Справа №465/7294/23
Провадження № 2/591/1904/23
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 жовтня 2024 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючого - судді Сидоренко А.П.,
з участю секретаря судового засідання Кирионенко В.В.,
представника позивачки ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м. Суми цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_3 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Т-Стиль» про визнання дій службових осіб незаконними, скасування наказу про звільнення, зобов`язання звільнити та стягнення невиплаченої заробітної плати,-
в с т а н о в и в :
ОСОБА_3 звернулася до суду з позовною заявою до ТОВ «Т-Стиль» та просить визнати дії службових осіб ТОВ «Т-Стиль» щодо звільнення позивачки за п. 2 ч. 1 ст. 41 КЗпП України у зв`язку з втратою довір`я та видачі наказу п. 2 ч. 1 ст. 41 КЗпП України незаконним, скасувавши наказ від 09 серпня 2023 року № 989-Ос «Про звільнення у зв`язку із втратою довір`я»,
-зобов`язати ТОВ«Т-Стиль»звільнити позивачкуза ч.1ст.36,ч.1ст.38КЗпП Україниза угодоюсторін,видавши необхіднийнаказ тавнести відповіднузапис втрудову книжку позивачки;
- стягнути з на користь ТОВ «Т-Стиль» ОСОБА_3 невиплачену заробітну плату з 16 по 26 липня 2023 року.
Ухвалою судді Франківського районного суду м. Львова цивільну справу за вказаною позовною заявою передано для розгляду за підсудністю до Зарічного районного суду м. Суми.
Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 31 січня 2024 року відкрите провадження у справі за зазначеним позовом, вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання.
24 вересня 2024 року від позивачки через систему «Електронний суд» надійшла заява про уточнення позовних вимог, в якій вона просить:
- стягнути з ТОВ «Т-Стиль» на користь неї невиплачену заробітну плату за липень 2023 року у розмірі 6792 грн. 96 коп. та середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні за період з 09 серпня 2023 року по 09 лютого 2024 року у розмірі 114403 грн. 08 коп.;
- визнати дії службових осіб ТОВ «Т-Стиль» щодо звільнення позивачки за п. 2 ч. 1 ст. 41 КЗпП України у зв`язку з втратою довір`я та видачі наказу п. 2 ч. 1 ст. 41 КЗпП України незаконним, скасувавши наказ від 09 серпня 2023 року № 989-Ос «Про звільнення у зв`язку із втратою довір`я»,
- поновити позивачку на роботі у ТОВ «Т-Стиль» та стягнути з відповідача на користь позивачки середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 09 серпня 2023 року по дату винесення судового рішення, яким станом на 16 жовтня 2024 року становить 274873 грн. 90 коп.
В судовому засіданні при вирішенні питання про прийняття зазначеної заяви до розгляду представник позивачки її підтримав, представник відповідача покладається на розсуд суду.
Позивачка в підготовче засідання не з`явилася, про час і місце судового розгляду повідомлена належним чином.
Вислухавши думку осіб, які з`явилися в судове засідання, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.
У відповідності до ч. 3 ст. 49 ЦПК України до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви. У справі, що розглядається за правилами спрощеного позовного провадження, зміна предмета або підстав позову допускається не пізніше ніж за п`ять днів до початку першого судового засідання у справі.
За п. 2 ч. 2 ст. 49 ЦПК України крім прав та обов`язків, визначених у статті 43 цього Кодексу, позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення.
Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.
Слід зазначити, що правові підстави позову - це зазначена у позовній заяві нормативно-правова кваліфікація обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги.
Під збільшенням або зменшенням розміру позовних вимог слід розуміти відповідно збільшення або зменшення кількісних показників за тією ж самою вимогою, яку було заявлено в позовній заяві. Збільшено (чи зменшено) може бути лише розмір вимог майнового характеру. Під збільшенням розміру позовних вимог не може розумітися заявлення ще однієї чи кількох вимог, додатково до викладених у позовній заяві. Неправомірно під виглядом збільшення розміру позовних вимог висувати нові вимоги, які не були зазначені у тексті позовної заяви.
Отже, зміна предмета позову означає зміну матеріальної вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача. Одночасна зміна і предмета, і підстав позову не допускається, оскільки у разі одночасної зміни предмета і підстав позову фактично виникає нова матеріально-правова вимога позивача, яка обґрунтовується іншими обставинами, що за своєю суттю є новим позовом.
Не вважаються зміною підстав позову доповнення його новими обставинами при збереженні в ньому первісних обставин та зміна посилання на норми матеріального чи процесуального права.
Аналогічні висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25 червня 2019 року у справі № 924/1473/15 та у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського судувід 15 жовтня 2020 року у справі № 922/2575/19.
Особа, яка звертається до суду з позовом, самостійно визначає у позовній заяві, яке її право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред`явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Предмет позову кореспондується із способами захисту права, які визначені, зокрема у статті 16 ЦК України, а тому зміна предмета позову означає зміну вимоги, що може полягати в обранні позивачем іншого/інших, на відміну від первісно обраного/них способу/способів захисту порушеного права, в межах спірних правовідносин.
Необхідність у зміні предмета позову може виникати тоді, коли початкові вимоги позивача не будуть забезпечувати чи не повною мірою забезпечать позивачу захист його порушених прав та інтересів.
Зміна предмета позову можлива, зокрема, у такі способи: 1) заміна одних позовних вимог іншими; 2) доповнення позовних вимог новими; 3) вилучення деяких із позовних вимог; 4) пред`явлення цих вимог іншому відповідачу в межах спірних правовідносин.
Зазначене відповідає правовій позиції, викладеній у постанові Верховного Суду від 27 листопада 2023 року у справі № 603/761/19.
З поданої позивачкою 24 вересня 2024 року заяви вбачається, що вона містить зміну предмету позову, а тому суд розцінює вказану заяву як заяву про зміну предмету спору.
За таких обставин суд вважає за необхідне прийняти до розгляду заяву про уточнення позовних вимог, яка містить клопотання про зміну предмету позову, подану позивачкою до суду 24 вересня 2024 року.
Керуючись ст.ст. 49, 258, 260 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Прийняти до розгляду заяву ОСОБА_3 про уточнення позовних вимог у справі за її позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Т-Стиль» про визнання дій службових осіб незаконними, скасування наказу про звільнення, зобов`язання звільнити та стягнення невиплаченої заробітної плати, подану до суду 24 вересня 2024 року.
Роз`яснити відповідачу право надати відзив на заяву про зміну предмету позову відповідно дост.178 ЦПК України, з доданням до відзиву доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтується заперечення відповідача, а також обов`язок додати до відзиву на позов документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи.
Відзив на позов подається у строк не менше 15 днів з дня вручення копії вказаної ухвали.
Роз`яснити позивачу право подати відповідь на відзив щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень і мотиви їх визнання або відхилення, в строк не пізніше 5 днів з дня отримання такого відзиву. Копія відповіді на відзив та доданих до неї документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення на вказану ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя А.П.Сидоренко
Суд | Зарічний районний суд м.Сум |
Дата ухвалення рішення | 16.10.2024 |
Оприлюднено | 17.10.2024 |
Номер документу | 122310417 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них про виплату заробітної плати |
Цивільне
Зарічний районний суд м.Сум
Сидоренко А. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні