Справа № 342/894/24
Провадження № 2-о/342/154/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2024 року м. Городенка
Городенківський районний суд Івано-Франківської області у складі:
головуючої судді Андріюк І.Г.,
секретаря судового засідання Сьомкайло І.-М.І.,
з участю заявника ОСОБА_1
представника заявника ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Городенка у порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник - адвокат Грица Іван Юрійович, заінтересована особа: Городенківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту народження,
в с т а н о в и в:
02.07.2024 ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Грица І.Ю., звернувся до суду із вказаною заявою та просить суд встановити факт народження ОСОБА_1 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 у с.Глушків Коломийського району Івано-Франківської області, стать - чоловіча. Відомості про батьків: матір - ОСОБА_3 , батько - ОСОБА_4 .
У заяві зазначив, що вказана у паспорті громадянина України його дата народження ІНФОРМАЦІЯ_2 є неправильною, оскільки 1935 рік був високосним, тому його паспорт є недійсним. Також у копії заяви про видачу паспорта громадянина України зазначено недійсну дату. Вважає, що цю помилку допустили посадові особи. У Державному реєстрі актів цивільного стану актовий запис про народження ОСОБА_1 відсутній. У Городенківському відділі ДРАЦС у книзі актових записів є оригінал актового запису про шлюб, де його дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_3 . Оскільки записи актів цивільного стану були на 1962 рік та до цього часу видані документи на їх підставі, є первинним і найдостовірнішим джерелом персональних даних про особу, тому виходячи із цієї інформації слід встановлювати факт і дату народження. Встановлення факту народження надасть можливість поновити втрачений актовий запис у ДРАЦС, отримати свідоцтво про народження, та в подальшому отримати паспорт громадянина України. Також зазначив, що законодавство не передбачає можливості для заявника звернутися до органу ДРАЦС за реєстрацією факту народження.
Ухвалою від 03.07.2024 заяву про встановлення факту народження залишено без руху із зазначенням недоліків заяви, способу і строку їх усунення.
Ухвалою від 22.07.2024 заяву ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник - адвокат Грица І.Ю., про встановлення факту народження повернуто заявнику.
Постановою Івано-Франківського апеляційного суду від 26.08.2024 апеляційну скаргу представника заявника ОСОБА_1 - адвоката Грици І.Ю. задоволено, ухвалу Городенківського районного суду Івано-Франківської області від 22.07.2024 скасовано, справу направлено для продовження розгляду по суті до суду першої інстанції..
Ухвало від 16.09.2024 відкрито провадження у цивільній справі в порядку окремого провадження. Витребувано з Городенківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції належним чином засвідчену копію актового запису про шлюб № 20 від 01.08.1962, складеного виконавчим комітетом Чернятинської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області на ОСОБА_1 та ОСОБА_5 .
27.09.2024 представник заявника ОСОБА_2 подав уточнену редакцію заяви, зазначивши про виявлені описки в даті народження заявника, крім цього, долучив висновок Городенківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про відмову у поновленні актового запису ОСОБА_1 .
У судовому засіданні ОСОБА_1 та його адвокат Грица І.Ю. підтримали вимоги заяви про встановлення факту народження з наведених у заяві підстав, просять її задовольнити. Представник ОСОБА_2 пояснив, що через неправильну дату народження ОСОБА_1 , яка зазначена у паспорті громадянина України, 29.02.1935, останній не може оформити субсидію, оскільки програмне забезпечення не містить такої дати - 29.02 1935 року.
Представник Городенківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у судове засідання не з`явилася, 08.10.2024 подала заяву про розгляд справи за відсутності представника, щодо вимог заяви не заперечують.
Дії представника заінтересованої особи не суперечать вимогам ст.211 ЦПК України, відповідно до якої учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Передбачених ч.2 ст.223 ЦПК України підстав для відкладення розгляду справи судом не встановлено, судом прийнято рішення про розгляд справи за відсутності представника заінтересованої особи.
Суд, вислухавши заявника ОСОБА_1 , його представника ОСОБА_2 , дослідивши письмові докази, приходить до висновку, що заява обґрунтована і підлягає до задоволення з наступних підстав.
Згідно ст.2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до принципу диспозитивності цивільного судочинства (ст.13 ЦПК України) суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показання свідків.
Статтею 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Згідно ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
За змістом ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з вимогами ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Відповідно до вимог п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Статтею 315 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення. Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Частинами першою, другою статті 315 ЦПК України передбачено, що суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Отже, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, зокрема якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; встановлення факту не пов`язується із наступним вирішенням спору про право.
Згідно матеріалів справи, зокрема, паспорта громадянина України, серії НОМЕР_1 , виданого 07.10.1997 року Городенківським МВ УМВС в Івано-Франківській області, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у с.Глушків Городенківського району Івано-Франківської області.
За даними копії свідоцтва про одруження серії НОМЕР_2 , ОСОБА_1 одружився із ОСОБА_5 01.08.1962 року. Дата народження ОСОБА_1 вказана 1935 рік.
Згідно копії військового квитка серії НОМЕР_3 , дата народження ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 .
За даними копії погосподарської книги №3, дата народження ОСОБА_1 1935 рік. Також дата народження ОСОБА_1 - 1935 рік зазначена у відповіді на адвокатський запит від 30.05.2024 №2218, наданої 1-им відділом ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Крім того, згідно архівної довідки від 16.02.2023 №П-14 (Ц)/06-06, відсутні дані щодо запису народження ОСОБА_1 , уродженця с.Глушків Городенківського повіту, оскільки метрична книга реєстрації народжень, шлюбів та смертей церкви с.Глушків містить актові записи про народження з 08.01.1935 по 08.02.1935.
Згідно копії заяви про видачу паспорта громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого на ім`я ОСОБА_1 , дата народження вказана ІНФОРМАЦІЯ_2 . Надати копію заяви про видачу паспорта зразка 1974 року неможливо, оскільки така в базі даних відсутня, що стверджено листом заступника начальника управління Державної міграційної служби України в Івано-Франківській області та листом заступника начальника Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м.Києві та Київській області.
Згідно копії витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про відсутність актового запису цивільного стану, за результатами проведеної перевірки щодо ОСОБА_1 , інформація щодо актового запису про народження відсутня.
Згідно копії витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя, 01.08.1962 року укладено шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_5 .
Згідно з ст. 318 ЦПК України, у заяві про встановлення юридичного факту повинно бути зазначено, який факт заявник просить встановити та з якою метою.
Підставою звернення ОСОБА_1 до суду стала неправильна дата його народження через відсутність у календарі за 1935 рік дати 29 лютого.
Згідно висновку про поновлення актового запису цивільного стану від 24.09.2024, виданого Городенківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, встановлено, що ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у с.Глушків Городенківського району Івано-Франківської області, що підтверджується даними паспорта. В актовому записі про шлюб №20 від 01.08.1962, складеному виконавчим комітетом Чернятинської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області на ОСОБА_1 та ОСОБА_6 , дата народження заявника - ІНФОРМАЦІЯ_1 . У зв`язку з наведеним, відмовлено у поновленні актового запису про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , за відсутності підтверджуючих документів, а також у зв`язку з відсутністю у календарі за 1935 рік дати - «29 лютого».
Згідно копії актового запису про шлюб № 20 від 01.08.1962, складеного виконавчим комітетом Чернятинської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області, наданої суду Городенківським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, 01.08.1962 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , одружився із ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .
Заявник вважає саме цю дату його народження, ІНФОРМАЦІЯ_1 , найбільш достовірною.
Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.95 передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Згідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. Згідно зі ст. 14 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв`язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров`я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров`я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров`я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до п. 24 Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні у разі досягнення дитиною 16 років державна реєстрація її народження може проводитися за її особистою заявою з пред`явленням паспорта та відповідно до законодавства, яке регулює порядок поновлення актових записів цивільного стану. Державна реєстрація народження на підставі рішення суду про встановлення факту народження проводиться за правилами поновлення актових записів, якщо з дня народження дитини, зазначеного у рішенні суду, минуло більше року.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина четверта статті 263 ЦПК України).
У постанові Верховного Суду в складі Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 15 вересня 2021 року у справі № 503/246/19 (провадження № 61-11660свп20) зазначено, що: «перелік юридичних фактів, що підлягають установленню в судовому порядку, визначений у частинах першій та другій статті 315 ЦПК України, не є вичерпним».
Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, належать до юрисдикції суду за таких умов: факти, що підлягають встановленню, повинні мати юридичне значення, тобто від них має залежати виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян, при цьому має бути з`ясована мета його встановлення; встановлення факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право. Якщо під час розгляду справи про встановлення факту заінтересованими особами буде заявлений спір про право або суд сам дійде висновку, що у цій справі встановлення факту пов`язане з необхідністю вирішення в судовому порядку спору про право, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює цим особам, що вони вправі подати позов на загальних підставах; заявник не має іншої можливості одержати чи відновити документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. Для цього заявник разом із заявою про встановлення факту подає докази на підтвердження того, що до її пред`явлення він звертався до відповідних організацій за одержанням документа, який посвідчував би такий факт, але йому в цьому було відмовлено із зазначенням причин відмови (відсутність архіву, відсутність запису в актах цивільного стану тощо).
Отже, судом встановлено, що заявнику відмовлено у поновленні актового запису про народження, зазначеного у його паспорті громадянина України, та відсутній зареєстрований актовий запис про його народження у ДРАЦС. Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідне ОСОБА_1 для подальшого отримання нового паспорта із правильною датою народження.
Суд враховує, що іншим способом, ніж судовий, встановити факт народження ОСОБА_1 неможливо, тому суд приходить висновку, що заява підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 13, 76, 81, 211, 223, 247, 258, 259, 263-265, 268, 273, 293-294, 315, 319, 352, 354, 355 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
Заяву ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник - адвокат Грица Іван Юрійович, заінтересована особа: Городенківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту народження задовольнити.
Встановити факт народження ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_1 у селі Глушків Городенківського району Івано-Франківської області, стать - чоловіча. Відомості про батьків: матір - ОСОБА_3 , батько - ОСОБА_4 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Учасники справи:
- заявник ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Городенківським РВ УМВС в Івано-Франківській області ;
- представник заявника ОСОБА_2 , адреса робочого місця адвоката: вул. Шевченка, 7А/7, м. Івано-Франківськ;
- заінтересована особа - Городенківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Коломийському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, місцезнаходження адреса: вул. Шевченка, 46, м.Городенка, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 20556923.
Повний текст судового рішення складено 17.10.2024.
Суддя: Андріюк І. Г.
Суд | Городенківський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2024 |
Оприлюднено | 21.10.2024 |
Номер документу | 122345099 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: факту народження, з них: |
Цивільне
Городенківський районний суд Івано-Франківської області
Андріюк І. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні