Справа № 129/2528/24
Провадження у справі № 2/129/1229/2024
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"08" жовтня 2024 р. м. Гайсин
Суддя Гайсинського районного суду Вінницької області Дєдов С.М., розглянувши матеріали позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ДНЛ ЛОГІСТИК», Приватного підприємства «АЛІСА ОІЛ» до Приватного підприємства «ЖЕРМ», треті особи ОСОБА_1 , Приватне акціонерне товариство «НАСК «ОРАНТА», Акціонерне товариство «Страхова група «ТАС» (Приватне) про відшкодування матеріальної шкоди завданої внаслідок вчинення дорожньо-транспортної пригоди, -
Встановив:
Представники позивачів юридичних осіб, - Товариства з обмеженою відповідальністю «ДНЛ ЛОГІСТИК» та Приватного підприємства «АЛІСА ОІЛ» звернулися до суду із зазначеним позовом, в якому просять стягнути з відповдіача, юридичної особи Приватного підприємства «ЖЕРМ» на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ДНЛ ЛОГІСТИК» відшкодування матеріальної шкоди завданої внаслідок вчинення дорожньо-транспортної пригоди в сумі 420274 грн. 20коп. та на користь Приватного підприємства «АЛІСА ОІЛ» відшкодування матеріальної шкоди завданої внаслідок вчинення дорожньо-транспортної пригоди в сумі 638350 грн. 00коп.
Дослідивши матеріали позову та додані до нього матеріали, вважаю, що у відкритті провадження необхідно відмовити з таких підстав.
Відповідно до частини 1статті 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Перелік категорій справ, що підлягають розгляду в порядку господарського судочинства, визначено у статті 20 ГПК України.
Зокрема, згідно з частиною 1статті 20 ГПК України, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках.
Частиною 1 статті 2ГПК України передбачено, що завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Відповідно до статті 4 ГПК України, юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Як зазначено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 23 березня 2021 року (справа №367/4695/20), критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність спору щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів у будь-яких правовідносинах, крім випадків, коли такий спір вирішується за правилами іншого судочинства, а, по-друге, спеціальний суб`єктний склад цього спору, у якому однією зі сторін є, як правило, фізична особа.
Отже, у порядку цивільного судочинства за загальним правилом можна розглядати будь-які справи, у яких хоча б одна зі сторін зазвичай є фізичною особою, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства.
При визначенні предметної юрисдикції справ суди повинні враховувати суб`єктний склад такого спору, суть права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлені вимоги, характер спірних правовідносин, зміст та юридичну природу обставин у справі.
При вирішенні питання про те, чи можна вважати правовідносини та відповідний спір господарськими, слід керуватися ознаками, наведеними устатті 3 ГК України.
Господарський спір належить до юрисдикції господарського суду, зокрема, за таких умов: участь у спорі суб`єкта господарювання; наявність між сторонами, по-перше, господарських відносин, урегульованихЦК України,ГК України, іншими актами господарського й цивільного законодавства, і, по-друге, спору про право, що виникає з відповідних відносин; наявність у законі норми, що прямо передбачала б вирішення спору господарським судом.
Отже, критеріями розмежування розгляду справ у порядку цивільного чи господарського судочинства є як суб`єктний склад сторін спору, так і характер спірних правовідносин.
Як вбачається з матеріалів справи, спір виник між юридичними особами, предмет спору - відшкодування матеріальної шкоди, завданої товариству з обмеженою відповідальністю та приватному підприємству пошкодженням їх майна.
З огляду на наведені критерії розмежування юрисдикції, суб`єктний склад спору та його предмет, суддя вважає, що спір у даній справі не підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства в судах загальної юрисдикції, оскільки містить ознаки господарського спору та має вирішуватися у порядку господарського судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи вищевикладені обставини, у відкритті провадження слід відмовити, роз`яснивши представникам позивачів їх право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду.
Керуючись ст.ст.186,258-261,272 ЦПК України, -
Постановив:
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДНЛ ЛОГІСТИК», Приватного підприємства «АЛІСА ОІЛ» до Приватного підприємства «ЖЕРМ», треті особи ОСОБА_1 , Приватне акціонерне товариство «НАСК «ОРАНТА», Акціонерне товариство «Страхова група «ТАС» (Приватне) про відшкодування матеріальної шкоди завданої внаслідок вчинення дорожньо-транспортної пригоди.
Роз`яснити представникам позивачів, що з даним позовом вони мають право звернутись до Господарського суду Вінницької області в порядку господарського судочинства.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Вінницького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складання судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя:
Суд | Гайсинський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 08.10.2024 |
Оприлюднено | 11.10.2024 |
Номер документу | 122189313 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої внаслідок ДТП |
Цивільне
Гайсинський районний суд Вінницької області
Дєдов С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні