ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
10 жовтня 2024 року м. ПолтаваСправа № 440/1031/23
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Головка А.Б.,
за участю:
секретаря судового засідання Гаврильєва С.С.,
прокурора Деряги О.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Свято-Успенської релігійної громади Української Православної церкви м.Кременчука Полтавської області (Свято-Успенська церква) про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 14.06.2023 у справі №440/1031/23 за позовом Заступника керівника Кременчуцької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Управління культури і туризму Кременчуцької міської ради до Свято-Успенської релігійної громади Української Православної церкви м.Кременчука Полтавської області (Свято-Успенська церква) про зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Заступник керівника Кременчуцької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Управління культури і туризму Кременчуцької міської ради звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Свято-Успенської релігійної громади Української Православної церкви м.Кременчука Полтавської області (Свято-Успенська церква) про зобов`язання протягом одного місяця з дати набрання рішенням суду законної сили укласти охоронний договір на щойно виявлений об`єкт культурної спадщини Кременчуцької міської територіальної громади - Церкву Успіння Божої Матері по вулиці Макаренко, 107, у м. Кременчуці на умовах і в порядку, визначених постановою КМУ від 28.12.2001 №1768.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 14.06.2023 адміністративний позов Заступника керівника Кременчуцької окружної прокуратури (проспект Свободи, 4а, м. Кременчук, Полтавська область, 39601; код ЄДРПОУ 02910060) в інтересах держави в особі Управління культури і туризму Кременчуцької міської ради (площа Перемоги, 2, м. Кременчук, Полтавська область, 39600; код ЄДРПОУ 02230017) до Свято-Успенської релігійної громади Української Православної церкви м.Кременчука Полтавської області (Свято-Успенська церква) (вул. Макаренка, 107, м. Кременчук, Полтавська область, 39621; код ЄДРПОУ 21063795) про зобов`язання вчинити певні дії - задоволено. Зобов`язано Свято-Успенську релігійну громаду Української Православної церкви м.Кременчука Полтавської області (Свято-Успенська церква) протягом одного місяця з дати набрання рішенням суду законної сили укласти з Управлінням культури і туризму Кременчуцької міської ради охоронний договір на щойно виявлений об`єкт культурної спадщини Кременчуцької міської територіальної громади - Церкву Успіння Божої Матері по вулиці Макаренка, 107 у місті Кременчуці, на умовах і в порядку, що визначені постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 №1768. Судове рішення набрало законної сили 26.03.2024.
14.08.2024 від Свято-Успенської релігійної громади Української Православної церкви м.Кременчука Полтавської області (Свято-Успенська церква) надійшла заява про перегляд рішення суду від 16.06.2023 за нововиявленими обставинами та прийняти нове рішення, яким відмовити у позові за безпідставністю. Заяву мотивував посиланням на те, що під час розгляду апеляційним судом справи № 440/1031/23 змінилися обставини справи, які мають істотне значення, а саме: 01.11.2023 між Свято-Успенською релігійною громадою Української Православної церкви м.Кременчука Полтавської області та Благодійною організацією "Благодійний Фонд "ЛОРД" укладений договір пожертви, на підставі якого право власності на нерухоме майно - будівлю по вул. Макаренко, 107 у м. Кременчуці Полтавської області зареєстровано за Благодійною організацією "Благодійний Фонд "ЛОРД". Тобто всі права та обов`язки щодо нерухомого майна-будівлі по вул. Макаренка, 107 у м. Кременчуці Полтавської області перейшли до Благодійної організації "Благодійний Фонд "ЛОРД".
Ухвалою суду від 11.09.2024 відкрито провадження за нововиявленими обставинами у справі №440/1031/23. Призначено розгляд справи у відкритому судовому засіданні з викликом учасників справи об 11:00 25 вересня 2024 року в приміщенні Полтавського окружного адміністративного суду за адресою: 36039, Полтавська область, м. Полтава, вул. Пушкарівська, 9/26.
При розгляді заяви про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 14.06.2023 у справі №440/1031/23, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої статті 361 КАС України судове рішення, яким закінчено розгляд справи і яке набрало законної сили, може бути переглянуто за нововиявленими або виключними обставинами.
Згідно з частиною другої статті 361 КАС України підставою для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є
1) істотні для справи обставини, що не були встановлені судом та не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи;
2) встановлення вироком суду або ухвалою про закриття кримінального провадження та звільнення особи від кримінальної відповідальності, що набрали законної сили, завідомо неправдивих показань свідка, завідомо неправильного висновку експерта, завідомо неправильного перекладу, фальшивості письмових, речових чи електронних доказів, що потягли за собою ухвалення незаконного рішення у цій справі;
3) скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення судового рішення, яке підлягає перегляду.
Отже, нововиявленими є лише такі обставини, які: входять до предмета доказування у відповідній справі, обґрунтовують вимоги або заперечення сторін, можуть вплинути на висновки суду про права й обов`язки її учасників або мають інше істотне значення для правильного вирішення спору; існували на час розгляду справи, рішення в якій переглядається; спростовують фактичні дані, покладені в основу такого рішення; не були встановлені судом, який ухвалював це рішення; не були та не могли бути відомі на час розгляду справи особі, яка звертається із заявою про перегляд зазначеного рішення, та стали відомими тільки після його ухвалення.
Разом з тим, частиною четвертою статті 361 КАС України визначено, що не є підставою для перегляду рішення суду за нововиявленими обставинами: 1) переоцінка доказів, оцінених судом у процесі розгляду справи; 2) докази, які не оцінювалися судом, стосовно обставин, що були встановлені судом.
До того ж судове рішення не може переглядатись за нововиявленими обставинами у разі, якщо немає обставин, передбачених частиною другою статті 361 КАС України, а також якщо обставини, визначені частиною другою статті 361 КАС України, були або могли бути відомі заявникові на час розгляду справи.
Відповідно до частини другої статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ).
Одним із основоположних аспектів верховенства права є принцип юридичної визначеності, який inter alia вимагає, щоб коли суди остаточно вирішили питання, їхнє рішення не ставилось під сумнів. Цей принцип передбачає повагу до остаточності судових рішень та наполягає на тому, щоб жодна сторона не могла вимагати перегляду остаточного й обов`язкового судового рішення просто задля нового розгляду та постановлення нового рішення у справі. Відступи від цього принципу є виправданими лише тоді, коли вони обумовлюються обставинами суттєвого та неспростовного характеру (див. рішення ЄСПЛ від 09 червня 2011 року у справі Желтяков проти України (Zheltyakov v. Ukraine, заява № 4994/04, § 42-43)).
Відповідач у заяві зазначає, що підставою для перегляду рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 14.06.2023 у справі №440/1031/23 є укладення 01.11.2023 між Свято-Успенською релігійною громадою Української Православної церкви м.Кременчука Полтавської області та Благодійною організацією "Благодійний Фонд "ЛОРД" договору пожертви, на підставі якого право власності на нерухоме майно - будівлю по вул. Макаренко, 107 у м. Кременчуці Полтавської області зареєстровано за Благодійною організацією "Благодійний Фонд "ЛОРД". Тобто всі права та обов`язки щодо нерухомого майна-будівлі по вул. Макаренка, 107 у м. Кременчуці Полтавської області перейшли до Благодійної організації "Благодійний Фонд "ЛОРД"
Проаналізувавши наведені положення процесуального закону у зіставленні з доводами та вимогами позивача, суд дійшов висновку, що обставини, на які посилається позивач у своїй заяві та докази на підтвердження таких підстав не є нововиявленими обставинами у розумінні ч. 2 ст. 361 КАС України та з огляду на вимоги ч. 4 ст. 361 КАС та не можуть бути підставою для перегляду рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 14.06.2023 у справі №440/1031/23 за нововиявленими обставинами.
Суд зазначає, що договір пожертви між Свято-Успенською релігійною громадою Української Православної церкви м.Кременчука Полтавської області та Благодійною організацією "Благодійний Фонд "ЛОРД" укладено 01.11.2023, тобто після прийняття рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 14.06.2023 у справі №440/1031/23. Тобто вказана відповідачем обставина не існувала на час розгляду справи, рішення в якій переглядається.
Крім того, суд звертає увагу на те, що Кременчуцька окружна прокуратура звернулася до суду із позовом до Свято-Успенською релігійною громадою Української Православної церкви м.Кременчука Полтавської області за адресою: вул. Макаренко, 107 у м. Кременчуці.
Однак, згідно договору пожертви від 01.11.2023 в пожертву Благодійній організації "Благодійний Фонд "ЛОРД" передано майно - будівлю за адресою: вул. Макаренко, 105 у м. Кременчуці.
Європейський суд з прав людини зазначив, що одним із фундаментальних аспектів верховенства права є принцип юридичної визначеності, який передбачає повагу до принципу остаточності рішень суду. Цей принцип визначає, що жодна зі сторін не має права вимагати перегляду остаточного та обов`язкового рішення суду просто тому, що вона має на меті добитися нового слухання справи та нового її вирішення. Перегляд не повинен фактично підміняти собою апеляцію, а сама можливість існування двох точок зору на один предмет не є підставою для нового розгляду. (рішення від 3.04.2008 у справі Пономарьов проти України, п.40).
Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 368 КАС України за результатами перегляду рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд може відмовити в задоволенні заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами та залишити відповідне судове рішення в силі.
Положеннями ч. 1 ст. 369 КАС України передбачено, що у разі відмови в задоволенні заяви про перегляд рішення, ухвали за нововиявленими або виключними обставинами суд постановляє ухвалу.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що заява позивача про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 14.06.2023 у справі №440/1031/23 є безпідставною та задоволенню не підлягає.
Керуючись частинами 3, 8 статті 243, статтею 250 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви Свято-Успенської релігійної громади Української Православної церкви м.Кременчука Полтавської області (Свято-Успенська церква) про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 14.06.2023 у справі №440/1031/23 відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення ухвали безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складено 15 жовтня 2024 року.
СуддяА.Б. Головко
Суд | Полтавський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 10.10.2024 |
Оприлюднено | 21.10.2024 |
Номер документу | 122394659 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу регулюванню містобудівної діяльності та землекористування, зокрема у сфері містобудування; архітектурної діяльності |
Адміністративне
Полтавський окружний адміністративний суд
А.Б. Головко
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні