Ухвала
від 16.10.2024 по справі 905/1187/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA368999980313151206083020649


У Х В А Л А

16.10.2024 Справа № 905/1187/24

Суддя Господарського суду Донецької області Макарова Ю.В., розглянувши заяву представника позивача №б/н від 11.10.2024 про участь у судових засіданнях в режимі відеоконференції, по справі за позовом: за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю «Надра Юзівська», м.Київ

до відповідача: Державне регіональне геологічне підприємство «Донецькгеологія», м.Бахмут, Донецька область

про стягнення 548121,50грн

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Надра Юзівська», м.Київ звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до Державного регіонального геологічного підприємства «Донецькгеологія», м.Бахмут, Донецька область про стягнення 548121,50грн, з яких: 272588,33грн - сума попередньої оплати, 255960,44грн штраф 0,1% за кожен день прострочення, 19081,18грн додатковий штраф 7%, 491,55 3% річних.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 18.09.2024 підготовче судове засідання призначене на 17.10.2024 о 15:00год.

11.10.2024 через систему Електронний суд від представника позивача надійшла заява №б/н від 11.10.2024, в якій останній просить суд забезпечити проведення судового засідання 17.10.2024, а також всіх наступних судових засідань в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за участю представника позивача Клімушева Є.В..

Розглянувши вказану заяву, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст.129 Конституції України основними засадами судочинства, зокрема є: рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, гласність судового процесу та його повне фіксування технічними засобами.

Відповідно до ч.5 ст.11 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" учасникам судового процесу на підставі рішення суду забезпечується можливість брати участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції у порядку, встановленому процесуальним законом.

Статтею 197 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) встановлено можливість за заявою учасників справи проведення судового засідання в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду згідно з вимогами Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.

Відповідно до п.50 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затвердженої рішенням Вищої ради правосуддя 17.08.2021 №1845/0/15-21 суд ухвалює рішення про можливість проведення засідання в режимі відеоконференції за умови наявності в суді відповідної технічної можливості (наявність обладнання та можливість його використання у визначені день і час).

За приписами ч.2 ст. 197 ГПК України учасник справи подає заяву про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду не пізніше ніж за п`ять днів до судового засідання. Копія заяви в той самий строк надсилається іншим учасникам справи.

Враховуючи положення чинного законодавства, винесення ухвали про розгляд справи в режимі відеоконференції є правом суду, яке реалізується за наявності технічної можливості для проведення судового засідання в режимі відеоконференції у справі, в якій дана сторона бере участь.

Заява представника позивача про участь в судовому засіданні 17.10.2024 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду подана у встановлений законодавством строк, за своїм змістом відповідає вимогам ст.197 ГПК України, відтак враховуючи наявність у суді технічної можливості здійснити бронювання спеціально обладнаного залу у призначений день та час судового засідання, суд вирішив її задовольнити.

Крім того, учасник справи просить суд забезпечити проведення всіх судових засідань у справі у режимі відеоконференції. Тобто, всіх судових засідань, які відбудуться у майбутньому.

З аналізу ст.197 ГПК України та п.50 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи вбачається, що господарський суд може постановити ухвалу про участь учасника справи у судовому засіданні в режимі відеоконференції за умови бронювання систем відеоконференцзв`язку на конкретну дату та час проведення судового засідання.

Разом з тим, у суду відсутня можливість задоволення клопотання сторони про проведення всіх судових засідань у справі в режимі відеоконференції, оскільки неможливо визначити на майбутнє кількість судових засідань у справі та відповідно гарантувати технічну можливість бронювання залу для судових засідань (майданчик відеоконференцзв`язку) у день та час який буде визначатися головуючим суддею з урахуванням обставин справи, строків розгляду справи та вільний у графіку засідань головуючого судді час для проведення її розгляду.

Суд вважає за необхідне звернути увагу заявника також на наступні обставини.

В умовах воєнного стану проведення судових засідань має особливості щодо явки до суду та необхідності забезпечення безпеки суддів, працівників апарату, учасників справи.

Положеннями ст. 64 Конституції України передбачено, що права і свободи людини та громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. У Конституції наголошується, що право на справедливий суд не може бути обмежене в умовах воєнного та надзвичайного стану. Відтак право на справедливий суд не може бути обмежене, проте при встановленні справедливого балансу між правом особи на безпечне для життя і здоров`я довкілля та правом на справедливий суд переважає природне право осіб на життя та безпечне довкілля, обов`язок щодо забезпечення якого покладено на державу Україна.

На дату постановлення цієї ухвали в Україні діє воєнний стан, який запроваджено Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 (з подальшими змінами), затвердженим відповідними Законами України та неодноразово продовжувався, востаннє до 09.11.2024 та, відповідно, продовжено особливий режим роботи Господарського суду Донецької області, запроваджений розпорядчими актами керівництва суду.

Розпорядженням №9-р від 15.04.2022 року Про організацію роботи та комунікацію між працівниками в Господарському суді Донецької області в умовах воєнного стану, наказом №23 від 15.04.2022 Про впровадження дистанційної роботи працівникам апарату суду та оголошення простою з 18.04.2022 запроваджено роботу Господарського суду Донецької області у відділеному режимі, встановлено дистанційний режим роботи.

Відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309 Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією Харківська міська територіальна громада з 24.02.2022 включена до території, на яких ведуться бойові дії.

У зв`язку з тим, що в Україні введений воєнний стан, а місто Харків, де знаходиться Господарський суд Донецької області, перебуває під постійними обстрілами, тобто існує загроза життю, здоров`ю та безпеці відвідувачів, у відповідності до розпорядження голови суду доступ до приміщення суду учасникам справи обмежено. На час існування небезпеки для учасників провадження, пов`язаної з перебуванням останніх у приміщенні Господарського суду Донецької області, судові засідання за особистої участі учасників судового процесу не проводяться, сторонам рекомендовано подавати заяви про розгляд справи за їх відсутності або участі в судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Таким чином, станом на теперішній час участь представників учасників справи в судових засіданнях Господарського суду Донецької області можлива виключно в режимі відеоконференції.

Разом з цим, слід враховувати обмежені технічні можливості Господарського суду Донецької області щодо забезпечення проведення всіх судових засідань по всім наявним в провадженні суду справам в режимі відеоконференції, оскільки на даний час у суді наявна обмежена кількість залів судового засідання, які обладнані технічними засобами для проведення судового засідання в режимі відеоконференції з щільним графіком проведення судових засідань у цих залах, оскільки як зазначалося, участь представників учасників справи в судових засіданнях можлива виключно в режимі відеоконференції.

Враховуючи вищевикладене, з огляду на обмежену кількість спеціально обладнаних залів судового засідання, задоволення заяв учасників справ щодо участі у всіх судових засіданнях по справі в режимі відеоконференції (без визнання їх явки судом обов`язковою) призведе до незабезпечення можливості в свою чергу іншим учасникам реалізувати надані їм законом аналогічні процесуальні права, що є одним з ключових принципів процесуальної справедливості. Зокрема, задоволення таких заяв істотно ускладнить бронювання відповідного залу судового засідання у разі необхідності виклику певного учасника справи у судове засідання (у разі визнання явки певного учасника справи судом обов`язковою).

З метою забезпечення рівних умов для всіх учасників справ, які знаходяться в провадженні Господарського суду Донецької області, скористатись своїми процесуальними правами на участь у призначеному на певну дату та час судовому засіданні в режимі відеоконференції, дотримання принципу пропорційності, реалізації засад змагальності, в умовах воєнного стану та з огляду на особливий режим роботи Господарського суду Донецької області, заява представника відповідача в частині проведення всіх майбутніх судових засідань у справі у режимі відеоконференції задоволенню не підлягає.

Відтак, у разі надходження окремого клопотання/заяви про участь у призначеному судом судовому засіданні в режимі відеоконференції Господарським суд Донецької області у кожному випадку буде здійснюватися перевірка можливості бронювання залу з відповідним обладнанням (майданчик відеоконференцзв`язку) у відповідну дату та час.

Водночас суд звертає увагу на те, що сторони не позбавлені можливості подавати в електронному вигляді через особистий кабінет в системі «Електронний суд» заяви з процесуальних питань, письмові пояснення по суті справи, в яких викласти свою правову позицію разом з клопотанням про розгляд справи за відсутності представника.

Керуючись ст.ст.197, 234 Господарського процесуального кодексу України, п.50 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, господарський суд, -

У Х В А Л И В:

1. Заяву представника позивача №б/н від 11.10.2024 - задовольнити частково.

2. Провести призначене на 17.10.2024 підготовче судове засідання у справі №905/1187/24 в приміщенні Господарського суду Донецької області, зал судового засідання №104-А, у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.

3. Відеоконференція буде проведена за допомогою програмного забезпечення «ВКЗ» за участю представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Надра Юзівська», Клімушева Є.В..

4. Відмовити у задоволенні заяви №б/н від 11.10.2024 в частині проведення всіх наступних судових засідань у даній справі в режимі відеоконференції.

5. Повідомити представника Товариства з обмеженою відповідальністю «Надра Юзівська», що учасник, який бере участь у судовому засіданні в режимі відеоконференцзв`язку, зобов`язаний зайти та авторизуватися в системі за 10 хвилин до часу судового засідання; активувати технічні засоби (мікрофон, навушники та камеру), перевірити їх працездатність шляхом тестування за допомогою системи відеоконференцзв`язку та очікувати запрошення секретаря судового засідання до участі в судовому засіданні.

Попередити також про наступне:

- відповідно до ч. 5 статті 197 ГПК України ризики технічної неможливості участі у відеоконференції поза межами приміщення суду, переривання зв`язку тощо несе учасник справи, який подав відповідну заяву;

- відповідно до ч.11 статті 197 ГПК України використовувані учасниками судового процесу технічні засоби і технології мають забезпечувати належну якість зображення та звуку, а також інформаційну безпеку;

- участь у відеоконференції забезпечується з приміщення, яке б виключало наявність сторонніх звуків (шуму).

6. У разі виникнення обставин зумовлених військовою агресією проти України та які об`єктивно унеможливлюють проведення судового засідання у призначений час, судове засідання може бути відкладено.

7. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя Ю.В. Макарова

СудГосподарський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення16.10.2024
Оприлюднено17.10.2024
Номер документу122318035
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —905/1187/24

Ухвала від 17.10.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Макарова Юлія Вадимівна

Ухвала від 16.10.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Макарова Юлія Вадимівна

Ухвала від 18.09.2024

Господарське

Господарський суд Донецької області

Макарова Юлія Вадимівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні