ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
просп. Науки, 5, м. Харків, 61022, телефон/факс (057)702 10 79, inbox@lg.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2024 року м.Харків Справа № 913/296/24
Суддя господарського суду Луганської області Злепко Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Шептовицької А.А.,
від представників сторін:
від позивача: Гордієнко В.А (в режимі відеоконференції);
від відповідачів: не прибули;
розглянувши справу за позовом Акціонерного товариства комерційний банк «ПриватБанк», м. Київ,
до відповідача-1 - Селянського фермерського господарства «Берізка», смт. Троїцьке, Сватівський район, Луганська область,
відповідача-2 - ОСОБА_1 , смт. Троїцьке, Сватівський район, Луганська область,
про стягнення 1642704 грн 17 коп.,
ВСТАНОВИВ:
27.05.2024 Акціонерне товариство Комерційний банк "Приватбанк" через підсистему "Електронний суд" звернулося до Господарського суду Луганської області з позовною заявою до Селянського фермерського господарства «Берізка» та ОСОБА_1 про солідарне стягнення заборгованості за кредитним договором від №24185961-КД-3 ВІД 31.05.2021 (далі кредитний договір) у сумі 1642704 грн 17 коп., з яких 1500000 грн 00 коп. заборгованість за кредитом та 142704 грн 17 коп. - заборгованість за відсотками.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем-1 своїх зобов`язань за кредитним договором, шляхом припинення здійснення щомісячних платежів. Також між позивачем та відповідачем-2 укладено договір поруки №24185961-ДП-3 (далі договір поруки), предметом якого є надання поруки відповідачем-2 за виконання зобов`язань відповідачем-1, які випливають з кредитного договору. У зв`язку з порушенням своїх зобов`язань відповідачем-1 позивач звернувся до суду з позовом до Селянського фермерського господарства «Берізка» та ОСОБА_1 з вимогою стягнення у солідарному порядку заборгованості за кредитним договором у розмірі 1642704 грн 17 коп.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.05.2024 справа передана на розгляд судді Злепко Н.І.
Ухвалою від 17.06.2024 відкрито провадження та призначено підготовче засідання на 18.07.2024.
18.07.2024 відкладено судове засідання на 21.08.2024.
20.08.2024 від позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, у зв`язку з необхідністю представнику брати участь у розгляді іншої справи у Господарському суді Чернігівської області.
21.08.2024 підготовче засідання відкладено на 16.09.2024.
12.09.2024 від позивача надійшли письмові пояснення в яких зазначив, що на виконання умов договору, Відповідачу-1 було надано наступні, в межах ліміту, кошти на рахунок НОМЕР_3:
- 08.06.21 р. - 700 000.00 грн.
- 22.06.21 р. - 800 500.00 грн.
В подальшому, оскільки Відповідач здійснив погашення даної заборгованості, відповідно до умов договору йому були надані наступні, в межах ліміту, кошти на рахунок НОМЕР_3:
- 21.02.22 р. - 700 000.00 грн.
- 22.02.22 р. - 800 000.00 грн.
Підтверджується випискою по рахунку НОМЕР_3.
Також вказав, що Базова процентна ставка за кредитом змінювана та становить на дату укладання додаткової угоди розмір 11.77 % річних. Розмір базової процентної ставки визначений за формулою: Індекс UIRD (3 місяці) + 5%, де індекс UIRD - український індекс ставок за депозитами фізичних осіб, що розраховується на основі номінальних ставок ринку депозитів фізичних осіб, які оголошуються банками України на строк 3 місяці. На дату укладання цієї додаткової угоди значення індексу береться на дату, що передує даті підписання цієї додаткової угоди, або остання, що опублікована на сайті НБУ.
Банк щокварталу з урахуванням зміни зазначеного індексу переглядає розмір базової процентної ставки. При перегляді розміру базової процентної ставки банк використовує розмір індексу UIRD, що офіційно визначений на 14 число останнього місяця календарного кварталу або розміру, що є останнім до цієї дати та опублікованим на сайті Національного Банку України, надалі дата перегляду розміру базової процентної ставки.
Датою зміни розміру базової процентної ставки за користування кредитом є 1-ше число першого місяця календарного кварталу, що слідує за кварталом, в якому банк визначив розмір індексу UIRD для розрахунку базової процентної ставки на наступний календарний квартал.
Відповідно до даного Розрахунку проценти нараховуються наступним чином: Базою для нарахування процентів на залишок поточної заборгованості за кредитом є «Залишок поточної заборгованості за наданим кредитом (тілом кредиту)» (колонка № 3), а процентна ставка, яка застосовується зазначена в колонці № 6 «Процентна ставка (поточна)» Базою для нарахування процентів на залишок простроченої заборгованості за кредитом є «Залишок простроченої заборгованості за наданим кредитом (тілом кредиту)» (колонка № 4), а процентна ставка, яка застосовується зазначена в колонці № 7 «Процентна ставка (прострочена)».
16.09.2024 закрито підготовче провадження та призначено судове засідання у межах розгляду справи по суті на 15 жовтня 2024 року.
Представником позивача надано суду копії актуального паспорта відповідача-2 задля уточнення його анкетних даних, які долучені до матеріалів справи.
15.10.2024 в судовому засіданні в режимі відеоконференції взяв участь представник позивача, надав пояснення з приводу заявлених позовних вимог, просив їх задовольнити в повному обсязі. Відповідачі в судове засідання не прибули, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення судового засідання, шляхом отримання ухвали через їх електронні скриньки та шляхом розміщення оголошення на сайті судової влади.
Відповідно до ч.2 ст.121 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» учасники справи, остання відома адреса місця проживання (перебування) чи місцезнаходження яких знаходиться на тимчасово окупованій території і які не мають офіційної електронної адреси, повідомляються про ухвалення відповідного судового рішення шляхом розміщення інформації на офіційному веб-порталі судової влади з посиланням на веб-адресу такого судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень або шляхом розміщення тексту відповідного судового рішення на офіційному веб-порталі судової влади України, з урахуванням вимог, визначених Законом України «Про доступ до судових рішень», у разі обмеження доступу до Єдиного державного реєстру судових рішень. З моменту розміщення такої інформації вважається, що особа отримала судове рішення.
Суд зауважує, що відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходженням відповідача-1 є: АДРЕСА_1.
За інформацією, що міститься в Єдиному державному демографічному реєстрі адресою відповідача-2 є: АДРЕСА_1.
За інформацією, розміщеною на офіційному вебсайті Акціонерного товариства «Укрпошта» за посиланням https://index.ukrposhta.ua відділення пошти у селищі Троїцьке Сватівського району Луганської області тимчасово не функціонують.
Троїцька селищна об`єднана територіальна громада Сватівського району Луганської області Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» віднесена до територій тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Ухвала суду від 17.06.2024 про відкриття провадження також була своєчасно розміщена в Єдиному державному реєстрі судових рішень, доступ до якого є вільним та загальнодоступним.
Враховуючи вищевикладене, судом вчинені всі можливі заходи для належного повідомлення відповідачів про розгляд спору та забезпечення їх процесуальних прав на подання відзиву та клопотань щодо розгляду справи. З опублікуванням розміщеного судом оголошення на порталі Судової влади в Україні відповідачі вважаються належно повідомленим про розгляд справи.
Ураховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що відповідачі належним чином повідомлені про розгляд справи.
Відповідно до ч.4 ст.13 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до ч.9 ст.165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, господарський суд встановив.
31.05.2021 між АТ КБ "ПРИВАТБАНК" та Селянським фермерським господарством «Берізка» було укладено кредитний договір №24185961-КД-3 (далі за текстом - Кредитний договір) відповідно до умов якого вид кредиту - відновлювальна кредитна лінія строком не більше 36 місяців з дати укладення договору.
Ліміт цього Договору: 1509375 грн. (п. А.2. кредитного договору).
За змістом п. А.3. кредитного договору термін повернення кредиту 01.05.2023 (першого травня двi тисячі двадцять третього року ) року.
Відповідно до п. А.6. кредитного договору за користування кредитом Позичальник сплачує проценти у розмірі 11.77 (одинадцять цілих сімдесят сім сотих) % річних від суми залишку непогашеної заборгованості.
Згідно з п. А.6.1. у випадку невиконання та/або неналежного виконання Позичальником зобов`язань, передбачених п. 2.2.14 цього Договору, Банк за користування кредитом встановлює Позичальнику проценти у розмірі 16.77 (шістнадцять цілих сімдесят сім сотих) % річних. При цьому Банк направляє Позичальнику письмове повідомлення із зазначенням підстави - порушення зобов`язань, передбачених п. 2.2.14 цього Договору та дати початку нарахування підвищених процентів, без внесення змін до цього Договору. За умови відновлення виконання Позичальником зобов`язань, передбачених п. 2.2.14 цього Договору, Позичальник за користування кредитом сплачує проценти у розмірі зазначеному в п. А.6. цього договору При цьому Банк направляє письмове повідомлення Позичальнику із зазначенням процентної ставки у розмірі, зазначеному в п. А.6. цього договору та дати початку її нарахування.
Сторони пунктом А.7. узгодили, що у випадку порушення Позичальником грошового зобов`язання по сплаті кредиту Позичальник сплачує Банку проценти за користуванням кредитом у розмірі 23.54 (двадцять три цілих п`ятдесят чотири сотих) % річних від суми простроченої заборгованості за кредитом.
За п. А.8. датою сплати процентів є 1-е число кожного поточного місяця, починаючи з дати підписання цього Договору, якщо інше непередбачене п. 7.3 цього Договору. У випадку несплати процентів у зазначений термін вони вважаються простроченими (крім випадків розірвання цього Договору згідно з п. 2.3.2 цього Договору).
Відповідно до п. А.9. кредитного договору Позичальник сплачує Банку винагороду за відкриття позичкового рахунку у розмірі 500 (п`ятсот) грн. у день укладання цього Договору.
Пунктами 6.1. та 6.1 договору було визначено, що цей договір вважається укладеним з моменту його підписання шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису усіма його сторонами. Цей Договір набуває чинності з моменту його підписання Сторонами та діє до повного виконання зобов`язань.
31.05.2021 між позивачем та відповідачем-1 було укладено додаткову угоду №1 до Кредитного договору відповідно до підпункту "а" пункту 1 якої сторони узгодили, що протягом строку кредиту, зазначеного в п. А.3. Кредитного договору, за умови належного виконання позичальником положень Порядку програми фінансової державної підтримки суб`єктів малого та середнього підприємства та умов цієї Додаткової угоди, позичальник має право на отримання фінансової державної підтримки.
Згідно з п. 2.1. додаткової угоди за користування кредитом на умовах та в порядку визначених цією Додатковою угодою, позичальник сплачує банку базову процентну ставку, яка становить 11.77 % річних.
Розмір базової процентної ставки визначений за формулою: Індекс UIRD + 5,00%.
Індекс UIRD - український індекс ставок за депозитами фізичних осіб, що розраховується на основі номінальних ставок ринку депозитів фізичних осіб, які оголошуються банками України на строк 3 місяці. На дату укладання цієї Додаткової угоди значення індексу береться на дату, що передує даті підписання цієї Додаткової угоди, або остання, що опублікована на офіційному сайті Національного Банку України.
Відповідно до п. 2.2. Додаткової угоди у випадку прострочення понад 15 днів позичальником своїх зобов`язань по погашенню кредиту і/або процентів в розмірі, зазначеному в п. 2.3., 2.7. цієї Додаткової угоди, позичальник сплачує банку проценти за користування кредитом в порядку та розмірі: в період прострочення з 1-го до 15-го включно - в розмірі базової процентної ставки, що діяла на період прострочення; в період з 15 числа місяця, в якому виникла прострочена заборгованість до дати її погашення - в розмірі, визначеному за формулою: розмір базової процентної ставки з урахуванням її зміни згідно п. 2.1. цієї Додаткової угоди + 5% річних;
в період з дати погашення заборгованості до кінця місяця, в якому існувала заборгованість - в розмірі базової процентної ставки, що діяла на дату сплати.
За п. 2.10. додаткової угоди у випадку порушення Позичальником строку повернення кредиту, зазначеного в п. А3 Договору Позичальник зобов`язується сплатити Банку заборгованість за кредитом ,а також проценти від суми неповернутого в строк кредиту, які у відповідності до ст. 625 Цивільного кодексу України встановлюються за домовленістю Сторін у розмірі, визначеному за формулою: розмір базової процентної ставки з урахуванням її зміни згідно п. 2.1. цієї Додаткової угоди + 5% річних.
Також 31.05.2021 між банком та ОСОБА_1 (Відповідачем-2) було укладено договір поруки № 24185961-ДП-3, предметом якого є надання поруки відповідачем-2 за виконання зобов`язань відповідача-1 за Кредитним договором № 24185961-КД-3 від 31.05.2021 (п. 1.1 Договору поруки).
За пунктом 1.2. договору поруки поручитель відповідає перед кредитором за виконання зобов`язань за кредитним договором в тому ж розмірі, що і боржник, включаючи сплату кредиту, процентів, нарахованих за користування кредитом, винагород, штрафів, пені та інших платежів, відшкодування збитків. Згідно цього пункту поручитель відповідає перед кредитором всіма власними коштами та майном, яке належить йому на праві власності.
У випадку припинення боржника, та/або заміни боржника в зобов`язанні/зобов`язаннях за кредитним договором на будь-яку іншу особу та переходу зобов`язання/зобов`язань боржника до будь-якої (будь-яких) іншої (інших) особи (осіб), внаслідок правонаступництва та/або переведення боргу на будь-яку інші особу (нового боржника), порука зберігає свою чинність в початковому обсязі до моменту повного виконання зобов`язань за кредитним договором, поручитель приймає на себе зобов`язання та згодний відповідати за виконання кредитного договору за боржника, а також за будь-якого іншого боржника (нового боржника) при настанні вказаних в даному пункті обставин, в зв`язку з чим, поручитель надає поруку перед кредитором за виконання новим боржником зобов`язань за кредитним договором у розмірі і порядку, визначеному умовами кредитного договору. При цьому, будь-які додаткові узгодження з поручителем не потрібні.
Відповідно до п. 1.3. поручитель з умовами кредитного договору ознайомлений.
З змістом пункту 1.4. договору поруки до поручителя, який виконав зобов`язання боржника за кредитним договором переходять всі права кредитора за кредитним договором, та договором(ам) застави (іпотеки), що укладені в забезпечення виконання зобов`язань боржника перед кредитором за кредитним договором.
За п. 4.1. сторони взаємно домовились, що порука за цим Договором припиняється через 15 (п`ятнадцять) років після укладення цього Договору. У випадку виконання боржником та/або поручителем всіх зобов`язань за кредитним договором цей договір припиняє свою дію.
За змістом пункту 5.2. цей договір підписано із використанням кваліфікованого електронного підпису в порядку, передбаченому Законами України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронні довірчі послуги», та вважається укладеним з моменту його підписання шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису його сторонами.
Кредитний договір, додаткова угода №1 та договір поруки підписані сторонами шляхом накладання електронного підпису 31.05.2021, що підтверджується наданими позивачем роздруківками.
На виконання умов договору банком надались кошти позичальнику у кредит.
У порушення умов кредитного договору відповідач-1 кредитні кошти вчасно та у повному обсязі не повернув. Проценти за користування кредитом також у повному обсязі не сплачені.
Указані обставини стали підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.
Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України (далі - ГК України) суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Частиною 1 ст. 173 ГК України передбачено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.
Згідно зі ст.11 ЦК України підставою виникнення цивільних прав і обов`язків (зобов`язань) є, зокрема, договір.
Статтею 627 ЦК України передбачено, що відповідно до ст.6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Частинами 1, 2 ст.634 ЦК України передбачено, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору. Договір приєднання може бути змінений або розірваний на вимогу сторони, яка приєдналася, якщо вона позбавляється прав, які звичайно мала, а також якщо договір виключає чи обмежує відповідальність другої сторони за порушення зобов`язання або містить інші умови, явно обтяжливі для сторони, яка приєдналася. Сторона, яка приєдналася, має довести, що вона, виходячи зі своїх інтересів, не прийняла б цих умов за наявності у неї можливості брати участь у визначенні умов договору.
Як зазначалось вище 31.05.2021 між позивачем та відповідачем-1 укладено Кредитний договір №24185961-КД-3 з використанням електронного цифрового підпису.
Ліміт цього Договору: 1509375 грн. (один мільйон п`ятьсот дев`ять тисяч триста сiмдесят п`ять гривень 00 копійок), в тому числі на наступні цілі:
- в розмірі 1500000 грн. (один мільйон п`ятьсот тисяч гривень 0 копійок), на прибання основних засобів та поповнення обігових коштів;
- у розмірі 9375 гривень (дев`ять тисяч триста сiмдесят п`ять гривень 0 копійок), на сплату страхових платежів у випадках та у порядку, передбачених п.п. 2.1.5, 2.2.13 цього Договору (п. А.2. кредитного договору).
Частиною 1 ст.1054 ЦК України передбачено, що за кредитним договором банк зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити відсотки.
До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору (ч.2 ст.1054 ЦК України).
Частиною 1 ст.1048 ЦК України передбачено, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Згідно з ч.3 ст.346 ГК України кредити надаються банком під відсоток. Надання безвідсоткових кредитів забороняється, крім випадків, передбачених законом.
Суд зауважує, що надання банком кредиту підтверджується випискою по особовому рахунку відповідача-1 за період з 31.05.2021 по 09.05.2024. Кредитні кошти, за якими виникла заборгованість, надані 21.02.2022 та 22.02.2022 у розмірі 700 000 грн 00 коп. та 800 000 грн. 00 коп. відповідно.
З урахуванням вимог ст.41 Закону України «Про Національний банк України», Положення про організацію бухгалтерського обліку в банках України, затвердженого Постановою правління Національного банку України від 04.07.2018 №75, виписки з особових рахунків клієнтів є регістрами аналітичного обліку, вміщують записи про операції, здійснені протягом операційного дня, та є підтвердженням виконаних операцій.
Виходячи із зазначеного, виписки по рахунках є належними доказами підтвердження видачі кредиту.
Отже, позивачем доведений факт видачі СФГ «Берізка» кредиту у сумі 1500 000 грн 00 коп.
Згідно зі ст.629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст.ст.525, 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства тощо. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Порушенням зобов`язання, у відповідності до ст.610 ЦК України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання, тобто неналежне виконання.
Згідно зі ст.1049 ЦК України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред`явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред`явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором. Позика, надана за договором безпроцентної позики, може бути повернена позичальником достроково, якщо інше не встановлено договором. Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.
Приписами ч.1 ст.530 ЦК України встановлено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
За умовами кредитного договору термін повернення кредиту є 01.05.2023 (п. А.3. кредитного договору).
Як убачається із наданого позивачем розрахунку, у відповідача-1 станом на 01.05.2023 наявна заборгованість за наданим кредитом договором у розмірі 1500000 грн 00 коп.
Підсумовуючи наведене суд доходить висновку про обґрунтованість вимоги позивача про стягнення з відповідача-1 заборгованості за кредитним договором №24185961-КД-3 від 31.05.2021 за кредитом у сумі 1500000 грн 00 коп.
Відповідно до ч.1 ст.1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором.
Частиною 2 ст.10561 ЦК України встановлено, що розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.
Згідно з п. 2.1. додаткової угоди за користування кредитом на умовах та в порядку визначених цією Додатковою угодою, позичальник сплачує банку базову процентну ставку, яка становить 11.77 % річних. Розмір базової процентної ставки визначений за формулою: Індекс UIRD + 5,00.
З розрахунку, наданого позивачем, вбачається нарахування відсотків по 02.05.2023 включно,
Суд зазначає, що право кредитодавця нараховувати передбачену договором відсотки за кредитом припиняється після спливу визначеного договором строку кредитування чи у разі пред`явлення до позичальника вимоги згідно з частиною другою статті 1050 ЦК України. В охоронних правовідносинах права та інтереси позивача забезпечені частиною другою статті 625 ЦК України, яка регламентує наслідки прострочення виконання грошового зобов`язання.
Суд, здійснивши перевірку розрахунку, зазначає, що він є арифметично правильним та таким, що відповідає положенням договору.
Отже вимоги позивача в частині стягнення відсотків підлягають повному задоволенню у розмірі 142704 грн 17 коп.
Розглядаючи вимоги позивача до відповідача-2 суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.553 ЦК України, за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб.
У ст.554 ЦК України встановлено, що у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки. Особи, які за одним чи за декількома договорами поруки поручилися перед кредитором за виконання боржником одного і того самого зобов`язання, є солідарними боржниками і відповідають перед кредитором солідарно, якщо інше не встановлено договором поруки.
Отже порука є спеціальним заходом майнового характеру спрямованим на забезпечення виконання основного зобов`язання чим обумовлюється додатковий характер поруки стосовно основного зобов`язання.
Підставою для поруки є договір, що встановлює зобов`язальні правовідносини між особою, яка забезпечує виконання зобов`язання боржника та кредитором боржника.
Як встановлено судом, 31.05.2021 між АТ КБ «ПриватБанк» та ОСОБА_1 (Відповідачем-2) було укладено договір поруки № 24185961-ДП-3, предметом якого є надання поруки відповідачем-2 за виконання зобов`язань відповідача-1 за Кредитним договором № 24185961-КД-3 від 31.05.2021 (п. 1.1 Договору поруки).
Згідно з пункту 1.5. Договору поруки у випадку невиконання боржником зобов`язань за кредитним договором, боржник та поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники.
Отже в силу укладеного між сторонами договору поруки та з огляду на неналежне виконання позичальником своїх зобов`язань зі своєчасного повернення кредиту та сплати процентів за користування ним, у ОСОБА_1 виник солідарний обов`язок з СФГ «Берізка» з погашення існуючої заборгованості.
Суд зауважує, що поручитель - ОСОБА_1 , є також керівником позичальника СФГ «Берізка», що свідчить про його обізнаність щодо наявності заборгованості за спірним кредитним договором.
Отже на підставі викладеного позовні вимоги позивача до відповідачів підлягають задоволенню.
Частиною 1 ст.543 ЦК України передбачено, що у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.
Відповідачі позов не оспорили, доказів відсутності заборгованості суду не надали.
Підсумовуючи викладене, суд доходить висновку про необхідність задоволення позовних вимог.
Судові витрати відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
За платіжним дорученням BOJ62B3YY6 позивачем сплачено судовий збір у розмірі 19 712 грн 45 коп. У зв`язку з задоволенням позовних вимог з відповідачів на користь позивач підлягає стягненню 19 712 грн 45 коп.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 129, 233, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Позовні вимоги Акціонерного товариства комерційний банк «ПриватБанк» до Селянського фермерського господарства «Берізка», ОСОБА_1 , про стягнення 1642704 грн 17 коп., задовольнити.
2. Стягнути солідарно з Селянського Фермерського Господарства "Берізка" (Україна, 92100, Луганська обл., Троїцький р-н, селище міського типу Троїцьке, ВУЛИЦЯ ПАРКОВА, будинок 84 Ідентифікаційний код юридичної особи 24185961) та ОСОБА_1 Паспорт № НОМЕР_1 виданий 05.01.2018 ( АДРЕСА_1 , ІПН: НОМЕР_2 ) на користь Акціонерного товариства комерційний банк «ПриватБанк» (01001, м. Київ, вул. Грушевського, буд. 1Д, код ЄДРПОУ: 14360570) заборгованість за кредитним договором № 24185961-КД-3 від 31.05.2021 у розмірі 1642 704 грн 17 коп., з яких заборгованість за кредитом 1500 000 грн 00 коп., заборгованість за відсотками 142704 грн 17 коп. та стягнути солідарно судовий збір у розмірі 19 712 грн 45 коп.
3. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, та може бути оскаржене до Східного апеляційного господарського суду у строки, передбачені ст. 256 ГПК України та у порядку, визначеному ст. 257 ГПК України.
Повний текст рішення складено і підписано 15.10.2024.
Суддя Н.І. Злепко
Суд | Господарський суд Луганської області |
Дата ухвалення рішення | 15.10.2024 |
Оприлюднено | 17.10.2024 |
Номер документу | 122301690 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування |
Господарське
Господарський суд Луганської області
Злепко Н.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні