ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
УХВАЛА
про відкриття провадження у справі
"15" жовтня 2024 р.м. ХарківСправа № 922/3487/24
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Жигалкіна І.П.
розглянув матеріали
позовної заяви Товариство з обмеженою відповідальністю «Глобал Кар Селекшн», м. Харків до URSAUTO LIMITED LIABILITY COMPANY, США, штат Флорида (Florida), місто Орландо (Orlando), FEI/EIN Number 92-0388494 про стягнення 15975,00 доларів США (еквівалент 657 633,24 грн)
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Глобал Кар Селекшн» (надалі - Позивач) звернувся 02 жовтня 2024 року до Господарського суду Харківської області з позовною заявою про стягнення з URSAUTO LIMITED LIABILITY COMPANY (надалі - Відповідач, URSAUTO LLC) суму в розмірі 15 975,00 доларів США (що є еквівалентом 657 633,24 грн).
Судом встановлено, що Відповідачем у даній справі є URSAUTO LIMITED LIABILITY COMPANY, тобто юридична особа, яку зареєстровано 16 вересня 2022 року як Товариство з обмеженою відповідальністю, зареєстроване за адресою: 860 BROADSTONE WAY APT 333 ALTAMONTE SPRINGS, FL 32714. Його номер документа - L22000405752, а номер FEI/EIN - 92-0388494. Штат цієї компанії - Флорида (як вбачається з відкрити джерел на Інтернет сторінці - https://www.flcompanyregistry.com/companies/ursauto-llc/). Тобто Відповідач є нерезидентом та не має свого представництва на території України.
Як вбачається з матеріалів позовної заяви, 20.03.2024 року між Позивачем - ТОВ «ГЛОБАЛ КАР СЕЛЕКШН» (Україна) та Відповідачем - URSAUTO LLC (США) було укладено Контракт купівлі-продажу транспортного засобу № 20032024, відповідно до умов якого відповідач зобов`язався передати у власність позивача автомобіль Toyota Venza XLE Hybrid Gray (VIN JTEAAAAH8NJ096484 ) вартістю 15975,00 доларів США.
Сторони статтею 11 Контракту визначились щодо вирішення спору. Так, відповідно до п. 11.1 Контракту сторони встановили, що при вирішенні спорів в судовому порядку застосовується право України. Відповідно до п. 11.2 Контракту, сторони передбачили, що у разі недосягнення згоди протягом 14 календарних днів з моменту пред`явлення претензії в порядку даного Контракту, всі спірні питання мають вирішуватися в господарському суді України за місцезнаходженням покупця. Мова розгляду - українська, застосовне право - право України.
Ухвалою суду від 07.10.2024 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал Кар Селекшн» залишено без руху, встановлено строк у п`ять днів з дня вручення цієї ухвали на усунення недоліків, шляхом надання до суду доказів врегулювання суперечок, що виникли у зв`язку з виконанням Сторонами своїх зобов`язань за Контрактом та направлення претензії, як це передбачено статтями 9 та 11 Контракту купівлі-продажу транспортного засобу № 20032024 від 20.03.2024, з урахуванням всіх відповідних додатків та доказів їх направлення.
Представником Позивача адвокатом Філатовим П.А. подано до суду заяву (вх. №25723 від 14.10.2024) про усунення недоліків, у якій посилається на те, що чинними законами України не встановлено обов`язкового досудового порядку врегулювання спору в правовідносинах, що склались між сторонами даного спору. Також посилається на позицію Конституційного Суду України, викладена у рішенні № 15-рп/2002 від 09.07.2002 року (справа № 1-2/2002): можливість судового захисту не може бути поставлена законом, іншими нормативно-правовими актами у залежність від використання суб`єктом правовідносин інших засобів правового захисту, у тому числі досудового врегулювання спору, а обрання певного засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов`язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує.
Дослідивши позовну заяву з урахуванням заяви про усунення недоліків позовної заяви суд встановив суд встановив, що даний позов відповідає вимогам, встановленим статтями 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України, підстави для залишення її без руху, повернення або відмови у відкритті провадження у справі, встановлені Господарським процесуальним кодексом України, відсутні.
Зважаючи на обраний позивачем спосіб захисту, значення даної справи для сторін, а також приймаючи до уваги характер спірних правовідносин та предмет доказування, суд приходить до висновку, що справа підлягає розгляду за правилами загального позовного провадження.
Розглянувши матеріали позовної заяви господарський суд визнав їх достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду, відкриття провадження у справі та розгляду справи за правилами загального позовного провадження.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 76 Закону України "Про міжнародне приватне право" суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, крім випадків, передбачених у статті 77 цього Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 38 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" спори, що виникають між суб`єктами зовнішньоекономічної діяльності, іноземними суб`єктами господарської діяльності у процесі такої діяльності можуть розглядатися судами України, а також за згодою сторін спору Міжнародним комерційним арбітражним судом та Морською арбітражною комісією при Торгово-промисловій палаті України та іншими органами вирішення спору, якщо це не суперечить чинним законам України або передбачено міжнародними договорами України.
Таким чином законодавство України допускає договірну підсудність.
Відповідно до статті 365 Господарського процесуального кодексу України іноземні суб`єкти господарювання мають такі самі процесуальні права і обов`язки, що і суб`єкти господарювання України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Статтею 366 цього Кодексу визначено, що підсудність справ за участю іноземних суб`єктів господарювання визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Згідно статті 367 Господарського процесуального кодексу України у разі якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Судове доручення надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами.
Порядок передачі судових та позасудових документів для вручення за кордоном регулюється Конвенцією про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних та комерційних справах (надалі - Конвенція), до якої Україна приєдналася згідно із Законом України "Про приєднання України до Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних та комерційних справах" від 19.10.2000.
Дана Конвенція застосовується у цивільних та комерційних справах щодо всіх випадків, коли існує потреба в передачі судових та позасудових документів для вручення за кордоном.
Статтею 3 Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних та комерційних справах від 15.11.1965 передбачено, що орган влади чи судовий працівник, компетентний відповідно до права запитуючої Держави, направляють Центральному Органу запитуваної Держави прохання згідно з формуляром, що додається до цієї Конвенції, без потреби легалізації або виконання інших аналогічних формальностей. До прохання додається документ, що підлягає врученню, або його копія. Прохання і документ надаються в двох примірниках.
За змістом статті 15 Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних та комерційних справах судове рішення не може бути винесено, поки не буде встановлено, що документ був дійсно доставлений особисто відповідачеві та було здійснено в належний строк, достатній для здійснення відповідачем захисту.
У випадку, передбаченому частиною 2 статті 15 Конвенції, суд може постановити рішення, навіть якщо не надійшло жодного підтвердження про вручення або безпосередню доставку, якщо з дати направлення документа сплинув термін, який суддя визначив як достатній для даної справи і який становить щонайменше шість місяців.
З урахуванням наведеного, Відповідачу для належного повідомлення про розгляд даної справи, необхідно вручати судові документи та матеріали по справі в нотаріально засвідченому перекладі на англійську мову через уповноважений орган.
Як вбачається з офіційного вебсайту Гаазької конференції з міжнародного приватного права (за посиланням в мережі Інтернет: https://www.hcch.net/en/states/hcch-members/details1/?sid=76) Компетентним органом Сполучених Штатів Америки, штат Флорида (Florida), місто Орландо (Orlando) обов`язком якого є отримання прохань про вручення документів, що виходять від інших Договірних Держав є Office of Private International Law, Office of the Legal Adviser, Department of State (2430 E Street, NW, Room 357, South Building, WASHINGTON, DC 20037-2851, United States of America).
Таким чином, приймаючи до уваги місцезнаходження Відповідача, з метою належного повідомлення останнього про час та місце розгляду даної справи у відповідності до положень Конвенції "Про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах" та Господарського процесуального кодексу України, суд дійшов висновку про необхідність направлення до Компетентного органу Сполучених Штатів Америки, штат Флорида (Florida), місто Орландо (Orlando) про вручення Відповідачу - URSAUTO LIMITED LIABILITY COMPANY (URSAUTO LLC) копії ухвали суду по даній справі та позовної заяви з доданими до неї документами.
За нормами ч. 2 ст. 74 Закону України "Про міжнародне приватне право" на вимогу суду, який розглядає справу, іноземна юридична особа має представити оформлений з урахуванням статті 13 цього Закону документ, що є доказом правосуб`єктності юридичної особи (сертифікат реєстрації, витяг з торгового реєстру тощо). Згідно зі ст. 13 Закону України "Про міжнародне приватне право" документи, що видані уповноваженими органами іноземних держав у встановленій формі, визнаються дійсними в Україні в разі їх легалізації, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України.
Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 228 Господарського процесуального кодексу України господарський суд зупиняє провадження у справі у разі звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги або вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
Оскільки у суду є необхідність звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги з метою вручення документів, то на час виконання судового доручення провадження у справі підлягає зупиненню.
Керуючись статтями 12, 176-178, 181, 228, 234, 235, 365-367 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.
2. Розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.
3. Призначити підготовче засідання на 13 лютого 2025 року о 12:00.
4. Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою: 61022, місто Харків, майдан Свободи 5, 8-й під`їзд, 1-й поверх, зал № 105.
5. Зобов`язати Позивача у строк до 25.10.2024 подати до господарського суду нотаріально засвідчений переклад у трьох примірниках позовної заяви з доданими до неї документами, даної ухвали та судового доручення у вигляді прохання про вручення за кордоном судових або позасудових документів та підтвердження про їх вручення, а також короткого викладу документів, що підлягають врученню на офіційну мову Сполучених Штатів Америки (англійську).
6. Запропонувати Відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали подати до господарського суду: відзив на позовну заяву та надіслати позивачу копію відзиву і доданих до нього документів, докази чого надати суду; оформлений відповідно до міжнародних угод документ, що є доказом правосуб`єктності юридичної особи (сертифікат реєстрації, витяг з торгового реєстру тощо); попередити відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
7. Попередити сторін про наслідки неявки в судове засідання, передбачені ст. 202 Господарського процесуального кодексу України, а також про обов`язок повідомити суд про причини неявки у разі неприбуття у судове засідання.
8. Довести до відома сторін, що відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 135 Господарського процесуального кодексу України суд має право стягувати в дохід Державного бюджету України з винної особи штраф у сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за невиконання процесуальних обов`язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу.
9. Звернутись до Компетентного органу Сполучених Штатів Америки - Office of Private International Law, Office of the Legal Adviser, Department of State (2430 E Street, NW, Room 357, South Building, WASHINGTON, DC 20037-2851, United States of America) з судовим дорученням про вручення URSAUTO LIMITED LIABILITY COMPANY (зареєстроване за адресою: 860 BROADSTONE WAY APT 333 ALTAMONTE SPRINGS, FL 32714) документів, а саме перекладів на англійську мову, з нотаріальним засвідченням їх вірності, даної ухвали та позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Глобал Кар Селекшн» з доданими до неї документами про стягнення заборгованості по Контракту купівлі-продажу транспортного засобу № 20032024, відповідно до умов якого Відповідач зобов`язався передати у власність позивача автомобіль Toyota Venza XLE Hybrid Gray (VIN JTEAAAAH8NJ096484 ) вартістю 15975,00 доларів США.
10. Провадження у даній справі зупинити до надходження відповіді від Компетентного органу Сполучених Штатів Америки.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та підлягає оскарженню окремо від рішення суду лише в частині зупинення провадження у справі в порядку та строк, визначені ст. ст. 254-256 Господарського процесуального кодексу України, в іншій частині ухвала оскарженню не підлягає окремо від рішення суду.
Ухвалу складено та підписано 15.10.2024.
Суддя І.П. Жигалкін
Примітка: У зв`язку з початком тестової експлуатації підсистеми «Електронний суд» з 01.01.2019, відповідно до Розділу XI «Положення про автоматизовану систему документообігу суду» приймання та реєстрація надісланих учасниками судових процесів електронних процесуальних документів повинна здійснюватися з Електронних кабінетів, які вони мають створити в «Електронному суді» за посиланням: https://cabinet.court.gov.ua. Після запровадження роботи Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи приймання через офіційну поштову скриньку суду процесуальних документів та документів, що стосуються розгляду справ здійснюватися не буде.
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 15.10.2024 |
Оприлюднено | 18.10.2024 |
Номер документу | 122318918 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Жигалкін І.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні