ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 жовтня 2024 року
м. Київ
справа № 991/6813/23
провадження № 51-1403 км 24
Верховний Суд колегією суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду (далі - Суд, колегія суддів) у складі:
головуючого ОСОБА_1 ,
суддів: ОСОБА_2 , ОСОБА_3
секретаря судового засідання ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
захисника ОСОБА_6 ,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу захисника ОСОБА_5 в інтересах підозрюваного ОСОБА_7 на ухвалу Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду від 16 лютого 2024 року про відмову у задоволенні клопотання захисника ОСОБА_5 про поновлення строку на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 11 січня 2024 року та повернення її апеляційної скарги і
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст постановлених судових рішень
Ухвалою слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 11 січня 2024 року відмовлено у задоволенні клопотання детектива НАБУ ОСОБА_8 , погодженого з прокурором САП ОСОБА_9 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо ОСОБА_7 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27 - ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 27 - ч. 3 ст. 209 КК.
Ухвалою Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду від 16 лютого 2024 року задоволено клопотання захисника ОСОБА_6 та поновлено йому строк на апеляційне оскарження вказаної ухвали слідчого судді від 11 січня 2024 року, у задоволенні клопотання захисника ОСОБА_5 про поновлення строку на апеляційне оскарження вказаної ухвали слідчого судді відмовлено, а подану нею апеляційну скаргу повернуто на підставі п. 4 ч. 3 ст. 399 КПК.
Вимоги касаційної скарги та узагальнені доводи особи, яка її подала
У касаційній скарзі з доповненнями захисник ОСОБА_5 посилається на істотне порушення судом апеляційної інстанції вимог кримінального процесуального закону, просить скасувати ухвалу апеляційного суду в частині відмови в задоволенні клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді і призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції у цій частині.
Вважає необґрунтованим висновок апеляційного суду про відсутність поважних причин для поновлення строку на апеляційне оскарження, оскільки апеляційна скарга була подана нею як захисником виключно з підстав незгоди з мотивувальною частиною ухвали слідчого судді, з якою вона ознайомилась 16 січня 2024 року. Захисник зазначає, що договір з ОСОБА_7 про надання йому правової допомоги від 06 вересня 2023 року укладений не з конкретним адвокатом, а з адвокатським об`єднанням. Відтак вважає, що будь-який адвокат такого об`єднання може бути захисником підозрюваного незалежно від того, чи брав такий адвокат участь в судовому розгляді в суді першої інстанції.
Позиції учасників судового провадження
В судовому засіданні захисники підтримали подану касаційну скаргу та просили її задовольнити.
Інші учасники судового провадження були належним чином повідомлені про дату, час і місце касаційного розгляду, однак у судове засідання не з`явилися.
Мотиви суду
Суд заслухав суддю-доповідача, учасників судового провадження, перевірив матеріали кримінального провадження, наведені в касаційній скарзі доводи і дійшов висновку про відсутність підстав для її задоволення.
Відповідно до ст. 433 КПК суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.
Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 395 КПК апеляційна скарга, якщо інше не передбачено цим Кодексом, може бути подана на ухвалу слідчого судді - протягом п`яти днів з дня її оголошення. Якщо ухвалу суду або слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, або якщо вирок було ухвалено без виклику особи, яка його оскаржує, в порядку, передбаченому статтею 382 цього Кодексу, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.
Відповідно до положень п. 4 ч. 3 ст. 399 КПК апеляційна скарга повертається, якщо апеляційна скарга подана після закінчення строку апеляційного оскарження і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку або суд апеляційної інстанції за заявою особи не знайде підстав для його поновлення.
Згідно зі ст. 117 КПК пропущений з поважних причин строк повинен бути поновлений за клопотанням заінтересованої особи ухвалою суду.
Під поважними причинами слід розуміти лише ті обставини, які були чи є об`єктивно непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, пов`язані дійсно з істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливлювали чи ускладнили можливість своєчасного звернення до суду у визначений законом строк.
Як вбачається з ухвали апеляційного суду, цей суд встановив, що резолютивна частина оскаржуваної в апеляційному порядку ухвали слідчого судді оголошена 11 січня 2024 року, а тому визначений п. 3 ч. 2 ст. 395 КПК 5-денний строк на її апеляційне оскарження сплинув 16 січня 2024 року.
Вказане кореспондує висновку, сформульованому у постанові об`єднаної палати ККС ВС від 27 травня 2019 року у справі № 461/1434/18, відповідно до якого у випадку, коли слідчий суддя з посиланням на ч. 2 ст. 376 КПК постановив ухвалу та оголосив її резолютивну частину, а повний текст ухвали оголосив в інший день, то строк подачі апеляційної скарги обчислюється з дня оголошення резолютивної частини ухвали.
Із апеляційними скаргами до апеляційного суду в інтересах підозрюваного звернулися 22 січня 2024 року захисник ОСОБА_5 та 23 січня 2024 року захисник ОСОБА_6 , тобто поза межами встановленого законом строку.
Як зазначено в оскаржуваній ухвалі апеляційного суду, в обох апеляційних скаргах захисники просили поновити строк на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді з огляду на те, що у судовому засіданні 11 січня 2024 року було оголошено лише її резолютивну частину, тоді як повний текст захисники отримали 16 січня 2024 року, а за відсутності повного тексту ухвали сторона захисту була позбавлена можливості вирішити питання про необхідність подання апеляційної скарги у випадку незгоди з мотивами слідчого судді.
Суд апеляційної інстанції дійшов висновку про наявність підстав для поновлення захиснику ОСОБА_6 , який брав участь у розгляді слідчим суддею клопотання про обрання підозрюваному запобіжного заходу, строку на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді.
Разом з тим апеляційний суд відмовив захиснику ОСОБА_5 у поновленні строку на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді та вказав, що на відміну від захисника ОСОБА_6 вона не брала участі у розгляді слідчим суддею клопотання про обрання підозрюваному запобіжного заходу, а її клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження не містить посилання на обставини, які б унеможливлювали подання нею апеляційної скарги у межах строку, визначеного КПК.
На такі висновки апеляційного суду не вплинули твердження захисника про те, що 06 вересня 2023 року був укладений договір з адвокатським об`єднанням « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а відтак будь-який адвокат міг бути захисником підозрюваного незалежно від того, чи брав такий адвокат участь в судовому розгляді в суді першої інстанції.
Колегія суддів вважає, що наведені аргументи не можуть бути підставою для поновлення строку на апеляційне оскарження, оскільки вступ нового захисника для участі у кримінальному провадженні після закінчення строку на апеляційне оскарження судового рішення не може розглядатися як достатня правова підстава для поновлення строку на апеляційне оскарження для такого захисника.
Адже згідно з положеннями ч. 1 ст. 50 КПК повноваження захисника на участь у кримінальному провадженні підтверджуються: 1) свідоцтвом про право на зайняття адвокатською діяльністю; 2) ордером, договором із захисником або дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
З наявного в матеріалах розглядуваного провадження ордеру на надання правової допомоги №1533194 вбачається, що захисник ОСОБА_5 почала здійснювати захист підозрюваного ОСОБА_7 у цьому кримінальному провадженні лише з 22 січня 2024 року, тобто після закінчення встановленого КПК строку на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді (а. с. 171, зворіт, Т. 1).
Положення п. 3 ч. 2 ст. 395 КПК, які передбачають правило початку перебігу строку на апеляційне оскарження ухвал слідчого судді, є загальними для всіх учасників кримінального провадження за винятком особи, яка перебуває під вартою (ч. 3 вказаної статті). Ця норма процесуального закону не передбачає привілею щодо окремого обчислення строків на апеляційне оскарження для кожного нового захисника чи представника, залученого у кримінальному провадженні для надання правової допомоги вже після ухвалення судом судового рішення, яке оскаржується, а тим більше поза межами строків його оскарження. Такі вимоги встановлені КПК мають на меті гарантувати забезпечення принципу правової визначеності, який є одним із елементів принципу верховенства права, щоб кримінальні провадження розглядалися впродовж розумного часу, а учасники кримінального провадження після закінчення відповідних строків оскарження не перебували у стані правової невизначеності.
Окрім того, Суд враховує, що стороні захисту було забезпечено можливість реалізувати свої права на перегляд оскаржуваного нею рішення слідчого судді у змагальній процедурі за апеляційною скаргою захисника ОСОБА_6 , яка ухвалою Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду від 13 червня 2024 року залишена без задоволення, апеляційна скарга прокурора була задоволена частково, а ухвала слідчого судді від 11 січня 2024 року скасована з направленням матеріалів клопотання про обрання запобіжного заходу слідчому судді Вищого антикорупційного суду на новий розгляд.
Таким чином, колегією суддів не встановлено істотного порушення вимог кримінального процесуального закону, а тому оскаржуване судове рішення потрібно залишити без зміни.
Керуючись статтями 433, 436, 442 Кримінального процесуального кодексу України, Суд
УХВАЛИВ:
Ухвалу Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду від 16 лютого 2024 року про відмову у задоволенні клопотання захисника ОСОБА_5 про поновлення строку на апеляційне оскарження ухвали слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 11 січня 2024 року та повернення її апеляційної скарги залишити без зміни, а касаційну скаргу захисника - без задоволення.
Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді:
ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3
Суд | Касаційний кримінальний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 08.10.2024 |
Оприлюднено | 15.10.2024 |
Номер документу | 122253254 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем |
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Антонюк Наталія Олегівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні