Справа № 496/3108/24
Провадження № 1-кп/496/465/24
У Х В А Л А
01 жовтня 2024 року м. Біляївка
Біляївський районний суд Одеської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1
за участю секретаря ОСОБА_2
прокурора ОСОБА_3
представника потерпілого ОСОБА_4
потерпілого ОСОБА_5
захисників ОСОБА_6 та ОСОБА_7
обвинуваченого ОСОБА_8
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Біляївка цивільні позови потерпілих ОСОБА_5 та ОСОБА_9 , яка діє в своїх інтересах та інтересах малолітніх дітей ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 до ОСОБА_8 про відшкодування матеріальних та моральних збитків,
УСТАНОВИВ:
В провадженні Біляївського районного суду Одеської області знаходиться кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 187 КК України.
Ухвалою суду від 07.05.2024 року за відсутності заперечень під час підготовчого судового засідання було прийнято цивільний позов ОСОБА_5 , ОСОБА_9 , яка діє в своїх інтересах та інтересах малолітніх дітей ОСОБА_10 та ОСОБА_11 про стягнення матеріальної та моральної шкоди з обвинуваченого з ОСОБА_8 до одного провадження разом з даним кримінальним провадженням.
Ухвалою суду від 06.08.2024 року цивільні позови потерпілих ОСОБА_5 та ОСОБА_9 , яка діє в своїх інтересах та інтересах малолітніх дітей ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до ОСОБА_8 про відшкодування матеріальних та моральних збитків залишено без руху, надано позивачам строк для усунення недоліків протягом п`яти днів з дня отримання даної ухвали та роз`яснено позивачам, що у випадку невиконання зазначених вимог у встановлений строк заяви будуть залишені без розгляду, відповідно до вимог ч. 13 ст. 187 ЦПК України.
24.09.2024 року, на виконання ухвали суду від 06.08.2024 року, на адресу суду від представника потерпілих надійшли цивільні позови потерпілих ОСОБА_5 та ОСОБА_9 , яка діє в своїх інтересах та інтересах малолітніх дітей ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до ОСОБА_8 про відшкодування матеріальних та моральних збитків.
В судовому засіданні представник потерпілих просила суд прийняти вказані цивільні позови, посилаючись на те, що нею вчасно протягом встановленого судом строку було їх подано, а саме 16.09.2024 року здано в поштове відділення.
В судовому засіданні прокурор не заперечував проти прийняття вказаних цивільних позовів.
В судовому засіданні захисники обвинуваченого заперечували проти прийняття вказаних цивільних позовів, посилаючись на те, що прийняття цивільних позовів вирішується на стадії підготовчого судового засідання, тоді як наразі триває судовий розгляд та допитуються потерпілі.
В судовому засіданні обвинувачений підтримав думку своїх захисників.
Заслухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали кримінального провадження, суд дійшов висновку, що цивільний позов не може бути прийнятий судом до розгляду в кримінальному провадженні, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 128 КПК України особа, якій кримінальним правопорушенням або іншим суспільно небезпечним діянням завдано майнової та/або моральної шкоди, має право під час кримінального провадження до початку судового розгляду пред`явити цивільний позов до підозрюваного, обвинуваченого або до фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, а частиною 4 вказаної статті встановлено, що форма та зміст позовної заяви повинні відповідати вимогам, встановленим до позовів, які пред`являються у порядку цивільного судочинства.
Згідно з ч. 5 ст. 128 КПК України цивільний позов у кримінальному провадженні розглядається судом за правилами, встановленими цим Кодексом. Якщо процесуальні відносини, що виникли у зв`язку з цивільним позовом, цим Кодексом не врегульовані, до них застосовуються норми Цивільного процесуального кодексу України за умови, що вони не суперечать засадам кримінального судочинства.
Сукупний аналіз статей 314, 315 та 128 КПК України дають підстави для висновку, що питання, пов`язані з прийняттям цивільного позову судом мають бути вирішені до початку судового розгляду.
Початок судового розгляду регламентований ст. 347 КПК України. Так, частинами 1-3 вказаної статті передбачено, що після закінченняпідготовчих дійголовуючий оголошуєпро початоксудового розгляду. Судовийрозгляд починаєтьсяз оголошенняпрокурором короткоговикладу обвинувальногоакта. Якщо в кримінальному провадженні пред`явлено цивільний позов, цивільний позивач або його представник чи законний представник, а в разі їх відсутності - головуючий оголошує короткий виклад позовної заяви.
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що представник потерпілих отримала ухвалу суду від 06.08.2024 року про залишення цивільних позовів потерпілих без руху 11.09.2024 року до початку судового розгляду.
11.09.2024року судрозпочав судовийрозгляд кримінальногопровадження,під часякого прокуророголосив обвинувальнийакт,обвинуваченому роз`ясненосуть обвинувачення,визначено обсягдоказів,що підлягаютьдослідженню,та порядокїх дослідження,допитано потерпілу.Представник потерпілихприймала участьв судовомузасіданні,в томучислі,у допитіпотерпілої ОСОБА_9 ,жодних клопотаньз приводунадання їхстроку дляусунення недоліківпозовних заяв до початку судового розгляду, чи у зв`язку із чим оголошення перерви в судовому засіданні не заявляла.
На момент надходження до суду цивільних позовів 24.09.2024 року стадія початку судового розгляду, до якої можливо заявлення цивільного позову в кримінальному провадженні (ст. 347 КПК України) минула. На даний час триває стадія з`ясування обставин вчинення кримінального правопорушення та перевірки їх доказами, у зв`язку з чим суд позбавлений можливості прийняти цивільні позови потерпілих поза межами строку, визначеного ч. 1 ст. 128 КПК України, а тому суд дійшов висновку про залишення цивільних позовів потерпілих без розгляду.
Згідно ч. 7 ст. 128 КПК України особа, яка не пред`явила цивільного позову в кримінальному провадженні, а також особа, цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред`явити його в порядку цивільного судочинства.
Суд вважає необхідним роз`яснити потерпілим, що залишення позовів без розгляду, не перешкоджає їм пред`явити цивільний позов в рамках цивільного судочинства.
Керуючись ст. ст. 175, 176, 187 ЦПК України, ст. ст. 128, 376 КПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Цивільні позови потерпілих ОСОБА_5 та ОСОБА_9 , яка діє в своїх інтересах та інтересах малолітніх дітей ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 до ОСОБА_8 про відшкодування матеріальних та моральних збитків залишити без розгляду.
Роз`яснити потерпілим ОСОБА_5 та ОСОБА_9 , яка діє в своїх інтересах та інтересах малолітніх дітей ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 право пред`явити цивільний позов в порядку цивільного судочинства.
На ухвалу суду може бути подана апеляційна скарга протягом семи днів з дня її оголошення до Одеського апеляційного суду, через Біляївський районний суд.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Біляївський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2024 |
Оприлюднено | 14.10.2024 |
Номер документу | 122249398 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Розбій |
Кримінальне
Біляївський районний суд Одеської області
Пендюра Л. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні