Рішення
від 08.10.2024 по справі 309/4944/23
ХУСТСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 309/4944/23

Провадження № 2/309/967/23

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 жовтня 2024 року м. Хуст

Хустський районний суд Закарпатської області

в складі головуючого судді Волощук О.Я.

при секретарі судового засідання Кальчевій Д.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в залі суду м. Хуст цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи без самостійних вимог: служба у справах дітей Вишківської селищної ради, Хустський відділ ДРАЦС у Хустському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання батьківства та стягнення аліментів на утримання дитини, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернулася до суду із з позовом до ОСОБА_2 , треті особи без самостійних вимог: служба у справах дітей Вишківської селищної ради, Хустський відділ ДРАЦС у Хустському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання батьківства та стягнення аліментів на утримання дитини.

В обґрунтування позову зазначила, що позивачка та відповідач з вересня 2019 року проживали разом у фактичних сімейних відносинах без реєстрації шлюбу. В даний період часу позивачка завагітніла.

В подальшому стосунки між сторонами погіршились та вони припинили спільне проживання.

ІНФОРМАЦІЯ_1 позивачка народила доньку - ОСОБА_3 . Запис про батька дитини здійснений зі слів матері, в порядку ст. 135 Сімейного кодексу України.

Після народження доньки та станом на сьогоднішній день відповідач відмовляється визнавати себе батьком дитини.

Також позивачка стверджує, що дитина перебуває на повному утриманні позивачки, відповідач не бере участі в утриманні дитини, не цікавиться її життям та не відвідує її.

У зв`язку із цим позивачка просить суд визнати відповідача ОСОБА_2 батьком дитини ОСОБА_3 , внести відповідні зміни до актового запису народження дитини та стягнути з відповідача на її користь аліменти на утримання дитини в розмірі 3500 грн. щомісячно, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, з дня подання позову та до досягнення дитиною повноліття.

Ухвалою Хустського районного суду від 11.10.2023 року відкрито провадження у справі та постановлено здійснювати її розгляд за правилами загального позовного провадження.

28.11.2023 року на адресу суду надійшла заява позивачки ОСОБА_1 про уточнення анкетних даних відповідача у позовних вимогах.

Ухвалами Хустського районного суду від 28 листопада 2023 року, 14 червня 2024 року призначалось проведення судової молекулярно-генетичної експертизи, проведення якої доручалось експертам Закарпатського НДЕКЦ МВС України за адресою: 88018 м. Ужгород, вул. Слов`янська набережна, 25 Закарпатської області.

На час проведення експертиз провадження у справі зупинялось.

Відповідні експертизи не були проведені з причин неявки до експертної установи для відбору букального епітелію, зокрема, відповідача, що стверджується листами Закарпатського НДЕКЦ.

26 вересня 2024 року на адресу суду надійшла заява відповідача ОСОБА_2 про визнання батьківства, згідно якої відповідач визнав позовні вимоги, просив розглянути справу за його відсутності.

Представник відповідача, адвокат Поляков М. В. надав суду заяву про визнання відповідачем батьківства та частково визнав вимогу про стягнення аліментів в розмірі 2563,00 грн.

Ухвалою суду від 26 вересня 2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

В судове засідання 08 жовтня 2024 року відповідач та його представник не з`явились, адвокат Поляков М. В. надав заяву про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги щодо визнання батьківства - визнав та частково визнав вимогу про стягнення аліментів в розмірі 2563,00 грн.

В судове засідання 08 жовтня 2024 року позивачка та її представник не з`явились, адвокат Стець М. І. надав заяву про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримав, просив їх задоволити.

Представник третьої особи - служби у справах дітей Вишківської селищної ради Хустського району Закарпатської області в судове засідання 08.10.2024 не з`явився, суду надано клопотання про розгляд справи без участі представника третьої особи.

Представник третьої особи - Хустського відділу ДРАЦС у Хустському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в судове засідання 08.10.2024 не з`явився, надав суду клопотання про розгляд справи без участі представника третьої особи.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд ухвалив про розгляд справи за відсутністю учасників справи за їх заявами.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 та відповідач ОСОБА_2 з вересня 2019 року проживали разом у фактичних сімейних відносинах без реєстрації шлюбу.

ІНФОРМАЦІЯ_1 позивачка народила доньку - ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 25.07.2020 року, виданим Хустським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) (актовий запис № 202). Запис про батька дитини здійснений зі слів матері, в порядку ст. 135 Сімейного кодексу України.

Відповідач, будучи обізнаним про розгляд справи в суді, про факт призначення судом судової молекулярно-генетичної експертизи, про дату та час проведення експертизи, систематично, без поважних причин, не з`являвся до експертної установи для надання необхідних біологічних зразків для проведення судової експертизи.

Усвідомлюючи правові наслідки даних дій, які передбачені ст. 109 ЦПК України, відповідач ОСОБА_2 визнав своє батьківство щодо малолітньої дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У відповідності до вимог ч.4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову за наявності до того законних підстав суд ухвалює рішення про задоволення позову.

Батьківство відповідача не заперечується й третіми особами.

Відповідно до ст.125 Сімейного кодексу України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за заявою матері та батька дитини, за рішенням суду.

У відповідності до ст. 128 ч. 1 Сімейного кодексу України, за відсутністю заяви, право на подання якої встановлено ст.126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду.

Відповідно до ч. 2, 3 ст. 128 Сімейного кодексу України, підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини.

Відповідно до ст.135 СК України, при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Відповідно до роз`яснень п. 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 15 травня 2008 року «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», за нормою ст.ст. 213, 215 ЦПК України, рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах РАЦС (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено).

Згідно з п.п.20 п.1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/2 з відповідними змінами, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.

Відповідно до п.2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, які затверджено наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 №96/5 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за №55/18793, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану, є підставою для внесення відповідних змін до актового запису.

Статтею 134 СК України визначено, що на підставі, зокрема рішення суду, орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.

Враховуючи вищенаведене, на підставі досліджених в судовому засіданні доказів, пояснень сторін, а також враховуючи те, що відповідач ОСОБА_2 визнає себе батьком малолітньої дитини ОСОБА_3 , суд дійшов висновку про задоволення позову в частині визнання батьківства та внесення відповідних змін до актового запису про народження дитини.

Вирішуючи питання стягнення аліментів на утримання дитини суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що дитина ОСОБА_3 проживає разом із позивачкою ОСОБА_1 та перебуває на її утриманні.

Відповідач ОСОБА_2 участі в утриманні дитини не приймає, хоча спроможний сплачувати аліменти.

Суд враховує, що обов`язок утримання дітей покладається на обох батьків.

Відповідно до Конвенції ООН про права дітей від 20.11.1989 року (ратифікованої Україною Постановою Верховної Ради України від 27.02.1991 р. № 789-XІІ) дитина, з огляду на її фізичну й розумову незрілість вимагає спеціального захисту й турботи, включаючи належний правовий захист, як до так і після народження.

Обов`язок батьків щодо утримання своєї дитини, передбачений ч.2 ст.51 Конституції України є одним з головних конституційних обов`язків. Такий обов`язок послідовно визначений в сімейному законодавстві.

Згідно з вимогами ст. 141 СК України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо утримання дитини, розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.

Відповідно до ст.180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Зі змісту та аналізу зазначених статей слідує, що обов`язок утримувати дитину є рівною мірою обов`язком як матері, так і батька. Розмір аліментів у разі спору у всіх випадках встановлюється судом, при цьому статтею 182 СК України передбачений перелік найбільш вагомих обставин, які мають братися до уваги при визначенні розміру аліментів на дитину. А саме, зокрема - матеріальне становище дитини та загальний матеріальний стан того з батьків, з якого будуть стягуватися аліменти, свідченням чого є величина витрат на утримання себе та членів своєї родини.

Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (п. 2 ч. 2 ст. 182 СК України).

Згідно з ч. 1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

При прийнятті рішення щодо розміру аліментів суд виходить з того, що ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років: з 1 січня 2023 року - 2272 грн.

Відповідно ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років: з 1 січня 2024 року - 2563 грн.

Європейський суд з прав людини зауважує, що між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків (HUNT v. UKRAINE, № 31111/04, § 54, ЄСПЛ, від 07 грудня 2006 року).

Згідно із ч. 1 ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Відповідно до ч.1 ст.184 СК України суд за заявою одержувача визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі.

Враховуючи розмір прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, рівність обов`язку батьків щодо утримання дитини, матеріальне становище сторін, суд вважає за необхідне частково задоволити позов в частині стягнення аліментів та стягувати з відповідача на користь позивачки аліменти на утримання ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , у твердій грошовій сумі у розмірі по 3000 гривень, але не менше 50 % від прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, щомісячно, до досягнення дитиною повноліття.

Відповідно до ч. 1 ст.191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову, а тому вимоги позивача підлягають задоволенню з дня подання позовної заяви до суду - з 09.10.2023 року.

У відповідності до п. 1 ч. 1 ст.430 ЦПК України суд вважає необхідним допустити негайне виконання рішення в частині стягнення аліментів у межах суми платежу за один місяць.

Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України стороні на користь якої ухвалене рішення, суд присуджує з іншої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

Судові витрати в справі - суму судового збору в розмірі 1073,60 грн., який підлягає покладенню на відповідача, слід стягнути з відповідача ОСОБА_2 на користь держави, оскільки позивачка звільнена від їх оплати та 1073,60 грн. судового збору, який позивачка сплатила за позовну вимогу про визнання батьківства, слід стягнути з відповідача ОСОБА_2 на користь позивачки.

На підставі викладеного, керуючись ст. 51 Конституції України, ст.ст. 2, 10-13, 81, 206, 258, 259, 263-265, 275 ЦПК України, ст.ст. 3, 19, 55, 84, 110, 112, 125-128, 135, 141, 180-184 СК України, ч. 1 ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства», Конвенцією ООН про права дітей від 20.11.1989 року, суд, -

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 - задоволити частково.

Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП - НОМЕР_2 батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , народженої ОСОБА_1 , актовий запис про народження № 202 від 25.07.2020 року, виконаний Хустським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) /свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 від 25.07.2020 року/.

Зобов`язати Хустський відділ ДРАЦС у Хустському районі Закарпатської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , №202 від 25.07.2020 року складеного Хустським районним відділом ДРАЦС у Хустському районі Закарпатської області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Івано-Франківськ):

- виключити відомості про батька дитини - ОСОБА_2 , громадянина України, як про батька дитини;

- в графі відомості про батька вказати: прізвище, ім`я, по батькові - ОСОБА_2 , громадянство - громадянин України.

Відомості про ім`я дитини « ОСОБА_3 » та відомості про матір - залишити без змін.

Стягувати із ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП - НОМЕР_2 , мешканця АДРЕСА_1 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП - НОМЕР_3 , мешканки АДРЕСА_1 аліменти на утримання доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у твердій грошовій сумі у розмірі по 3000 гривень, але не менше 50 % від прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, щомісячно, починаючи із 09.10.2023 року до досягнення дитиною повноліття.

В іншій частині позову відмовити.

Допустити негайне виконання рішення у межах суми платежу за один місяць в частині стягнення аліментів на утримання дитини.

Стягнути із ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП - НОМЕР_2 на користь держави 1073,60 гривень судового збору.

Стягнути із ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП - НОМЕР_2 , мешканця АДРЕСА_1 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП - НОМЕР_3 , мешканки АДРЕСА_1 1073,60 гривень судового збору.

На рішення може бути подано апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Закарпатського апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Суддя Хустського

районного суду: Волощук О. Я.

СудХустський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення08.10.2024
Оприлюднено21.10.2024
Номер документу122375207
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів

Судовий реєстр по справі —309/4944/23

Рішення від 08.10.2024

Цивільне

Хустський районний суд Закарпатської області

Волощук О. Я.

Ухвала від 26.09.2024

Цивільне

Хустський районний суд Закарпатської області

Волощук О. Я.

Ухвала від 30.08.2024

Цивільне

Хустський районний суд Закарпатської області

Волощук О. Я.

Ухвала від 14.06.2024

Цивільне

Хустський районний суд Закарпатської області

Волощук О. Я.

Ухвала від 14.06.2024

Цивільне

Хустський районний суд Закарпатської області

Волощук О. Я.

Ухвала від 09.02.2024

Цивільне

Хустський районний суд Закарпатської області

Волощук О. Я.

Ухвала від 09.02.2024

Цивільне

Хустський районний суд Закарпатської області

Волощук О. Я.

Ухвала від 08.02.2024

Цивільне

Хустський районний суд Закарпатської області

Волощук О. Я.

Ухвала від 28.11.2023

Цивільне

Хустський районний суд Закарпатської області

Волощук О. Я.

Ухвала від 28.11.2023

Цивільне

Хустський районний суд Закарпатської області

Волощук О. Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні