповідно до ч.2 ст.55 СК України про батька дитини проведено за вказівкою матері, яка не перебувала у шлюбі, або ж такий запис зовсім відсутній і можуть бути подані матір`ю, опікуном чи піклувальником дитини чи самою дитиною після досягнення повноліття.
Відповідно до роз`яснень п.9 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3від 15 травня 2008 року "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів", за нормою статей 213,215ЦПК України, рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах РАЦС (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено).
Європейський суд з прав людини у своєму рішенні у справі «Йевремович проти Сербії» зазначив, що у відповідності до статті 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод під час розгляду скарги про встановлення батьківства, суди мають приділяти особливу увагу інтересам конкретної дитини.
Законодавством передбачено певні обов`язки батьків щодо їхньої дитини, а також необхідність приймати судові рішення з урахуванням найкращих інтересів дитини, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, інших осіб.
За положеннями ст. 134 СК України на підставі заяви осіб, зазначених у статтях 126, 127 СК України або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до Книги реєстрації народжень та видає нове Свідоцтво про народження.
Також, згідно ст. 293 ЦПК України, в порядку окремого провадження можуть бути розглянуті цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідноч. 1ст. 315 ЦПК України,у судовомупорядку встановлюютьсяфакти,що маютьюридичне значення,зокрема йфакти родиннихвідносин міжфізичними особами, проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.
Суд дослідивши матеріали справи, заслухавши покази свідків приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги є доведеними належними і допустимими доказами, які узгоджуються між собою та такими, що підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст.12,13,81,259, 265,268 ЦПК України,-
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , Міністерства оборони України, треті особи ІНФОРМАЦІЯ_2 , Виконавчий комітет Вишевицької сільської ради Житомирського району Житомирської області про встановлення факту, що має юридичне значення та встановлення батьківства - задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , РНОКПП: НОМЕР_5 , проживала однією сім`єю, як дружина і чоловік без реєстрації шлюбу із померлим, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП: НОМЕР_6 , в період з березня 2004 року і до його смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Визнати померлого громадянина України, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП: НОМЕР_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , батьком малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Зобов`язати Радомишльський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) внести до актового запису №5 про народження ОСОБА_4 від 19.08.2015 року, складеного Виконавчим комітетомВишевицької сільськоїради Радомишльськогорайону Житомирськоїобласті наступні зміни:
-в розділі «відомості про дитину» в графі «прізвище» записати « ОСОБА_19 » замість « ОСОБА_20 », інші зазначені відомості залишити без змін;
-в розділі «відомості про батька» записати «ОСОБА_3 », дата народженняІНФОРМАЦІЯ_11 ,громадянин України, виключивши відомостіпро батька « ОСОБА_9 »,видати новесвідоцтво пронародження дитиниз урахуваннямвнесених змін.
Судові витрати вважати фактично понесеними.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо її не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст рішення виготовлено 09 жовтня 2024 року.
Суддя Олександр МЕЛЬНИК
Суд | Радомишльський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 04.10.2024 |
Оприлюднено | 10.10.2024 |
Номер документу | 122171807 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Радомишльський районний суд Житомирської області
Мельник О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні