Постанова
від 08.10.2024 по справі 911/666/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

ПОСТАНОВА

про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури

"08" жовтня 2024 р. Справа № 911/666/24

Господарський суд Київської області у складі судді Гребенюк Т.Д., за участю секретаря судового засідання Оксенюк А.О., розглянувши справу

про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Фаворит Агро 2021»

Представники учасників:

Від кредитора: Чорний Д.Ю.

Від боржника: не з`явився

Розпорядник майна: Данілов А.І.

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Господарського суду Київської області перебуває справа про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Фаворит Агро 2021».

Так, ухвалою Суду від 15.04.2024 року, зокрема, відкрито провадження у справі №911/666/24 про банкрутство ТОВ «Фаворит Агро 2021»; визнано вимоги ТОВ «Укравіт Сайенс Парк» до ТОВ «Фаворит Агро 2021» у 645535,60 грн. та призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Данілова А.І.

Офіційне оприлюднення повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство ТОВ «Фаворит Агро 2021» здійснено 15.04.2024 року за №72972.

17.05.2024 до суду надійшла заява ДПС України в особі відокремленого підрозділу ГУ ДПС у Київській області про визнання грошових вимог до боржника.

Ухвалою суду від 10.07.2024 заяву ДПС України повернуто заявнику.

07.05.2024 до Суду надійшла заява ПрАТ "Агріматко-Україна" про визнання грошових вимог до боржника.

Ухвалою від 11.07.2024 було припинено повноваження керівника ТОВ «Фаворит Агро 2021» Невірко В.С. та покладено виконання обов`язків керівника ТОВ «Фаворит Агро 2021» на арбітражного керуючого Данілова Артема Івановича.

Ухвалою від 07.08.2024 грошові вимоги ПрАТ "Агріматко-Україна" були відхилені повністю.

Ухвалою від 07.08.2024 призначено підсумкове засідання суду на 04.09.2024, у якому оголошувалися перерви до 12.09.2024, 17.09.2024 та до 08.10.2024.

05.09.2024 до суду від кредитора надійшло клопотання про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатора.

У підсумкове засідання 08.10.2024 прибули представник кредитора та розпорядник майна, представник боржника не з`явився.

Представник кредитора та розпорядник майна підтримали клопотання про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури та призначення ліквідатора від 05.09.2024.

Заслухавши пояснення представників учасників справи, дослідивши долучені розпорядником майна документи до клопотання про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, судом встановлено наступне.

05.09.2024 та 16.09.2024 від розпорядника майна до Суду надійшли, зокрема, наступні документи на підтвердження виконання повноважень, покладених КУзПБ: інвентаризаційні описи активів та пасивів боржника; Аналіз фінансово-господарської діяльності ТОВ «Фаворит Агро 2021» від 19.08.2024; Звіт про роботу розпорядника майна ТОВ «Фаворит Агро 2021» від 19.08.2024; Реєстр вимог кредиторів у справі про банкрутство; Протокол №1 зборів кредиторів у справі ТОВ «Фаворит Агро 2021» від 19.08.2024.

На підставі наданих доказів, Судом встановлено такі обставини.

19.08.2024 року відбулося збори кредиторів у справі про банкрутство ТОВ «Фаворит Агро 2021», в яких взяв учсать кредитор ТОВ «Укравіт Сайенс Парк» - 645 голосів, що становить 100% від загальної кількості голосів кредиторів та розпорядник майна ТОВ «Фаворит Агро 2021» - арбітражний керуючий Данілов А.І. з правом дорадчого голосу.

До порядку денного зборів кредиторів включено наступні питання: 1. Визначення місця проведення зборів кредиторів; 2. Визначення кількісного складу та обрання членів комітету кредиторів; 3. Заслуховування звіту розпорядника майна; 4. Прийняття рішення про подальшу судову процедуру у справі № 911/666/24; 5. Інші питання (за наявності).

З першого питання порядку денного вирішили: «Визначити інше місце та порядок проведення зборів, а саме провести збори кредиторів в режимі відеоконференції за допомогою програми Zoom meeting».

З другого питання порядку денного вирішили: «Утворити комітет кредиторів ТОВ «Фаворит Агро 2021» у складі однієї особи та обрати до складу комітету кредиторів ТОВ «Укравіт Сайенс Парк», якого призначити головою зборів кредиторів.».

По третьому питанню порядку денного вирішили: «Затвердити звіт розпорядника майна ТОВ «Фаворит Агро 2021» арбітражного керуючого Данілова А.І. та звіт про нараховану основну грошову винагороду.».

З четвертого питання порядку денного вирішили: « 1. Визнати доцільним припинення процедури розпорядження майном та повноважень розпорядника майна арбітражного керуючого Данілова А.І. Звернутися до Господарського суду Київської області із клопотанням про визнання ТОВ «Фаворит Агро 2021» банкрутом, відкриття у справі №911/666/24 ліквідаційної процедури та призначення ліквідатором ТОВ «Фаворит Агро 2021» арбітражного керуючого Данілова А.І. Інших питань немає.».

Згідно з п. 1 ч. 5 ст. 48 КУзПБ до компетенції зборів кредиторів належить прийняття рішення про визначення кількісного складу та обрання членів комітету кредиторів.

За приписами ч. 2 ст. 48 КУзПБ перші збори кредиторів вважаються повноважними, скільки на них присутні кредитори, які мають не менше ніж дві третини голосів.

У відповідності до ч. 8 ст. 48 КУзПБ до компетенції комітету кредиторів належить прийняття рішення про: обрання голови комітету; скликання зборів кредиторів; звернення до господарського суду з вимогою про визнання правочинів (договорів) боржника недійсними на будь-якій стадії процедури банкрутства; визначення кандидатури арбітражного керуючого для призначення у справі про банкрутство; звернення до господарського суду з клопотанням про призначення арбітражного керуючого, припинення повноважень арбітражного керуючого та про призначення іншого арбітражного керуючого; надання згоди на продаж майна боржника (крім майна, що є предметом забезпечення) та погодження умов продажу майна боржника (крім майна, що є предметом забезпечення) у процедурі санації відповідно до плану санації або у процедурі ліквідації банкрута; внесення пропозицій господарському суду щодо продовження або скорочення строку процедур розпорядження майном боржника чи санації боржника; інші питання, передбачені цим Кодексом.

Рішення зборів (комітету) кредиторів вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість голосів кредиторів, присутніх на зборах (комітеті) кредиторів, кількість голосів яких визначається відповідно до частини четвертої цієї статті (ч. 9 ст. 48 Кодексу України з процедур банкрутства).

З огляду на наведене, Суд виснує, що комітетом кредиторів було прийнято рішення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 49 КУзПБ, у підсумковому засіданні суду у процедурі розпорядження майном боржника здійснюється перехід до наступної судової процедури (процедури санації, ліквідації) або закривається провадження у справі. До закінчення процедури розпорядження майном боржника збори кредиторів приймають одне з таких рішень: схвалити план санації та подати до господарського суду клопотання про введення процедури санації і затвердження плану санації; подати до господарського суду клопотання про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури. У разі наявності обставин, що не дають зборам кредиторів можливості у встановлені строки прийняти одне з таких рішень, збори кредиторів можуть прийняти рішення про звернення до господарського суду з клопотанням про продовження строку процедури розпорядження майном у межах граничних строків, визначених цим Кодексом.

У ч. 1 ст. 58 КУзПБ визначено, що у випадках, передбачених цим Кодексом, господарський суд у судовому засіданні за участю сторін ухвалює постанову про визнання боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру.

Аналіз положень статей 48, 49 КУзПБ свідчить, що господарський суд, проводячи підсумкове засідання у справі про банкрутство, приймає рішення про введення наступної судової процедури щодо боржника, які визначені частиною першою статті 6 КУзПБ із застосуванням судового розсуду.

Верховний Суд неодноразово наголошував, що, визнаючи боржника банкрутом, суд має встановити його неплатоспроможність, тобто недостатність майна для задоволення вимог кредиторів, шляхом здійснення аналізу повноти проведених розпорядником майна заходів, які передбачені в процедурі розпорядження майном, та дослідити надані розпорядником майна належні та допустимі докази на підтвердження повноти проведення процедури розпорядження майном, зокрема, передбаченої у частині 3 статті 44 КУзПБ.

При цьому, при винесенні постанови про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, має бути доведено факт неплатоспроможності боржника, як того вимагає стаття 205 Господарського кодексу України, відповідно до положень частини четвертої якої суб`єкт господарювання може бути оголошений банкрутом за рішенням суду у разі неспроможності суб`єкта господарювання через недостатність його майна для задоволення вимог кредиторів.

Тобто, визнаючи боржника банкрутом, суд має встановити його неоплатність, а саме, недостатність майна для задоволення вимог кредиторів, у зв`язку з чим при винесенні постанови про визнання боржника банкрутом та при відкритті ліквідаційної процедури суд в обов`язковому порядку повинен з`ясувати як актив, так і пасив боржника та порівняти їх.

Встановлюючи та співставляючи актив та пасив боржника, суд зазначає таке.

Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 47 КУзПБ, у попередньому засіданні господарський суд розглядає всі вимоги кредиторів, що надійшли протягом строку, передбаченого частиною першою статті 45 цього Кодексу, у тому числі щодо яких були заперечення боржника або розпорядника майна.

За результатами попереднього засідання господарський суд постановляє ухвалу, в якій зазначаються розмір та перелік усіх визнаних судом вимог кредиторів, що вносяться розпорядником майна до реєстру вимог кредиторів (абз. 5 та абз. 6 ч. 2 ст. 47 КУзПБ).

Розмір пасиву боржника підлягає визначенню відповідно до затвердженого судом в порядку статті 47 КУзПБ реєстру вимог кредиторів.

Відповідно до реєстру вимог кредиторів розмір визнаних господарським судом вимог становить 675815,60 грн.

Щодо наявних у бухгалтерському обліку та фінансовій звітності даних про актив і пасив боржника, а також наявні активи, встановлені під час інвентризації, Суд зазначає таке.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність», фінансова звітність - звітність, що містить інформацію про фінансовий стан та результати діяльності підприємства.

Згідно з п. 3 пар. І Національного положення (стандарт) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності»: активи - ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, призведе до отримання економічних вигод у майбутньому; зобов`язання - заборгованість підприємства, яка виникла внаслідок минулих подій і погашення якої в майбутньому, як очікується, призведе до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють у собі економічні вигоди; баланс (звіт про фінансовий стан) - звіт про фінансовий стан підприємства, який відображає на певну дату його активи, зобов`язання і власний капітал.

Відповідно до методичних рекомендацій щодо виявлення ознак неплатоспроможності підприємства та ознак дій з приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства, активи - ресурси, контрольовані підприємством в результаті минулих подій, використання яких, як очікується, приведе до надходження економічних вигод у майбутньому; зобов`язання - заборгованість підприємства, яка виникла внаслідок минулих подій і погашення якої, як очікується, призведе до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють в собі економічні вигоди.

Згідно даних фінансової звітності ТОВ «Фаворит Агро 2021» (станом на 31.12.2021.) активи компанії складали 4317,5 тис. грн., пасив - 4245,3 тис. грн.

Розпорядник майна зазначає, що фінансова звітність за 2022 р. ТОВ «Фаворит Агро 2021» не подавалася, у зв`язку з чим фінансове становище ТОВ «Фаворит Агро 2021» станом на початок 2022 р. має визначатись у відповідності до фінансових показників, зазначених на кінець 2021 р. у фінансовій звітності за 2021 р., а фінансове становище станом на кінець 2022 р. визначатись у відповідності до фінансових показників, зазначених станом на початок звітного періоду у фінансовій звітності за 2023 р.

Відповідно до вищевказаного методологічного підходу згідно з даними фінансової звітності ТОВ «Фаворит Агро 2021» визначено, що станом на кінець звітного періоду (31.12.22.) сукупна вартість активів становила 4.109,80 грн. (стр. 1300 балансу), а розмір вимог кредиторів становив 3.850,60 тис. грн. (стр. 1695 балансу).

Згідно даних фінансової звітності ТОВ «Фаворит Агро 2021» (станом на 01.01.2023р.) оборотні активи компанії складали 4 109,8 тис. грн., поточні зобов`язання 3850,6 тис. грн.

Отже, згідно даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності боржника у 2021, та 2023 роках актив перевищував пасив боржника.

Розпорядниками майна у відповідності до положень КУзПБ вчинялись щодо проведення аналізу фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності боржника та становища на ринках боржника.

Згідно з положеннями частини третьої статті 44 КУзПБ розпорядник майна зобов`язаний проводити аналіз фінансово-господарського стану, інвестиційної та іншої діяльності боржника та становища на ринках боржника; не пізніше двох місяців з дня відкриття провадження у справі про банкрутство провести інвентаризацію майна божника та визначити його вартість, а аналіз норм КУзПБ та судової практики його застосування свідчить, що засобом встановлення обсягу та вартості активів боржника є інвентаризація.

Пунктом 4 Розділу І Положення про інвентаризацію активів та зобов`язань, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 02.09.2014 № 879, передбачено, що проведення інвентаризації забезпечується власником (власниками) або уповноваженим органом (посадовою особою), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів (далі - керівник підприємства), який створює необхідні умови для її проведення, визначає об`єкти, періодичність та строки проведення інвентаризації, крім випадків, коли проведення інвентаризації є обов`язковим. У цих випадках визначені на підприємстві строки проведення інвентаризації не можуть перевищувати строків, визначених цим Положенням.

Інвентаризаційні описи застосовуються для фіксування наявності, стану та оцінки активів підприємства та тих активів, які належать іншим підприємствам і обліковуються поза балансом. В акті інвентаризації фіксуються наявність готівки, грошових документів, бланки документів суворої звітності, фінансових інвестицій, а також повнота відображення грошових коштів на рахунках у банку (реєстраційних рахунках), дебіторської та кредиторської заборгованостей, зобов`язань, коштів цільового фінансування, витрат і доходів майбутніх періодів, забезпечень (резервів), які створюються відповідно до вимог національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку у державному секторі, міжнародних стандартів та інших актів законодавства (пункт 15 Розділу ІІ Положення про інвентаризацію).

Розпорядниками майна було проведено інвентаризацію майна станом на 19.09.2024, за результатами якої складено Інвентаризаційні описи згідно, яких у боржника наявно:

- необоротних активів балансовою вартістю 2372 тис.грн.;

- грошових коштів 0 грн.;

- фінансових інвестицій 6620000,00 грн.;

- товарно-матеріальних цінностей 4109,8 тис. грн.

За змістом протоколу №1 засідання робочої інвентаризаційної комісії ТОВ «Фаворит Агро 2021», арбітражним керуючим було встановлено відсутність (нестачу) незавершених капітальних інвестицій на суму 524,2 тис. грн., вартість яких відображено у стр. 1005 балансу за 2023 рік, основних засобів на суму 242,5 тис грн., вартість яких відображено у стр. 1010 балансу за 2023 рік, запасів на суму 2372,0 тис. грн., вартість яких відображено у стр. 1100 балансу за 2023 рік, дебіторської заборгованості на суму 971,1 тис. грн., розмір якої відображено у стр. 1125 балансу за 2023 рік.; наявність неврахованої у фінансовій звітності частки у статутному капіталі ТОВ «НТП Плюс» номінальною вартістю 6620000 грн., що складає 78,14 % статутного капіталу. Всі інвентаризаційні описи та протокол №1 містять підпис розпорядника майна, але не підписані з боку відповідальної особи боржника.

Звіт розпорядника майна про фінансово-майновий стан божника має містити відомості про актив боржника; такий звіт має бути предметом розгляду зборів кредиторів (комітету кредиторів), на підставі якого кредитори приймають рішення про введення наступної судової процедури, у подальшому відомості про фінансово-майновий стан боржника (актив) має бути предметом розгляду у судовому засіданні у справі про банкрутство.

У судовому засіданні судом досліджено звіт розпорядника майна про проведену роботу, а також Звіт за результатами проведення аналізу фінансово-господарської діяльності боржника від 19.08.2024, у якому наведено, зокрема, наступні результати аналізу.

Джерелами аналізу є:

1. Фінансова звітність ТОВ «Фаворит Агро 2021» за 2021,2023 р.р.;

2. Відомості про рух грошових коштів по рахункам в банках за період 2021,2022, 2023, 2024 р.р.;

3. Відомості про ТОВ «Фаворит Агро 2021», отримані арбітражним керуючим на запити до компетентних органів державної влади, державних установ, організацій;

4. Відомості державних реєстрів (державний реєстр судових рішень, Єдиний державний реєстр прав власності на нерухоме майно, Державний реєстр арештів рухомого майна тощо);

5. Загальнодоступні відомості про ТОВ «Фаворит Агро 2021» з інформаційно- аналітичних баз даних, зокрема «opendatabot».

Арбітражний керуючий відмічає, що Боржником не надано на запити арбітражного керуючого інформацію та документацію, необхідну для проведення аналізу фінансово-господарського становища відповідно до Методичних рекомендацій щодо виявлення ознак неплатоспроможності підприємства та ознак дій з приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства, затверджених Наказом Мінекономіки № 14 від 19.01.2006 р.

Боржником не забезпечено спільно з арбітражним керуючим проведення інвентаризації активів та зобов`язань згідно з Положенням про інвентаризацію активів та зобов`язань, затверджених Наказом Мінфіну № 879 від 02.09.2014 р.

За результатами 2021 фінансового року фінансові показники господарської діяльності ТОВ «Фаворит Агро 2021» склали наступні значення:

- отримано дохід від продажу с/г продукції та надання с/г послуг - 14509311,92 грн.;

- проведено витрат на придбання товарно-матеріальних цінностей - 7256914,32 грн.;

- проведено витрат на придбання робіт, послуг- 719814,50 грн.;

- отримано у позику грошові кошти від третіх осіб - 3675380,00 грн.;

- знято з рахунку готівкою на погашення отриманих позик - 1226750,00 грн.;

- видано грошові кошти у позику третім особам - 8399700,00 грн.

Розпорядник майна звертає увагу на наступне за підсумками господарської діяльності ТОВ «Фаворит Агро 2021» у 2021 році.

Боржником отримано дохід від реалізації с/г продукції в розмірі 14509311,92 грн., при цьому проведено витрати у зв`язку з провадженням господарської діяльності в розмірі 7256914,32 грн. на придбання товарно-матеріальних цінностей ((фактичну наявність яких не встановлено в межах призначеної у справі про банкрутство шляхом інвентаризації) та здійснено витрати на придбання послуг і робіт в розмірі 719814,50 грн. Різниця між отриманим від господарської діяльності доходом та проведеними витратами на придбання ТМЦ, робіт, послуг за наслідками 2021 року склала: 6532583,08 грн. Тобто фінансовий результат від здійснення профільної господарської діяльності товариства (вирощування та реалізація с/г продукції) у 2021 році не був збитковим.

Боржником було отримано від третіх осіб в позику грошові кошти в загальній сумі 3675380,00 грн. та частково повернуто грошові кошти в сумі 1226750,00 грн., отже, розмір кредиторських зобов`язань становить 2448630,00 грн.

Боржник надавав фінансові позики третім особам, загальний розмір яких склав 8399700,00 грн.

Станом на 31.12.2021 р. залишок грошових коштів на рахунку ТОВ «Фаворит Агро 2021» складав 112,53 грн.

Однак, в балансі станом на 31.12.21. р. ТОВ «Фаворит Агро 2021» не відображено кредиторську заборгованість по отриманим товариством від третіх осіб позикам в розмірі 2448630,00 грн., зокрема, в розділі пасив балансу «поточна заборгованість за довгостроковими зобов`язаннями» (стр. 1610) та «інші поточні зобов`язання» (стр. 1690) зазначено прочерки, що не відповідає дійсності.

Таким чином, за результатами 2021 року розмір кредиторських зобов`язань ТОВ «Фаворит Агро 2021» становив 6693,30 тис. грн. і перевищував вартість зазначених в балансі активів 431750 грн. (стр. 1300 балансу) на 2375,80 грн.

За результатами 2022 фінансового року фінансові показники господарської діяльності ТОВ «Фаворит Агро 2021» склали наступні значення:

- отримано дохід від продажу с/г продукції та надання с/г послуг - 7618131,47 грн.;

- отримано у позику грошові кошти від третіх осіб - 2350000,00 грн. ;

- проведено витрат на придбання товарно-матеріальних цінностей - 7206625,37 грн.;

- проведено витрат на придбання робіт, послуг - 2201283,92 грн.;

- погашено товариством раніше отримані позики - 877250,00 грн.;

- видано грошові кошти у позику третім особам - 2043500,00 грн.;

- погашено третіми особами товариству раніше отримані від товариства позики - 2349320,00 грн.

У 2022 році ТОВ «Фаворит Агро 2021» отримано дохід від реалізації с/г продукції в розмірі 7618131,47,00 грн., при цьому проведено витрати у зв`язку з провадженням господарської діяльності в розмірі 7206625,37 грн. на придбання товарно-матеріальних цінностей (фактичну наявність яких не встановлено в межах призначеної у справі про банкрутство інвентаризації) та здійснено витрати на придбання послуг і робіт в розмірі 201283,92 грн.

Таким чином, різниця між отриманим від господарської діяльності доходом та проведеними витратами на придбання ТМЦ, робіт, послуг за наслідками 2022 року склала позитивний результат, а саме: 210222,18 грн.

Водночас, ТОВ «Фаворит Агро 2021» протягом 2022 року було отримано від третіх осіб в позику грошові кошти в загальній сумі 2350000,00 грн., які частково погашено в сумі 877250,00 грн., різниця складає 1472750,00 грн.

Таким чином, станом на 31.12.2022 р. загальний розмір отриманих у 2021 та 2022 роках, але не повернених ТОВ «Фаворит Агро 2021», позик склав 3921380,00 грн.

Протягом 2022 року ТОВ «Фаворит Агро 2021» було видано грошові кошти у позику третім особам в загальному розмірі 2043500,00 грн.

Отже, загальний розмір виданих товариством протягом 2021-2022 р.р. позик склав 10443200,00 грн.

Протягом 2022 року третіми особами - позичальниками було погашено на користь ТОВ «Фаворит Агро 2021» раніше отримані від товариства позики в сумі 2349320,00 грн.

Таким чином, з урахуванням часткового погашення позичальниками заборгованості у 2022 році, розмір виданих товариством третім особам і не погашених станом на 31.12.22 р. позик склав 8093880,00 грн.

Згідно виписки банку про рух коштів по рахунку станом на 30.12.2022 р. залишок грошових коштів на рахунку ТОВ «Фаворит Агро 2021» складав 0,00 грн.

Протягом 2022 року ТОВ «Фаворит Агро 2021» уклало низку договорів поруки з ТОВ «ОТП Лізинг», зокрема, договір поруки № 5142-GA від 25.01.2022.; Договір поруки №5135-GA від 25.01.2022 року ; договір поруки № 5501-GA від 25.01.22.; Договір поруки № 6520-GA від 25.01.2022 р., згідно з умовами яких ТОВ «Фаворит Агро 2021» додатково прийняло на себе зобов`язання сплатити заборгованість ТОВ «Агросвіт Фарм» перед ТОВ «ОТП Лізинг» за наступними договорами фінансового лізингу: договір фінансового лізингу №3960-FL від 31.10.2018.; договір фінансового лізингу № 6520-AR-FL від 14.04.2020 р.; договір фінансового лізингу від 20.09.2019 № 5501-AR- FL; договір фінансового лізингу №5135-AR-FL від 26.07.2019 року; договір фінансового лізингу 5 142-AR-FL від 26.07.19. на загальну суму - 3012221,62 грн.

Однак, фінансові показники станом на 31.12.22. р. ТОВ «Фаворит Агро 2021» не включають кредиторську заборгованість в загальному розмірі 11944121,62 грн., яка складається з заборгованості по отриманим товариством від третіх осіб позикам та заборгованості перед ТОВ «ОТП Лізинг».

Таким чином, загальний розмір вимог кредиторів, який мав бути зазначений в розділі «Усього за розділом III» пасиву балансу ТОВ «Фаворит Агро 2021» станом на 31.12.2022 р. становив 10784,20 тис, грн.

Отже, за результатами 2022 року розмір кредиторських зобов`язань ТОВ «Фаворит Агро 2021» становив 10784,20 тис. грн. і перевищував вартість активів 4109,8 грн. (стр. 1300 балансу) на 6674,40 грн.

За результатами 2023 фінансового року фінансові показники господарської діяльності ТОВ «Фаворит Агро 2021» склали наступні значення:

- отримано дохід від продажу с/г продукції та надання с/г послуг - 126724,76 грн.;

- отримано у позику грошові кошти від третіх осіб - 5103895,00 грн.;

- проведено витрат на придбання товарно-матеріальних цінностей - 4082440,76 грн.;

- проведено витрат на придбання робіт, послуг - 1095016,43 грн.;

- погашено товариством раніше отримані позики - 93375,00 грн.;

- видано грошові кошти у позику третім особам - 40350,00 грн.

У 2023 році ТОВ «Фаворит Агро 2021» отримано дохід від реалізації с/г продукції в розмірі 126724,76 грн., при цьому проведено витрати у зв`язку з провадженням господарської діяльності в розмірі 4082440,76 грн. на придбання товарно-матеріальних цінностей (фактичну наявність яких не встановлено в межах призначеної у справі про банкрутство інвентаризації) та здійснено витрати на придбання послуг і робіт в розмірі 1095016,43 грн.

Різниця між отриманим у 2023 році від господарської діяльності доходом та проведеними витратами на придбання ТМЦ, робіт, послуг за наслідками 2023 року склала від`ємний результат, а саме -5050732,43 грн., тобто фінансовий результат від здійснення профільної господарської діяльності товариства (вирощування та реалізація с/г продукції) у 2023 році був збитковим.

ТОВ «Фаворит Агро 2021» протягом 2023 року було отримано від третіх осіб в позику грошові кошти в загальній сумі 5103895,00 грн., які частково погашено в сумі 93375,00 грн., різниця склала 5010520,00 грн.

Таким чином, станом на 31.12.2023 р. загальний розмір отриманих у 2021, 2022, 2023 роках, але не повернутих ТОВ «Фаворит Агро 2021» позик склав 8931900,00 грн.

Протягом 2023 року ТОВ «Фаворит Агро 2021» було видано грошові кошти у позику третім особам в загальному розмірі 40350,00 грн.

Отже, загальний розмір виданих товариством протягом 2021, 2022, 2023 р.р. позик склав 10483550,00 грн.

Таким чином, з урахуванням часткового погашення позичальниками у 2022 році, розмір виданих товариством третім особам і не погашених станом на 31.12.23 р. позик склав 8134230,00 грн.

Згідно виписки банку про рух коштів по рахунку починаючи з 07.08.23. залишок коштів на рахунку товариства становив 75,38 грн., які було списано державним виконавцем 26.01.24. р., після чого грошові кошти на рахунку ТОВ «Фаворит Агро 2021» відсутні.

Однак, в балансі станом на 31.12.23. р. ТОВ «Фаворит Агро 2021» не відображено кредиторську заборгованість в загальному розмірі 11944121,62 грн.

Таким чином, загальний розмір вимог кредиторів, який мав бути зазначений в розділі «Усього за розділом ІІІ» пасиву балансу ТОВ «Фаворит Агро 2021» станом на 31.12.2023 р. становив 15794,72 тис, грн.

Отже, за результатами 2023 року розмір кредиторських зобов`язань ТОВ «Фаворит Агро 2021» становив 15794,72 тис. грн. і перевищував вартість зазначених в балансі активів 4109,8 грн. (стр. 1300 балансу) на 11684,92 грн.

За результатами аналізу розпорядник майна доходить до наступних висновків:

Стан загрози неплатоспроможності ТОВ «Фаворит Агро 2021» виник протягом 2022 р. і станом на дату складання фінансової звітності за 2022 р., а саме 31.12.2022 р., був відомий його керівнику - Невірку В.С., проте, внаслідок внесення Невірком В.С. до фінансової звітності недостовірних відомостей про сукупний розмір зобов`язань товариства, факт загрози неплатоспроможності був прихований під час складання фінансової звітності ТОВ «Фаворит Агро 2021» за 2022 р.

Стан загрози неплатоспроможності ТОВ «Фаворит Агро 2021» зберігався протягом 2023 р. і так само не був відображений у фінансовій звітності ТОВ «Фаворит Агро 2021» за 2023 р. внаслідок внесення Невірком В.С. до фінансової звітності недостовірних відомостей про сукупний розмір зобов`язань товариства.

Арбітражний керуючий доходить висновку про наявність всіх складових, встановлення яких необхідне для визначення підстав для покладення солідарної відповідальності на керівника боржника ТОВ «Фаворит Агро 2021» - Невірко В.С., а саме: виникнення обставин, щодо загрози неплатоспроможності боржника; моменту виникнення загрози неплатоспроможності боржника; факту неподання керівником боржника до суду заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство боржника в місячний строк з дня виникнення такого обов`язку; обсягу грошових зобов`язань боржника на момент виникнення загрози неплатоспроможності боржника.

Визначаючи поточне фінансове становище ТОВ «Фаворит Агро 2021», арбітражний керуючий виходить з того, що активи ТОВ «Фаворит Агро 2021» складаються з: частки у статутному капіталі Товариства з обмеженою відповідальністю «НТП Плюс» номінал якої складає 6.620.000,00 грн. (задекларований розмір частки), що становить 78,14% статутного капіталу. Визначення ринкової вартості частки ускладнене відсутністю у арбітражного керуючого документації, що визначає фінансове - майнове становище ТОВ «НТП Плюс». Відомостей про фактичне формування частки у статутному капіталі не встановлено, з огляду на що з метою проведення цього аналізу її вартість визначається умовно в розмірі 1 грн.

Протягом процедури розпорядження майном пропозицій стосовно проведення санації боржника, укладення мирової угоди щодо порядку сплати боргу від третіх осіб не надходило.

Встановлено, що ТОВ «Фаворит Агро 2021» припинено ведення фінансово- господарської діяльності у 2023 році, грошових коштів на рахунку немає.

За таких обставин арбітражний керуючий доходить висновку про те, що ТОВ «Фаворит Агро 2021» знаходиться у стані неплатоспроможності, оскільки розмір зобов`язань боржника значно перевищує вартість його активів. Враховуючи припинення боржником ведення господарської діяльності, відсутність пропозицій стосовно санації, мирової угоди, а також факт відсторонення керівника боржника, вбачається доцільним визнання ТОВ «Фаворит Агро 2021» банкрутом та перехід до ліквідаційної процедури.

В аспекті встановлення повноти дій розпорядника майна, арбітражний керуючий пояснює, що незважаючи на отримання запитів керівником ТОВ «Фаворит Агро 2021» Невірком В.С. не виконано вимоги законодавства, Суду та арбітражного керуючого у частині забезпечення проведення інвентаризації майна.

У поясненнях від 30.09.2024 арбітражний керуючий зазначає, що директором боржника не було забезпечено проведення інвентаризації майна спільно з розпорядником майна, зокрема, не надано відомості та документацію про наявні у власності ТОВ «Фаворит Агро 2021» товарно-матеріальні цінності та не забезпечено фізичний доступ до них з метою їх обстеження розпорядником майна та встановлення їх фактичної наявності, стану фізичного зносу, визначення вартості.

За твердженням арбітражного керуючого, у зв`язку з вищевказаними обставинами, оформлення результатів інвентаризації було здійснено виходячи з відомостей про активи, зазначені в останній за хронологією фінансовій звітності ТОВ «Фаворит Агро 2021», а саме відповідно до балансу на 31.12.2023 р. та що з`ясування арбітражним керуючим дійсної суми зобов`язань ТОВ «Фаворит Агро 2021» здійснювалося на підставі відомостей про рух коштів по банківському рахунку підприємства.

Щодо частки у статутному капіталі ТОВ «НТП Плюс» арбітражним керуючим вказано, що у зв`язку з ненаданням на запит розпорядника майна ТОВ «НТП Плюс» та ТОВ «Фаворит Агро 2021» відомостей та документації, необхідної для визначення арбітражним керуючим ринкової вартості частки ТОВ «Фаворит Агро 2021» у статутному капіталі ТОВ «НТП Плюс» номінальною вартістю 6 620 000 грн., що складає 78,14 % статутного капіталу, визначення справедливої ринкової вартості вказаної частки не вбачається за можливе, у зв`язку з чим вартість частки визначено арбітражним умовно в розмірі 1 грн.

Таким чином. арбітражний керуючий доходить до висновку, що за результатами проведеної інвентаризації встановлено нестачу активів ТОВ «Фаворит Агро 2021» загальною вартістю 4109,0 тис. грн., відображених в активі балансу за 2023 рік, лишки у вигляді частки в статутному капіталі ТОВ «НТП Плюс» умовною визначеною вартістю 1 грн.

Також, розпорядником майна було надіслано до Бориспільського ГРО РУГУ у Київській області заяву про вчинення злочину вих. № 02-01/52, в якій зазначено про вчинення колишнім керівником ТОВ «Фаворит Агро 2021» Невірком В.С. незаконних дій, які містять ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ст. 2062 Кримінального кодексу України - протиправне заволодіння майном підприємства, установи, організації.

На виконання вимог абз. 5 ч. 3 ст. 44 КУзПБ розпорядником майна було направлено ряд запитів до державних органів, отримано відповідні довідки, витяги та відповіді, відповідно до яких активів, зареєстрованих за ТОВ «Фаворит Агро 2021», окрім тих, що були встановлені за результатами проведеної інвентаризації, виявлено не було.

Розпорядник майна повідомив господарський суд, що за даними обліку боржника вимоги щодо виплати заробітної плати, авторської винагороди, аліментів, відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров`ю громадян, відсутні.

Розпорядник майна повідомив господарський суд, що щодо кредиторів та щодо заінтересованих осіб стосовно кредиторів спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), які передбачають блокування активів, не застосовувалось.

Надаючи оцінку проведеним розпорядником майна заходам, які передбачені в процедурі розпорядження майном, Суд виснує про повноту дій розпорядника майна у процедурі з огляду на надані розпорядником майна належні та допустимі докази на підтвердження таких обставин, про які зазначено вище.

Відтак, враховуючи результати інвентаризації майна боржника та результати аналізу фінансово-господарського діяльності боржника, здійсненого розпорядником майна, Суд доходить до висновку про неплатоспроможність боржника та неможливість задоволення вимог кредиторів інакше, ніж через застосування до боржника ліквідаційної процедури.

Вирішуючи питання переходу до ліквідаційної процедури, судом враховано також закінчення 170-денного строку, відведеного для стадії розпорядження майном та відсутність пропозицій щодо санації боржника.

Підсумовуючи викладене вище, враховуючи повноту дій розпорядника майна у процедурі, не достатність у боржника активів для погашення заборгованості перед кредиторами, відсутність доказів поліпшення фінансового становища боржника з моменту відкриття провадження та заяв від потенційних інвесторів щодо оздоровлення фінансового становища боржника; сплив 170-денний строку, відведеного стадії розпорядження майном ; наявність рішення зборів кредиторів про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, Суд доходить до висновку про наявність підстав для визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.

У ч. 1 ст. 59 КУзПБ визначено, з дня ухвали господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури: господарська діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу, крім укладення та виконання договорів, що мають на меті захист майна банкрута або забезпечення його збереження (підтримання) у належному стані, договорів оренди майна, яке тимчасово не використовується, на період до його продажу у процедурі ліквідації тощо; строк виконання всіх грошових зобов`язань банкрута вважається таким, що настав; у банкрута не виникає жодних додаткових зобов`язань, у тому числі зі сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов`язаних із здійсненням ліквідаційної процедури; припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута; відомості про фінансове становище банкрута перестають бути конфіденційними чи становити комерційну таємницю; продаж майна банкрута допускається в порядку, передбаченому цим Кодексом; скасовуються арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, та інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається; припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, якщо цього не було зроблено раніше, члени виконавчого органу (керівник) банкрута звільняються з роботи у зв`язку з банкрутством підприємства, а також припиняються повноваження власника (органу, уповноваженого управляти майном) майна банкрута.

Згідно з ч. 1 ст. 60 КУзПБ у постанові про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури господарський суд призначає ліквідатора банкрута з урахуванням вимог, установлених цим Кодексом, з числа арбітражних керуючих, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України.

За змістом ч. 2 ст. 28 КУзПБ, арбітражний керуючий для виконання повноважень ліквідатора призначається господарським судом за клопотанням комітету кредиторів.

Дослідивши подані докази, враховуючи положення ст.ст. 28, 48, 60 Кодексу України з процедур банкрутства, суд вважає за можливе задовольнити клопотання кредитора стосовно призначення ліквідатором Товариства з обмеженою відповідальністю «Фаворит Агро 2021» арбітражного керуючого Данілова Артема Івановича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 486 від 04.04.2013 року; адреса 65044, м. Одеса, просп. Шевченка, 4 А).

Крім того, згідно з положеннями частин 3, 4 ст. 59 КУзПБ з метою виявлення кредиторів з вимогами за зобов`язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, господарський суд здійснює офіційне оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури на офіційному веб-порталі судової влади України. Повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури має містити: найменування та інші реквізити боржника, визнаного банкрутом; найменування господарського суду, у провадженні якого знаходиться справа про банкрутство; дату ухвалення господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури; відомості про ліквідатора.

Керуючись ст.ст. 49, 58, 59, 60 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. ст. 74, 232 Господарського процесуального кодексу України, Суд -

УХВАЛИВ:

1. Припинити процедуру розпорядження майном Товариства з обмеженою відповідальністю «Фаворит Агро 2021» (08472, Київська обл., Бориспільський р-н, с. Світанок, вул. Київська, 5/4; код ЄДРПОУ 44016596).

2. Припинити повноваження розпорядника майна Товариства з обмеженою відповідальністю «Фаворит Агро 2021» (08472, Київська обл., Бориспільський р-н, с. Світанок, вул. Київська, 5/4; код ЄДРПОУ 44016596) арбітражного керуючого Данілова Артема Івановича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 486 від 04.04.2013 року; адреса 65044, м. Одеса, просп. Шевченка, 4 А).

3. Визнати банкрутом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фаворит Агро 2021» (08472, Київська обл., Бориспільський р-н, с. Світанок, вул. Київська, 5/4; код ЄДРПОУ 44016596).

4. Відкрити ліквідаційну процедуру.

5. Призначити ліквідатором Товариства з обмеженою відповідальністю «Фаворит Агро 2021» (08472, Київська обл., Бориспільський р-н, с. Світанок, вул. Київська, 5/4; код ЄДРПОУ 44016596) арбітражного керуючого Данілова Артема Івановича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 486 від 04.04.2013 року; адреса 65044, м. Одеса, просп. Шевченка, 4 А).

6. Здійснити офіційне оприлюднення повідомлення на офіційному веб-сайті Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду про визнання Товариства з обмеженою відповідальністю «Фаворит Агро 2021» (08472, Київська обл., Бориспільський р-н, с. Світанок, вул. Київська, 5/4; код ЄДРПОУ 44016596) банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.

7. Відповідно до Кодексу України з процедур банкрутства з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом скасовується арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається.

8. Зобов`язати відповідних посадових осіб банкрута протягом 15 днів з дня призначення ліквідатора передати бухгалтерську та іншу документацію, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору. У разі ухилення від виконання зазначених обов`язків відповідні посадові особи банкрута несуть зобов`язання щодо відшкодування збитків, завданих таким ухиленням.

9. Ліквідатору забезпечити виконання повноважень ліквідатора банкрута в порядку, визначеному Кодексом України з процедур банкрутства. Після завершення всіх розрахунків з кредиторами надати до суду звіт та ліквідаційний баланс.

10. Примірник постанови направити Центру надання адміністративних послуг за місцезнаходженням банкрута (для внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відомостей у відповідності до цієї постанови).

Відповідно до ч. 4 ст. 9 Кодексу України з процедур банкрутства, постанова набрала законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена у порядку, передбаченому ст.ст. 256-257 ГПК України, з урахуванням особливостей, передбачених Кодексом України з процедур банкрутства.

Повний текст постанови складено 15.10.2024 року.

Суддя Т.Д. Гребенюк

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення08.10.2024
Оприлюднено18.10.2024
Номер документу122301585
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи про банкрутство, з них: банкрутство юридичної особи

Судовий реєстр по справі —911/666/24

Ухвала від 29.10.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Доманська М.Л.

Ухвала від 28.10.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Доманська М.Л.

Постанова від 08.10.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Гребенюк Т.Д.

Ухвала від 30.09.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Доманська М.Л.

Ухвала від 17.09.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Гребенюк Т.Д.

Ухвала від 16.09.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Доманська М.Л.

Ухвала від 12.09.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Гребенюк Т.Д.

Ухвала від 05.09.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Гребенюк Т.Д.

Ухвала від 03.09.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Гребенюк Т.Д.

Ухвала від 07.08.2024

Господарське

Господарський суд Київської області

Гребенюк Т.Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні