ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" жовтня 2024 р. Справа№ 910/19547/23
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Буравльова С.І.
суддів: Шапрана В.В.
Сітайло Л.Г.
секретар
судового засідання Рибчич А.В.
за участю
представників:
від позивача - не з`явились
від відповідача - Верхацький І.В.
від третьої особи-1 - не з`явились
від третьої особи-2 - не з`явились
розглянувши апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України"
на рішення Господарського суду м. Києва від 24.06.2024 р. (повний текст складено 02.07.2024 р.)
у справі № 910/19547/23 (суддя - Удалова О.Г.)
за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78 Б"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України"
третя особа-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Акціонерне товариство "Одесагаз"
третя особа-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України"
про зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2023 року Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78 Б" звернулось до Господарського суду м. Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" про зобов`язання відповідача виключити позивача з реєстру постачальника "останньої надії".
Вимоги позивача обгрунтовані тим, що ним було ініційовано розірвання типового договору постачання природного газу постачальником "останньої надії" починаючи з 05.11.2023 р., проте відповідачем не вчинено дій щодо припинення постачання позивачу природного газу, а також виключення позивача з реєстру постачальника "останньої надії".
Рішенням Господарського суду м. Києва від 24.06.2024 р. у справі № 910/19547/23 позов Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78 Б" задоволено в повному обсязі.
Не погоджуючись із вказаним рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" подало апеляційну скаргу (безпосередньо до Північного апеляційного господарського суду), у якій просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права.
Обґрунтовуючи апеляційну скаргу, відповідач посилається на те, що оскільки позивачем не було укладено договору із діючим постачальником протягом 2023 року, тому Інформаційна платформа в автоматичному режимі здійснила реєстрацію Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78 Б" в реєстрі постачальника «останньої надії». При цьому, відповідач, як постачальник «останньої надії», не є адміністратором Інформаційної платформи, а є лише її користувачем, тому не може вчиняти дії щодо внесення змін на Інформаційній платформі оператора ГТС, адміністратором якої є Товариство з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України».
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Північного апеляційного господарського суду від 19.07.2024 р. апеляційну скаргу у справі № 910/19547/24 передано на розгляд колегії суддів у складі: Буравльов С.І. (головуючий суддя (суддя-доповідач)), Шапран В.В., Сітайло Л.Г.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 24.07.2024 р. відкрито апеляційне провадження у справі № 910/19547/23 та призначено її до розгляду на 13.08.2024 р.
Через систему "Електронний суд" 30.07.2024 р. від Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78 Б" надійшла заява про участь представника Рябошапки Р.А. у судовому засіданні 13.08.2024 р. у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 12.08.2024 р. задоволено заяву Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78 Б" про участь у судовому засіданні у справі № 910/19547/23 у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
Станом на 13.08.2024 р. матеріали справи № 910/19547/23 не надійшли до Північного апеляційного господарського суду.
Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 13.08.2024 р. відкладено розгляд справи № 910/19547/23 до 01.10.2024 р.
У судовому засіданні 01.10.2024 р. представник відповідача надав усні пояснення по суті апеляційної скарги, представники позивача та третіх осіб у судове засідання не з`явились, хоча повідомлялись належним чином про час і місце розгляду скарги електронною поштою відповідно до ч. ч. 6, 7, 8 ст. 120 ГПК України та в порядку ч. 4 ст. 122 ГПК України через оголошення на офіційному вебсайті судової влади України.
Відповідно до ч. ч. 5, 7 ст. 6 ГПК України суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу до їхніх електронних кабінетів, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
Особі, яка зареєструвала електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-комунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, суд вручає будь-які документи у справах, в яких така особа бере участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення до електронного кабінету такої особи, що не позбавляє її права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
Згідно з ч. 3 ст. 120 ГПК України виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
За ч. 11 ст. 242 ГПК України, якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Копію ухвали від 24.07.2024 р. у справі № 910/19547/23 учасникам справи доставлено до електронних кабінетів, доказом чого є довідки про доставку електронних документів від 26.07.2024 р., що містяться в матеріалах справи.
Також згідно з даними Єдиного державного реєстру судових рішень ухвала від 24.07.2024 р. у справі № 910/19547/23 оприлюднена у реєстрі 26.07.2024 р.
Колегія суддів зазначає, що неявка у судове засідання представників позивача та третіх осіб не перешкоджає розгляду апеляційної скарги. Подальше відкладення призведе до безпідставного затягування розгляду скарги, а тому постанова приймається за наявними в справі матеріалами, яких достатньо для повного та об`єктивного розгляду.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія встановила наступне.
Вбачається, що Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78 Б" є суб`єктом ринку природного газу та відноситься до категорії ТКЕ (виробник теплової енергії), що підтверджується даними інформаційної платформи.
28.09.2023 р. Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78 Б" направило на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" лист з повідомленням про відмову від договору постачання газу постачальником "останньої надії", в якому було зазначено, що Типовий договір постачання природного газу постачальником "останньої надії", який діяв між сторонами з 02.03.2023 р. строком 60 діб, закінчив свою дію, проте споживач не виключений з реєстру постачальника "останньої надії" станом на дату звернення.
У відповідь, Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" направило на адресу Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна 78 Б" лист про те, що з 02.11.2023 р. відповідач є постачальником "останньої надії".
Також у листі зазначено, що постачання природного газу постачальником "останньої надії" здійснюється на умовах Типового договору постачання природного газу постачальником "останньої надії", затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) № 2501 від 30.09.2015 р. та з врахуванням положень Правил постачання природного газу.
02.11.2023 р. Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78 Б" направило на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" повідомлення про розірвання договору постачання газу з постачальником "останньої надії".
Так, постачальника було повідомлено, що Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78 Б" не надає свого погодження Товариству з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" на реєстрацію позивача у власному Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" у розрахунковому періоді до кінця 2023 року і вважає розірваним Типовий договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" починаючи з 05.11.2023 р. Враховуючи вищевикладене, позивачем запропоновано відповідачу в строк не пізніше 06.11.2023 р. проінформувати оператора газотранспортної системи та оператора газорозподільної системи Акціонерне товариство "Одесагаз" про припинення постачання природного газу за Типовим договором постачальника "останньої надії" у зв`язку з розірванням договору за ініціативою Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78 Б" в односторонньому порядку.
У відповідь листом від 06.11.2023 р. "Щодо перебування в ПОН" відповідач вказав, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" не має права самостійно включати та виключати споживачів до/з реєстру постачальника "останньої надії" та укладати з ними договори з власної ініціативи чи з ініціативи споживачів, а договір не потребує двостороннього підписання.
Спір у справі виник у зв`язку з тим, що відповідач, на думку позивача, безпідставно проігнорував повідомлення Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78 Б" про розірвання публічного Типового договору постачання природного газу постачальником "останньої надії" з 05.11.2023 р. та відмовив вчинити дії з виключення з реєстру постачальника "останньої надії" позивача, чим порушує право останнього на вільне розірвання договору.
Місцевий господарський суд, ухвалюючи рішення про задоволення позову в повному обсязі, виходив з того, що саме від Товариства з обмеженою відповідальністю "Газопостачальна компанія "Нафтогаз України" залежить вчинення дій щодо виключення Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна-78 Б" із реєстру постачальника "останньої надії" у строки, передбачені Законом України "Про ринок природного газу", на інформаційній платформі оператора ГТС. Оскільки відповідач дій щодо виключення позивача із реєстру постачальника "останньої надії" у строки, передбачені Законом України "Про ринок природного газу", не вчиняє, зміни на інформаційній платформі оператора ГТС не оприлюднює, чим порушує права споживача - Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Скісна 78 Б".
Однак колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України "Про ринок природного газу" постачання природного газу постачальником "останньої надії" здійснюється на підставі типового договору, що затверджується Регулятором.
Згідно з п. 5 розділу І Правил постачання природного газу (далі - Правила) постачальник "останньої надії" - це визначений Кабінетом Міністрів України постачальник, який не має права відмовити в укладенні договору постачання природного газу на обмежений період часу.
Як передбачено пунктом 1 розділу І Правил постачання природного газу, постачання природного газу постачальником "останньої надії" здійснюється на підставі договору, який має відповідати типовому договору постачання природного газу постачальником "останньої надії", що затверджується Регулятором. Договір постачання природного газу постачальником "останньої надії" є публічним.
У відповідності до ч. 1 ст. 15 Закону України "Про ринок природного газу" постачальник "останньої надії" постачає природний газ споживачу протягом строку, який не може перевищувати 60 діб та триває до кінця календарного місяця, що настає за місяцем початку фактичного постачання природного газу споживачу постачальником "останньої надії". Після закінчення цього строку постачальник "останньої надії" зобов`язаний припинити постачання природного газу споживачу. Постачальник "останньої надії" має право припинити постачання природного газу споживачу до закінчення вищезазначеного строку у разі невиконання цим споживачем обов`язку щодо повної та своєчасної оплати вартості природного газу, який постачається постачальником "останньої надії", відповідно до типового договору постачання постачальником "останньої надії".
За п. 1.3 Типового договору постачання природного газу постачальником "останньої надії" договір вважається укладеним зі споживачем з дня, визначеного на інформаційній системі оператора газотранспортної системи (далі - оператора ГТС) днем початку постачання природного газу споживачу в реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" відповідно до Кодексу ГТС.
Згідно з п. 1 гл. 5 розділу IV Кодексу ГТС постачальник, крім постачальника "останньої надії", не має права реєструвати споживача у власному Реєстрі споживачів постачальника в розрахунковому періоді, не погодженому зі споживачем.
Відповідно до абз. 1 п. 2 гл. 5 розділу IV Кодексу ГТС з моменту реєстрації споживача за постачальником в інформаційній платформі постачальник набуває статусу діючого постачальника для такого споживача (крім майбутніх періодів постачання, які заброньовані за іншими постачальниками в інформаційній платформі, постачання природного газу постачальником "останньої надії" та випадків, передбачених цією главою) та вважається, що з цього моменту зазначений постачальник забронював за собою цього споживача на наступні розрахункові періоди та є відповідальним за обсяги споживання природного газу цим споживачем. Реєстрація споживача в Реєстрі споживачів постачальником "останньої надії" здійснюється на період, що не може перевищувати граничний строк постачання, визначений Законом України "Про ринок природного газу" та Правилами постачання природного газу. Дата початку постачання природного газу споживачу постачальником "останньої надії" визначається в Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії" на інформаційній платформі. Максимальний строк, на який споживача або оператора газорозподільної системи реєструють у Реєстрі споживачів постачальника "останньої надії", визначається Правилами (тобто 60 діб).
Відповідно до п. 1 розділу VI Правил постачальник "останньої надії" здійснює постачання природного газу споживачам на умовах договору постачання природного газу, який укладається з урахуванням вимог цього розділу та має відповідати Типовому договору постачання природного газу постачальником "останньої надії", затвердженому постановою НКРЕКП № 2501 від 30.09.2015 р., який є публічним, а його умови - однаковими для всіх споживачів.
Згідно з абз. 2 п. 2 розділу VI Правил постачання природного газу максимальна тривалість постачання природного газу постачальником "останньої надії" не може перевищувати шістдесят днів та в будь-якому випадку не має тривати довше ніж до кінця календарного місяця, наступного за тим місяцем, у якому почалося фактичне постачання природного газу споживачеві постачальником "останньої надії".
Пунктом 5 розділу VI Правил постачання природного газу передбачено, що після закінчення граничного строку постачання природного газу постачальником "останньої надії", передбаченого цим розділом та Законом України "Про ринок природного газу", постачальник "останньої надії" зобов`язаний припинити постачання природного газу за договором зі споживачем. Виключення споживача з Реєстру споживачів постачальника "останньої надії" здійснюється у порядку, визначеному Кодексом ГТС. У випадку якщо споживач не був включений до Реєстру споживачів іншого постачальника після закінчення постачання природного газу постачальником "останньої надії", до такого споживача повинні застосовуватись заходи з припинення розподілу/транспортування природного газу споживачу відповідно до умов Кодексу газорозподільних систем (далі - ГРС) та Кодексу ГТС.
Згідно з п. 1 гл. 7 розділу VI Кодексу ГРС оператор ГРМ (оператор газорозподільних мереж) в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача в разі отримання від оператора ГТС повідомлення про припинення розподілу природного газу споживачу у випадку відсутності споживача в Реєстрі споживачів будь-якого постачальника у відповідному розрахунковому періоді.
У відповідності до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про ринок природного газу» споживач має право, зокрема, на: вільний вибір постачальника; безоплатну зміну постачальника, крім випадків, передбачених абзацом другим частини першої статті 14 цього Закону; отримання інформації про загальні умови постачання (у тому числі ціни), права та обов`язки постачальника та споживача, зазначення актів законодавства якими регулюються відносини між постачальником і споживачем, наявні способи досудового вирішення спорів з постачальником; отримання природного газу належної якості та кількості, фізико-хімічні показники якого відповідають встановленим нормам, відповідно до умов укладених договорів, крім випадків припинення (обмеження) постачання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів; безоплатне отримання інформації про обсяги та інші показники власного споживання природного газу; дострокове розірвання договору постачання, якщо постачальник повідомив споживача про намір внесення змін до договору постачання в частині умов постачання та нові умови постачання виявилися для нього неприйнятними.
Згідно з ч. 2 ст. 13 Закону України «Про ринок природного газу» споживач зобов`язаний, зокрема: укласти договір про постачання природного газу; забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договорів; не допускати несанкціонованого відбору природного газу; забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників оператора газотранспортної системи, оператора газорозподільної системи до вузлів обліку природного газу та з метою встановлення вузлів обліку газу; припиняти (обмежувати) споживання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів; надавати стороні, з якою укладено договір про постачання/купівлю-продаж природного газу, інформацію про сумарну номінальну потужність свого газового обладнання, якщо технічна спроможність такого обладнання може забезпечити споживання газу в обсязі 600 ГВт-год на рік та вище.
Вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 04.07.2017 р. № 880 здійснює ліцензійне постачання природного газу на території України.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.09.2023 р. № 793-р Товариство з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» було повторно обрано постачальником «останньої надії» на період воєнного стану та протягом шести місяців.
Відповідно до ст. 1 Кодексу ГТС інформаційна платформа - електронна платформа у вигляді веб-додатка в мережі Інтернет, функціонування та керування якою забезпечується оператором газотранспортної системи, яка використовується для забезпечення наданій послуг транспортування природного газу відповідно до вимог цього Кодексу.
Згідно з п. 1 гл. 3 розділу IV Кодексу ГТС для забезпечення електронної взаємодії та документообігу між суб`єктами ринку природного газу, у тому числі для організації замовлення та супроводження послуг транспортування природного газу в умовах добового балансування газотранспортної системи, а також між суб`єктами ринку природного газу та операторами торгових платформ оператор газотранспортної системи зобов`язаний створити та підтримувати функціонування інформаційної платформи. Інформаційна платформа складається з апаратного та програмного забезпечення. Програмне забезпечення інформаційної платформи має відповідати вимогам чинних нормативно-правових актів та нормативних документів щодо системи технічного та програмного захисту інформації. Цілісність, доступність, конфіденційність та захист від несанкціонованого доступу до інформації реалізуються на інформаційній платформі відповідно до вимог законодавства України та цього Кодексу.
За п. 2 гл. 3 розділу IV Кодексу ГТС інформаційна платформа має бути доступною всім суб`єктам ринку природного газу та операторам торгових платформ у межах їх прав, визначених цим Кодексом, для забезпечення ними дій, пов`язаних із укладанням угод за короткостроковими стандартизованими продуктами, замовленням, наданням та супроводженням послуг транспортування природного газу, у тому числі для подання номінацій/реномінацій, перевірки величин грошових внесків (фінансової гарантії), а також інших дій, передбачених цим Кодексом. Для вчинення вищезазначених дій веб-додаток інформаційної платформи має бути доступним у мережі Інтернет цілодобово, сім днів на тиждень. Суб`єкти ринку природного газу, які уклали (переуклали) з оператором газотранспортної системи договір транспортування, набувають права доступу до інформаційної платформи та статусу користувача платформи з моменту укладення (переукладення) договору. Оператор газотранспортної системи присвоює кожному такому суб`єкту ринку природного газу код користувача платформи та створює на інформаційній платформі інтерфейс такого користувача відповідно до його статусу суб`єкта ринку природного газу (постачальник, оператор газорозподільної системи, оптовий продавець/покупець, оператор газосховищ тощо), про що має повідомити останнього. При цьому додатком до договору визначаються уповноважені особи суб`єкта ринку природного газу (користувача платформи), які будуть мати право доступу до інформаційної платформи від імені користувача платформи (зазначаються їхні адреси електронної пошти та контактні дані), для їх електронної реєстрації, що оформлюється у вигляді повідомлення на створення облікового запису уповноважених осіб користувача платформи за формою, наведеною в додатку 1 до цього Кодексу, до якого додаються у письмовій формі довіреності користувача платформи на кожну уповноважену особу. Інформаційна платформа має бути доступною для інших користувачів виключно для перегляду публічної інформації без права вчинення інших дій. Користувачам, які мають повноваження на вчинення певних дій, передбачених цим Кодексом, право доступу надається після реєстрації оператором газотранспортної системи заяви про набуття статусу користувача системи за процедурою, визначеною оператором газотранспортної системи на власному веб-сайті, та електронної реєстрації уповноважених осіб користувача платформи за поданням оператору газотранспортної системи повідомлення на створення облікового запису уповноважених осіб користувача платформи за формою, наведеною у додатку 1 до цього Кодексу, до якого мають бути додані у письмовій формі довіреності користувача платформи на кожну уповноважену особу. Оператор газотранспортної системи забезпечує допомогу учасникам ринку природного газу в роботі з інформаційною платформою. Контактна інформація та години роботи служби підтримки інформаційної платформи оприлюднюються на вебсайті оператора газотранспортної системи.
Відповідно до гл. 5 розділу IV Кодексу ГТС постачання природного газу споживачу здійснюється на підставі договору постачання природного газу між постачальником та споживачем, який укладається відповідно до Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2496 (далі - Правила постачання природного газу), та за умови включення споживача до Реєстру споживачів постачальника в інформаційній платформі у відповідному розрахунковому періоді. Постачальник, крім постачальника «останньої надії», не має права реєструвати споживача у власному Реєстрі споживачів постачальника в розрахунковому періоді, не погодженому зі споживачем. З моменту реєстрації споживача за постачальником в інформаційній платформі постачальник набуває статусу діючого постачальника для такого споживача (крім майбутніх періодів постачання, які заброньовані за іншими постачальниками в інформаційній платформі, постачання природного газу постачальником «останньої надії» та випадків, передбачених цією главою) та вважається, що з цього моменту зазначений постачальник забронював за собою цього споживача на наступні розрахункові періоди та є відповідальним за обсяги споживання природного газу цим споживачем. Реєстрація споживача в реєстрі споживачів постачальником «останньої надії» здійснюється на період, що не може перевищувати граничний строк постачання, визначений Законом України «Про ринок природного газу» та Правилами постачання природного газу.
Постачальник, за винятком постачальника зі спеціальними обов`язками, має право визначити по споживачу, крім побутового, в інформаційній платформі кінцеву дату постачання природного газу такому споживачу (з якої споживач буде виключений з Реєстру споживачів такого постачальника) та/або визначити періоди постачання природного газу такому споживачу. При цьому у випадку постачання природного газу постачальником «останньої надії» кінцева дата постачання визначається автоматично інформаційною платформою оператора газотранспортної системи відповідно до граничного строку постачання, визначеного Законом України «Про ринок природного газу» та Правилами постачання природного газу. Кінцева дата постачання природного газу не може бути визначена постачальником (у випадку постачання природного газу постачальником «останньої надії» автоматично на інформаційній платформі оператора газотранспортної системи) після дати внесення відповідної інформації раніше ніж: десять днів по споживачах, що є бюджетними установами та організаціями; п`ять днів по споживачах, які належать до підприємств металургійної та хімічної промисловості; три дні по інших споживачах.
Для здійснення діяльності постачальника «останньої надії» на інформаційній платформі забезпечується функціонування окремого Реєстру споживачів постачальника «останньої надії».
У відповідності до п. 2 гл. 5 розділу IV Кодексу ГТС оператори газорозподільних систем, оператор газотранспортної системи (щодо прямих споживачів) протягом трьох діб зобов`язані надати постачальнику «останньої надії» через інформаційну платформу інформацію щодо споживачів, які були зареєстровані в Реєстрі споживачів постачальника «останньої надії», за формою оператора газотранспортної системи, погодженою Регулятором. Інформації скріплюється електронним підписом уповноваженої особи оператор газорозподільної системи/оператора газотранспортної системи (щодо прямих споживачів) та повинна містити: ЕІС-код споживача або ЕІС-код точки комерційного обліку споживача; назву та ЄДРІІОУ (для споживачів, що не є побутовими); поштові адресу об`єкта споживача.
Таким чином, постачальник «останньої надії» самостійно не вчиняє жодних дій щодо реєстрації в Реєстрі споживачів постачальника «останньої надії» споживачів, які не мають укладеного договору із іншим діючим постачальником, а лише по факту такої реєстрації протягом 3 діб отримує інформацію від оператора газотранспортної системи щодо реєстрації таких споживачів у Реєстрі споживачів постачальника «останньої надії».
Згідно з ч. 2 ст. 15 Закону України «Про ринок природного газу» постачальник "останньої надії" постачає природний газ споживачу протягом строку, який не може перевищувати 60 діб та триває до кінця календарного місяця, що настає за місяцем початку фактичного постачання природного газу споживачу постачальником "останньої надії". Договір між постачальником "останньої надії" та споживачем не може бути укладений за наявності простроченої заборгованості у такого споживача перед таким постачальником "останньої надії", крім випадків, якщо таким споживачем є побутовий споживач, споживач, що є бюджетною установою відповідно до Бюджетного кодексу України, закладом охорони здоров`я державної власності (казенні підприємства та/або державні установи тощо), закладом охорони здоров`я комунальної власності (комунальні некомерційні підприємства та/або комунальні установи, та/або спільні комунальні підприємства тощо), споживач, що здійснює виробництво теплової енергії, і оператор газорозподільної системи.
Згідно з даними інформаційної платформи Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Скісна-78 Б» є суб`єктом ринку природного газу та належить до категорії виробників теплової енергії (ЕІС код 56XQ00010PL4300К).
Отже Законом України «Про ринок природного газу» прямо передбачена можливість укладення нового договору навіть при умові, що була заборгованість перед постачальником «останньої надії» за минулий період постачання природного газу.
Згідно із п. 11 розділу II Правил постачання природного газу споживач самостійно контролює власне газоспоживання.
Таким чином, позивач мав можливість в будь-який момент змінити постачальника.
Крім цього, у 2023 році позивач не споживав газ із ресурсу постачальника «останньої надії», отже не було укладено жодного Типового договору протягом 2023 року, що підтверджується відповіддю оператора ГТС від 11.01.2024 р. № ТОВВИХ-24-479 та роздруківкою з платформи оператора ГТС щодо споживання природного газу у грудні 2023 року.
При цьому, в матеріалах справи відсутні докази того, що позивачем на виконання п. 1 ч. 2 ст. 13 Закону України «Про ринок природного газу» було укладено договір із діючим постачальником природного газу протягом 2023 року, що призвело до того, що інформаційна платформа в автоматичному режимі реєструвала позивача в Реєстрі постачальника «останньої надії».
За змістом п. 11.3 Типового договору у споживача є лише право на розірвання Типового договору, а не право вимагати від відповідача вчиняти дії щодо виключення споживача із Реєстру постачальника «останньої надії» на Інформаційній платформі.
Перебування споживача, який не має укладеного договору із діючим постачальником в Реєстрі постачальника «останньої надії», не передбачає обов`язковості укладення Типового договору, а отже і припинення дії такого договору не зобов`язує постачальника «останньої надії» вчиняти будь-які інші дії.
До того ж, відповідач як постачальник «останньої надії» не є адміністратором інформаційної платформи, а є лише її користувачем, тому не може вчиняти дії щодо внесення змін на інформаційній платформі оператора ГТС, адміністратором якої є Товариство з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України».
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про те, що вимога позивача про зобов`язання відповідача виключити позивача з реєстру постачальника "останньої надії" є необгрунтованою, недоведеною та не підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Згідно зі ст. ст. 76, 77, 78 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Як передбачено ч. 1 ст. 277 ГПК України, підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є:
1) неповне з`ясування обставин, що мають значення для справи;
2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими;
3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи;
4) порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.
Судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення були неповно з`ясовані обставини справи, неправильно застосовано норми матеріального права, висновки суду не відповідають обставинам справи, а тому рішення Господарського суду міста Києва від 24.06.2024 р. у справі № 910/19547/23 підлягає повному скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову в задоволенні позову Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Скісна-78 Б».
Відповідно до статті 129 ГПК України та, беручи до уваги фактичні обставини виникнення судового спору, витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви та апеляційної скарги необхідно покласти на сторони пропорційно до задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 267 - 285 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» задовольнити.
2. Рішення Господарського суду міста Києва від 24.06.2024 р. у справі № 910/19547/23 скасувати повністю та ухвалити нове рішення.
3. Відмовити у задоволенні позову Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Скісна-78 Б».
4. Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Скісна 78 Б» (65091, м. Одеса, вул. Скісна, 78 Б, код 36921147) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 1, код 40121452) 3220 (три тисячі двісті двадцять),80 грн судового збору за подання апеляційної скарги.
5. Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом двадцяти днів з дня складення її повного тексту.
Повний текст постанови складено 15.10.2024 р.
Головуючий суддя С.І. Буравльов
Судді В.В. Шапран
Л.Г. Сітайло
Суд | Північний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 01.10.2024 |
Оприлюднено | 16.10.2024 |
Номер документу | 122300599 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг будівельного підряду |
Господарське
Північний апеляційний господарський суд
Буравльов С.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні