Рішення
від 15.07.2024 по справі 405/2986/24
ЛЕНІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КІРОВОГРАДА

Справа № 405/2986/24

2/405/535/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2024 року м. Кропивницький

Ленінський районний суд міста Кіровограда у складі головуючого судді Драного В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомленням) учасників справи цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Брайт Інвестмент»до ОСОБА_1 про стягнення кредитної заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Брайт Інвестмент»звернулося до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1 про стягнення кредитної заборгованості в сумі 74961,52 грн. та судових витрат у справі. В обґрунтування зазначив, що 24.03.2023 року між АТ «ОТП Банк» та ТОВ«Брайт Інвестмент»було укладено договір факторингу № 24/03/23, відповідно до умов якого позивач прийняв право грошової вимоги і став кредитором за кредитними договорами, укладеними між банком та боржниками в розмірі портфеля заборгованості, зазначених у реєстрі боржників (додаток № 1 до договору), зокрема за кредитним договором - заявою-анкетою про надання банківських послуг АТ «ОТП Банк» № 0698/980/1639292/20 від 20.05.2020 року, укладеним між АТ «ОТП Банк» та ОСОБА_1

20.05.2020 року між «ОТП Банк» та ОСОБА_1 було укладено заяву-анкету про надання банківських послуг АТ «ОТП Банк»№ 0698/980/1639292/20, в якій визначено умови обслуговування кредитної лінії. Зокрема, за користування кредитом банк нараховує проценти, які розраховуються банком на підставі процентної ставки у розмірі 3,3 % в місяць. Відповідач звернувшись до банку із вимогою відкриття рахунку із кредитною лінією, прийняв пропозицію банку та погодився із тим, що договір разом із правилами,тарифами, публічним договором є невід`ємною частиною та погоджується з ними та зобов`язується належно та неухильно їх виконувати.

Банк свої зобов`язання за кредитним договором виконав в повному обсязі, а саме надавав відповідачу кредитні кошти, що підтверджується наданими доказами, зокрема розрахунком заборгованості.

У порушення умов кредитного договору відповідач свої зобов`язання за заявою-анкетою не виконав, що призвело до виникнення заборгованості. Відповідачем кредитні кошти отримувались та деякий час здійснювалось погашення кредитної заборгованості, останній платіж здійснено 21.12.2021 року. Станом на день відступлення права вимоги (у відповідності до розрахунку заборгованості) загальний розмір заборгованості становить 74961,52 грн. (50000,00 грн. заборгованість по тілу кредиту, 24961,52 грн. заборгованість по відсотках).

29.02.2024 року позивачем було направлено вимогу про погашення кредитної заборгованості за кредитним договором по карті. Дана вимога не була отримана відповідачем, а була повернута за закінченням терміну зберігання.

Посилаючись на вказані обставини, позивач просить стягнути з відповідача заборгованість за вищевказаним договором у розмірі 74961,52 грн., та понесені позивачем судові витрати, які складаються з судового збору в сумі 3028,00 грн. та витрат на правову допомогу в сумі 20000, 00 грн., докази понесення яких будуть подані до суду в порядку та строки передбачені ч. 8 ст. 141 ЦПК України.

Ухвалою Ленінського районного суду м. Кіровограда від 01.05.2024 року прийнято позовну заяву, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників справи, за наявними у справі матеріалами.

Копія ухвали про відкриття провадження та призначення справи до розгляду, з копією позовної заяви та доданими до неї документами були направлені за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцю проживання відповідача.

Відповідач про дату та місце розгляду справи повідомлявся відповідно до вимог ст. ст. 128-131 ЦПК України (а.с. 86, 88).

Поштова кореспонденція, направлена судом на адресу ОСОБА_1 повернута з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою», тому він вважається повідомленим відповідно до норм п. 4 ч. 8 ст. 128 ЦПК.

З урахуванням особливостей, встановлених для розгляду справ в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, з огляду на те, що відповідач повідомлявся про перебування в провадженні суду даної справи, однак у встановлений судом термін відзив на позовну заяву не подав, враховуючи, що клопотання про розгляд справи з викликом сторін від сторін не подано, суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 20.05.2020 року відповідачем ОСОБА_1 підписано заяву-анкету про надання банківських послуг АТ «ОТП Банк» № 0698/980/1639292/20, на підставі якої банк відкрив поточний (картковий) рахунок IBAN НОМЕР_1 , тарифний пакет PB Elite та надав електронний платіжний засіб, тип картки Visa Infinite, валюта UAH (а.с. 12)

Відповідно до умов заяви-анкети, клієнт підтвердив та погодився з усіма умовами надання банківських послуг, правилами, тарифами, в тому числі, із положенням договорів та усіх додатків до них, які є невід`ємною частиною даної заяви-анкети та розміщені на офіційному сайті та виявив бажання оформити поточний (картковий) рахунок та отримання електронного платіжного засобу.

Також, вказано, що заява-анкета є частиною договору про видачу та обслуговування міжнародних платіжних пластикових карток (особисто) (надалі - договір) та тарифів банку/тарифного пакету приватного банківського обслуговування, які розміщені на офіційному сайті банку.

В заяві-анкеті у розділі «Послуги, якими ви плануєте користуватися» вказано: розрахунково-касові обслуговування, депозитні операції.

Відповідно до частин 1, 2 статті 207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах (у тому числі електронних), у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони.

Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо воля сторін виражена за допомогою телетайпного, електронного або іншого технічного засобу зв`язку.

Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами). Правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства.

За змістом статей 626, 628 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до статті 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Загальні правила щодо форми договору визначено статтею 639 ЦК України, згідно з якою: договір може бути укладений у будь-якій формі, якщо вимоги щодо форми договору не встановлено законом; якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для такого виду договорів не вимагалася; якщо сторони домовилися укласти договір за допомогою інформаційно-телекомунікаційних систем, він вважається укладеним у письмовій формі; якщо сторони домовились укласти у письмовій формі договір, щодо якого законом не встановлено письмової форми, такий договір є укладеним з моменту його підписання сторонами; якщо сторони домовилися про нотаріальне посвідчення договору, щодо якого законом не вимагається нотаріального посвідчення, такий договір є укладеним з моменту його нотаріального посвідчення.

Отже, між сторонами було досягнуто згоди щодо надання відповідачу банківських послуг з відкриття поточного (карткового) рахунку та отримання електронного платіжного засобу.

Згідно з ст. 1046 ЦК України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

24.03.2023 між АТ «ОТП Банк» та ТОВ «Брайт Інвестмент»було укладено договір факторингу № 24/03/23, за умовами якого позивач прийняв право грошової вимоги і став кредитором за кредитними договорами, укладеними між банком та боржниками в розмірі портфеля заборгованості, зазначених у реєстрі боржників (а.с. 5-9).

Відповідно до витягу №1 до договору факторингу №24/03/23 від 24.03.2023, ТОВ «Брайт Інвестмент» набуло право грошової вимоги до відповідача за кредитним договором, укладеним між АТ «ОТП Банк» та ОСОБА_1 за заявою-анкетою про надання банківських послуг АТ «ОТП Банк» № 0698/980/1639292/20 від 20.05.2020 року у сумі 74961,52 грн., з яких 50000,00 грн. - заборгованість по тілу кредиту, 24961,52 грн. - заборгованість по відсотках (а.с. 10).

Згідно ч.1ст.512ЦК Україникредитор узобов`язанні можебути заміненийіншою особоювнаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).

Відповідно до ст. 514 ЦК України, до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною 1 ст. 1077 ЦК України передбачено, що за договором факторингу (фінансування під відступлення права грошової вимоги) одна сторона (фактор) передає або зобов`язується передати грошові кошти в розпорядження другої сторони (клієнта) за плату (у будь-який передбачений договором спосіб), а клієнт відступає або зобов`язується відступити факторові своє право грошової вимоги до третьої особи (боржника).

Згідно з наданими позивачем розрахунків заборгованість за договором № 0698/980/1639292/20 від 20.05.2020 року становить 74961,52 грн., з яких 50000,00 грн. - заборгованість по тілу кредиту, 24961,52 грн. - заборгованість по відсотках (а.с. 13-42, 43-72).

Відповідно до частини першої статті 76, частини першої статті 77 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обгрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Згідно змісту статей 12, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Частиною шостою статті 81 ЦПК України визначено, що доказування не може грунтуватися на припущеннях.

Отже, сторона, яка посилається на ті чи інші обставини, знає і може навести докази, на основі яких суд може отримати достовірні відомості про них. В іншому разі, за умови недоведеності тих чи інших обставин суд вправі винести рішення у справі на користь протилежної сторони. Таким чином, доказування є юридичним обов`язком сторін і інших осіб, які беруть участь у справі.

В обґрунтуванням позовних вимог щодо стягнення з відповідача заборгованості за кредитним договором стороною позивача надана заява-анкета про надання банківських послуг АТ «ОТП Банк» № 0698/980/1639292/20 від 20.05.2020 року, рахунок заборгованості за договором № 0698/980/1639292/20 від 20.05.2020 року про видачу та обслуговування міжнародних платіжних пластикових карток та звіт-рахунок за період з 20.05.2020 року по 24.03.2023 року.

Таким чином, аналізуючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позивачем не доведена обставина укладення та наміру оформлення відповідачем кредитного договору та як наслідок отримання кредитних коштів позичальником ОСОБА_1 , в анкеті-заяві, на яку посилається позивач, як на доказ укладення кредитного договору вказано бажання відповідача оформити поточний (картковий) рахунок та отримання електронного платіжного засобу, для розрахунково-касовогообслуговування тадепозитних операцій,тобто банком не надано беззаперечних доказів на підтвердження своїх позовних вимог щодо стягнення заборгованості з ОСОБА_1 за кредитним договором, у зв`язку з чим позовні вимоги через недоведеність та необґрунтованість задоволенню не підлягають.

Оскільки суд прийшов до висновку про відмову у задоволенні позову, згідно ст. 141 ЦПК України судові витрати за подання позовної заяви покладається на особу, яка подала позов, і відшкодуванню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Брайт Інвестмент» (49019, місто Дніпро, вул. Академіка Белелюбського, 54 оф. 402, ЄДРПОУ 443115064) до ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення заборгованості за заявою-анкетою про надання банківських послуг АТ «ОТП Банк»№ 0698/980/1639292/20 від 20.05.2020 року в сумі 74 961 грн. 52 коп. залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Кропивницького апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Ленінського районного суду

м. Кіровограда В.В.Драний

СудЛенінський районний суд м.Кіровограда
Дата ухвалення рішення15.07.2024
Оприлюднено14.10.2024
Номер документу122207508
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них споживчого кредиту

Судовий реєстр по справі —405/2986/24

Повістка від 11.02.2025

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Мурашко С. І.

Ухвала від 28.01.2025

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Мурашко С. І.

Ухвала від 14.01.2025

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Мурашко С. І.

Ухвала від 03.01.2025

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Мурашко С. І.

Постанова від 08.01.2025

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Мурашко С. І.

Ухвала від 26.12.2024

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Мурашко С. І.

Ухвала від 05.11.2024

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Мурашко С. І.

Ухвала від 28.10.2024

Цивільне

Кропивницький апеляційний суд

Мурашко С. І.

Ухвала від 26.07.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Драний В. В.

Рішення від 15.07.2024

Цивільне

Ленінський районний суд м.Кіровограда

Драний В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні