Рішення
від 14.10.2024 по справі 759/1231/21
СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ун. № 759/1231/21

пр. № 2/759/115/24

14 жовтня 2024 року Святошинський районний суд м. Києва в складі:

головуючого судді П`ятничук І.В.,

за участю секретаря Кульбовської В.В.,

представника позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві цивільну справу за з позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , третя особа: Служба у справах дітей та сім`ї Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області про усуненні перешкод у спілкуванні з дитиною, встановлення порядку та способу участі у вихованні та спілкуванні з дитиною,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_3 20.01.2021 року звернувся до Святошинського районного суду м. Києва з позовом до ОСОБА_4 , третя особа: Служба у справах дітей та сім`ї Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області про усуненні перешкод у спілкуванні з дитиною, встановлення порядку та способу участі у вихованні та спілкуванні з дитиною, яким просить зобов`язати ОСОБА_5 не перешкоджати в участі ОСОБА_3 як батька у вихованні малолітньої доньки ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 та спілкування з нею; визначити наступний спосіб участі ОСОБА_3 у вихованні та спілкуванні з малолітньою донькою ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 : І-й тиждень місяця: з 19 год. 00 хв. до п`ятниці по 19 год. 00 хв. суботи у громадських місцях та за місцем проживання батька; ІІ-й тиждень місяця: неділя з 10 год. 00 хв. по 19 год. 00 хв. у громадських місцях та за місцем проживання батька; ІІІ-й тиждень місяця: з 19 год. 00 хв. до п`ятниці по 19 год. 00 хв. суботи у громадських місцях та за місцем проживання батька; ІV- й тиждень місяця: неділя з 10 год. 00 хв. по 19 год. 00 хв. у громадських місцях та за місцем проживання батька; V-й тиждень місяця; з 19 год. 00 хв. до п`ятниці по 19 год. 00 хв. суботи у громадських місцях та за місцем проживання батька; в будні дні за домовленістю з матір`ю дитини у громадських місцях та за місцем проживання батька, але не менше двох днів на тиждень з урахуванням робочого графіка позивача та графіка занять дитини; спільний щорічний відпочинок батька з дитиною двічі за літній період часу протягом 20 днів кожний період з 01 по 20 червня та з 27 липня по 15 серпня з можливістю виїзду за межі України за попередньою домовленістю з матір`ю дитини; спільний щорічний відпочинок батька з дитиною у осінній, зимовий, весняний період часу протягом не менше десяти днів з можливістю виїзду за межі України за попередньою домовленістю з матір`ю дитини; побачення в день народження доньки 14 грудня кожного року не менше чотирьох годин за попередньою домовленістю з матір`ю дитини; побачення в день народження позивача-батька дитини 02 червня кожного року не менше чотирьох годин за попередньою домовленістю з матір`ю дитини; спільне святкування Різдва (7 січня), Великодня у парні роки з 18 год. попередньо дня до 18 год. дня, на який припадає святковий день; під час хвороби дитини безперешкодне відвідування доньки за місцем її проживання за попередньою домовленістю з матір`ю дитини; необмежене спілкування з дитиною по телефону, скайпу та за допомогою інших технічних засобів в період доби з 19 год. 00 хв. по 20 год. 00 хв. протягом 30 хвилин.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він є батьком ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . З лютого 2018 року він проживає окремо, однак сумлінно виконує свої батьківські обов`язки.

Зазначив, що дитина проживає разом з відповідачем, яка постійно чинить йому перешкоди у спілкуванні з дитиною, не дозволяє бачити дитину, спілкуватись з нею по телефону або за допомогою інших телекомунікаційних систем, з приводу чого він звертався до Служби у справах дітей та сім`ї Києво-Святошинської РДА Київської області.

Розпорядженням від 23.01.2019 року № 51 Києво-Святошинської РДА Київської області був встановлений порядок участі у спілкуванні його з донькою ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який систематично порушувала ОСОБА_4 .

Таким чином, оскільки відповідачка чинить позивачу перешкоди у спілкуванні з донькою, що порушує його право як батька, у зв`язку з чим він звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Святошинського районного суду м. Києва від 27 січня 2021 року було відкрито провадження у справі за вказаній справі у порядку загального позовного провадження.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила задовольнити, посилаючись на обставини викладені у позові.

В судовому засіданні представник відповідач позовні вимоги не визнала, просила відмовити у повному обсязі, посилаючись на обставини викладені у поданому до суду відзиві.

Третя особа Служба у справах дітей та сім`ї Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області в судове засідання не з`явилась, про день, час та місце розгляду справи повідомлялась належним чином, подала до суду висновок № 1-12/1023 від 21.05.2021 року, яким рекомендує ОСОБА_4 не чинити перешкод у спілкуванні батька з донькою та вважає за доцільне рекомендувати наступний спосіб участі батька ОСОБА_3 у вихованні дитини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місця та час їх спілкування, а саме брати участь у вихованні та спілкуванні з дитиною згідно графіка в такі дні: ??перший тиждень місяця: субота з 10 год. 00 хв. по 19 год. 00 хв. у громадських місцях та за місцем проживання батька; ??другий тиждень місяця: неділя з 10 год. 00 хв. по 19 год. 00 хв. у громадських місцях та за місцем проживання батька; ??третій тиждень місяця: субота з 10 год. 00 хв. по 19 год. 00 хв. у громадських місцях та за місцем проживання батька; ??четвертий тиждень місяця: неділя з 10 год. 00 хв. по 19 год. 00 хв. у громадських місцях та за місцем проживання батька; ??буденні, святкові дні за попередньою домовленістю з матір?ю дитини, враховуючи бажання та графік занять дитини.

Суд, заслухавши обґрунтування і заперечення сторін, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Згідно з ч. ч. 7, 8 та 9 ст. 7 СК України дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, встановлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.

Пунктами 1, 2 статті 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка набрала чинності для України 27 вересня 1991 року, передбачено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Дитині забезпечується такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов`язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом.

Держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить інтересам дитини.

Судом встановлено, що сторони ОСОБА_3 та ОСОБА_4 мають доньку ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про її народження серії НОМЕР_1 , виданим Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Святошинського районного управління юстиції у м. Києві, про що зроблено актовий запис № 3956 (а.с. 9).

Звертаючись до суду з позовом до відповідачки, позивач зазначає, що відповідачкою створюються йому перешкоди в спілкуванні з дитиною, він позбавлений можливості брати участь у вихованні доньки, обмежений у побаченнях та спілкуванні з нею.

З матеріалів справи вбачається, що 23 січня 2019 року розпорядженням № 51 Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області було визначено учать ОСОБА_3 у вихованні малолітньої дитини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 19).

Відповідно до акту обстеження матеріально-побутових умов проживання сім`ї від 27.10.2020 року, в однокімнатній квартирі площею 27,00 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 , створено належні умови для проживання ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 20).

Відповідно до договору оренди житлового приміщення від 22.10.2020 року, ОСОБА_3 орендує квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 . Строк дії договору оренди по 22.04.2021 року (а.с. 21).

З вищенаведено вбачається, що позивачем не надано суду доказів місця проживання, оскільки наданий суду договір оренди закінчився 22.04.2021 року.

Крім того, з наданого суду акту обстеження матеріально-побутових умов проживання сім`ї від 27.10.2020 року вбачається, що комісією було оглянуто квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , а згідно договору оренди позивач винаймав квартиру за адресою: АДРЕСА_2 .

Відповідно до ч.3 ст.51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.

Згідно зі ст. 141 СК України мати і батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини.

Мати, батько та дитина мають право на безперешкодне спілкування між собою, крім випадків, коли таке право обмежене законом (стаття 153 СК України).

За змістом статті 157 СК України питання про виховання дитини вирішується батьками спільно.

Той із батьків, хто проживає окремо від дитини, зобов`язаний брати участь у її вихованні і має право на особисте спілкування з нею.

Той із батьків, з ким проживає дитина, не має права перешкоджати тому з батьків, хто проживає окремо, спілкуватися з дитиною та брати участь у її вихованні, якщо таке спілкування не перешкоджає нормальному розвиткові дитини.

Відповідно до ст. 159 СК України якщо той із батьків, з ким проживає дитина, чинить перешкоди тому з батьків, хто проживає окремо, у спілкуванні з дитиною та у її вихованні, другий із батьків має право звернутись до суду з позовом про усунення цих перешкод.

Виходячи з цього, перешкод з боку відповідачки у спілкуванні позивача з донькою, суд вважає вимоги позивача в цій частині обґрунтованими.

Відповідно до ст. 158 СК України за заявою матері, батька дитини орган опіки та піклування визначає способи участі у вихованні дитини та спілкуванні з нею того з батьків, хто проживає окремо від неї.

Згідно з ч.2 ст.159 СК України суд визначає способи участі одного з батьків у вихованні дитини (періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку, відвідування дитиною місця його проживання тощо) місце та час їхнього спілкування.

Під час вирішення спору щодо участі одного з батьків у вихованні дитини береться до уваги ставлення батьків до виконання своїх обов`язків, особиста прихильність дитини до кожного з них, вік дитини, стан її здоров`я та інші обставини, що мають істотне значення, в тому числі стан психічного здоров`я одного з батьків, зловживання ним алкогольними напоями або наркотичними засобами.

Відповідно до висновку Служби у справах дітей Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області № 1-12/1023 від 21.05.2021 року, орган опіки та піклування вважає за доцільне рекомендувати ОСОБА_4 не чинити перешкод у спілкуванні батька з донькою та вважає за доцільне рекомендувати наступний спосіб участі батька ОСОБА_3 у вихованні дитини ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місця та час їх спілкування, згідно графіка: ??перший тиждень місяця: субота з 10 год. 00 хв. по 19 год. 00 хв. у громадських місцях та за місцем проживання батька; ??другий тиждень місяця: неділя з 10 год. 00 хв. по 19 год. 00 хв. у громадських місцях та за місцем проживання батька; ??третій тиждень місяця: субота з 10 год. 00 хв. по 19 год. 00 хв. у громадських місцях та за місцем проживання батька; ??четвертий тиждень місяця: неділя з 10 год. 00 хв. по 19 год. 00 хв. у громадських місцях та за місцем проживання батька; ??буденні, святкові дні за попередньою домовленістю з матір?ю дитини, враховуючи бажання та графік занять дитини.

Відповідно до ч.1 ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

Згідно з ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

У ході розгляду справи обставин, які б свідчили про аморальну або неналежну поведінку батька по відношенню до дитини, що може зашкодити розвиткові дитини, судом не встановлено.

Суд вважає, що безпосередня участь батька у вихованні доньки, регулярне спілкування між ними не лише забезпечить виконання батьківських прав позивача, а насамперед, буде повністю відповідати інтересам дитини.

Відповідно до ч.ч.1, 2,4 ст.10 ЦПК України суд при розгляді справи керується принципом верховенства права.

Суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Крім того, відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року № 3477-IV суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського Суду як джерело права.

Європейський суд з прав людини у рішенні в справі «Нуутінен проти Фінляндії» від 27 червня 2000 року зазначив, що обов`язок відповідних національних органів сприяти організації зустрічей батька чи матері з дитиною не є абсолютним, особливо тоді, коли вони ще залишаються незнайомими одне одному.

Може виявитися, що одразу організувати такі контакти неможливо і що для цього необхідно провести підготовчу роботу.

Характер і обсяг такої підготовчої роботи залежатимуть від обставин кожної справи, але взаєморозуміння і співробітництво всіх залучених сторін завжди будуть важливими.

Хоча відповідні національні органи повинні робити все від них залежне для того, щоб сприяти такій співпраці, будь-який обов`язок застосування засобів примусу в цій сфері має бути обмеженим, оскільки потрібно брати до уваги інтереси, а також права і свободи всіх залучених сторін і, що більш важливо, - основні інтереси дитини та її права, відповідно до статті 8 Конвенції.

Якщо існує можливість того, що контакти з батьком (матір`ю) можуть завдати шкоди інтересам дитини або становити втручання в її права, саме відповідні національні органи зобов`язані забезпечити справедливу рівновагу між ними.

При цьому вирішальне значення має те, чи вжили відповідні національні органи всіх необхідних заходів для того, щоб сприяти налагодженню контактів тією мірою, якою вимагати цього від них було б доцільно за наявних конкретних обставин кожної справи.

В пункті 52 рішення «Савіни проти України» зазначено, що Судом враховується, що держава має позитивний обов`язок вживати виважених і послідовних заходів зі сприяння возз`єднанню дітей зі своїми біологічними батьками, дбаючи при досягненні цієї мети про надання їм можливості підтримувати регулярні контакти між собою та якщо це можливо, не допускаючи розлучення братів і сестер.

Статтями 2,11-13, 76-82 ЦПК України визначено принципи, права та обов`язки сторін цивільного процесу.

З точки зору ст.ст.76-82 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Таким чином, на підставі, встановлених судом обставин, враховуючи рекомендації, викладені у висновку органу опіки та піклування, бажання батька брати участь у вихованні та спілкуванні з донькою, виходячи виключно з інтересів та віку дитини, а також балансу інтересів, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог, зокрема, суд вважає, що слід визначити ОСОБА_3 способи участі у спілкуванні та вихованні доньки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , шляхом встановлення зустрічей з дитиною: перший тиждень місяця: субота з 10 год. 00 хв. по 19 год. 00 хв. у громадських місцях; ??другий тиждень місяця: неділя з 10 год. 00 хв. по 19 год. 00 хв. у громадських місцях; ??третій тиждень місяця: субота з 10 год. 00 хв. по 19 год. 00 хв. у громадських місцях; ??четвертий тиждень місяця: неділя з 10 год. 00 хв. по 19 год. 00 хв. у громадських місцях; кожного року, за погодженням з матір`ю дитини, протягом 14 безперервних днів, у літній період, для забезпечення відпочинку та оздоровлення дитини спільний відпочинок батька з донькою без присутності матері дитини; 3) кожного року, за погодженням з матір`ю дитини, протягом 7 безперервних днів, у зимовий період, для забезпечення відпочинку та оздоровлення дитини спільний відпочинок батька з донькою без присутності матері дитини; кожного року спілкування батька з дитиною для святкування державних свят: Новий Рік, Різдво Христове, Великдень, 8 березня протягом 4 годин за місцем проживання дитини у присутності матері дитини ОСОБА_4 ; безперешкодного спілкування 2 рази на тиждень, в період часу з 18:00 години до 20:00 години (по Києву) кожного вівторка та в період часу з 10:00 години до 12:00 години (по Києву) кожної неділі з дитиною засобами телефонного та/або відеозв`язку з використанням програм WhatsApp, Skype, Telegram, Zoom, якими користується дитина, з урахуванням розпорядку дня та зайнятості дитини, без особистого втручання батька, його дружини ОСОБА_4 та інших осіб, у спілкування матері з донькою.

Оцінюючи належність, допустимість доказів окремо, а також достатність і взаємозв`язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги, підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст.51,52 Конституції України, ст.ст. 1, 7, 18-19, 141, 157, 158, 159 Сімейного кодексу України, Конвенцією про права дитини від 20 листопада 1989 року, ст. ст. 4, 5, 12, 13, 76 - 82, 141, 259, 263 - 265, 268, 273 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_3 до ОСОБА_4 , третя особа: Служба у справах дітей та сім`ї Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області про усуненні перешкод у спілкуванні з дитиною, встановлення порядку та способу участі у вихованні та спілкуванні з дитиною - задовольнити частково.

Зобов`язати ОСОБА_4 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) не чинити перешкоди участі батька - ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), у спілкуванні з малолітньою донькою - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та у її вихованні.

Встановити ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ), способи участі у вихованні та спілкуванні з донькою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 наступним чином:

-перший тиждень місяця: субота з 10 год. 00 хв. по 19 год. 00 хв. у громадських місцях;

-??другий тиждень місяця: неділя з 10 год. 00 хв. по 19 год. 00 хв. у громадських місцях;

-??третій тиждень місяця: субота з 10 год. 00 хв. по 19 год. 00 хв. у громадських місцях; ??

-четвертий тиждень місяця: неділя з 10 год. 00 хв. по 19 год. 00 хв. у громадських місцях;

-кожного року, за погодженням з матір`ю дитини, протягом 14 безперервних днів, у літній період, для забезпечення відпочинку та оздоровлення дитини спільний відпочинок батька з донькою без присутності матері дитини;

-кожного року, за погодженням з матір`ю дитини, протягом 7 безперервних днів, у зимовий період, для забезпечення відпочинку та оздоровлення дитини спільний відпочинок батька з донькою без присутності матері дитини; кожного року спілкування батька з дитиною для святкування державних свят: Новий Рік, Різдво Христове, Великдень, 8 березня протягом 4 годин за місцем проживання дитини у присутності матері дитини ОСОБА_4 ;

-безперешкодного спілкування 2 рази на тиждень, в період часу з 18:00 години до 20:00 години (по Києву) кожного вівторка та в період часу з 10:00 години до 12:00 години (по Києву) кожної неділі з дитиною засобами телефонного та/або відеозв`язку з використанням програм WhatsApp, Skype, Telegram, Zoom, якими користується дитина, з урахуванням розпорядку дня та зайнятості дитини, без особистого втручання батька, його дружини ОСОБА_4 та інших осіб, у спілкування матері з донькою.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту рішення безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя: І.В. П`ятничук

СудСвятошинський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення14.10.2024
Оприлюднено21.10.2024
Номер документу122349621
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —759/1231/21

Рішення від 08.11.2024

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

П`ятничук І. В.

Ухвала від 06.11.2024

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

П`ятничук І. В.

Рішення від 14.10.2024

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

П`ятничук І. В.

Рішення від 14.10.2024

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

П`ятничук І. В.

Ухвала від 05.09.2024

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

П`ятничук І. В.

Ухвала від 09.01.2024

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

П`ятничук І. В.

Ухвала від 21.08.2022

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

П`ятничук І. В.

Ухвала від 04.07.2022

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

П`ятничук І. В.

Ухвала від 28.07.2021

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

П`ятничук І. В.

Ухвала від 25.03.2021

Цивільне

Святошинський районний суд міста Києва

П`ятничук І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні