Ухвала
від 08.10.2024 по справі 548/2050/24
ХОРОЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 548/2050/24

Провадження №1-кс/548/569/24

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08.10.2024 м. Хорол

Слідчий суддя Хорольського районного суду Полтавської області, за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хорол скаргу адвоката ОСОБА_2 , поданої в інтересах ТОВ "Хорол Агро" на постанову начальника СД ВП №2 Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 про відмову у визнанні потерпілим у кримінальному провадженні №42024172040000066, внесеному до ЄРДР 06.09.2024 за ознаками кримінального проступку, передбаченого ст. 197-1 ч.1 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Адвокат ОСОБА_2 , діючи в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю «Хорол-Агро» звернувся до слідчого судді зі скаргою на постанову начальника СД ВП № 2 Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області про відмову у визнанні потерпілим у кримінальному провадженні №42024172040000066.

Скаргу мотивував тим, що директор ТОВ «Хорол-Агро» звернувся до СД ВП № 2 Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області з заявою про визнання його потерпілим. Вказує, що 16.09.2024 дізнавач ОСОБА_3 безпідставно відмовив директору ТОВ «Хорол-Агро» у визнанні потерпілим, не врахувавши тієї обставини, що ТОВ «Хорол-Агро» наразі продовжує користуватися земельними ділянками, відносно яких надійшла заява про їх самовільне захоплення. Вказує, що питання продовження строків користування цими земельними ділянками вирішується в судовому порядку. ТОВ «Хорол-Агро» залишається належним володільцем вказаних земельних ділянок, так як здійснює їх обробіток, а тому в розумінні ст. 55 КПК України є потерпілим.

В судове засідання представник заявника - адвокат ОСОБА_2 не з`явився, надіслав заяву про розгляд скарги у відсутність, скаргу просив задовольнити, з підстав, зазначеній у скарзі.

Дізнавач в судове засідання не з`явився, подав суду заяву про розгляд справи у його відсутність. В задоволенні скарги просив відмовити.

Оскільки, особа, яка подала скаргу, про день, час та місце розгляду скарги повідомлена належним чином, подала заяву про розгляд скарги за її відсутності, а неявка дізнавача не є перешкодою для розгляду скарги, слідчий суддя визнав можливим розглянути скаргу за відсутності учасників судового процесу на підставі наявних матеріалів.

Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді під час судового провадження є обов`язковим. У разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Слідчий суддя, вивчивши матеріали судового провадження, приходить до таких висновків.

Згідно п. 5 ч. 1 ст. 303 КПК України на досудовому провадженні може бути оскаржено рішення прокурора, слідчого, дізнавача про відмову у визнанні потерпілим - особою, якій відмовлено у визнанні потерпілою.

Слідчим суддею встановлено, що в провадженні СД ВП № 2 Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області перебуває досудове розслідування у кримінальному провадженні №42024172040000066, внесеному до ЄРДР 06.09.2024 за ознаками кримінального проступку, передбаченого ст. 197-1 ч.1 КК України.

Підставою внесення вказаних відомостей стала заява міського голови Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області ОСОБА_4 про самовільне захоплення невідомими особами земельних ділянок загальною площею 158 га на території Андріївської територіальної громади Хорольської міської ради Лубенського району Полтавської області.

Директор ТОВ «Хорол-Агро» ОСОБА_5 звернувся до СД ВП № 2 Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області з заявою про визнання його потерпілим у кримінальному провадженні №42024172040000066.

Клопотання мотивував тим, що очолюване ним Товариство продовжує користуватися спірними земельними ділянками після закінчення строків оренди, а тому є належним користувачем цих земельних діялянок, а відповідно і потерпілим у кримінальному провадженні.

Відповідно до ст. 220 КПК України, клопотання сторони захисту, потерпілого і його представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, про виконання будь-яких процесуальних дій та у випадках, установлених цим Кодексом, іншої особи, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування, або її представника слідчий, дізнавач, прокурор зобов`язані розглянути в строк не більше трьох днів з моменту подання і задовольнити їх за наявності відповідних підстав. Про результати розгляду клопотання повідомляється особа, яка заявила клопотання. Про повну або часткову відмову в задоволенні клопотання виноситься вмотивована постанова, копія якої вручається особі, яка заявила клопотання, а у разі неможливості вручення з об`єктивних причин - надсилається їй

Постановою дізнавача СД ВП № 2 Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області від 16.09.2024 відмовлено ТОВ «Хорол-Агро» у визнанні потерпілим у кримінальному провадженні №42024172040000066.

Як визначено у ч. 5 ст. 110 КПК України, постанова слідчого, дізнавача, прокурора складається з: 1) вступної частини, яка повинна містити відомості про: місце і час прийняття постанови; прізвище, ім`я, по батькові, посаду особи, яка прийняла постанову; 2) мотивувальної частини, яка повинна містити відомості про: зміст обставин, які є підставами для прийняття постанови; мотиви прийняття постанови, їх обґрунтування та посилання на положення цього Кодексу; 3) резолютивної частини, яка повинна містити відомості про: зміст прийнятого процесуального рішення; місце та час (строки) його виконання; особу, якій належить виконати постанову; можливість та порядок оскарження постанови.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 55 КПК України, потерпілим у кримінальному проваджені може бути фізична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридична особа, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди. Права та обов`язки потерпілого виникають в особи з моменту подання заяви про вчинення щодо неї кримінального правопорушення або заяви про залучення її до провадження як потерпілого.

Згідно ч. 5 ст. 55 КПК України, за наявності очевидних та достатніх підстав вважати, що заява, повідомлення про кримінальне правопорушення або заява про залучення до провадження як потерпілого подана особою, якій не завдано шкоди, зазначеної у частині першій цієї статті, слідчий або прокурор виносить вмотивовану постанову про відмову у визнанні потерпілим, яка може бути оскаржена слідчому судді.

Отже, особа визнається потерпілою автоматично з моменту подання заяви про визнання її потерпілою. Натомість, у разі невизнання особи потерпілою слідчий або прокурор виносить вмотивовану постанову про відмову у визнанні потерпілим.

Слідчий суддя погоджується з оскаржуваною постановою дізнавача та не вбачає підстав для її скасування, оскільки ця постанова є мотивованою, дізнавачем зазначено, з яких мотивів він дійшов висновку про відмову у визнанні потерпілим.

При цьому, слідчий суддя зазначає, що ТОВ «Хорол-Агро» просить визнати його потерпілим в кримінальному провадженні щодо самовільного зайняття земельної ділянки (ст. 197-1 ч.1 КК України), обгрунтовуючи свою заяву тим, що це товариство продовжує користуватися земельними ділянками, відносно яких надійшла заява про їх самовільне захоплення.

Фактично ТОВ «Хорол-Агро» визнає факт користування земельними ділянками після закінчення строків дії договорів оренди.

Вказана обставина є предметом доказування в кримінальному провадженні, в якому скаржник просить визнати його потерпілим, при цьому доведеність наявності складу кримінального правопорушення, передбаченого ст. 197-1 ч.1 КК України, може мати наслідком оголошення підозри посадовим особам ТОВ «Хорол-Агро».

При цьому, слідчий суддя бере до уваги, що згідно ст. 92 КПК України, обов`язок доказування обставин, передбачених статтею 91 цього Кодексу, за винятком випадків, передбачений частиною другою цієї статті, покладається на слідчого, прокурора та в установлених цим Кодексом випадках - на потерпілого. Слідчий та прокурор самостійно обирають тактику проведення слідчих дій. Слідчий здійснює свої повноваження, відповідно до вимог КПК України, є самостійним у своїй процесуальній діяльності, втручання в яку осіб, що не мають на те законних повноважень, забороняється (ст. 40 КПК України).

Аналізуючи викладене, слідчий суддя дійшов висновку, що скарга адвоката ОСОБА_2 , подана в інтересах ТОВ «Хорол-Агро», на рішення дізнавача про відмову у визнанні потерпілим у кримінальному провадженні №42024172040000066 задоволенню не підлягає.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 107, 110, 220, 221, 303, 305, 307, 309 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні скарги адвоката ОСОБА_2 , поданої в інтересах ТОВ "Хорол Агро" на постанову начальника СД ВП №2 Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 про відмову у визнанні потерпілим у кримінальному провадженні № 42024172040000066, внесеному до ЄРДР 06.09.2024 за ознаками кримінального проступку, передбаченого ст. 197-1 ч.1 КК України відмовити.

Матеріали кримінального провадження № 42024172040000066, внесеного до ЄРДР 06.09.2024 за ознаками кримінального проступку, передбаченого ст. 197-1 ч.1 КК України, повернути СД ВП № 2 Лубенського РВП ГУНП в Полтавській області.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_6

СудХорольський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення08.10.2024
Оприлюднено16.10.2024
Номер документу122268738
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за скаргами на дії та рішення правоохоронних органів, на дії чи бездіяльність слідчого, прокурора та інших осіб під час досудового розслідування рішення прокурора, слідчого про відмову у визнанні потерпілим

Судовий реєстр по справі —548/2050/24

Ухвала від 08.10.2024

Кримінальне

Хорольський районний суд Полтавської області

Старокожко В. П.

Ухвала від 09.10.2024

Кримінальне

Хорольський районний суд Полтавської області

Миркушіна Н. С.

Ухвала від 09.10.2024

Кримінальне

Хорольський районний суд Полтавської області

Миркушіна Н. С.

Ухвала від 03.10.2024

Кримінальне

Хорольський районний суд Полтавської області

Коновод О. В.

Ухвала від 03.10.2024

Кримінальне

Хорольський районний суд Полтавської області

Коновод О. В.

Ухвала від 04.10.2024

Кримінальне

Хорольський районний суд Полтавської області

Старокожко В. П.

Ухвала від 03.10.2024

Кримінальне

Хорольський районний суд Полтавської області

Лідовець Т. М.

Ухвала від 30.09.2024

Кримінальне

Хорольський районний суд Полтавської області

Миркушіна Н. С.

Ухвала від 25.09.2024

Кримінальне

Хорольський районний суд Полтавської області

Миркушіна Н. С.

Ухвала від 16.09.2024

Кримінальне

Хорольський районний суд Полтавської області

Миркушіна Н. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні