СХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДОДАТКОВА ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 жовтня 2024 року м. Харків Справа № 922/861/24
Східний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Здоровко Л.М., суддя Білоусова Я.О., суддя Лакіза В.В.,
за участю секретаря судового засідання Бєлкіної О.М.,
представників сторін:
позивача не з`явився,
відповідача не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Східного апеляційного господарського суду заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ТК АГРОТАЙМ" про прийняття додаткового рішення у справі №922/861/24
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТК АГРОТАЙМ", м. Дніпро,
до Товариства з обмеженою відповідальністю "АРТЕМІВСЬКІ ЗОРІ", с. Артемівка, Харківська обл.
про стягнення 1 667 135, 11грн
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Харківської області від 25.07.2024 позов задоволено частково; стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "АРТЕМІВСЬКІ ЗОРІ" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ТК АГРОТАЙМ" загальної суми заборгованості у розмірі 1 451 707, 67грн, де: 1 185 911, 70грн заборгованості за товар по Договору купівлі-продажу товару №ТК-00030/2023 від 30.03.2023; 118 591, 17грн штрафу; 96 836, 28грн пені; 18 011, 58грн 3% річних; 32 356, 94грн інфляційних втрат, а також суму судового збору у розмірі 21 775, 62грн; в іншій частині позовних вимог щодо нарахованих 118 591, 17грн штрафу та 96 836, 27грн пені відмовлено.
Постановою Східного апеляційного господарського суду від 25.09.2024 залишено апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "АРТЕМІВСЬКІ ЗОРІ" без задоволення, а рішення Господарського суду Харківської області від 25.07.2024 - без змін.
26.09.2024 до Східного апеляційного господарського суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "ТК АГРОТАЙМ" надійшла заява про ухвалення додаткового рішення, заявник просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АРТЕМІВСЬКІ ЗОРІ" на свою користь судові витрати на правничу допомогу в сумі 75 000, 00грн.
Заяву просить розглянути без участі представника Товариства з обмеженою відповідальністю "ТК АГРОТАЙМ".
До заяви додані копії договору про надання правової (правничої) допомоги №1526 від 21.01.2024 з додаткової угодою №1526-1 до договору від 18.03.2024; рахунок №1526-2 від 11.09.2024; акт приймання-передачі наданих послуг від 25.09.2024; копія ордеру.
Відповідно до положень частини 8 статті 129 Господарського процесуального кодексу України, розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо).
Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.
Згідно матеріалів справи, постанова були прийнята Східним апеляційним господарським судом 25.09.2024; із заявою про розподіл судових витрат позивач звернувся 26.09.2023, тобто у передбачений господарським процесуальним законодавством строк.
І у відзиві на апеляційну скаргу позивач зазначав, що відповідні докази будуть надані в порядку частини 8 статті 129 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до статті 244 Господарського процесуального кодексу України, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати.
У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 26.09.2024 прийнято заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ТК АГРОТАЙМ" про ухвалення додаткового рішення до розгляду; розгляд заяви призначено на "08" жовтня 2024 р. о 14:30год.
Сторони своїм правом на участь у судовому засіданні не скористались, представники сторін у судове засідання не з`явились, сторони були належним чином завчасно повідомлені про час, дату та місце судового засідання.
Враховуючи, що заявник просить розглядати заяву без його участі, неприбуття у судове засідання представників сторін, належним чином повідомлених про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви, про що сторони були повідомлені ухвалою Східного апеляційного господарського суду від 26.09.2024, з огляду на строк розгляду заяви, судова колегія вважає можливим розглянути заяву в даному судовому засіданні.
Розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ТК АГРОТАЙМ" про ухвалення додаткового рішення, судова колегія зазначає таке.
За змістом статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", договір про надання правової допомоги - це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (стаття 30 зазначеного Закону).
Разом з тим, згідно зі статтею 15 Господарського процесуального кодексу України, суд визначає в межах, встановлених цим Кодексом, порядок здійснення провадження у справі відповідно до принципу пропорційності, враховуючи: завдання господарського судочинства; забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами; особливості предмета спору; ціну позову; складність справи; значення розгляду справи для сторін, час, необхідний для вчинення тих чи інших дій, розмір судових витрат, пов`язаних із відповідними процесуальними діями, тощо.
Учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом (стаття 16 Господарського процесуального кодексу України).
Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (пункт 12 частини 3 статті 2 зазначеного Кодексу).
Метою впровадження цього принципу є забезпечення особі можливості ефективно захистити свої права в суді, ефективно захиститись у разі подання до неї необґрунтованого позову, а також стимулювання сторін до досудового вирішення спору.
Практична реалізація згаданого принципу в частині відшкодування витрат на професійну правничу допомогу відбувається в такі етапи:
1) попереднє визначення суми судових витрат на професійну правничу допомогу (стаття 124 Господарського процесуального кодексу України);
2) визначення розміру судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу між сторонами (стаття 126 Господарського процесуального кодексу України):
- подання (1) заяви (клопотання) про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу разом з (2) детальним описом робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, і здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, та (3) доказами, що підтверджують здійснення робіт (наданих послуг) і розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи;
- зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу.
3) розподіл судових витрат (стаття 129 Господарського процесуального кодексу України).
Згідно зі статтею 123 зазначеного Кодексу, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
На підтвердження понесених позивачем витрат на професійну правничу допомогу в суді апеляційної інстанції до заяви додані копії договору про надання правової (правничої) допомоги №1526 від 21.01.2024 з додаткової угодою №1526-1 до договору від 18.03.2024; рахунок №1526-2 від 11.09.2024; акт приймання-передачі наданих послуг від 25.09.2024
Як вбачається із наданих позивачем документів, 21 січня 2024 року між адвокатом Величко Олександром Володимировичем (далі - адвокат) та Товариством з обмеженою відповідальністю ТК АГРОТАЙМ (далі клієнт, ТОВ ТК АГРОТАЙМ) укладено договір про надання правової (правничої) допомоги № 1526 (далі договір №1526).
Умовами зазначеного договору передбачено, що адвокат бере на себе зобов`язання надавати клієнту необхідну правову допомогу у вигляді надання консультацій, роз`яснень, підготовки і подання різних документів, у тому числі процесуальних, а також адвокатських запитів задля отримання документів, відомостей та інформації з метою захисту клієнта, використовувати для цього передбачені нормами матеріального і процесуального права та в інших джерелах права засоби, способи і методи захисту, представництва інтересів товариства у контролюючих, правоохоронних органах і судах всіх рівнів та спеціалізацій (пункт 1.1. договору).
У пункті 5.1. договору передбачено, що за надання правової допомоги Клієнт зобов`язується виплатити адвокату гонорар у розмірі, визначеному Сторонами в окремій додатковій угоді, яка є невід`ємним додатком цього договору. За результатами співпраці Сторони чи їх повноважні представники протягом 10 днів складають акт(и) приймання-передачі наданої правової допомоги (юридичних послуг) в двох примірниках, по одному для кожної Сторони, котрі підтверджують розмір та види наданих послуг (виконаних робіт).
Пунктом 7.1. договору сторони визначили, що договір набирає чинності з моменту його підписання Сторонами і діє до 31 грудня 2025 року або до його розірвання, припинення за взаємною згодою сторін шляхом укладання угоди про розірвання цього договору.
18 березня 2024 року сторони підписали додаткову угоду №1526-1 до договору про надання правової допомоги №1526 від 21 січня 2024 року відповідно до пункту 1 якої, внесли зміни до пункту 5, виклавши підпункт 5.1. в новій редакції: Сторони погодили, що Адвокат прийняв на себе зобов`язання надати професійну правничу (правову) допомогу щодо захисту порушених прав та інтересів клієнта з особистою участю в усіх судових засіданнях та складання всіх документів у справі №922/861/24 про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю АРТЕМІВСЬКІ ЗОРІ заборгованості, штрафних санкцій та судових витрат за договором купівлі-продажу товару №ТК-00030/2023 від 30.03.2023, розгляд та вирішення якої проводиться в судовому порядку, із розрахунку 100 000 (сто тисяч) гривень 00 копійок в суді першої інстанції та по 75 000 (сімдесят п`ять тисяч) гривень 00 копійок в суді апеляційної та касаційної інстанції (окремо в кожному)), а клієнт прийняти ці юридичні послуги (правову допомогу) та в разі відсутності зауважень, оплатити їх повністю в безготівковій формі протягом 10 банківських днів з дати підписання сторонами Акта приймання-передачі наданої правничої допомоги (юридичних послуг).
Усі інші умови Договору №1526 про надання правової (правничої) допомоги від 21 січня 2024 року, укладеного сторонами залишаються незмінними та до повного виконання його умов (пункт 3).
На виконання договірних зобов`язань адвокатом надано клієнту рахунок №1526-2 від 11.09.2024 на оплату наданої правничої (правової) допомоги у справі №922/861/24, що розглядається Східним апеляційним господарським судом.
Сторонами відповідно до умов договору №1526 від 21.01.2024, з урахуванням змін, внесених додатковою угодою №1526-1 від 18.03.2024, складено та підписано 25.09.2024 акт приймання-передачі наданої правничої допомоги (юридичних послуг) у справі №922/861/24, який одночасно є звітом, детальним описом з переліком видів наданої правової (правничої) допомоги адвокатом та витраченим часом.
Як вбачається з Акту прийому-передачі наданої правової допомоги (юридичних послуг), сторони визначили, що вартість послуг, зазначених в цьому акті, становить 75 000, 00грн.
Отже, відповідно до складеного сторонами Акту прийому-передачі наданих послуг від 25.09.2024, адвокатом Величко О.В. позивачу - ТОВ ТК Агротайм на підставі Договору про надання правової допомоги №1526 від 21 січня 2024 року та Додаткової угоди №1526-1 від 18 березня 2024 року до Договору про надання правової допомоги №1526 від 21 січня 2024 року, було надано відповідні послуги, а клієнтом їх прийнято.
Колегія суддів апеляційного господарського суду зазначає, що відповідно до частин 1, 2 статті 126 Господарського процесуального кодексу України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.
Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (частина 3 статті 126 цього Кодексу).
Матеріали справи свідчать про надання позивачу послуг з правничої допомоги Адвокатом в суді апеляційної інстанції на суму 75 000, 00грн.
Судова колегія зазначає, що за змістом частини 4 статті 126 Господарського процесуального кодексу України, розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У частині 5 статті 129 Господарського процесуального кодексу України визначено критерії, керуючись якими суд (за клопотанням сторони або з власної ініціативи) може відступити від вказаного загального правила при вирішенні питання про розподіл витрат на правову допомогу та не розподіляти такі витрати повністю або частково на сторону, не на користь якої ухвалено рішення, а натомість покласти їх на сторону, на користь якої ухвалено рішення.
Під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
У такому випадку суд, керуючись частинами 5-7, 9 статті 129 зазначеного Кодексу, відмовляє стороні, на користь якої ухвалено рішення, у відшкодуванні понесених нею на правову допомогу повністю або частково, та відповідно не покладає такі витрати повністю або частково на сторону, не на користь якої ухвалено рішення.
Колегія суддів апеляційного господарського суду зазначає, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін.
Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрат на підставі статті 41 Конвенції про захист прав і основоположних свобод. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі "East/West Alliance Limited" проти України", заява N19336/04).
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Лавентс проти Латвії" зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.
Тобто, суд оцінює рівень адвокатських витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи була їх сума обґрунтованою.
Дослідивши наданий позивачем Акт приймання-передачі наданої правової допомоги, судова колегія вважає необґрунтованим зазначення такої послуги, як моніторинг інформації на сайті «Судова влада» та ЄДРСР щодо оскарження рішення Господарського суду Харківської області від 25.07.2024; позивач є користувачем підсистеми «Електронний Суд», і відповідач надав докази надсилання йому копії апеляційної скарги через вказану систему.
Зазначені адвокатом послуги щодо опрацювання та аналізу апеляційної скарги та усної консультації щодо узгодження власної лінії захисту та правової позиції позивача очевидно входять до такої послуги як підготовка відзиву на апеляційну скаргу.
Вивчення судової практики та узгодження власної лінії захисту здійснюється Адвокатом, як правило, перед зверненням до суду з позовом його клієнтом, з урахуванням вимог законодавства і обставин справи, та/або після викладених відповідачем заперечень на позовну заяву.
Усі доводи кожна сторона викладає суду першої інстанції у заявах щодо суті спору, що і формує правову позицію сторін; натомість, в суді апеляційної інстанції правова позиція сторін вже сформована.
Так, відзив на апеляційну скаргу в цілому дублює доводи, що вже були викладені позивачем у поданих суду першої інстанції заявах щодо суті спору, а також висновки суду першої інстанції в оскаржуваному рішенні; позивачем у відзиві на апеляційну скаргу не викладено визначально іншої правової позиції.
Дана справа не є складною для кваліфікованого адвоката.
Судова колегія також зазначає, що така заявлена адвокатом послуга, як підготовка та налаштування технічних засобів для участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції безумовно є складовою такої послуги як участь у судовому засіданні.
Щодо зазначення адвокатом такої послуги як підготовка заяви про стягнення витрат на професійну правничу допомогу в суді апеляційної інстанції, колегія суддів апеляційного господарського суду зазначає таке.
Заява сторони про розподіл судових витрат є фактично заявою про подання доказів щодо витрат, які понесені стороною у зв`язку з необхідністю відшкодування правової допомоги, а тому витрати на підготовку такої заяви не підлягають відшкодуванню.
Наведене узгоджується із висновками, викладеними у постанові Об`єднаної Палати Верховного Суду від 02.02.2024 у справі №910/9714/22 щодо застосування статей 123, 126 Господарського процесуального кодексу України.
Враховуючи принципи співмірності розміру витрат на оплату послуг адвоката із складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт; виходячи з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, враховуючи обставини справи, колегія суддів апеляційного господарського суду дійшла висновку, що відповідно до положень статей 123, 126, 129 Господарського процесуального кодексу України, за рахунок відповідача мають бути відшкодовані витрати позивача на професійну допомогу в частині надання адвокатом таких послуг, як складання відзиву на апеляційну скаргу та участь в судовому засіданні, в розмірі 7 000, 00грн, які колегія суддів визнає достатніми, обґрунтованими та співмірними витраченому часу.
В решті вимог позивача слід відмовити як таких, що не відповідають зазначеним вище принципам та критеріям.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 126, 129, 244 Господарського процесуального кодексу України, Східний апеляційний господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "ТК АГРОТАЙМ" про прийняття додаткового рішення задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АРТЕМІВСЬКІ ЗОРІ" (ЄДРПОУ 32536414, адреса: 62821, Харківська область, Печенізький район, с. Артемівка, вул. 40 років Перемоги, буд. 6) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ТК АГРОТАЙМ" (ЄДРПОУ 44706308, адреса: 49051, Дніпропетровська область, м. Дніпро, вул. Курсантська, буд. 26) 7 000 (сім тисяч) грн. 00 коп. витрат на професійну правничу допомогу адвоката в суді апеляційної інстанції.
В решті вимог заяви про ухвалення додаткового рішення відмовити.
Додаткова постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її прийняття; порядок і строки оскарження постанови передбачені статтями 286-289 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст додаткової постанови складено 14.10.2024.
Головуючий суддя Л.М. Здоровко
Суддя Я.О. Білоусова
Суддя В.В. Лакіза
Суд | Східний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 08.10.2024 |
Оприлюднено | 16.10.2024 |
Номер документу | 122267568 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Здоровко Людмила Миколаївна
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Здоровко Людмила Миколаївна
Господарське
Східний апеляційний господарський суд
Здоровко Людмила Миколаївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні