Справа № 331/5184/24
Провадження № 2/331/2456/2024
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 серпня 2024 року суддя Жовтневого районного суду м. Запоріжжя Світлицька В.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Запорізького національного університету про відновлення становища, що існувало до порушення, поновлення на навчанні та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Жовтневого районного суду м. Запоріжжя надійшла цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до Запорізького національного університету про відновлення становища, що існувало до порушення, поновлення на навчанні та зобов`язання вчинити певні дії.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суддя приходить до висновку, що вона підлягає залишенню без руху з наступних підстав.
Відповідно до вимог п. 2 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
В порушення п. 2 ч. 3 ст. 175 ЦПК України в позовній заяві не зазначено ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України відповідача Запорізького національного університету, а також відсутні відомості про наявність або відсутність електронного кабінету у позивача.
Відповідно до п.п.4,5 ч.3 ст.175 ЦПК України, позовна заява має містити: зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Так, позивач просить відновити становище, котре існувало до порушення права, однак остання не зазначає (не конкретизує) в чому саме полягає порушення її прав.
Відповідно до ст. 16 ЦПК України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов`язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках (абзац 2 частин 2 статті 16 ЦК України).
Під змістом позовних вимог розуміються запропоновані позивачем способи судового захисту свого права, свободи чи інтересу, які повинні формулюватися максимально чітко і зрозуміло. Обставинами, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, є конкретні юридичні факти з настанням яких сторони вступають між собою у спірні правовідносини.
Позовні вимоги і обставини в їх обґрунтування мають викладатися лаконічно, чітко, зрозуміло, з використанням прийнятої юридичної термінології.
Обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, складають підставу позову.
Підстава позову перебуває у нерозривному логічному взаємозв`язку із змістом позовних вимог (з предметом позову).
Виклад обставин підстав позову необхідний для визначення тотожності позову та визначення предмета доказування в спорі між сторонами.
По суті, зміст позовних вимог - є відображенням прохальної частини позовної заяви.
Так, визначений у позовній заяві спосіб захисту (відновлення становища) за своїм змістом є неконкретизованим, заявлена вимога є абстрактною, оскільки позивач не зазначає про відновлення якого правового становища просить остання, що позбавляє суд визначити предмет спору, згідно вказаних позовних вимог у даній справі та встановити наявність порушень прав позивача, які б підлягали захисту в судовому порядку.
Таким чином, порушені право та/чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам, повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Крім того, зі змісту позовної заяви вбачається, що ОСОБА_1 посилається на відмову представників ЗНУ, приймальної комісії та вибіркової комісії від письмового повідомлення вступника.
При цьому, в доданому до матеріалів справи екзаменаційному листку № 0161765 від 23.05.2024 року зазначено, що інформація про місце, дату та час початку вступного випробування буде зазначено в запрошенні-перепустці, розміщеному на інформаційній сторінці «Кабінет учасника вступних випробувань до магістратури», створеній на офіційному вебсайті Українського центру оцінювання якості освіти.
Відповідно до п. 4 Положення про Український центр оцінювання якості освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 грудня 2005 р. № 1312 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 р. № 624), основними завданнями Центру є, зокрема, участь задорученням МОНу підготовціта проведенні вступних випробувань з використанням організаційно-технологічних процесів здійснення зовнішнього незалежного оцінювання.
ОСОБА_1 звертається з позовом до Запорізького національного університету, але належним чином не обґрунтовує у зв`язку з чим саме останній повинен відповідати за кожною із заявлених позовних вимог.
Відповідно до ч. 5 ст. 177 ЦПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Позивачем зазначено про її відрахування із ЗНУ у зв`язку із завершенням навчання згідно із наказом № 1524-с від 28.09.2023 р., однак вказаний наказ до матеріалів справи не додано.
Згідно ізп.2розділу ІІІНаказу Міністерстванауки іосвіти Українивід 07.02.2024року №134«Про затвердженняПоложення пропорядок відрахування,переривання навчання,поновлення іпереведення осіб,які навчаютьсяу закладахвищої освіти,та наданняїм академічноївідпустки» особуможе бутипоновлено нанавчання незалежновід причинвідрахування,тривалості перервив навчанні,форми здобуттявищої освіти,освітньої програми,джерела фінансування,форми власностіта сфериуправління закладувищої освітиза умов: виконаннявимог довступників навідповідну освітнюпрограму згідноз пунктом3цього розділу; позитивноїоцінки результатівнавчання,здобутих особоюпротягом попередніхперіодів навчання,здатності особиуспішно виконативідповідну освітнюпрограму.Особі можебути відмовленов поновленніна навчання,якщо встановленанегативна оцінкаїї здатностіуспішно виконативідповідну освітнюпрограму.Оцінювання здійснюєтьсяв порядку,передбаченому положеннямпро організаціюосвітнього процесув закладівищої освіти; визнаннярезультатів попередніхперіодів навчанняздійснюється відповіднодо пункту4цього розділу; погодження з органами самоврядування, первинною профспілковою організацією (для осіб, які є членами відповідної профспілки) в порядку, передбаченому положенням про організацію освітнього процесу в закладі вищої освіти.
Незрозумілим є зміст заявлених позовних вимог про поновлення на навчанні в Запорізькому національному університеті, оскільки наказ № 1524-с від 28.09.2023 р. про відрахування не оскаржувався та його не було скасовано, при цьому підстав для поновлення на навчанні за відсутності виконання вимог до вступників на відповідну освітню програму не обґрунтовано.
Таким чином, обираючи спосіб захисту порушеного права, позивачу слід визначитись із змістом позовних відповідно до положень та вимог чинного законодавства, з посиланням на норми цивільного законодавства.
Також, позивачем заявлено вимогу про зобов`язання відповідача вчинити певні дії, оскільки нею не отримано письмової відповіді на заяву щодо надання можливості захистити дисертацію протягом двох років по сімейним обставинам та у зв`язку із воєнним положенням.
При цьому, передумовою звернення до суду за захистом порушених, невизнаних або оспорюваних прав є наявність спору.
В матеріалах справи відсутня відмова відповідача за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 із зазначенням підстав, як і відсутні запити позивача про надання інформації щодо результатів розгляду вказаної нею заяви, тобто заявлені вимоги є передчасними.
Слід зазначити, що крім іншого вказана позовна вимога за своєю суттю є позовною вимогою, заявленою на майбутнє.
Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України, до позовної заяви додається документ, що підтверджує сплату судового збору.
Відповідно до положень ст. 4 Закону України «Про судовий збір» за подачу до суду позовної заяви немайнового характеру фізичною особою встановлено ставку судового збору у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 1211,20 грн.
Згідно з ч. 3ст. 6 ЗУ «Про судовий збір»за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, позивачем ставляться три немайнові вимоги: про відновлення становища, котре існувало до порушення права; поновлення на навчанні та зобов`язання вчинити певні дії.
Проте, ОСОБА_1 сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн., тобто лише за одну позовну вимогу.
За таких обставин, позивачу необхідно надати оригінал квитанції про сплату судового збору за кожну позовну вимогу, відповідно до ставок встановленихЗаконом України «Про судовий збір».
Крім того, в порушення вимог п. 10 ч. 3 ст.175 ЦПК України відсутнє підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову до цього ж відповідача з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 185 ЦПК України позовна заява, подана без додержання вимог, викладених у ст. ст. 175-177 ЦПК України або не сплачені судові витрати, підлягає залишенню без руху з наданням строку для усунення недоліків.
Враховуюче вищевикладене, суддя вважає необхідним залишити позовну заяву без руху, надавши позивачу строк для усунення зазначених недоліків.
Керуючись ст. ст. 175, 177, 185 ЦПК України, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Запорізького національного університету про відновлення становища, що існувало до порушення, поновлення на навчанні та зобов`язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність виправити зазначені в ухвалі недоліки позовної заяви протягом п`яти днів з дня отримання копії ухвали, та роз`яснити позивачу, що у разі не усунення зазначених недоліків, позовна заява буде вважатися не поданою та повернута позивачу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя В.М. Світлицька
Суд | Жовтневий районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 26.08.2024 |
Оприлюднено | 15.10.2024 |
Номер документу | 122262788 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Жовтневий районний суд м. Запоріжжя
Світлицька В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні