Справа № 591/11816/23
Провадження № 2/202/2765/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 жовтня 2024 року Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого судді Бєсєди Г.В.
за участю секретаря Голєва А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Індустріального районного суду м. Дніпропетровська справу за позовом ОСОБА_1 до Лиманської міської ради Донецької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до Лиманської міської ради Донецької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Єнакієво Донецької області.
В обґрунтування позовної заяви зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Єнакієве Донецької області померла його рідна тітка - ОСОБА_2 , але у зв`язку з тим, що даний населений пункт знаходиться на непідконтрольній Україні території, про її смерть йому стало відомо тільки восени 2023 року. Даний факт підтверджується копією свідоцтва про смерть ОСОБА_2 , яке у зв`язку з вищевказаними обставинами було складено тільки 14.11.2023. Після смерті ОСОБА_2 залишилось належне їй на праві власності майно, а саме двокімнатна квартира за адресою: АДРЕСА_1 . 17.03.2009 ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений державним нотаріусом Краснолиманської державної нотаріальної контори Донецької області Семеновою І.М. згідно якого все належне їй на момент її смерті майно, вона заповіла йому. Приватним нотаріусом Сумського міського нотаріального округу Вольвач А.В. йому було відмовлено у видачі свідоцтва на спадщину у зв`язку із пропуском шестимісячного строку на її прийняття. Звертав увагу суду, що строк на прийняття спадщини пропущений ним з поважних причин, оскільки він стався внаслідок збройної агресії розв`язаної російською федерацією проти України, що порушило нормальний зв`язок між ним та ОСОБА_2 , а також його іншими рідними, що проживають на окупованій території і що унеможливило для нього не тільки своєчасно отримати повідомлення про смерть ОСОБА_2 , а навіть своєчасно отримати документи про її смерть.
ОСОБА_1 позов підтримав та просив задовольнити.
Представник Лиманської міської ради Донецької області надав заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідно до ч. 2 ст.247ЦПКУкраїни у зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Єнакієве Донецької області померла ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, 14.11.2023.
17.03.2009 ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений державним нотаріусом Краснолиманської державної нотаріальної контори Донецької області Семеновою І.М. згідно якого все належне їй на момент її смерті майно, вона заповіла гр. ОСОБА_1 , що народився ІНФОРМАЦІЯ_4 у с. Бобрик, Білопільського району, Сумської області.
Приватний нотаріус Сумського міського нотаріального округу Сумської області Вольвач А.В. листом № 324/02-14 с/с 26/2023 від 14.11.2023 повідомив ОСОБА_1 , що згідно інформаційної довідки зі спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) №73210268 від 14.07.2023 спадкова справа не заводилась. Згідно інформаційної довідки зі спадкового реєстру (заповіти/ спадкові договори) №73210252 від 14.07.2023 від імені ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , було посвідчено заповіт Лиманською державною нотаріальною конторою Краматорського району Донецької області 17.03.2009 року за p. N? 1125. Позивачу було роз`яснено зміст ст. 1268-1270, 1272-1273 ЦК України, згідно яких термін для прийняття спадщини складає шість місяців та п. 3 Постанови КМУ «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» N 164 від 28.02.2022 року зі змінами, згідно якого перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці.
Відповідно до статей 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За правилами статті 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначеніу заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях;1261-1265 цього Кодексу.Право на спадкування виникаєу день відкриття спадщини.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починаєтьсяз часу відкриття спадщини (частина перша статті 1270 ЦК України).
За правилами частини першої статті 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до статті 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Подання заяви про прийняття спадщини є дією, яку повинен вчинити спадкоємець, який бажає прийняти спадщину тоді, коли такий спадкоємець не проживав на час відкриття спадщини постійно зі спадкодавцем. Відповідно, пропустити строк на прийняття спадщини може спадкоємець, який постійно не проживав на час відкриття спадщини зі спадкодавцем.
Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьоїстатті 1272 ЦК Українипро надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Такий правовий висновок висловлений Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року № 6-1320цс17.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
З матеріалів справи вбачається, що визначений законом шестимісячний строк звернення з заявою про прийняття спадщини позивачем пропущений.
ОСОБА_1 зазначав, що строк на прийняття спадщини пропущений ним з поважних причин, оскільки він стався внаслідок збройної агресії розв`язаної російською федерацією проти України, що порушило нормальний зв`язок між ним та ОСОБА_2 , а також його іншими рідними, що проживають на окупованій території і що унеможливило для нього не тільки своєчасно отримати повідомлення про смерть ОСОБА_2 , а навіть своєчасно отримати документи про її смерть.
Вся територія Горлівського району віднесена до Переліку територій тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22.12.2022 № 309.
Свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території в місті Єнакієве Донецької області було видано відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Суми Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції лише 14.11.2023 та 15.12.2023 позивач звернувся до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Установивши, що шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини ОСОБА_1 , пропустив з поважних об`єктивних причин, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та визначення йому додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, а тому позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
У разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення (частина четвертастатті 268 ЦПК України).
Згідно з частиною п`ятоюстатті 268 ЦПК Українидатою ухвалення рішення є дата його проголошення (незалежно від того, яке рішення проголошено - повне чи скорочене). Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений відповідно до ч. 5ст. 268 ЦПК України, що узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 05.09.2022 у справі № 1519/2-5034/11, тобто датою ухвалення судового рішення в даній справі, призначеній до розгляду на 01.10.2024, є дата складення повного судового рішення 16.10.2024.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12,13,229,264,265,268, 354ЦПКУкраїни суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Лиманської міської ради Донецької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , терміном в два місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції, а в разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення зазначених вище строків, або після перегляду рішення в апеляційному порядку, якщо його не скасовано.
Повний текст рішення складений 16.10.2024.
Суддя Г.В. Бєсєда
Суд | Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 16.10.2024 |
Оприлюднено | 17.10.2024 |
Номер документу | 122315582 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Індустріальний районний суд м.Дніпропетровська
Бєсєда Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні